Filtr RO

Parametry wody i sposoby ich poprawy.
ODPOWIEDZ

Autor
nvdante
Gaduła
Posty: 117
Rejestracja: pn gru 30, 2019 11:07 pm
Lokalizacja: Z domu
Płeć:

Filtr RO

#1

Post autor: nvdante »

Cześć wszystkim!
Właśnie dotarł do mnie filtr RO3 i mam w związku z tym dwa pytania.
Złożyła go firma, od której kupiłem zestaw. Jest tak:
doprowadzenie wody -> f. sedymentacyjny -> f. węglowy -> membrana -> wylot
w internecie z kolei widzę, że powinno być odwrotnie:
doprowadzenie wody -> f. węglowy -> f. sedymentacyjny -> membrana -> wylot

Powinienem to poprawić czy nie ma to większego znaczenia?

Druga kwestia dotyczy membrany. Była fabrycznie zapakowana, rozpakowałem, podłączyłem i puściłem wodę.
Przez czerwony wężyk leci mi woda, dość dużo i pod mocnym ciśnieniem, z kolei przez ten drugi leci mało, wręcz kropla po kropli i to na żółto.
Patrząc po zdjęciach w sieci "brudny wężyk" podłączony jest prawidłowo, czyli odrobinę wyżej niż "czysty", który jest na samym dole filtra.
Przed założeniem membrany płukałem zestaw około 20 minut.
Czytałem, że różne wyniki filtracji wody mogą być uzależnione od ciśnienia wody, ale gdy odkręcam kranik to mam wrażenie, że ciśnienie jest dość duże - zasłaniając ręką nie jestem wstanie się nie oblać.
Miał ktoś podobny problem?

don_Vall
Uzależniony
Posty: 673
Rejestracja: śr wrz 07, 2011 10:06 am
Lokalizacja: Białołęka - Derby
Płeć:

Filtr RO

#2

Post autor: don_Vall »

Cześć
Filtr wstępny (5 mikronów) ma za zadanie oczyścić wodę z dużych drobin by filtr węgłowy nie zapychał się zbyt szybko.
Do filtrowania przez membranę jest zużywane dosyć dużo wody (około 10 x więcej niż oczyszczonej).
Woda zaraz za RO ma małe ciśnienie gdyż jest jej produkowane dosyć mało.
Masz membranę pewnie 75GPD a to jest 75 galonów na dzień (4x75 l na dobę)

Woda powinna być czysta zarówno "brudna" jak i RO.
Może zostały jakieś zanieczyszczenia mechaniczne lub w "brudnej" może być dość dużo żelaza - wtedy będzie miała rudy kolor


pozdrawiam

Darek
300l Tanganiki: 2+3 Paracyprichromis brieni "Katete", kolonia Julidochromis ornatus, 1+1 Lamprologus meleagris + ślimaki

Autor
nvdante
Gaduła
Posty: 117
Rejestracja: pn gru 30, 2019 11:07 pm
Lokalizacja: Z domu
Płeć:

Filtr RO

#3

Post autor: nvdante »

Cześć Darek, dzięki za odpowiedź.
Jeśli chodzi o kolor wody to okazało się, że po kilku minutach dodatkowego "rozruchu" już z membraną, zaczęła lecieć krystaliczna, więc tu jest ok.
Odnośnie kolejności podłączenia filtrów to ten filmik wzbudził moje zaniepokojenie:

Z opisu wynika, że dopływ wody podłącza się do filtra węglowego co już wiem, że nie jest prawdą, ale wolałem dopytać przed pierwszym użyciem. Na szczęście, na filtrze dopatrzyłem się oznaczeń, w którą stronę ma płynąć woda.
Tak czy inaczej wszystko już działa! Jeszcze raz dzięki.
Awatar użytkownika

Lech-u
Admin
Posty: 21839
Rejestracja: ndz paź 30, 2011 10:22 pm
Lokalizacja: Warszawa-Piaseczno
Na imię mam: Lech-u
Płeć:

Filtr RO

#4

Post autor: Lech-u »

Ja u siebie w filtrach RO unikam podłączenia wkładu węglowego tuż przed membraną RO.
Filtr węglowy może "pylić" i w takiej sytuacji drobiny węgla są kierowanie na membranę.

Ja mam układ taki: 5 mikronów, węgiel, 1 mikron, RO

Czyli między węglem a RO jest filtr 1 mikron.

don_Vall
Uzależniony
Posty: 673
Rejestracja: śr wrz 07, 2011 10:06 am
Lokalizacja: Białołęka - Derby
Płeć:

Filtr RO

#5

Post autor: don_Vall »

Robię dokładnie tak jak Lech-u. Mam 3 stopnie filtracji. A filtr węglowy "pyli" przez chwilę. A na odpylenie jest dobrze go przepłukać.
300l Tanganiki: 2+3 Paracyprichromis brieni "Katete", kolonia Julidochromis ornatus, 1+1 Lamprologus meleagris + ślimaki

Autor
nvdante
Gaduła
Posty: 117
Rejestracja: pn gru 30, 2019 11:07 pm
Lokalizacja: Z domu
Płeć:

Filtr RO

#6

Post autor: nvdante »

A no właśnie, czyli mam pewność, że podłączone mam dobrze: f. sedymentacyjny -> f.węglowy -> membrana, a na filmie jest błąd i jak go dobrze obejrzałem to nawet w kilku miejscach, więc to nie przypadek.
Jeszcze raz dzięki Panowie!
Awatar użytkownika

Lech-u
Admin
Posty: 21839
Rejestracja: ndz paź 30, 2011 10:22 pm
Lokalizacja: Warszawa-Piaseczno
Na imię mam: Lech-u
Płeć:

Filtr RO

#7

Post autor: Lech-u »

Według mnie właśnie odwrotnie.
Między filtrem węglowym a membraną dałbym filtr mechaniczny np. 1 mikron lub 5 mikronów.

Czyli tak jak napisałem poprzednio.

Autor
nvdante
Gaduła
Posty: 117
Rejestracja: pn gru 30, 2019 11:07 pm
Lokalizacja: Z domu
Płeć:

Filtr RO

#8

Post autor: nvdante »

Lech-u pisze: wt sty 21, 2020 4:33 pmCzyli tak jak napisałem poprzednio.
Faktycznie, mój błąd, źle Cię zrozumiałem. Ok, czyli warto przełączyć, żeby w razie czego pył zatrzymywał się w sedymentacyjnym.
A gdzie mogę sprawdzić ile mam mikronów? Nie widzę tego na aukcji, na filtrze, ani w instrukcji.

Właśnie doczytałem coś ciekawego w instrukcji:
Wyższe temperatury powodują co prawda zwiększenie wydajności filtra, ale temperatura powyżej 40*C może uszkodzić membranę
Zastanawiam się czy nie spróbować wody w temperaturze 20-25 stopni i sprawdzić, jak będzie leciało. Ktoś próbował?
Normalnie mam 7*C i na 200 ml RO mam około 800 ml odrzutu.
Awatar użytkownika

Lech-u
Admin
Posty: 21839
Rejestracja: ndz paź 30, 2011 10:22 pm
Lokalizacja: Warszawa-Piaseczno
Na imię mam: Lech-u
Płeć:

Filtr RO

#9

Post autor: Lech-u »

Ja mam podłączone do zimnej wody.
Nigdy nie sprawdzałem na ciepłej.
Awatar użytkownika

JJP2
Noble
Posty: 642
Rejestracja: ndz sty 07, 2018 12:56 am
Lokalizacja: Ciupagi
Na imię mam: Piotr

Filtr RO

#10

Post autor: JJP2 »

nvdante pisze: wt sty 21, 2020 10:46 pm Zastanawiam się czy nie spróbować wody w temperaturze 20-25 stopni i sprawdzić, jak będzie leciało. Ktoś próbował?
Normalnie mam 7*C i na 200 ml RO mam około 800 ml odrzutu.
Optymalne parametry sprawnościowe filtra będziesz miał w temperaturze około 25oC. Tak kiedyś, gdzieś wyczytałem.

Autor
nvdante
Gaduła
Posty: 117
Rejestracja: pn gru 30, 2019 11:07 pm
Lokalizacja: Z domu
Płeć:

Filtr RO

#11

Post autor: nvdante »

JJP2 pisze: śr sty 22, 2020 7:32 amTak kiedyś, gdzieś wyczytałem.
O proszę, czyli może coś w tym być. Sprawdzę w weekend.

I sprawdziłem. Faktycznie coś w tym jest, chociaż musiałbym dokładniejsze testy zrobić na tej wodzie 7*, ale przy 25* stosunek brudnej do czystej wynosi 3.63 ( 762 ml / 210 ml ), a przy 7*, o ile pamiętam stosunek był 4 ( 800 ml / 200 ml ).
Ostatnio zmieniony sob sty 25, 2020 5:14 pm przez nvdante, łącznie zmieniany 1 raz.
ODPOWIEDZ