Pierwsze akwarium - cykl i problemu

Parametry wody i sposoby ich poprawy.
ODPOWIEDZ

Autor
sznels
Uczestnik
Posty: 33
Rejestracja: pt gru 23, 2022 6:06 pm
Lokalizacja: Ożarów Mazowiecki
Na imię mam: Patryk
Płeć:

Pierwsze akwarium - cykl i problemu

#1

Post autor: sznels »

Witam, akwarium wystartowało 12.12.2022
Woda z kranu - testy robione
Woda była strasznie brudna i wsadziłem purigen ale dostałem informacje ze tylko tym spowolnie zamknięcie cyklu wiec wyjęte.

Miałem już pierwszy atak krasnorostow

Wody nie zmieniałem od nowości

Obrazek
Obrazek
Poradcie proszę co robic
4 ślimaki zebry mi padły , helemety ciagle 5 szt
Rośliny raczej rosną


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk Pro

crazyaqua
Gaduła
Posty: 130
Rejestracja: pn sie 18, 2014 7:09 pm
Lokalizacja: Piastów
Na imię mam: Michal
Płeć:

Pierwsze akwarium - cykl i problemu

#2

Post autor: crazyaqua »

1. Cierpliwość - nie wpuszczaj jeszcze obsady.
2. Upewnij się że masz dobrze zorganizowany filtr - właściwa objętość wkładów biologicznych
3. Jeśli chcesz przyspieszyć zamknięcie cyklu, polecam to: https://seachem.pl/stability.html Stosować zgodnie z zaleceniami producenta.

To na początek. Poczekaj jeszcze dwa, trzy tygodnie zmierz NO2, jeśli będzie 0, możesz powoli wpuszczać obsadę.

4. Wyjmij rośliny z koszyków i wsadź w podłoże, ewentualnie przymocuj do korzeni epifity takie jak Anubias.
5. Dalej kwestia jakie akwarium będziesz prowadził - hi tech z nawożeniem CO2? Czy low-tech? Od tego zależy moc oświetlenia jaką należy dostarczyć oraz ilość nawozów jaką trzeba podawać.

Autor
sznels
Uczestnik
Posty: 33
Rejestracja: pt gru 23, 2022 6:06 pm
Lokalizacja: Ożarów Mazowiecki
Na imię mam: Patryk
Płeć:

Pierwsze akwarium - cykl i problemu

#3

Post autor: sznels »

crazyaqua pisze: śr gru 28, 2022 3:20 pm 1. Cierpliwość - nie wpuszczaj jeszcze obsady.
OK :)
crazyaqua pisze: śr gru 28, 2022 3:20 pm 2. Upewnij się że masz dobrze zorganizowany filtr - właściwa objętość wkładów biologicznych
Tutaj za Filtracje odpowiada BIoMaster 350 i wkład kupiłem QualDrop HyperPore 1kg i w drugim koszyku QualDrop PrimePore

Temperatura ustawiona na 25 C ( nie mam temperatura wiec nie iwem czy taka jeż jest w akwarium.
crazyaqua pisze: śr gru 28, 2022 3:20 pm 4. Wyjmij rośliny z koszyków i wsadź w podłoże, ewentualnie przymocuj do korzeni epifity takie jak Anubias.
Rosliny sa w koszyku bo nie wiem czy zostaną zagospodarowane - Tylko z tyłu jest podkład wulaniczny i ziema aktywna - reszta to tylko piasek

co do epifity super sprawa nabęde.
crazyaqua pisze: śr gru 28, 2022 3:20 pm 5. Dalej kwestia jakie akwarium będziesz prowadził - hi tech z nawożeniem CO2? Czy low-tech? Od tego zależy moc oświetlenia jaką należy dostarczyć oraz ilość nawozów jaką trzeba podawać.
Szczeże nie wiem czy kupować butle czy nie. Niby czytam ze CO2 pomaga na glony etc. i PH i Potas - ogólnie wszystko lepiej. Ale z drugiej strony czy się nie na na tym jak mam teraz?


Z pytań jakie mam to - anubiasy mi trochę giną - nie wiem czy odbiją czy coś jest nie tak- nie wiem co robić

Tak samo co mam robić wyczyścić wszystko - korzeń etc. czy czekać do zamknięcia cyklu - czy na czas czyszczenia wyłączyć filtr czy nie szkodzi jak zassa trochę do filtra brudu - potem i tak wyczyszcze filtr? Tak samo jak z glonami czy mogę je usuwać fizycznie czy będą się rozmanżać jak bede ruszał.
crazyaqua pisze: śr gru 28, 2022 3:20 pm 3. Jeśli chcesz przyspieszyć zamknięcie cyklu, polecam to: https://seachem.pl/stability.html Stosować zgodnie z zaleceniami producenta.
Spróbuje ale przyznaje ze kupiłem YOKUCHI Shoka Bacteria - i nie wiem czy mogę mieszać.

Tak samo nie wiem czy podawać więcej tych baterii ?

I mam problem małe ślimaki - chyba w koszyczkach z roślinami przylazło to do akwarium - wybijam jak są małe.- liczę ze nie są w stanie sie w tym stadium rozmnożyć i ze je wybyje

Dziekuje za każdą sugestię i odpowiedźObrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek

crazyaqua
Gaduła
Posty: 130
Rejestracja: pn sie 18, 2014 7:09 pm
Lokalizacja: Piastów
Na imię mam: Michal
Płeć:

Pierwsze akwarium - cykl i problemu

#4

Post autor: crazyaqua »

sznels pisze: śr gru 28, 2022 3:41 pm Z pytań jakie mam to - anubiasy mi trochę giną - nie wiem czy odbiją czy coś jest nie tak- nie wiem co robić
Do akwarium trzeba mieć dużo cierpliwości, nic nie zmienisz nagle, z dnia na dzień. Jeśli będziesz robił gwałtowne zmiany, narobisz sobie po prostu kłopotów. Na wszystko co zrobisz, rośliny potrzebują około 2 tygodni aby zareagować. Rośliny zostały świeżo wsadzone do akwarium, muszą się do niego zaadaptować. Obserwuj je i zobacz co konkretnie się zmienia. Jak reagują stare liście (rozpadają się, żółkną, gniją?), jak wyglądają nowe przyrosty, jak często się pojawiają itd. Na razie obserwuj i poczekaj aż wszystko dojrzeje. A przez ten czas obserwuj jak wygląda cykl wzrostu roślin jakie posiadasz.
sznels pisze: śr gru 28, 2022 3:41 pm Spróbuje ale przyznaje ze kupiłem YOKUCHI Shoka Bacteria - i nie wiem czy mogę mieszać.
Jeżeli masz biostarter, używaj go i nie kupuj drugiego. Nie podawaj więcej niż zaleca producent. Pewnych rzeczy nie przeskoczysz.
sznels pisze: śr gru 28, 2022 3:41 pm I mam problem małe ślimaki - chyba w koszyczkach z roślinami przylazło to do akwarium - wybijam jak są małe.- liczę ze nie są w stanie sie w tym stadium rozmnożyć i ze je wybyje
Nigdy nie przejmowałem się ślimakami (miałem głównie zatoczki i rozdętki). Czasami miałem ich naprawdę sporo, a po kilku miesiącach po prostu ginęły. Wg mnie zależy to od ilości pożywienia jakie mogą one znaleźć w akwarium. Ja bym po prostu ściągał i wyrzucał te które wchodzą na szyby, nic złego nie zrobią.
Dodano do tego postu po 7 minutach 20 sekundach
sznels pisze: śr gru 28, 2022 3:41 pm Tak samo co mam robić wyczyścić wszystko - korzeń etc. czy czekać do zamknięcia cyklu - czy na czas czyszczenia wyłączyć filtr czy nie szkodzi jak zassa trochę do filtra brudu - potem i tak wyczyszcze filtr? Tak samo jak z glonami czy mogę je usuwać fizycznie czy będą się rozmanżać jak bede ruszał.
Możesz czyścić szyby z glonów. Z czyszczeniem tego gluta z korzenia bym się wstrzymał aż jeszcze urośnie, wtedy jest go łatwiej ściągnąć wężem.

Wstawiam jeszcze nagranie mojego akwarium 200L:


Autor
sznels
Uczestnik
Posty: 33
Rejestracja: pt gru 23, 2022 6:06 pm
Lokalizacja: Ożarów Mazowiecki
Na imię mam: Patryk
Płeć:

Pierwsze akwarium - cykl i problemu

#5

Post autor: sznels »

Sliczne akwarium - bałem się na pierwszy raz trawy i mchu - bo słyszałem ze szybko rosną
crazyaqua pisze: śr gru 28, 2022 7:46 pm Możesz czyścić szyby z glonów. Z czyszczeniem tego gluta z korzenia bym się wstrzymał aż jeszcze urośnie, wtedy jest go łatwiej ściągnąć wężem.
Własnie widze ze one trochę maleją dodam ze akwarium ryszyło 12.12.2022
Dodano do tego postu po 5 dniach 11 minutach 6 sekundach
Panowie i Panie czy to już nadszedł ten czas :)

Nie chce skrzywdzić rybek wiec proszę o opinie
Obrazek


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk Pro

Autor
sznels
Uczestnik
Posty: 33
Rejestracja: pt gru 23, 2022 6:06 pm
Lokalizacja: Ożarów Mazowiecki
Na imię mam: Patryk
Płeć:

Pierwsze akwarium - cykl i problemu

#6

Post autor: sznels »

Panowie i Panie czy to już nadszedł ten czas :)

Nie chce skrzywdzić rybek wiec proszę o opinie
Obrazek


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk Pro
Awatar użytkownika

Dzik
Noble
Posty: 896
Rejestracja: ndz maja 02, 2021 4:04 pm
Lokalizacja: Bruksela
Na imię mam: Pawel
Płeć:

Pierwsze akwarium - cykl i problemu

#7

Post autor: Dzik »

Czesc. Podmian wody nadal nie robisz ? Jak wygladaja rosliny ? Opisz troche sprzet ; swiatlo ,co2 itp . I jak pisano wczesniej , nie spiesz sie z rybami . Filtra nie czysc. Anubiasy psuja sie bo sa wystawione do swiatla . Nalezalo umiejscowic je przy dnie lub w zacienionych miejscach . Pozostaje jeszcze sprawa nawozenia . Na start im wiecej roslin , tym lepiej .

Autor
sznels
Uczestnik
Posty: 33
Rejestracja: pt gru 23, 2022 6:06 pm
Lokalizacja: Ożarów Mazowiecki
Na imię mam: Patryk
Płeć:

Pierwsze akwarium - cykl i problemu

#8

Post autor: sznels »

Dzik pisze:Czesc. Podmian wody nadal nie robisz ? Jak wygladaja rosliny ? Opisz troche sprzet ; swiatlo ,co2 itp . I jak pisano wczesniej , nie spiesz sie z rybami . Filtra nie czysc. Anubiasy psuja sie bo sa wystawione do swiatla . Nalezalo umiejscowic je przy dnie lub w zacienionych miejscach . Pozostaje jeszcze sprawa nawozenia . Na start im wiecej roslin , tym lepiej .
Witaj,
Podmian żadnych nie robiłem
Zdjęcie roślin w załączniku
Baniak aquael glossy 215l
Sprzęt;
Filtr Oase Biomaster Termo 350
Media qualdrop PrimePore hiperpotęga
Bakterie yokushi
Światło - standardowe w zestawie 2 lampy day&night aquael

Podłoże
Lawa wulkaniczna Ada +podłoże aktywne na to piasek Ada sand

Brak co2 - chociaż myśle nad tym

Raz podałem jakiś preparat aquael i następnego dnia wg mnie wysypało mi trochę krasnorodow

Trochę problem mam aby więcej roślin zrovic ponieważ z przodu mam zasypany tylko piasek - błąd nowicjusza :(

Odnosnie ryb to wspominasz bym się nie spieszył ? To znaczy ze cykl się nie zamknął jeszcze ?
Dla dzieci działem drużynę neonko wpuścić i glonojada
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk Pro
Awatar użytkownika

Dzik
Noble
Posty: 896
Rejestracja: ndz maja 02, 2021 4:04 pm
Lokalizacja: Bruksela
Na imię mam: Pawel
Płeć:

Pierwsze akwarium - cykl i problemu

#9

Post autor: Dzik »

Podmien 10-20% wody mierzac No2 i No3 przed i po podmianie . Wyjmij z koszykow i posadz te rosliny . Z przodu roslin nie musi byc . Anubiasy na dol. Uzyj kalkulatora co2 do okreslenia jego wartosci

Autor
sznels
Uczestnik
Posty: 33
Rejestracja: pt gru 23, 2022 6:06 pm
Lokalizacja: Ożarów Mazowiecki
Na imię mam: Patryk
Płeć:

Pierwsze akwarium - cykl i problemu

#10

Post autor: sznels »

Dzik pisze:Podmien 10-20% wody mierzac No2 i No3 przed i po podmianie . Wyjmij z koszykow i posadz te rosliny . Z przodu roslin nie musi byc . Anubiasy na dol. Uzyj kalkulatora co2 do okreslenia jego wartosci
Ok dziś podmienię 15% wody wieczorem z pomiarami
Rośliny są w koszyczkach bo nie wiem czy zostaną w akwarium czy je po prostu komuś oddam.

Anybiasy na dół a czy idzie cos posadzić na te korzenie ( spodobała mi sie wizja ze anibiasy są na korzeniach - może jakaś inna odmiana ?

Mogę prosić o linka i informacje o co chodzi z tym kalkulatorem co2 ? Pierwszy raz sie z tym spotkałem


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk Pro
Awatar użytkownika

Dzik
Noble
Posty: 896
Rejestracja: ndz maja 02, 2021 4:04 pm
Lokalizacja: Bruksela
Na imię mam: Pawel
Płeć:

Pierwsze akwarium - cykl i problemu

#11

Post autor: Dzik »

Kalkulator co2 w akwarium . Anubiasy na korzeniach ale nisko . Powyzej mikrozorum trident lub mini np ..

Autor
sznels
Uczestnik
Posty: 33
Rejestracja: pt gru 23, 2022 6:06 pm
Lokalizacja: Ożarów Mazowiecki
Na imię mam: Patryk
Płeć:

Pierwsze akwarium - cykl i problemu

#12

Post autor: sznels »

Dzik pisze: wt sty 03, 2023 8:57 am Kalkulator co2 w akwarium
Wyszło 14.230249470757707 ppm - ale o przez to rozumieć
Dzik pisze: wt sty 03, 2023 8:57 am Powyzej mikrozorum trident lub mini np ..
a coś bardziej podonego do Anubiasów ? albo jakiś roślin mogę wybierać i szukać ?
Awatar użytkownika

Dzik
Noble
Posty: 896
Rejestracja: ndz maja 02, 2021 4:04 pm
Lokalizacja: Bruksela
Na imię mam: Pawel
Płeć:

Pierwsze akwarium - cykl i problemu

#13

Post autor: Dzik »

Troche malo co2 . Na korzenie rosliny typu epifity . Wyboru dokonaj osoboscie .

Autor
sznels
Uczestnik
Posty: 33
Rejestracja: pt gru 23, 2022 6:06 pm
Lokalizacja: Ożarów Mazowiecki
Na imię mam: Patryk
Płeć:

Pierwsze akwarium - cykl i problemu

#14

Post autor: sznels »

To teraz aby zwiekszyć CO2 to w zasadzie butla ? albo woda RO ?
Awatar użytkownika

Dzik
Noble
Posty: 896
Rejestracja: ndz maja 02, 2021 4:04 pm
Lokalizacja: Bruksela
Na imię mam: Pawel
Płeć:

Pierwsze akwarium - cykl i problemu

#15

Post autor: Dzik »

Jak zawsze mozna tak , mozna i siak . Zalezy jaki masz plan , zalozenia itp .. To wazne poniewaz niektore zmiany sa trudne do przeprowadzenia kiedy juz wszystko jest ustabilizowane i zycie plywa . Dopiero zaczynasz wiec jeszcze nie jest za pozno .

Autor
sznels
Uczestnik
Posty: 33
Rejestracja: pt gru 23, 2022 6:06 pm
Lokalizacja: Ożarów Mazowiecki
Na imię mam: Patryk
Płeć:

Pierwsze akwarium - cykl i problemu

#16

Post autor: sznels »

A zalorzenie deszczownica bardziej napowietrzy wodę ?

I pytanie bo nie wiem - chce wstawić rybki pewnie jeszcze jakieś ślimaki , dawać jeść , przycinać - aranżacji nie zmienie już - czyli pod piasek nie uda mi się wsadzić podłoża aktywnego wiec tutaj nic chyba nie zrobię

Ale to pytanie czy mi się ten cykl zamknął ? Nie mogę wsadziwszy rybek ?


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk Pro

crazyaqua
Gaduła
Posty: 130
Rejestracja: pn sie 18, 2014 7:09 pm
Lokalizacja: Piastów
Na imię mam: Michal
Płeć:

Pierwsze akwarium - cykl i problemu

#17

Post autor: crazyaqua »

Zmierz NH3/NH4 oraz NO2. Jeżeli testy wykazują 0, oznacza to że cykl azotowy funkcjonuje już prawidłowo i można powoli wpuszczać faunę.

Autor
sznels
Uczestnik
Posty: 33
Rejestracja: pt gru 23, 2022 6:06 pm
Lokalizacja: Ożarów Mazowiecki
Na imię mam: Patryk
Płeć:

Pierwsze akwarium - cykl i problemu

#18

Post autor: sznels »

Witaj, przyznaje ze czekałem ja odpowiedz ale nie udało sie a ze dzieciom zostało rzucone hasło ze woda jest już dobra to pojechaliśmy na małe zakupy.

Przed wrzuceniem rybek bo wtedy przeczytałem post
NH4 >0,05
NO2 - 0,05 wiec w testach na żółto w jbl

Będę monitorował codziennie stężenie

Czy w razie podbicia wlać bakterie ? Bo podmiany w przypadku podbicia no2 to chyba nie robic ?


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk Pro

crazyaqua
Gaduła
Posty: 130
Rejestracja: pn sie 18, 2014 7:09 pm
Lokalizacja: Piastów
Na imię mam: Michal
Płeć:

Pierwsze akwarium - cykl i problemu

#19

Post autor: crazyaqua »

Jak już pisałem, jeżeli masz biostarter, używaj go zgodnie z zaleceniami producenta.
Jak już też pisałem, czasu nie przeskoczysz dolewając więcej bakterii, ani jakiegokolwiek "magicznego" środka :)

Po co codziennie testy? Poczekaj tydzień i zrób znowu. Jeśli będzie trzeba, poczekaj kolejny tydzień. Im bardziej będziesz cierpliwy, tym lepsze będziesz miał akwarium. Im bardziej natomiast będziesz chciał coś przyspieszyć poprzez ręczną ingerencję, tym większą porażkę poniesiesz.

P.S. Dzieciom akwarium znudzi się szybciej niż czas jaki oczekiwały na jego obsadę, więc im wcześniej obsadzisz tym wcześniej się znudzą ;)

Autor
sznels
Uczestnik
Posty: 33
Rejestracja: pt gru 23, 2022 6:06 pm
Lokalizacja: Ożarów Mazowiecki
Na imię mam: Patryk
Płeć:

Pierwsze akwarium - cykl i problemu

#20

Post autor: sznels »

Pewnie i każdemu się znudzi z czasem - to takie normalne
Robiłem testy codziennie bo ktoś tak pisał - ale zaczynam już robic co jakiś czas. ( wklejam ostatnie testy)
Wyszło mi ze mam stężenie potasu z miarki jbl koło 35-30
I ze brakuje żelaza wiec zacznę coś aplikować.

Zrobiłem dziś pierwsze czyszczenie prefigurację ( był brudny ) ale bez podmiany bo na razie no3 w normach wiec nie ruszałem (zobaczę za kilka dni)

Zaciekawiła mnie sprawa napowietrzania czy użyć deszczownicy która mam w zestawie czy może samo kolanko - ruch tafli wody jest - ale czy za mały czy za duży nie mam pojęcia


Obrazek
Obrazek
Obrazek


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk Pro

crazyaqua
Gaduła
Posty: 130
Rejestracja: pn sie 18, 2014 7:09 pm
Lokalizacja: Piastów
Na imię mam: Michal
Płeć:

Pierwsze akwarium - cykl i problemu

#21

Post autor: crazyaqua »

Na początek zauważ, że posiadasz akwarium Low-tech, bez dozowania CO2 i ogromnej ilości światła. Nawożenie musisz dobrać do typu akwarium jakie prowadzisz.
sznels pisze: sob sty 07, 2023 2:32 pm Robiłem testy codziennie bo ktoś tak pisał - ale zaczynam już robic co jakiś czas. ( wklejam ostatnie testy)
Początkującym zalecałbym robić testy po każdej podmianie wody. Po co częściej? Zaawansowani raz na kilka miesięcy jeśli zmieniają coś w nawożeniu, zmieniły się parametry wody kranowej, albo w akwarium dzieje się coś złego.
sznels pisze: sob sty 07, 2023 2:32 pm Wyszło mi ze mam stężenie potasu z miarki jbl koło 35-30
Ta wartość niewiele mówi jeśli nie znasz twardości wody oraz ilości Ca i Mg w tej wodzie. Jeżeli masz twardą wodę to jest OK. Jeżeli bardzo miękką, wysoka zawartość potasu może zaburzać proces wzrostu roślin blokując wchłanianie wapnia.
Skąd taki potas? Dozujesz go? Jeśli tak, to w jakiej ilości?
sznels pisze: sob sty 07, 2023 2:32 pm I ze brakuje żelaza wiec zacznę coś aplikować.
Z aplikowaniem żelaza bym się wstrzymał do czasu aż zbiornik w pełni dojrzeje i zobaczysz jego niedobory. Inaczej bardzo szybko założysz wątek o glonach :)
sznels pisze: sob sty 07, 2023 2:32 pm Zrobiłem dziś pierwsze czyszczenie prefigurację ( był brudny ) ale bez podmiany bo na razie no3 w normach wiec nie ruszałem (zobaczę za kilka dni)
Grzebanie w filtrze tak szybko od wystartowania akwarium zaburza proces zamknięcia cyklu azotowego i może spowodować wzrost NH3/4 i NO2 w akwarium. Jest to błąd.
sznels pisze: sob sty 07, 2023 2:32 pm Zaciekawiła mnie sprawa napowietrzania czy użyć deszczownicy która mam w zestawie czy może samo kolanko - ruch tafli wody jest - ale czy za mały czy za duży nie mam pojęcia
Do napowietrzenia zbiornika wystarczy niewielki ruch tafli, nie musi to być woda spadająca z deszczownicy. Tu znowu powrót do kwestii rodzaju zbiornika jaki prowadzisz. W zbiornikach w których aplikuje się CO2, zbyt wysoki ruch tafli wyrugowuje z wody CO2 i dlatego nie jest zalecany. Kwestia jak silnego napowietrzenia wody potrzebujesz.

Autor
sznels
Uczestnik
Posty: 33
Rejestracja: pt gru 23, 2022 6:06 pm
Lokalizacja: Ożarów Mazowiecki
Na imię mam: Patryk
Płeć:

Pierwsze akwarium - cykl i problemu

#22

Post autor: sznels »

Och panowie ja wiem low- Tech - człowiek zaczynaObrazek
Link jak mam ustawione dmuchanie na ten moment

https://chmura.propk.pl/s/SNwoTG6BpmGtDkc


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk Pro
Dodano do tego postu po 1 minucie 52 sekundach
crazyaqua pisze:Na początek zauważ, że posiadasz akwarium Low-tech, bez dozowania CO2 i ogromnej ilości światła. Nawożenie musisz dobrać do typu akwarium jakie prowadzisz.
sznels pisze: sob sty 07, 2023 2:32 pm Robiłem testy codziennie bo ktoś tak pisał - ale zaczynam już robic co jakiś czas. ( wklejam ostatnie testy)
Początkującym zalecałbym robić testy po każdej podmianie wody. Po co częściej? Zaawansowani raz na kilka miesięcy jeśli zmieniają coś w nawożeniu, zmieniły się parametry wody kranowej, albo w akwarium dzieje się coś złego.
sznels pisze: sob sty 07, 2023 2:32 pm Wyszło mi ze mam stężenie potasu z miarki jbl koło 35-30
Ta wartość niewiele mówi jeśli nie znasz twardości wody oraz ilości Ca i Mg w tej wodzie. Jeżeli masz twardą wodę to jest OK. Jeżeli bardzo miękką, wysoka zawartość potasu może zaburzać proces wzrostu roślin blokując wchłanianie wapnia.
Skąd taki potas? Dozujesz go? Jeśli tak, to w jakiej ilości?
sznels pisze: sob sty 07, 2023 2:32 pm I ze brakuje żelaza wiec zacznę coś aplikować.
Z aplikowaniem żelaza bym się wstrzymał do czasu aż zbiornik w pełni dojrzeje i zobaczysz jego niedobory. Inaczej bardzo szybko założysz wątek o glonach :)
sznels pisze: sob sty 07, 2023 2:32 pm Zrobiłem dziś pierwsze czyszczenie prefigurację ( był brudny ) ale bez podmiany bo na razie no3 w normach wiec nie ruszałem (zobaczę za kilka dni)
Grzebanie w filtrze tak szybko od wystartowania akwarium zaburza proces zamknięcia cyklu azotowego i może spowodować wzrost NH3/4 i NO2 w akwarium. Jest to błąd.
sznels pisze: sob sty 07, 2023 2:32 pm Zaciekawiła mnie sprawa napowietrzania czy użyć deszczownicy która mam w zestawie czy może samo kolanko - ruch tafli wody jest - ale czy za mały czy za duży nie mam pojęcia
Do napowietrzenia zbiornika wystarczy niewielki ruch tafli, nie musi to być woda spadająca z deszczownicy. Tu znowu powrót do kwestii rodzaju zbiornika jaki prowadzisz. W zbiornikach w których aplikuje się CO2, zbyt wysoki ruch tafli wyrugowuje z wody CO2 i dlatego nie jest zalecany. Kwestia jak silnego napowietrzenia wody potrzebujesz.
Jakaś podpowiedz co może się wydarzyć ?


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk Pro

Autor
sznels
Uczestnik
Posty: 33
Rejestracja: pt gru 23, 2022 6:06 pm
Lokalizacja: Ożarów Mazowiecki
Na imię mam: Patryk
Płeć:

Pierwsze akwarium - cykl i problemu

#23

Post autor: sznels »

crazyaqua pisze:Na początek zauważ, że posiadasz akwarium Low-tech, bez dozowania CO2 i ogromnej ilości światła. Nawożenie musisz dobrać do typu akwarium jakie prowadzisz.
sznels pisze: sob sty 07, 2023 2:32 pm Robiłem testy codziennie bo ktoś tak pisał - ale zaczynam już robic co jakiś czas. ( wklejam ostatnie testy)
Początkującym zalecałbym robić testy po każdej podmianie wody. Po co częściej? Zaawansowani raz na kilka miesięcy jeśli zmieniają coś w nawożeniu, zmieniły się parametry wody kranowej, albo w akwarium dzieje się coś złego.
sznels pisze: sob sty 07, 2023 2:32 pm Wyszło mi ze mam stężenie potasu z miarki jbl koło 35-30
Ta wartość niewiele mówi jeśli nie znasz twardości wody oraz ilości Ca i Mg w tej wodzie. Jeżeli masz twardą wodę to jest OK. Jeżeli bardzo miękką, wysoka zawartość potasu może zaburzać proces wzrostu roślin blokując wchłanianie wapnia.
Skąd taki potas? Dozujesz go? Jeśli tak, to w jakiej ilości?
sznels pisze: sob sty 07, 2023 2:32 pm I ze brakuje żelaza wiec zacznę coś aplikować.
Z aplikowaniem żelaza bym się wstrzymał do czasu aż zbiornik w pełni dojrzeje i zobaczysz jego niedobory. Inaczej bardzo szybko założysz wątek o glonach :)
sznels pisze: sob sty 07, 2023 2:32 pm Zrobiłem dziś pierwsze czyszczenie prefigurację ( był brudny ) ale bez podmiany bo na razie no3 w normach wiec nie ruszałem (zobaczę za kilka dni)
Grzebanie w filtrze tak szybko od wystartowania akwarium zaburza proces zamknięcia cyklu azotowego i może spowodować wzrost NH3/4 i NO2 w akwarium. Jest to błąd.
sznels pisze: sob sty 07, 2023 2:32 pm Zaciekawiła mnie sprawa napowietrzania czy użyć deszczownicy która mam w zestawie czy może samo kolanko - ruch tafli wody jest - ale czy za mały czy za duży nie mam pojęcia
Do napowietrzenia zbiornika wystarczy niewielki ruch tafli, nie musi to być woda spadająca z deszczownicy. Tu znowu powrót do kwestii rodzaju zbiornika jaki prowadzisz. W zbiornikach w których aplikuje się CO2, zbyt wysoki ruch tafli wyrugowuje z wody CO2 i dlatego nie jest zalecany. Kwestia jak silnego napowietrzenia wody potrzebujesz.
Jakaś podpowiedz co może się wydarzyć ?


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk Pro

crazyaqua
Gaduła
Posty: 130
Rejestracja: pn sie 18, 2014 7:09 pm
Lokalizacja: Piastów
Na imię mam: Michal
Płeć:

Pierwsze akwarium - cykl i problemu

#24

Post autor: crazyaqua »

Jeśli chodzi o nawożenie, powiem Ci co było najistotniejsze z mojego doświadczenia i po zrozumieniu czego zacząłem panować nad akwarium.

Na początek określ jak masz zamiar nawozić. Piszesz na ten moment o potasie i żelazie. Czy to będzie nawożenie sporadyczne, czy regularne? Jeżeli ma być regularnie, to określ jaką ilość jakiego pierwiastka chcesz mieć w wodzie. Jest masa opinii na ten temat, nie będę tutaj niczego zalecał, bo w zależności od potrzeb jest z tym różnie. Ustal co jest najlepsze dla Twojego rodzaju akwarium i roślin jakie w nim posiadasz.

Po rozstrzygnięciu tej kwestii, sprawa kluczowa - jak zamierzasz utrzymać te ilości na stabilnym poziomie przez dłuższy czas. Jeśli zakładasz, że tak sobie po prostu będziesz dolewał, a rośliny będą sobie to po prostu zużywać, to jesteś w błędzie i możesz szybko nabawić się kłopotów ze zbiornikiem.

Przykładowo, potas który dodajesz nie jest zbyt intensywnie zużywany przez rośliny, tym bardziej w akwarium LT. Jeśli zatem dolewasz go codziennie w ilości przykładowo 2 ppm, to po 50 dniach takiego dolewania będziesz miał go w akwarium około 100 ppm. Oczywiście można robić co kilka dni testy i na tej podstawie decydować ile czego dolać, ale to byłby chyba jakiś koszmar.
Aby uniknąć kumulacji tego co dodajesz do akwarium, robi się podmiany wody. Teraz musisz zdecydować co ile czasu i ile wody będziesz podmieniał. Od tego zależy proporcja nawozów jaką ustalisz. Nie wiem co ile czasu będziesz chciał podmieniać wodę w Twoim LT. Przypuśćmy że będzie to 1/3 wody co dwa tygodnie. Teraz trzeba zdecydować ile przez te dwa tygodnie dolejesz określonego składnika. Przyjmijmy że w 2 tygodnie będziesz dolewał 10 ppm potasu w dawkach podzielonych, po czym robił podmianę wody. Jaka wówczas będzie maksymalna skumulowana wartość potasu w akwarium? Będzie to 3 * 10 ppm, czyli 30 ppm. Jeżeli będziesz podmieniał 1/4 wody, to będzie 4 * 10 ppm, czyli 40 ppm itd. Czyli jeśli zakładasz, że chcesz mieć w akwarium maksymalnie 30 ppm potasu, a podmieniasz 1/4 wody, to musisz podawać między podmianami maksymalnie 7,5 ppm potasu.
Jeśli zapomnisz albo nie będzie Ci się chciało któregoś razu zrobić podmiany, a nawóz będziesz regularnie dolewał, po miesiącu będziesz miał kumulację potasu w akwarium - powiększy się o wartość dolaną między podmianami.

Można też policzyć dawki nawozów na ilość podmienianej wody. Wtedy nie skumuluje się więcej niż tyle ile nawozu dajesz na ilość podmienianej wody.

I teraz nie będziesz już musiał robić żadnych testów, żeby wiedzieć że masz między 20 a 30 ppm potasu w akwarium.
Kluczem jest umieć zarządzać parametrami wody, a testy mają służyć tylko weryfikacji czy nie popełniłeś błędu w obliczeniach, a nie temu żeby codziennie sprawdzać ile czego jest w wodzie.
W przypadku azotanów czy fosforanów, rośliny pobierają ich trochę więcej, dodatkowo azotany są produkowane w cyklu azotowym, więc trzeba na to wziąć pewne poprawki. Ale zasada jest taka sama.

Dlatego nie dolewaj nic "na oko", tylko upewnij się co chcesz osiągnąć i po co, a dopiero potem to rób :)

Autor
sznels
Uczestnik
Posty: 33
Rejestracja: pt gru 23, 2022 6:06 pm
Lokalizacja: Ożarów Mazowiecki
Na imię mam: Patryk
Płeć:

Pierwsze akwarium - cykl i problemu

#25

Post autor: sznels »

Co do wypowiedzi to na razie czekam - rośliny rosną wiec nie będę nic robił. Myśle nad zmiana światła bo na ten moment mam 2x 14 w aquael d&n

Ale mam pytanie co to jest te białe kropeczki

Obrazek


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk Pro

Agagin
Zapaleniec
Posty: 372
Rejestracja: sob sty 29, 2022 7:46 pm
Lokalizacja: Kielce/Bremen
Na imię mam: Aga
Płeć:

Pierwsze akwarium - cykl i problemu

#26

Post autor: Agagin »

sznels
Jaja ślimaka?

crazyaqua
Gaduła
Posty: 130
Rejestracja: pn sie 18, 2014 7:09 pm
Lokalizacja: Piastów
Na imię mam: Michal
Płeć:

Pierwsze akwarium - cykl i problemu

#27

Post autor: crazyaqua »

Czemu zmiana oświetlenia? Z tym też trzeba ostrożnie. Moc oświetlenia trzeba starannie dobrać do rodzaju zbiornika, ponieważ zbyt silne światło może spowodować problemy z glonami.

Jeśli natomiast chodzi o to, żeby z akwarium wyciągnąć jak najładniejsze kolory, polecam lampy LED RGBW z możliwością sterowania mocą każdego kanału. Pozwalają nie tylko na ustawienie właściwej barwy światła, aby akwarium prezentowało się tak jak sobie tego życzymy, ale również dają możliwość regulacji mocy oświetlenia aby był on odpowiedni do rodzaju akwarium które prowadzimy.

Wstawiam film z prezentacji lampy tego typu:


Autor
sznels
Uczestnik
Posty: 33
Rejestracja: pt gru 23, 2022 6:06 pm
Lokalizacja: Ożarów Mazowiecki
Na imię mam: Patryk
Płeć:

Pierwsze akwarium - cykl i problemu

#28

Post autor: sznels »

Agagin pisze:sznels
Jaja ślimaka?
Jaja ślimaka ? Oo nie to niszczę w takim razie . Za dużo już mam tych niechcianych ślimaków małych Obrazek


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk Pro

Agagin
Zapaleniec
Posty: 372
Rejestracja: sob sty 29, 2022 7:46 pm
Lokalizacja: Kielce/Bremen
Na imię mam: Aga
Płeć:

Pierwsze akwarium - cykl i problemu

#29

Post autor: Agagin »

sznels
Masz helmeta w akwarium?bo na jego jajka mi to wygląda...ale one tylko składają jaja,nic się z tego nie wykluje:)za to wygląda paskudnie.
A jak nie masz helmeta,to nie wiem co to...

Autor
sznels
Uczestnik
Posty: 33
Rejestracja: pt gru 23, 2022 6:06 pm
Lokalizacja: Ożarów Mazowiecki
Na imię mam: Patryk
Płeć:

Pierwsze akwarium - cykl i problemu

#30

Post autor: sznels »

Tak mam helmeta - chyba z 5 szt

Ale już wiem co robi te Jaja - slimak Zebra
Uff bo już myślałem ze to te małe co ich po prostu nie lubię


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk Pro
ODPOWIEDZ