Wysoki poziom NO2

Parametry wody i sposoby ich poprawy.
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika

Autor
sdar
Uczestnik
Posty: 45
Rejestracja: ndz sty 03, 2010 4:15 pm
Lokalizacja:
Płeć:

Wysoki poziom NO2

#1

Post autor: sdar »

Witam,
W akwarium 54l tworzona jest pierwsza obsada (jeszcze do zmian i uzupełnienia). Na chwilę obecną znajdują się w nim:
Zmienniak plamisty - 5szt
Otosek - 3szt
Kirysek lamparci - 2szt

Wczoraj wieczorem, zgodnie z planem dokonałem podmiany około 11l wody (woda "odstana" oraz dodany uzdatniacz)
W odciągniętej wodzie akwariowej przepłukałem wkład filtra.

Dzisiaj rano zaraz po zapaleniu światła w akwarium, przeprowadziłem test wody i otrzymałem następujące parametry:
PH: 7,2
KH: 5
GH: 14
NO3: 20
NO2: 1 (!!!)

Niestety zauważyłem również, że po wieczornej ponownej instalacji filtra (Hailea BT-400) nie działał on z pełną wydajnością i oczywiście zaraz to poprawiłem i teraz działa już całkowicie poprawnie.

Co może być powodem tak dużego poziomu NO2?
Czy fakt, że pomiar został dokonany zaraz po "nocnym zaciemnieniu" akwarium oraz słabsza wydajność filtra mogły mieć na to wpływ?
Co powinienem zrobić aby obniżyć ten poziom?
Czy ponowna (dzień po dniu) podmiana wody jest dobrym pomysłem?
Jeżeli tak to czy zrobić to "na szybko" czyli nie odstana wodociągowa woda z uzdatniaczem czy też zrobić to dopiero jutro po odstaniu wody?
A może powinienem użyć jakiegoś środka jak na przykład SERA toxivec

mlody_oska
Uzależniony
Posty: 522
Rejestracja: pt paź 30, 2009 12:23 am
Lokalizacja:
Płeć:

Re: Wysoki poziom NO2

#2

Post autor: mlody_oska »

NO2 masz na poziomie 1mg/l, być może niedomaga filtracja biologiczna. Masz tam jakieś rośliny? Piszesz, że tworzona jest pierwsza obsada. Kiedy uruchomiłeś to akwarium? Może jeszcze nie dojrzało.

Zrób także test wody, której używasz do podmian. Odstanej, a także odstanej do której dodałeś uzdatniacz (tylko nie od razu, poczekaj aż to się dokładnie wymiesza). Dobrze jest poznać parametry wody, którą wlewasz. Może tu jest jakiś babol. Albo w kranie, albo w uzdatniaczu. A tak na marginesie, sprawdź datę przydatności testu.
Awatar użytkownika

Autor
sdar
Uczestnik
Posty: 45
Rejestracja: ndz sty 03, 2010 4:15 pm
Lokalizacja:
Płeć:

Re: Wysoki poziom NO2

#3

Post autor: sdar »

Akwarium przed zarybieniem dojrzewało prawie dewa tygodnie i parametry "startowe" miało OK. Pierwsze ryby zasiedlły zbiornik tydzień temu.
Roślinki oczywiście są i to nawet sporo :-)

Kranówka, której używam do podmian ma NO2 na poziomie zero
A co do filtracji biologicznej to jak ją ewentualnie wspomóc? Dodać do zbiornika bakterii nitryfikacyjnych czy dodać jakiś zeolit do filtra?
No i czy robić pilnie tę podmianę czy też dodać Sera toxivec?
Rób jak uważasz, uważaj jak robisz...

mlody_oska
Uzależniony
Posty: 522
Rejestracja: pt paź 30, 2009 12:23 am
Lokalizacja:
Płeć:

Re: Wysoki poziom NO2

#4

Post autor: mlody_oska »

sdar pisze:Akwarium przed zarybieniem dojrzewało prawie dewa tygodnie i parametry "startowe" miało OK. Pierwsze ryby zasiedlły zbiornik tydzień temu.
Jeśli to trzeci tydzień to jesteś w momencie gwałtownego wzrostu azotynów. Popatrz tutaj Cykl azotowy
Sprawdź jeszcze wodę z uzdatniaczem. Jakiś ryb gdzieś się nie rozkłada? Jeżeli chodzi o preparaty z bakteriami nitryfikacyjnymi to sam nie wiem co Ci powiedzieć, bo sam je kiedyś stosowałem, a ostatnio spotkałem się ze stwierdzeniem, że zawierają właśnie jakieś związki azotu.
Do filtra stosuje się bactozym. Sam nie stosowałem. Musi się wypowiedzieć, ktoś kto go używał.
Awatar użytkownika

sum
Arcymistrz
Posty: 4995
Rejestracja: ndz sty 11, 2009 12:31 am
Telefon: 510847789
Lokalizacja: Warszawa[gocław]
Na imię mam: Krzysztof
Płeć:

Re: Wysoki poziom NO2

#5

Post autor: sum »

Typowe objawy dojrzewającego zbiornika.Jeżeli poprawiłeś filtrację to teraz możesz robić podmianki(10l.) co dwa dni.Woda nie musi być odstana(aczkolwiek byłoby lepiej) jeżeli dajesz uzdatniacza,pamiętaj jednak o doprowadzeniu jej do odpowiedniej temperatury przed wlaniem do zbiornika.
Nie jestem na garnuszku żadnego sklepu akwarystycznego itp.
Nie należę do żadnej loży,towarzystwa wzajemnej adoracji,sekty,kasty itp.
Jestem prostym miłośnikiem naszego hobby.
Awatar użytkownika

Autor
sdar
Uczestnik
Posty: 45
Rejestracja: ndz sty 03, 2010 4:15 pm
Lokalizacja:
Płeć:

Re: Wysoki poziom NO2

#6

Post autor: sdar »

OK.
Rozumiem, że żadnego Sera Toxivec nie dodawać do akwa.
Nie wiem jednak ciągle, czy przy tych częstych podmianach dodawać preparat bakteryjny Sera Nitrivec czy też nie.
Awatar użytkownika

Władek Pompka
Fanatyk
Posty: 1449
Rejestracja: sob gru 06, 2008 11:14 pm
Lokalizacja: Warszawa, Białołęka
Płeć:

Re: Wysoki poziom NO2

#7

Post autor: Władek Pompka »

To jest wewnętrzny filtr, co w nim poprawiałeś, co było nie halo???

:roll:
Moim jedynym, a zarazem najlepszym przyjacielem jest współżyjący ze mną tasiemiec, którego regularnie dokarmiam.
Awatar użytkownika

Hornet
Fanatyk
Posty: 1108
Rejestracja: wt lip 07, 2009 3:17 pm
Lokalizacja: Warszawa Ursus
Płeć:

Re: Wysoki poziom NO2

#8

Post autor: Hornet »

Zdecydowanie jeśli pojawiły się azotyny to akwarium nie ma jeszcze bakterii które rozkładają produktów przemiany materii... jeśli potrzebuje przyspieszyć dojrzewanie zbiorniczka to używam wymienionego baktozymu (jest niewątpliwie skuteczny).
Nie zgodzę się tutaj z Sumem co do odstałej wody zdecydowanie taka woda szybciej osiąga stabilność niż "czyszczona" chemią...
Pozdrawiam
Warchoł! - krzyczą. Nie zaprzeczam tylko własnym prawom ufam...

Wola moja jest jak szabla nagniesz ją za mocno - pęknie.
A niewprawną puścisz dłonią w pysk odbije stali siła
Tak się naucz robić bronią by naturą swą służyła.
Awatar użytkownika

Autor
sdar
Uczestnik
Posty: 45
Rejestracja: ndz sty 03, 2010 4:15 pm
Lokalizacja:
Płeć:

Re: Wysoki poziom NO2

#9

Post autor: sdar »

Władek Pompka pisze:To jest wewnętrzny filtr, co w nim poprawiałeś, co było nie halo???
Po wczorajszym demontażu i rozłożeniu w celu oczyszczenia kratek filtra coś chyba źle docisnąłem bo dzisiaj rano zauważyłem, że fitr pracuje "na pół gwizdka" Ponowne solidne złożenie filtra przywróciło jego normalną sprawność.

Przy okazji.
W filtrze jest gąbka i węgiel aktywny. Czy nie lepiej zastąpić węgiel czymś innym? Czym? A może jeszcze go zostawić?

Hornet pisze:Nie zgodzę się tutaj z Sumem co do odstałej wody zdecydowanie taka woda szybciej osiąga stabilność niż "czyszczona" chemią...
Nie ulega wątpliwości, że lepsza jest woda "naturalnie odstana". Chodziło mi jednak o to, czy w sytuacji awaryjnej jak moja, można wymieniać wodę bez odstania bo jest to chyba mniejsza szkoda niż czekanie gdy tymczasem NO2 szaleje :-)

Po dzisiejszej wymianie 10 litrów wody NO2 = 0,5
Zobaczymy co będzie jutro.

JPK
Guru
Posty: 2040
Rejestracja: sob wrz 27, 2008 10:28 am
Lokalizacja: Warszawa Wola
Na imię mam: Kuba
Płeć:

Re: Wysoki poziom NO2

#10

Post autor: JPK »

Zależy z którego wodociągu czerpiesz wodę -> np. z centralnego w ogólnie nie musisz odstawiać wody, bo nie jest chlorowana, wystarczy nalać prysznicem i "doprawić" wrzątkiem do odpowiedniej temp.
450l + 112l :)

Linf

Re: Wysoki poziom NO2

#11

Post autor: Linf »

Usuń przede wszystkim węgiel aktywny i zastąp go np. ceramiką ponieważ węgiel aktywny stosuje się do odkażenia wody np. po chorobach,podawaniu leków i zabija bakterie.

mlody_oska
Uzależniony
Posty: 522
Rejestracja: pt paź 30, 2009 12:23 am
Lokalizacja:
Płeć:

Re: Wysoki poziom NO2

#12

Post autor: mlody_oska »

Linf pisze:węgiel aktywny stosuje się do odkażenia wody np. po chorobach,podawaniu leków i zabija bakterie.
Że wyciąga chemię z wody ok. Ale zabija bakterie ??

Sdar Odstawienie 10L wody, chyba nie jest problemem. Odstawiasz jednego dnia, drugiego wlewasz i już. Odstaw na bok chemię, którą chcesz lać (łącznie z uzdatniaczem). Przeczekaj to robiąc regularnie małe podmianki. Zamiast węgla wrzuć ceramikę bądź inny substrat i tyle.
Awatar użytkownika

Autor
sdar
Uczestnik
Posty: 45
Rejestracja: ndz sty 03, 2010 4:15 pm
Lokalizacja:
Płeć:

Re: Wysoki poziom NO2

#13

Post autor: sdar »

Bardzo dziękuję wszystkim za pomoc.
Zastąpienie węgla zeolitem, lekko zwiększone napowietrzanie oraz kilkukrotne częściowe podmiany wody doprowadziły do następujących rezultatów:
PH: 7,3
KH: 6
GH: >14
NO3: 15
NO2: 0 (!!!) :-)

Jeszcze jeden (najmniejszy) zmienniak dochodzi do siebie ale mam nadzieję, że wszystko będzie dobrze. Pozostałe ryby odzyskały wigor :)
Ostatnio zmieniony pt sty 15, 2010 2:16 pm przez sdar, łącznie zmieniany 1 raz.

mlody_oska
Uzależniony
Posty: 522
Rejestracja: pt paź 30, 2009 12:23 am
Lokalizacja:
Płeć:

Re: Wysoki poziom NO2

#14

Post autor: mlody_oska »

No i gitara. Tak trzymaj. Pozdrawiam ;)
ODPOWIEDZ