Zielono mi

Parametry wody i sposoby ich poprawy.
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika

Autor
Ender
Gaduła
Posty: 131
Rejestracja: pn mar 16, 2009 5:52 pm
Lokalizacja:
Płeć:

Zielono mi

#1

Post autor: Ender »

Jest problem:
Woda jak widać poniżej.... no comment.
temperatura 23 stopnie. już po podmianie 30% i 3 dniach ciemności. teraz nawet bardziej zakwitło. wszystko zaczęło się od zmiany świeczek ale było to 2 tyg temu. Troszkę dziwnie pachnie.
co może być przyczyną mętnej bardzo zielonej wody.
się już zniechęcam bo koleżanka na mnie liczy a ja nic. (podmieniłem 30% zgasiłem światło, zmieniłem na takie same świeczki jak wcześniej i nadal nic)

co radzicie ? Obrazek
Ostatnio zmieniony wt sty 26, 2010 6:11 pm przez Ender, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika

ziabak
Guru
Posty: 2115
Rejestracja: pt wrz 11, 2009 7:37 pm
Lokalizacja: Bielany
Na imię mam: Monika
Płeć:

Re: Zielono mi

#2

Post autor: ziabak »

Zielenice - na to skuteczna lampa UV, a jak nie macie - no to zaciemnienie, nie karmienie ryb na czas walki (bo azotu dostarczacie z każdym niezjedzonym żarciem), redukcja obsady jeśli jest przerybienie. Takie zakwity to zwykle są przy jakiejś katastrofie stabilności akwa... nie jestem pewna, czy sama zmiana oświetlenia mogła dać taki efekt - może coś się nałożyło? To nowy baniak czy już funkcjonował stabilnie i nagle go trafiło?
Ameca splendens, Xenotoca eiseni, P.wingei standard, snake skin, japan blue, blond, red scarlet, El Tigre, Limia tridens, drobniczka, Limia nigrofasciata, Poecilia gillii, C.pygmaeus, L.multifasciatus, wieloplamka, Gambusia affinis.
Awatar użytkownika

Autor
Ender
Gaduła
Posty: 131
Rejestracja: pn mar 16, 2009 5:52 pm
Lokalizacja:
Płeć:

Re: Zielono mi

#3

Post autor: Ender »

Baniak - założony rok temu... normalne podmiany wody itp
ilość rybek w normie.
Awatar użytkownika

ziabak
Guru
Posty: 2115
Rejestracja: pt wrz 11, 2009 7:37 pm
Lokalizacja: Bielany
Na imię mam: Monika
Płeć:

Re: Zielono mi

#4

Post autor: ziabak »

A co za świetlówki dałeś?
Ameca splendens, Xenotoca eiseni, P.wingei standard, snake skin, japan blue, blond, red scarlet, El Tigre, Limia tridens, drobniczka, Limia nigrofasciata, Poecilia gillii, C.pygmaeus, L.multifasciatus, wieloplamka, Gambusia affinis.
Awatar użytkownika

Dominika
Uczestnik
Posty: 23
Rejestracja: ndz paź 24, 2010 10:42 am
Lokalizacja:
Płeć:

Re: Zielono mi

#5

Post autor: Dominika »

Ja mam to samo, raz się tej zieloności pozbyłam, nawet nie wiem jak mi się udało ale się udało a teraz znowu powróciło to do mnie jak bumerang. Cztery dni temy wyczyscilam sobie akwarium, wszystko zrobilam tak jak zwykle a od 2 dnie mam taka zielono-metna wodę no i smierdzi. Obczaiłam też, że troszkę roślinki zaczynają gnić i gubią przez to liście ale nie mam zbt wielu tych roslin więc nie sądzę, że to one są winowajcą w tej sytuacji.

Mam jeszcze jeden problem z woda i nie wiem czy to normalne? nie mam pokrywy ze swiatelkiem, akwarium nakryte jest szyba ale z jednego krotszego boku jest wolna przestrzen miedzy szyba a akwa, jakies 3cm. Zazwyczaj na drugi dzien, tuz po wymianie, woda mi sie zasmiarda, czy jest to wina tej szyby? czy przy pokrywie woda tez sie zasmiarda czy jest tam wieksza cyrkulacja powietrza? Nie wiem juz sama co zrobic z tym smrodkiem? czy zbudowac sobie pokrywe i wtedy unikne smierdzacego problemu?
Awatar użytkownika

matka siedzi z tyłu
Miszcz
Posty: 3549
Rejestracja: ndz lis 16, 2008 11:48 pm
Lokalizacja:
Płeć:

Re: Zielono mi

#6

Post autor: matka siedzi z tyłu »

Napisz cos więcej o akwarium - jaki litraż, podłoże, oświetlenie, obsada, jaki filtr, czy stosujesz do wody jakieś preparaty?
-Mieliście zamiar z zimną krwią strzelać do tych ludzi?
-Nie, sir. Tylko ostrzegawczy strzał w głowę, sir.
Awatar użytkownika

Dominika
Uczestnik
Posty: 23
Rejestracja: ndz paź 24, 2010 10:42 am
Lokalizacja:
Płeć:

Re: Zielono mi

#7

Post autor: Dominika »

Nie wiem dokladnie ile litrów ma moje akwa ale coś ok 50l. Akwarium mam od wakacji i nie znam się na tym az tak dobrze jak wy.
Pdłoże: żwirek
Rośliny: cabomba a nazwy drugiej roslinki nie znam
korzen
filtr zewnetrzny kaskadowy Aqua clear 20
za oswietlenie na dzien dzisiejszy robi lampka do czytania :oops: tak wiec w akwarium panuje taki lekki polmrok.
No i grzalke mam starego typu, bez termostatu - firmy Skalar o ile pamietam, grzalka jest wiekowa bo pamieta jeszcze moje akwaria ramowe z lat mojej mlodosci :lol:
rybki: 7 gupikow, 8 róznych molinezji,2 mieczyki, 1 prętnik karłowaty, 3 kirysy, 1 glonojad

zadnych preparatow nie stosowalam

Przed zazielenieniem wyglądało to tak.
Obrazek
Ostatnio zmieniony pn paź 25, 2010 12:54 pm przez Dominika, łącznie zmieniany 2 razy.
Awatar użytkownika

matka siedzi z tyłu
Miszcz
Posty: 3549
Rejestracja: ndz lis 16, 2008 11:48 pm
Lokalizacja:
Płeć:

Re: Zielono mi

#8

Post autor: matka siedzi z tyłu »

Czy filtr chodzi cały czas? Jakie masz wkłady, jak często i w jaki sposób je czyścisz? Opisz dokładnie, jak wyglądają podmiany wody?
Skąd pochodzi korzeń i jak był przygotowany przed włożeniem do akwarium? Możesz go wyjąć i powąchać? Może to on gnije czy pleśnieje.
A rośliny? Jeśli są ze sklepu, to czy przed posadzeniem wyjęłaś je z koszyczków i oczyściłaś dokładnie z waty?
Czy oprócz nieprzyjemnego zapachu zaobserwowałaś w akwarium coś jeszcze? Jakiś osad, glony, maź, nalot, cokolwiek?
I co z tym oświetleniem? Jest jakieś czy w ogóle nic?


P.S. Akwarium jest za małe dla molinezji i "glonojada".
Ostatnio zmieniony pn paź 25, 2010 12:57 pm przez matka siedzi z tyłu, łącznie zmieniany 1 raz.
-Mieliście zamiar z zimną krwią strzelać do tych ludzi?
-Nie, sir. Tylko ostrzegawczy strzał w głowę, sir.
Awatar użytkownika

Dominika
Uczestnik
Posty: 23
Rejestracja: ndz paź 24, 2010 10:42 am
Lokalizacja:
Płeć:

Re: Zielono mi

#9

Post autor: Dominika »

No znajac zycie to wszystko robie zle:
jak wymieniam wode, to leje bezposrednio kranówe, filtr czyszcze dopiero jak sie zapcha i zaczyna slabo woda z niego leciec, wklady wymienialam dopiero raz po 2-3 miechach uzytkowania filtra. Filtr ciagle chodzi, czasami na noc moj maz go wylacza bo twierdzi ze mu przeszkadza ten dzwiek :roll: oswietlenie jest ale nie typowo akwaryjne, tak jak pisalam jest to taka lampa cos jak biurkowa, wlaczam ja jak robi sie ciemno, w dzien akwarium oswietlane jest swiatlem dziennym bo stoi dosc blisko drzwi balkonowych. Roslinki te lisciaste dostalam od ojca, cabombe kupilam w zoologicznym, cabomba byla w doniczce ale juz od 2 miesiecy sadze tylko te lodygi. Korzen kupilam w sklepie i tylko go oplukalam i chwilke byl zanurzony w wodzie zeby nasiakl woda przed wlozeniem go do akwarium. Nie wachalam go ale teraz bede zmuszona go powachac, byc moze masz racje ze to on gnije ale czy to gnicie objawia sie tylko smrodkiem czy czyms jszcze? Co do obsady to nazbieralo nam sie drobnicy bo to akwarium mialo byc mojego dziecka i dziadek nas uraczyl chmarą molinezji, wczoraj kilka z nich oddalam spowrotem dziadkowi bo wydaje mi sie ze w akwa jest dosc tloczno. W ogole jak bede troche przy kasie to przerobie to akwarium i zmienie obsade na kilka wiekszych rybek a drobnicy sie pozbede.

Ps.: Czy na dzien dzisiejszy mam sie pozbyc wszystkich molinezji? bo glonka szkoda mi oddac gdyz jest to moja ulubienica i z malego szkraba urosla mi do wielkosci 15cm
Ostatnio zmieniony pn paź 25, 2010 1:14 pm przez Dominika, łącznie zmieniany 2 razy.
Awatar użytkownika

Bożena
Maniak
Posty: 858
Rejestracja: pn lut 23, 2009 9:09 am
Lokalizacja:
Płeć:

Re: Zielono mi

#10

Post autor: Bożena »

hmm jeśli to Twoja ulubienica to może zrób jej przysługę i oddaj do większego zbiornika.
Też uwielbiam patrzeć jak rosną,ale w pewnym momencie oddaję do większego , chociaż z bólem
Ostatnio zmieniony pn paź 25, 2010 1:13 pm przez Bożena, łącznie zmieniany 1 raz.
126l+60l+28l+ 25
( i dorywczo 700+160+120+80)
Awatar użytkownika

Dominika
Uczestnik
Posty: 23
Rejestracja: ndz paź 24, 2010 10:42 am
Lokalizacja:
Płeć:

Re: Zielono mi

#11

Post autor: Dominika »

No żal mi się z nią rozstawac :-( Mój ojciec ma duze akwa z welonkami ale nie ma w nim zywych roslin czy glonojad przezyje w takim akwarium?
Awatar użytkownika

Bożena
Maniak
Posty: 858
Rejestracja: pn lut 23, 2009 9:09 am
Lokalizacja:
Płeć:

Re: Zielono mi

#12

Post autor: Bożena »

przeżyje. Kiedyś wziełam glonki ze zbiornika w którym były tylko one i woda. :-( I przyznam, że nic im nie było, chociaż nie wiem jak długo były w takich warunkach.

weź pod uwagę, ze taki duży to już tylko czeka na tabletkę zamiast buszować roślinkach i szybach :grin:
Ostatnio zmieniony pn paź 25, 2010 1:23 pm przez Bożena, łącznie zmieniany 1 raz.
126l+60l+28l+ 25
( i dorywczo 700+160+120+80)
Awatar użytkownika

Dominika
Uczestnik
Posty: 23
Rejestracja: ndz paź 24, 2010 10:42 am
Lokalizacja:
Płeć:

Re: Zielono mi

#13

Post autor: Dominika »

W sumie ona zawsze czekala az jej wrzuce tabsa ale od czwartku nie chce jakos tych tablet jesc, za to ciagle wisi na szybach i w roslinach, troche mi te rosliny polamala :roll:
Awatar użytkownika

sum
Arcymistrz
Posty: 4995
Rejestracja: ndz sty 11, 2009 12:31 am
Telefon: 510847789
Lokalizacja: Warszawa[gocław]
Na imię mam: Krzysztof
Płeć:

Re: Zielono mi

#14

Post autor: sum »

Zacznij może od tego :arrow: http://www.fawa.pl/topics38/3763,15.htm

Do moderatorów
Tak na marginesie może warto podkleić Krzyśka wypowiedzi z tego tematu.
Nie jestem na garnuszku żadnego sklepu akwarystycznego itp.
Nie należę do żadnej loży,towarzystwa wzajemnej adoracji,sekty,kasty itp.
Jestem prostym miłośnikiem naszego hobby.

JPK
Guru
Posty: 2040
Rejestracja: sob wrz 27, 2008 10:28 am
Lokalizacja: Warszawa Wola
Na imię mam: Kuba
Płeć:

Re: Zielono mi

#15

Post autor: JPK »

Ważne jest, żeby w nowym lokum miała jakiś korzonek, bo zbrojniki muszą mieć możliwość uzupełniania sobie diety w celulozę.
450l + 112l :)
Awatar użytkownika

matka siedzi z tyłu
Miszcz
Posty: 3549
Rejestracja: ndz lis 16, 2008 11:48 pm
Lokalizacja:
Płeć:

Re: Zielono mi

#16

Post autor: matka siedzi z tyłu »

sum pisze: Tak na marginesie może warto podkleić Krzyśka wypowiedzi z tego tematu.
Słuszna uwaga. Wobec tego podaję nowy link do poradnika kliken zi byte
-Mieliście zamiar z zimną krwią strzelać do tych ludzi?
-Nie, sir. Tylko ostrzegawczy strzał w głowę, sir.
Awatar użytkownika

Autor
Ender
Gaduła
Posty: 131
Rejestracja: pn mar 16, 2009 5:52 pm
Lokalizacja:
Płeć:

Re: Zielono mi

#17

Post autor: Ender »

ogarnąłem sposób na skuteczne pozbycie tytułowego świństwa.
Trzeba zrobić tak:
1) wyjść z domu
2) dojechać na Grochowską do sklepu Wodnik
3) Powiedzieć Panu Pawłowi "mam coś zielonego i śmierdzi"
4) w zamian dostaniesz od Pana Pawła ciut niebieskiego żelowatego płynu
5) wlać do akwarium płyn, czekać 3 dni przy zgaszonym świetle
6) po 3 dniach zapalić światło wymienić 20% wody i akwa jak nówka.
Awatar użytkownika

Bożena
Maniak
Posty: 858
Rejestracja: pn lut 23, 2009 9:09 am
Lokalizacja:
Płeć:

Re: Zielono mi

#18

Post autor: Bożena »

No to super :grin:
a panowie z Wodników są OK :)
W moim przypadku sprawdził się bardzo pozytywnie pan z Patriotów :)
126l+60l+28l+ 25
( i dorywczo 700+160+120+80)
Awatar użytkownika

Autor
Ender
Gaduła
Posty: 131
Rejestracja: pn mar 16, 2009 5:52 pm
Lokalizacja:
Płeć:

Re: Zielono mi

#19

Post autor: Ender »

hihi bo to Tata Pana Pawła z Grochowskiej :P
Awatar użytkownika

Dominika
Uczestnik
Posty: 23
Rejestracja: ndz paź 24, 2010 10:42 am
Lokalizacja:
Płeć:

Re: Zielono mi

#20

Post autor: Dominika »

W moim akwa to chyba ja doprowadzlam do katastrofy biologicznej, tak wiec wyczyscilam baardzo dokladnie filtr (szorowalam go szczoteczka do zebów bo nie mam szczotki do czyszczenia filtrów) wylalam 2/3 zielonej wody, wyczyscilam szyby akwa z takiego sliskigo nalotu i teraz woda jak ta lala, z dnia na dzien jest bardziej przejzysta. No i obsade zmniejszylam o polowę, bo pozbylam sie wszystkich molinezji.
Na dzien dzisiejszy nie widze zeby wracalo to zmetnienie wiec jestem dobrej mysli :wink:
Awatar użytkownika

Bożena
Maniak
Posty: 858
Rejestracja: pn lut 23, 2009 9:09 am
Lokalizacja:
Płeć:

Re: Zielono mi

#21

Post autor: Bożena »

Ender pisze:hihi bo to Tata Pana Pawła z Grochowskiej :P
wiem :mrgreen:
126l+60l+28l+ 25
( i dorywczo 700+160+120+80)

tomoa
Bywalec
Posty: 82
Rejestracja: pn lis 22, 2010 9:34 am
Lokalizacja:
Płeć:

Re: Zielono mi

#22

Post autor: tomoa »

Dominika pisze:No znajac zycie to wszystko robie zle:
jak wymieniam wode, to leje bezposrednio kranówe, filtr czyszcze dopiero jak sie zapcha i zaczyna slabo woda z niego leciec, wklady wymienialam dopiero raz po 2-3 miechach uzytkowania filtra. Filtr ciagle chodzi, czasami na noc moj maz go wylacza bo twierdzi ze mu przeszkadza ten dzwiek :roll: oswietlenie jest ale nie typowo akwaryjne, tak jak pisalam jest to taka lampa cos jak biurkowa, wlaczam ja jak robi sie ciemno, w dzien akwarium oswietlane jest swiatlem dziennym bo stoi dosc blisko drzwi balkonowych. Roslinki te lisciaste dostalam od ojca, cabombe kupilam w zoologicznym, cabomba byla w doniczce ale juz od 2 miesiecy sadze tylko te lodygi. Korzen kupilam w sklepie i tylko go oplukalam i chwilke byl zanurzony w wodzie zeby nasiakl woda przed wlozeniem go do akwarium. Nie wachalam go ale teraz bede zmuszona go powachac, byc moze masz racje ze to on gnije ale czy to gnicie objawia sie tylko smrodkiem czy czyms jszcze? Co do obsady to nazbieralo nam sie drobnicy bo to akwarium mialo byc mojego dziecka i dziadek nas uraczyl chmarą molinezji, wczoraj kilka z nich oddalam spowrotem dziadkowi bo wydaje mi sie ze w akwa jest dosc tloczno. W ogole jak bede troche przy kasie to przerobie to akwarium i zmienie obsade na kilka wiekszych rybek a drobnicy sie pozbede.

Ps.: Czy na dzien dzisiejszy mam sie pozbyc wszystkich molinezji? bo glonka szkoda mi oddac gdyz jest to moja ulubienica i z malego szkraba urosla mi do wielkosci 15cm

Mam dwa zastrzeżenia:

1. Filtra nigdy nie wolno wyłączać, ponieważ obumierają potrzebne bakterie z braku tlenu.
2. Korzeń trzeba wygotować by nie zakazić akwarium jakąś np. chorobą.
Ostatnio zmieniony śr lis 24, 2010 8:48 am przez tomoa, łącznie zmieniany 1 raz.
Obrazek

nonamed42
Początkujący
Posty: 16
Rejestracja: pn gru 27, 2010 6:15 pm
Lokalizacja: Wiatrak
Płeć:

Re: Zielono mi

#23

Post autor: nonamed42 »

tomoa pisze: 1. Filtra nigdy nie wolno wyłączać, ponieważ obumierają potrzebne bakterie z braku tlenu.
czyli jak ja wyłączam na noc mój filtr wewnętrzny (Aquael Turbo Filter 650) to źle?
I czy rybom nie przeszkadza w nocy taki działający filtr?
Awatar użytkownika

matka siedzi z tyłu
Miszcz
Posty: 3549
Rejestracja: ndz lis 16, 2008 11:48 pm
Lokalizacja:
Płeć:

Re: Zielono mi

#24

Post autor: matka siedzi z tyłu »

1. Tak
2. Nie
-Mieliście zamiar z zimną krwią strzelać do tych ludzi?
-Nie, sir. Tylko ostrzegawczy strzał w głowę, sir.

nonamed42
Początkujący
Posty: 16
Rejestracja: pn gru 27, 2010 6:15 pm
Lokalizacja: Wiatrak
Płeć:

Re: Zielono mi

#25

Post autor: nonamed42 »

czyli filtr powinien chodzić 24h na dobę?
Awatar użytkownika

LESZEK
Gaduła
Posty: 141
Rejestracja: ndz paź 17, 2010 7:13 pm
Telefon: 661952074
Lokalizacja: Garwolin
Na imię mam: Leszek
Płeć:

Re: Zielono mi

#26

Post autor: LESZEK »

OCZYWIŚCIE ŻE TAK!!!!!!!!!!!!!!!!!Filtr to serce zbiornika.Potrafisz swoje serducho na troche zatrzymać?
Leszek

nonamed42
Początkujący
Posty: 16
Rejestracja: pn gru 27, 2010 6:15 pm
Lokalizacja: Wiatrak
Płeć:

pytanko

#27

Post autor: nonamed42 »

ok, wielkie dzięki :smile:

i mam jeszcze jedną sprawę: mam baniaczek ok 20l w którym odstawiam wodę i mam też nieużywaną obecnie pompkę (z końcówką napowietrzającą) - czy to jest złe, dobre, czy to coś da, zepsuje, jeśli bym napowietrzał tą odstawioną wodę?
Ostatnio zmieniony wt gru 28, 2010 8:58 am przez nonamed42, łącznie zmieniany 1 raz.

tomoa
Bywalec
Posty: 82
Rejestracja: pn lis 22, 2010 9:34 am
Lokalizacja:
Płeć:

Re: Zielono mi

#28

Post autor: tomoa »

Wody w sumie nie trzeba napowietrzać jeśli jest ruch wody w akwarium.
Obrazek
ODPOWIEDZ