natlenianie wody

Parametry wody i sposoby ich poprawy.
ODPOWIEDZ

Autor
kris82
Zapaleniec
Posty: 249
Rejestracja: czw kwie 15, 2010 7:33 pm
Lokalizacja:
Płeć:

natlenianie wody

#1

Post autor: kris82 »

czy do wlasciwego natleniania wody wystarczy jej sam ruch wywolany praca filtra czy konieczny jest ruch tafli wody?
Awatar użytkownika

Virtus
Zapaleniec
Posty: 279
Rejestracja: sob lut 20, 2010 7:30 pm
Lokalizacja: Warszawa Bielany
Na imię mam: Paweł
Płeć:

Re: natlenianie wody

#2

Post autor: Virtus »

Jeśli woda w akwarium się rusza to i tafla za pewne też;) Chyba że masz wylot z filtra przy dnie:P
Wystarczy skierować wylot w stronę powierzchni i natlenienie powinno być wystarczające.

mlody_oska
Uzależniony
Posty: 522
Rejestracja: pt paź 30, 2009 12:23 am
Lokalizacja:
Płeć:

Re: natlenianie wody

#3

Post autor: mlody_oska »

Filtr wewnętrzny czy zewnętrzny? Wylewka normalna, czy deszczownia? Ustaw tak, aby pracowała tafla wody, wtedy będzie git. :)

Autor
kris82
Zapaleniec
Posty: 249
Rejestracja: czw kwie 15, 2010 7:33 pm
Lokalizacja:
Płeć:

Re: natlenianie wody

#4

Post autor: kris82 »

Filtr wewnetrzny. Mialem deszczownie na cala dlugosc akwarium, ale jakos za slabo rozprowadzala mi co2 (czesc czlownow mialem wtedy skierowane na tafle), wiec postawilem ja pionowo. Woda widac, ze mocno pompuje po akwarium, ale mimo wszystko jednak ruchu tafli nie widze i ciagle jest ten kozuszek kurzu na tafli, wiec nie wiem czy moge tak to zostawic czy nie bardzo
Awatar użytkownika

Virtus
Zapaleniec
Posty: 279
Rejestracja: sob lut 20, 2010 7:30 pm
Lokalizacja: Warszawa Bielany
Na imię mam: Paweł
Płeć:

Re: natlenianie wody

#5

Post autor: Virtus »

"Korzuszek" jest i u mnie i to raczej nie ma negatywnego wpływu na akwarium:)
U mnie woda w akwarium porusza się minimalnie przy powierzchni i nie zaobserwowałem u ryb braku tlenu... (ile to ja się namęczyłem żeby ograniczyć ruch wody;)

Dugi
Uczestnik
Posty: 31
Rejestracja: czw lip 08, 2010 10:28 am
Lokalizacja:
Płeć:

Re: natlenianie wody

#6

Post autor: Dugi »

a jak wygląda sprawa wypierania co2 przez tlen (bo gdzieś coś na temat tego zjawiska czytałem)? czy to szkodzi roślinom? mam filtr gąbkowy wewnętrzny z taką rurką co doprowadza powietrze, rurka ma regulacje. może jestem przewrażliwiony jako laik w dziedzinie akwarystyki, ale miałem wrażenie, że po nocy intensywnego napowietrzania (regulator rurki otwarty na maxa) Limnophila sessiflora jakoś zmarniała i złożyla listki. po wyłaczeniu nadmiernego napowietrzania i upływie ok. 8 godzin odzyskała wigor. mozliwe, że to wina tego wypierania co2?

Jola75
Maniak
Posty: 777
Rejestracja: śr kwie 07, 2010 8:02 pm
Lokalizacja:
Płeć:

Re: natlenianie wody

#7

Post autor: Jola75 »

Napowietrzanie wybija co2. przy co2 wystarczy ustawienie tak filtra aby poraszał taflą wody, tym sposobem wystarczająco ją natlenia. u mnie bimber leci całą dobę i napowietrzenia używam teraz tylko w nocy, jak temperatury wody były normalne nie używałam w ogóle, teraz w dzień mi dochodzi do 32stopni dodatkowo bimbroiwnia szaleje przy tej temperaturze więc asekuracyjnie na noc włączam. NIe widzę negatywnego wpływu na rośliny. Powietrze wyłączam 2 h przed włączeniem oświetlenia.

Dugi
Uczestnik
Posty: 31
Rejestracja: czw lip 08, 2010 10:28 am
Lokalizacja:
Płeć:

Re: natlenianie wody

#8

Post autor: Dugi »

bimbrownia? bimber? proszę jaśniej (tzn. dobrze wiem, co to jest ale chyba w innej dziedzinie :mrgreen: ). nie mam żadnej maszynerii do doprowadzania co2. wystarczy więc, że wylot filtra będzie skierowany do góry (wtedy porusza taflę wody) a bąbelki puszczać tylko czasami?

Jola75
Maniak
Posty: 777
Rejestracja: śr kwie 07, 2010 8:02 pm
Lokalizacja:
Płeć:

Re: natlenianie wody

#9

Post autor: Jola75 »

Jeśli nie masz Bimbrowni (służy do wytwarzania i dostarczania co2 do zbiornika) to sam ruch tafli wody wystarczy, chyba że temperatura wody bardzo ci wzrośnie to warto czasem natleniać, pamiętaj że im wyższa temperatura wody tym mniej w niej tlenu. Warto obserwować ryby, jeśli częściej niż zwykle będą przy tafli wody warto odpalić napowietrzanie, ale tak naprawdę dzieje się to tylko w sytuacjach ekstremalnych, w normalnych warunkach używanie brzęczyka nonstop powoduje wybijanie co2 z wody, a chyba wiesz że co2 jest pokarmem dla roślinek.

Dugi
Uczestnik
Posty: 31
Rejestracja: czw lip 08, 2010 10:28 am
Lokalizacja:
Płeć:

Re: natlenianie wody

#10

Post autor: Dugi »

jasne, dzięki wielkie!
ODPOWIEDZ