skoczogonki

Krewetki, ślimaki i inne
ODPOWIEDZ

Autor
jakrybawbaniaku
Początkujący
Posty: 11
Rejestracja: wt lip 12, 2011 2:37 am
Lokalizacja:
Płeć:

skoczogonki

#1

Post autor: jakrybawbaniaku »

Witajcie.

Robaczki, koloru brunatnego, wielkości ok. 0,5-1mm - siedzą na roślinach pływających, na szybie - tuż nad lustrem wody(na granicy wilgotnego i suchego), albo skaczą po wodzie......

http://www.fotoprzyroda.pl/skoczogonki- ... 478,45.htm ,
http://aquaristica.pl/viewtopic.php?t=149

Wszystko byłoby ok gdyby nie niszczyły roślin - zmasakrowały mi limnobium - od ich działalności na liściach tworzyły się małe kraterki, które brązowiały po czym obumierał liść a dalej cala roślina (z pięknej gromady została mi już tylko jedna w kwarantannie)
Po tygodniu bez pływających roślin wprowadziłem pistię ale po kilku dniach te robale znowu się pojawiły....

Może ktoś się już z nimi spotkał i wie jak je zwalczyć?
Ostatnio zmieniony pt sie 05, 2011 10:28 am przez jakrybawbaniaku, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika

ryba
Bywalec
Posty: 70
Rejestracja: pt cze 24, 2011 11:36 am
Lokalizacja:
Płeć:

Re: skoczogonki

#2

Post autor: ryba »

To są zapewne skoczogonki. Zwiększ ruch tafli wody i nalej wody tak dużo aby tafla była przy samych świetlówkach (oczywiście nie na ful ;) ) ale żeby woda była dość blisko świetlówek. Trzeba liczyć na rybki, powinny się z nimi uporać.

Autor
jakrybawbaniaku
Początkujący
Posty: 11
Rejestracja: wt lip 12, 2011 2:37 am
Lokalizacja:
Płeć:

Re: skoczogonki

#3

Post autor: jakrybawbaniaku »

W baniaku pływają tylko dwa motylowce.
Awatar użytkownika

ryba
Bywalec
Posty: 70
Rejestracja: pt cze 24, 2011 11:36 am
Lokalizacja:
Płeć:

Re: skoczogonki

#4

Post autor: ryba »

No to już wiemy, że nie można zwiększyć ruchu tafli wody. Motylowiec powinien zjadać skoczogonki. Nie wydaje mi się aby skoczogonki tak wyniszczyły Ci rośliny. Powód może być też inny. U mnie też się kiedyś pojawiły ale na roślinach żadnych aż takich drastycznych zmian nie zauważyłam. Wkurzało mnie najbardziej, że one skakały przy dolewaniu wody, jak pchły. Ale mi roślin nie niszczyły.

Autor
jakrybawbaniaku
Początkujący
Posty: 11
Rejestracja: wt lip 12, 2011 2:37 am
Lokalizacja:
Płeć:

Re: skoczogonki

#5

Post autor: jakrybawbaniaku »

Podejrzewam, że motylowce ( mają ~ 8cm) nawet ich nie widzą :)
Spróbuję usunąć je mechanicznie - dzięki Tobie wiem z kim walczę ;)
Ostatnio zmieniony pt sie 05, 2011 12:20 pm przez jakrybawbaniaku, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika

ryba
Bywalec
Posty: 70
Rejestracja: pt cze 24, 2011 11:36 am
Lokalizacja:
Płeć:

Re: skoczogonki

#6

Post autor: ryba »

Hmmm może jednak zauważą, w końcu w ich naturze leży uważne obserwowanie tafli wody ;).
Powodzenia :).

Autor
jakrybawbaniaku
Początkujący
Posty: 11
Rejestracja: wt lip 12, 2011 2:37 am
Lokalizacja:
Płeć:

Re: skoczogonki

#7

Post autor: jakrybawbaniaku »

skuteczną bronią okazał się... odkurzacz ;) ale trzeba uważać aby nie wessać roślin ;) (zrobiłem przejściówkę na wężyk fi 9mm)
ODPOWIEDZ