problem z krewetkami

Krewetki, ślimaki i inne
ODPOWIEDZ

Autor
adek
Początkujący
Posty: 11
Rejestracja: śr sie 10, 2016 11:50 am
Lokalizacja: Brw

problem z krewetkami

#1

Post autor: adek »

Witam,

Mam problem z krewetkami, ostatnio w ciągu jednego dnia padły 2 sztuki (odmiana yellow). zbiornik 30l. (krewetkarium), rośliny - mech jawajski, mech flamemoss, eleocharis mini + korzeń (wszystko od samego początku akwarium czyli ok. 7-8miesięcy. temperatura w awkarium - 26 st.

obsada:
2 x krewetka amano
1 x red cherry (jedna padła ok miesiąca temu)
2 x blue jelly
6 x microrasbora galaxy

parametry wody:
KH - 5
GH - 7
PH - jeden test kropelkowy (skala 6 - 8 ) pokazuje 8 PH, drugi test kropelkowy skala (4,5 - 9) pokazuje 7 - 7,5 :?: :?: test wykonywany dwa razy
Azotyny - bliskie 0 (wynik testu między dwoma pierwszymi barwami skali)
azotany - bliskie 0 (wynik testu między dwoma pierwszymi barwami skali)

wszystkie testy kropelkowe.

od pewnego czasu krewetki większość dnia chowają się w korzeniu pod mchem... Jakieś sugestie co może być przyczyną nagłej śmierci dwóch krewetek ?? zastanawia mnie rozbieżność w teście PH, z tego co wiem to 7-7,5 jest ok, natomiast ok 8ph to już zbyt wysoko. Woda podmieniana regularnie raz w tygodniu na wodę RO. Dodam że ostatnio mam problem z glonami (na szybach akwarium i trochę glonów nitkowych), w międzyczasie zmieniłem oświetlenie ze starej świetlówki na led (aquael leddy tube 6w)

z góry dziękuje za pomoc ;)
Awatar użytkownika

zuczek222
Bywalec
Posty: 97
Rejestracja: czw lis 15, 2012 8:47 pm
Lokalizacja:
Płeć:

problem z krewetkami

#2

Post autor: zuczek222 »

Jaką wodą podmieniasz i jaką uzupełniasz?
Mogą też na nie polować/nękać amano i ryby

Autor
adek
Początkujący
Posty: 11
Rejestracja: śr sie 10, 2016 11:50 am
Lokalizacja: Brw

problem z krewetkami

#3

Post autor: adek »

wodę podmieniam w ilości ok 5 litrów, stosuję wodę z filtra RO. Jako że akwarium stoi na biurku w pracy to obserwuje je dość często, microrazbory galaxy nie wykazują praktycznie żadnego zainteresowania krewetkami, jedna krewetka amano która urosła dość duża (największa w stadzie) - ją widać najczęściej w akwarium, natomiast też nie zaważyłem żeby jakoś specjalnie interesowała się innymi krewetkami... obydwie krewetki padły tego samego dnia którego wymieniłem oświetlenie, ale czy zmiana oświetlenia mogłaby im zaszkodzić ?
Awatar użytkownika

zuczek222
Bywalec
Posty: 97
Rejestracja: czw lis 15, 2012 8:47 pm
Lokalizacja:
Płeć:

problem z krewetkami

#4

Post autor: zuczek222 »

Co dodajesz do RO, jak to jest w pracy czy w pobliżu nie ma jakiś odświeżaczy itp. co może dostać się do wody?

Autor
adek
Początkujący
Posty: 11
Rejestracja: śr sie 10, 2016 11:50 am
Lokalizacja: Brw

problem z krewetkami

#5

Post autor: adek »

nic nie dodaje - po prostu leje do baniaczka i podmieniam ;) żadnych odświeżaczy ani nic innego z zewnątrz co mogłoby im zaszkodzić
Awatar użytkownika

zuczek222
Bywalec
Posty: 97
Rejestracja: czw lis 15, 2012 8:47 pm
Lokalizacja:
Płeć:

problem z krewetkami

#6

Post autor: zuczek222 »

Kup sole GH/KH+ i dodawaj według zaleceń producenta, minerały też są potrzebne krewetką :D Masz pewnie wyjałowioną już wode jak nic nie dodajesz
Ostatnio zmieniony śr cze 28, 2017 3:15 pm przez zuczek222, łącznie zmieniany 1 raz.

Autor
adek
Początkujący
Posty: 11
Rejestracja: śr sie 10, 2016 11:50 am
Lokalizacja: Brw

problem z krewetkami

#7

Post autor: adek »

ok w takim razie zakupie minerały, zdam relację czy krewetkom się poprawiło ;) Dzięki za szybką pomoc.
Ostatnio zmieniony śr cze 28, 2017 3:33 pm przez adek, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika

radmac
Fanatyk
Posty: 1060
Rejestracja: wt lut 25, 2014 8:23 pm
Lokalizacja: wola/śródmieście
Na imię mam: Jarek
Płeć:

problem z krewetkami

#8

Post autor: radmac »

Takim krewetkom wystarczy jak wlejesz kranówkę. Możesz ewentualnie wymieszać 50/50 z RO.
poza tym te krewety Ci się wymiksują (poza amano) - blue jelly, yellow i redki to tylko kolorowe odmiany tego samego tałatajstwa - potomstwem będą szarobure pokurcze :)

Padają pewnie dlatego, że im za bardzo zmiękczyłeś wodę i nie dają rady z wyższym pH (miękka woda to też większy problem z pH - brak bufora).
Miękka woda nadaje się do krewetek Crystal Red (to nie to samo co Red Cherry!!!) i pochodnych.

Dużo więcej informacji dostaniesz na forum dedykowanym krewetom np. krewetki.org

cinek1916
Guru
Posty: 2535
Rejestracja: pt sty 20, 2012 12:23 pm
Lokalizacja: Ulrychów
Płeć:

problem z krewetkami

#9

Post autor: cinek1916 »

Jeżeli podmieniasz wodę na czyste RO to oznacza, że coś w akwarium podnosi Ci parametry bardzo znacznie.
Mimo, że parametry wody mogą być książkowe ( za wysokie kh o jakieś 2-3* i ph- około 7*) to krewetkom może brakować jakiegoś minerału lub innego składnika do prawidłowego przejścia wylinki.
Tak jak pisał zuczek222, mineralizuj wodę RO mineralizatorem GH/KH.
"I nie myśl, że to wstyd gdy dziś prosisz o pomoc,
jutro sam możesz być dla kogoś pomocną dłonią."

obrazek

shadowrider
Uzależniony
Posty: 575
Rejestracja: ndz kwie 10, 2011 3:48 pm
Lokalizacja: Warszawa
Płeć:

problem z krewetkami

#10

Post autor: shadowrider »

Takie pojedyncze sztuki to zwykle będą się chowały po kątach. Krewetki są stadne. Ustabilizuj wodę i dokup ze 20szt.
ODPOWIEDZ