Start dla krewetek

Krewetki, ślimaki i inne

Autor
Gocha
Początkujący
Posty: 16
Rejestracja: sob lis 25, 2017 11:18 pm
Lokalizacja: Warszawa, Bródno
Płeć:

Start dla krewetek

#31

Post autor: Gocha »

Ostatni post z poprzedniej strony:

No racja, skupiłam się na podstawie szkła zamiast na szufladach :-D

Co do wątpliwości czy gotowy zestaw czy nie, zastanawiam się co bardziej praktyczne,
łatwiejsze w czyszczeniu i bardziej estetyczne?
Ostatnio zmieniony pt gru 01, 2017 12:30 pm przez Gocha, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika

marcinzabki29
Cesarz
Posty: 10975
Rejestracja: pn kwie 13, 2015 9:15 pm
Lokalizacja: Ząbki
Na imię mam: Marcin
Płeć:

Start dla krewetek

#32

Post autor: marcinzabki29 »

Co do czyszczenia, to żadna różnica.
Co do estetyki, to już Twój wybór.
Pozdrawiam Marcin
Awatar użytkownika

saintpaulia
Arcymistrz
Posty: 4346
Rejestracja: ndz cze 07, 2009 6:12 pm
Lokalizacja: Warszawa -Bielany
Na imię mam: Ilona
Płeć:

Start dla krewetek

#33

Post autor: saintpaulia »

Jeśli pozostaniesz przy kostce wybrałabym zestaw ss ledy smart 2, jeśli 40x25x25 kompletowałabym sam. Ale w drugim przypadku chyba też bazowałabym na sprzęcie Aquael'a.

rajo
Uczestnik
Posty: 33
Rejestracja: pn sty 04, 2016 4:39 pm
Lokalizacja: Warszawa, Kabaty
Na imię mam: Radek
Płeć:

Start dla krewetek

#34

Post autor: rajo »

hej!
ja też zabieram się do wystartowania krewetkarium, mam zbiorniczek 20x20x20cm, do tego aquael versamax mini i oświetlenie diversa LED intenso 4,3W i do tego podkład krewetkowy z firmy ISTA.

Jedyne czego mi brakuje to grzałka, roślinki i krewetki, ale najpierw chcę skompletować 'hardware' i z tym przychodzę do Was po pomoc. W pomieszczeniu, w którym zbiornik miałby stać temperatura jest w granicach 22-23,5 stopnia, a wyczytałem, że do Caridina potrzebna jest temperatura w zakresie 21-24 stopnie. Grzałki 10-15W które znalazłem gdzieś w czeluściach internetu zazwyczaj są bez termostatu.

Moje pytanie brzmi "co robić?" Czy myślicie, że to dobry pomysł trzymać je bez grzałki?
Awatar użytkownika

marcinzabki29
Cesarz
Posty: 10975
Rejestracja: pn kwie 13, 2015 9:15 pm
Lokalizacja: Ząbki
Na imię mam: Marcin
Płeć:

Start dla krewetek

#35

Post autor: marcinzabki29 »

rajo, grzałka jest zbyteczna.
Pozdrawiam Marcin
Awatar użytkownika

saintpaulia
Arcymistrz
Posty: 4346
Rejestracja: ndz cze 07, 2009 6:12 pm
Lokalizacja: Warszawa -Bielany
Na imię mam: Ilona
Płeć:

Start dla krewetek

#36

Post autor: saintpaulia »

Moim zdaniem grzałka się przydaje, zwłaszcza przy wietrzeniu pomieszczenia. Z resztą to nawet nie o wysokość temp. chodzi, ale o stabilność.

cinek1916
Guru
Posty: 2535
Rejestracja: pt sty 20, 2012 12:23 pm
Lokalizacja: Ulrychów
Płeć:

Start dla krewetek

#37

Post autor: cinek1916 »

Grzałka nie jest potrzebna przy temperaturze 20-23* w pomieszczeniu.
Szafka spokojnie wytrzyma, w końcu to tylko około 30kg.

Zazwyczaj gotowe zestawy są słabe ale akurat Shrimp-sety są spoko. Trzeba tylko zamienić gąbkę Pat mini na większą z mniejszymi oczkami i w mojej ocenie grzałka jest zbędna.
"I nie myśl, że to wstyd gdy dziś prosisz o pomoc,
jutro sam możesz być dla kogoś pomocną dłonią."

obrazek
Awatar użytkownika

rupert
Uzależniony
Posty: 630
Rejestracja: sob sty 17, 2015 11:47 am
Lokalizacja: Warszawa, Tarchomin
Na imię mam: Hubert
Płeć:

Start dla krewetek

#38

Post autor: rupert »

cinek1916 pisze: pt gru 01, 2017 9:42 pmSzafka spokojnie wytrzyma, w końcu to tylko około 30kg.
Zdecydowanie, żadnej płyty pod akwa bym nie dawał tymbardziej tak grubej jak Marcin z Żabki pisał. Moim zdaniem strasznie zeszpeci to wygląd.
To tylko 30 kg...
Awatar użytkownika

marcinzabki29
Cesarz
Posty: 10975
Rejestracja: pn kwie 13, 2015 9:15 pm
Lokalizacja: Ząbki
Na imię mam: Marcin
Płeć:

Start dla krewetek

#39

Post autor: marcinzabki29 »

Tak napisałem, ponieważ Gocha Miała obawy.
Płyta pod wymiar akwarium nie wyglądała by źle, tylko czy potrzebna ;]
Pozdrawiam Marcin

choq
Zapaleniec
Posty: 225
Rejestracja: pt sie 06, 2010 10:02 am
Lokalizacja:
Płeć:

Start dla krewetek

#40

Post autor: choq »

Cześć
Zamiast płyty kup w castoramie plekse 2mm grubą, przezroczysta. Wymiar większy niż zbiornik o jakieś 5-10cm w każda stronę. Jakbyś nie była ostrożna, to będziesz chlapac i pod zbiornik Ci kapnie. Dzięki pleksie nie zniszczysz sobie szafki a jest praktycznie niewidoczna. Ja pod kostkę 30x30 kupiłem 50x50. Koszt ok 20pln. Już wiele razy woda poleciała po szybie na gąbkę pod kostkę i dzięki pleksie jest ok. Kosta stoi na szwedzkiej komodzie, która wiadomo jest z papieru i się nic nie ugina.
Pozdrawiam,
Grzegorz
180L towarzyskie, 30L krewetki

cinek1916
Guru
Posty: 2535
Rejestracja: pt sty 20, 2012 12:23 pm
Lokalizacja: Ulrychów
Płeć:

Start dla krewetek

#41

Post autor: cinek1916 »

Właśnie miałem Cię zapytać czy plexe czy szkło masz pod akwarium :)
"I nie myśl, że to wstyd gdy dziś prosisz o pomoc,
jutro sam możesz być dla kogoś pomocną dłonią."

obrazek

choq
Zapaleniec
Posty: 225
Rejestracja: pt sie 06, 2010 10:02 am
Lokalizacja:
Płeć:

Start dla krewetek

#42

Post autor: choq »

no to już wiesz :)
sam widziałeś - nie rzuca się w oczy a chroni szafkę
Pozdrawiam,
Grzegorz
180L towarzyskie, 30L krewetki

Autor
Gocha
Początkujący
Posty: 16
Rejestracja: sob lis 25, 2017 11:18 pm
Lokalizacja: Warszawa, Bródno
Płeć:

Start dla krewetek

#43

Post autor: Gocha »

Hej :)

Po przeczytaniu wszystkich sugestii i przemyśleniu, faktycznie płyta z pleksi wydaje się najrozsądniejsza ..tym bardziej, gdy usiłowałam sobie wyobrazić jak będzie wyglądała podmiana :roll: Zapewne będę podmieniać, ale docelowym "właścicielem" zbiornika ma być osoba, które jeszcze o tym nie wie. Dlatego pojawiam się tu nieregularnie, bo działam pod osłoną pełnej konspiracji ;]

Na dniach (jak tylko będę miała wolne) mam w planie jechać po zbiornik Aquael SHRIMP SET SMART 2 30L, w następnej kolejności będę kompletowała resztę- podłoże, ozdoby itd. i.. właśnie, mąż jest raczej minimalistą dlatego zakładam, że nie mogę nadmiernie wypełnić w nim przestrzeni, bo się zwyczajnie nie spodoba.
Wyczaiłam coś takiego jak na zdjęciach Obrazek ObrazekObrazek

Czy nie rzucam się z motyką na słońce z dwukolorowym podłożem?
Lepiej zrobić jednego koloru?

fruttiDiMare
Uczestnik
Posty: 25
Rejestracja: wt lis 07, 2017 3:49 am
Telefon: 606992652
Lokalizacja: Warszawa
Na imię mam: Przemek
Płeć:

Start dla krewetek

#44

Post autor: fruttiDiMare »

Jesłi chodzi o neocardinie to możesz zrobić dwukolorowe podłoże tylko nie mieszaj podłoża aktywnego dla krewetek z neutralnym takie mieszanki zazwyczaj dobrze się nie kończą (doświadczenie sprzed paru lat na starcie z krewetkami :( ) chociąż ja po paru latach zabawy z kreweciami używam tylko aktywnego i ro zarówno dla neo jak i Cardina jak coś pisz na pw postaram się pomóc jakbyś miała jakieś problemy lub pytania (na forum żadko zaglądam)
Awatar użytkownika

KuMaK
Zapaleniec
Posty: 348
Rejestracja: śr cze 17, 2009 2:30 pm
Telefon: 798 763 792
Lokalizacja: Konstancin-Jeziorna
Płeć:

Start dla krewetek

#45

Post autor: KuMaK »

Dzień dobry,

Troszkę sprostuję kilka informacji z wątku:

Caridina - rodzaj
Caridina cf. cantonensis - gatunek

Neocaridina - rodzaj
Neocaridina denticulata - gatunek

Cherry - odmiana barwna
Red Cherry - czerwona rasa odmiany Cherry

Fire - odmiana barwna
Yellow Fire - żółta rasa odmiany Fire

"Uwstecznienie do form dzikich" - nie używałbym określenia uwstecznienie, ponieważ jest to po prostu wynik krzyżówek (i to konkretnych krzyżowań, zwykle krewetek, które nawet nie spotkały się na drodze powstawania, dlatego określenie to nie jest do końca prawidłowe moim zdaniem). Poza tym należy brać pod uwagę wpływ zarówno odmian i ras barwnych, jak również podgatunków (ma to znaczenie, bo jeśli to pomijamy to faktycznie wszystko się "uwstecznia").

Pozdrawiam serdecznie
Ostatnio zmieniony śr gru 06, 2017 9:59 pm przez KuMaK, łącznie zmieniany 1 raz.

cinek1916
Guru
Posty: 2535
Rejestracja: pt sty 20, 2012 12:23 pm
Lokalizacja: Ulrychów
Płeć:

Start dla krewetek

#46

Post autor: cinek1916 »

I teraz burza mózgów :D
"I nie myśl, że to wstyd gdy dziś prosisz o pomoc,
jutro sam możesz być dla kogoś pomocną dłonią."

obrazek
Awatar użytkownika

saintpaulia
Arcymistrz
Posty: 4346
Rejestracja: ndz cze 07, 2009 6:12 pm
Lokalizacja: Warszawa -Bielany
Na imię mam: Ilona
Płeć:

Start dla krewetek

#47

Post autor: saintpaulia »

Dorzucę jedną radę, na start weź pod uwagę nie tylko rośliny ściśle planowane w aranżacji. Warto dać coś szybko rosnącego, pochłaniającego "syfek" - typu rogatek, moczarka, pistia.

Autor
Gocha
Początkujący
Posty: 16
Rejestracja: sob lis 25, 2017 11:18 pm
Lokalizacja: Warszawa, Bródno
Płeć:

Start dla krewetek

#48

Post autor: Gocha »

cinek1916, i żebyś wiedział, zadymiło pod czachą jak na Twoim stadionie ;D ..ale oczywiście dzięki KuMaK, na szczęście najpierw będzie szkło bez lokatorów przez kilka tyg. więc mam nadzieję, że przy Waszej pomocy uporam się w tym czasie z prawidłową klasyfikacją i wybiorę dobrze :)

saintpaulia, rogatek-to taki skrzyp polny - (bez obrazy ;)) , nawet ciekawy - pomyślę, sałata wodna też spoko .. natomiast moczarek średnio przypadł mi do gustu ;)

Czy macie jakiś pomysł na to, jak odmulać podłoże żeby nie pomieszać dwóch kolorów? Nie potrafię sobie tego wyobrazić, że co tydzień trzeba będzie to "usypywać" od nowa jak się zmiesza :/

Cóż, jadę po szkło ..trzymajcie kciuki co bym nie potłukła ;)
Awatar użytkownika

saintpaulia
Arcymistrz
Posty: 4346
Rejestracja: ndz cze 07, 2009 6:12 pm
Lokalizacja: Warszawa -Bielany
Na imię mam: Ilona
Płeć:

Start dla krewetek

#49

Post autor: saintpaulia »

Gosiu co kupiłaś? Te zaproponowane rośliny, to tak jak tłumaczyłam nie muszą być ładne, mają działać. Jak się znów spotkamy, to na żywo przedstawię moczarkę.

Autor
Gocha
Początkujący
Posty: 16
Rejestracja: sob lis 25, 2017 11:18 pm
Lokalizacja: Warszawa, Bródno
Płeć:

Start dla krewetek

#50

Post autor: Gocha »

Hej

Kupiłam zestaw, który planowałam ..obyło się bez wypadku i dotarłam z całym zbiornikiem do domu ..podróżując autobusem to na prawdę wyzwanie ;)
Mam też już korzeń, który muszę skleić żeby nabrało kształtu drzewka, piasek kwarcowy jasny 0,3mm, jedną większą skałkę knife oraz kilka grafitowych mniejszych łupków, mały, fikuśny korzonek ozdobny, który będzie robił za kryjówkę.
Poluję jeszcze na czarny piasek kwarcowy ciut grubszy, bo ten jasny będzie tylko delikatnym akcentem całości. Jeszcze pleksi, gąbka pod akwarium, gąbka do filtra, bo ta z zestawu faktycznie lipna, rośliny i osmoza no i testy. - polecacie jakieś konkretne, nieskomplikowane w odczycie? ;]
Co do osmozy jednak będzie 50/50 osmoza z kranówą, bo doszłam do wniosku, że nie będąc mobilnym ciężko będzie co tydzień targać 10l RO.
Jeśli chodzi o wybór krewetek waham się pomiędzy red rili kohaku a bloody mary S hmm..? :roll: - macie z nimi jakieś doświadczenia?
Słyszałam, że do sklejenia czegoś mogę użyć zwykłej kropelki, chciałabym się upewnić czy na pewno?
Czy korzeń dębu w ogóle się nadaje? ..podobno dość długo zabarwia wodę :-?
Awatar użytkownika

marcinzabki29
Cesarz
Posty: 10975
Rejestracja: pn kwie 13, 2015 9:15 pm
Lokalizacja: Ząbki
Na imię mam: Marcin
Płeć:

Start dla krewetek

#51

Post autor: marcinzabki29 »

Kropelkę możesz śmiało stosować w akwarium.
Pozdrawiam Marcin
Awatar użytkownika

Yorgi
Gaduła
Posty: 133
Rejestracja: śr maja 17, 2017 6:18 pm
Lokalizacja: Warszawa, Bródno
Płeć:

Start dla krewetek

#52

Post autor: Yorgi »

Najlepiej tą w żelu.

cinek1916
Guru
Posty: 2535
Rejestracja: pt sty 20, 2012 12:23 pm
Lokalizacja: Ulrychów
Płeć:

Start dla krewetek

#53

Post autor: cinek1916 »

Żadna różnica czy Sakury, Blood Marry, Red Rili i czy inne, wszystkie to Neocaridiny.
Korzeń jak korzeń. Mi osobiście nie przeszkadza barwienie wody.
"I nie myśl, że to wstyd gdy dziś prosisz o pomoc,
jutro sam możesz być dla kogoś pomocną dłonią."

obrazek

Autor
Gocha
Początkujący
Posty: 16
Rejestracja: sob lis 25, 2017 11:18 pm
Lokalizacja: Warszawa, Bródno
Płeć:

Start dla krewetek

#54

Post autor: Gocha »

Wiem, że te wszystkie to neo ..o odcień się rozchodzi :) ..a na zdjęciach raz widzę blood bardziej krwistą od sakury i odwrotnie ..idzie zgłupieć :razz:
Chcę ładnie nasycone żywą, jasną czerwienią :)

Co do korzenia bardziej się obawiałam o parametry sprzedawca tak "znacząco" mi o tym powiedział, że się wystraszyłam, że ma jakiś negatywny wpływ. Ale potem pomyślałam, że skoro daje się liście dębu. to korzeń też nie zaszkodzi ..dzięki cinek1916 za utwierdzenie :)
Oczywiście zamiast kapusty na bigos wczoraj poleciałam kupić coś do kostki ;) - jest już mata pod akwarium i pleksi.

Yorgi, dzięki, nawet nie wiedziałam, że są w żelu :D
P.S. Wiesz, że jesteśmy sąsiadkami? ..dowiedziałam się, gdy przeglądałam forum i zobaczyłam Twoje ogłoszenie o rogatku ;)
Awatar użytkownika

Yorgi
Gaduła
Posty: 133
Rejestracja: śr maja 17, 2017 6:18 pm
Lokalizacja: Warszawa, Bródno
Płeć:

Start dla krewetek

#55

Post autor: Yorgi »

Gocha pisze: czw gru 21, 2017 11:04 amWiesz, że jesteśmy sąsiadkami?
Raczej sąsiadami :-P

Na forum jest sporo osób z Bródna :D

Autor
Gocha
Początkujący
Posty: 16
Rejestracja: sob lis 25, 2017 11:18 pm
Lokalizacja: Warszawa, Bródno
Płeć:

Start dla krewetek

#56

Post autor: Gocha »

Yorgi, Ups.... :mrgreen:
Wybacz, ale z jakiejś wypowiedzi wywnioskowałam, żeś niewiastą :x
Ale skoro tak, to napisz proszę, bo być może trochę panikuję, jaką mamy tu wodę? ..bardzo lipną? ..wiem, że na pewno twardą, ale testów jeszcze nie zakupiłam.
Też masz neo? Jakie podłoże z tą wodą odpowiada im najbardziej? ..mam już piasek kwarcowy, ale mogę spokojnie jeszcze zmienić ;]

cinek1916
Guru
Posty: 2535
Rejestracja: pt sty 20, 2012 12:23 pm
Lokalizacja: Ulrychów
Płeć:

Start dla krewetek

#57

Post autor: cinek1916 »

Bo BM i Sakura to inny gatunek Neocaridiny więc i z innych krewetek zostały wyselekcjonowane ;)
"I nie myśl, że to wstyd gdy dziś prosisz o pomoc,
jutro sam możesz być dla kogoś pomocną dłonią."

obrazek
Awatar użytkownika

Yorgi
Gaduła
Posty: 133
Rejestracja: śr maja 17, 2017 6:18 pm
Lokalizacja: Warszawa, Bródno
Płeć:

Start dla krewetek

#58

Post autor: Yorgi »

Gocha pisze: czw gru 21, 2017 12:05 pmz jakiejś wypowiedzi wywnioskowałam, żeś niewiastą :x
Serio ? Muszę pisać bardziej męsko :]
Gocha pisze: czw gru 21, 2017 12:05 pmjaką mamy tu wodę?
jak zrobiłem testy to wyszło mi:
PH 4,5-9 = 7,5
PH 6-8 = 7,4/7,6
GH = 16
KH = 9
PO4 = 0
NO3 = 10/20

Na stronie naszych wodociągów podają:
Wskaźnik, średnia max
Przewodność --- 644µS/cm
(pH) 7,5 7,6
Azotany --- 8,30

co ja się będę bawił :] link do strony wodociągów
https://www.mpwik.com.pl/view/jakosc-wo ... c=listopad
Gocha pisze: czw gru 21, 2017 12:05 pmTeż masz neo?
Mam Neo Blue Rill, przynajmniej tak mi w sklepie powiedzieli. Szczerze to mam je trochę przez przypadek. Zaczynałem od 5 szt. parę miesięcy temu. 3 mi zajajczyły i mam teraz pewnie ponad 30. Jak czytam o nich to dosyć słabo. Nie mam podłoża :x Tak jakoś wyszło, miał to być tymczasowy zbiornik (delej jest tymczasowy :]) ale jakoś to się przedłuża. Mam w nim pata mini na drobnej 45ppi ale wielkościowo standardowej gąbce (wiem że powinna być większa). gałęzatkę, rurki obsadzone mchem, rurkę bambusa z gałęzatką, sporo rogatka.
Tylko że ja zasłaniam się tymczasowością. Docelowo kompletuję sprzęt, zbieram pieniądze i wiedzę ;) żeby spróbować z caridinami :D
Gocha pisze: czw gru 21, 2017 12:05 pmbo być może trochę panikuję
cinek1916 ma wiedzę i doświadczenie, rób jak on Ci pisze a będzie dobrze. Zresztą wszyscy co Ci tu radzili wiedzą co piszą. Inaczej by nie pisali :]

Autor
Gocha
Początkujący
Posty: 16
Rejestracja: sob lis 25, 2017 11:18 pm
Lokalizacja: Warszawa, Bródno
Płeć:

Start dla krewetek

#59

Post autor: Gocha »

Yorgi pisałeś coś bezosobowo i być może w jednym wyrazie trafiła się literówka, stąd mój wniosek :)

Co do testów to widzę, że mamy trochę jednak podniesione optymalne wskaźniki praktycznie we wszystkim. Zbijasz to jakoś czy idziesz na żywioł?
Ciekawi mnie też czy lejesz tylko sam kran czy mieszasz?

Gąbkę też muszę koniecznie zmienić na większą i gęstszą ..tylko czy do tego co jest w zestawie SHRIMP SET SMART 2 30L łatwo będzie mi coś dobrać? ..tzn. czy mocowanie jej jest standardowe?

Na pewno uzbierasz sprzęt i odpalisz z sukcesem kryształki :viva: czego rzecz jasna zyczę

Wiem, że cinek1916, to poczciwy i uczynny chłopak, wychwalała mi Go koleżanka ;) I wiem też, że reszta ma równie duże doświadczenie ..dlatego dołączyłam do forum, by się od Was uczyć :pada: Dzięki.
No dobra, bo jakoś tak sentymentalnie się zrobiło ..zmykam mieszać bigos :D

cinek1916
Guru
Posty: 2535
Rejestracja: pt sty 20, 2012 12:23 pm
Lokalizacja: Ulrychów
Płeć:

Start dla krewetek

#60

Post autor: cinek1916 »

Gocha pisze: pt gru 22, 2017 3:01 pm Gąbkę też muszę koniecznie zmienić na większą i gęstszą ..tylko czy do tego co jest w zestawie SHRIMP SET SMART 2 30L łatwo będzie mi coś dobrać? ..tzn. czy mocowanie jej jest standardowe?
Raczej powinna pasować a jak nie to AquaEl ma w swojej ofercie kolanka do filtrów: https://www.sklep.wodna-kraina.pl/aquae ... uze-unimax
dwie sztuki i możesz zamontować gąbkę 10x10 cm :)

Edyta: Proszę mi tak nie słodzić bo robię się czerwony jak wdzianko Św. Mikołaja :oops:
Ostatnio zmieniony pt gru 22, 2017 4:47 pm przez cinek1916, łącznie zmieniany 1 raz.
"I nie myśl, że to wstyd gdy dziś prosisz o pomoc,
jutro sam możesz być dla kogoś pomocną dłonią."

obrazek
Awatar użytkownika

ahr
Zapaleniec
Posty: 444
Rejestracja: wt mar 15, 2016 6:13 pm
Lokalizacja: Bielany
Na imię mam: Piotr
Płeć:

Start dla krewetek

#61

Post autor: ahr »

To ja tylko dodam, że filtry Aquaela korzystają z tych samych elementów, więc spokojnie można większą gąbkę dać.
Inwestując 3,90zł można przedłużać o kolejne moduły https://www.clarias.pl/uniwersalna-rurk ... p-211.html (tutaj warto w pierwszym od głowicy wyciąć sitko u dołu, żeby zwiększyć przelot).
Albo bagnet unimaxowy: https://www.clarias.pl/rurka-zasysajaca ... p-210.html.
"I may be an idiot, but I'm not stupid"
ODPOWIEDZ