jakie krewetki

Krewetki, ślimaki i inne
ODPOWIEDZ

Autor
picia136
Uzależniony
Posty: 678
Rejestracja: pn mar 23, 2009 1:48 pm
Lokalizacja:
Płeć:

jakie krewetki

#1

Post autor: picia136 »

mam pytanie nigdy nie miałem krewetek. Zastanawiam się czy nie dać paru do akwarium. Czy krewetki można trzymać ze skalarami, neonkami, zrbrojnikami???
100x40x50 =200l
I rodzinka się powiększy:)
Awatar użytkownika

Drottnar
Arcymistrz
Posty: 4189
Rejestracja: czw paź 23, 2008 9:11 pm
Lokalizacja: Saska Kępa
Płeć:

Re: jakie krewetki

#2

Post autor: Drottnar »

z neonami i zbrojnikami owszem. Ze skalarami to niekoniecznie, ale Kuba w sumie trzyma ;)
Awatar użytkownika

matka siedzi z tyłu
Miszcz
Posty: 3549
Rejestracja: ndz lis 16, 2008 11:48 pm
Lokalizacja:
Płeć:

Re: jakie krewetki

#3

Post autor: matka siedzi z tyłu »

Z karłowatych to na pewno amano, bo są stosunkowo duże, o mniejsze już bym się trochę obawiała ze wzgledu na skalary; tak naprawdę to nie wiem, czy by polowały na krewetki, wydaje mi się, że tak, ale być może podle je szkaluję :D

Myślę, że mogą być też filtrujące Atyopsis moluccensis.
-Mieliście zamiar z zimną krwią strzelać do tych ludzi?
-Nie, sir. Tylko ostrzegawczy strzał w głowę, sir.

Autor
picia136
Uzależniony
Posty: 678
Rejestracja: pn mar 23, 2009 1:48 pm
Lokalizacja:
Płeć:

Re: jakie krewetki

#4

Post autor: picia136 »

Muszę w takim razie spróbować i dodaćze 2 sztuki. Tylko pytanie jakie miały by największe prawdopodobieństwo na to że przeżyją w moim zbiorniku
100x40x50 =200l
I rodzinka się powiększy:)
Awatar użytkownika

matka siedzi z tyłu
Miszcz
Posty: 3549
Rejestracja: ndz lis 16, 2008 11:48 pm
Lokalizacja:
Płeć:

Re: jakie krewetki

#5

Post autor: matka siedzi z tyłu »

Jeśli zdecydujesz się na karłowate, to minimum 5-6 sztuk, bo to zwierzątka stadne.
-Mieliście zamiar z zimną krwią strzelać do tych ludzi?
-Nie, sir. Tylko ostrzegawczy strzał w głowę, sir.
Awatar użytkownika

kubusiek77
Zapaleniec
Posty: 467
Rejestracja: sob lis 29, 2008 6:31 pm
Lokalizacja:
Płeć:

Re: jakie krewetki

#6

Post autor: kubusiek77 »

Ja już nie mam w ogólnym krewetek, zrobiłem im krewetkarium... :P

Skalary polują na krewecie i żadna która wyjdzie na otwarte wody nie ma szans, ale krewecie są sprytne i potrafią się dobrze chować. Wcześniej w ogólnym byłem pewien że skalary załatwiły wszystkie krewecie, ale przy restercie okazało się że nie tylko kilka przeżyło, ale nawet się rozmnożyły... I właśnie dlatego teraz mam krewetkarium, które niedługo zaprezentuję... :D
I'm back again!!!

Obrazek
Awatar użytkownika

selenewolf
Zapaleniec
Posty: 393
Rejestracja: śr paź 21, 2009 9:34 pm
Lokalizacja:
Płeć:

Re: jakie krewetki

#7

Post autor: selenewolf »

Mam nadzieję, że nikt się nie pogniewa, że sobie użyłam tego tematu - ale nie chciałam nowego zakładać a tytuł w miarę pasował. :P
A więc moje pytanie brzmi: jaką krewetkę to ja posiadam, czy może ktoś wywnioskować z tych (nieudanych, bo była w ruchu) zdjęć? Według koloru? Przezroczysta, lekko żółto-brązowa, jakby jakieś leciutkie plamki na skorupce (nie zawsze widoczne), oczy czarne. Być może to jakiś "kundelek".

Obrazek

Obrazek

Obrazek


Czy krewetki karłowate mogą się krzyżować międzygatunkowo? Jeśli tak, to które z którymi?... Pytanie moje wyrosło stąd: prawie rok temu, w połowie grudnia, kupowałam rośliny i mech w starym sklepie na Nowogrodzkiej (mój ulubiony sklep, piękne akwaria z bujną roślinnością :) ). Jako, że dopiero zakładałam baniak, wsadziłam rośliny od razu, bez żadnej kwarantanny. Jakież było moje zdziwienie, gdy parę dni później ujrzałam pływającą w zbiorniku świeżo wylęgniętą krewetkę wielkości nowo narodzonego gupika i nawet trochę podobną. Zdumienie było tym większe, że długo niosłam te rośliny w plecaku, a na dworze było zimno w ów dzień. :P Krewetka rosła sobie sama do wiosny bo jakoś nie miałam weny, żeby kupić ryby. Żyła sobie samiutka w około 90 litrowym akwarium (podłoże - substrat ciemnobrązowy, może dlatego jest leciutko brązowa?), podkarmiałam ją czasem płatkiem jedzenia dla ryb podawanym z pęsety. Oswoiła się niesamowicie, przychodziła do pęsety, trzymała się jej gdy brała płatek, czasem wchodziłą mi na rękę. :3 Żyje zresztą do dziś (tak samo ufna), ale teraz już z rybami i jeszcze jedną krewetką.

Skąd się wzięła ta druga? Z giełdy na Kole. Starszy pan sprzedawał malutkie krewetki. Miał przezroczyste z czerwonymi plamkami (prawdopodobnie Red Cherry) i przezroczyste, lekko brązowe w tym samym kubeczku. Zaczęłam się go pytać, czy to ten sam gatunek, powiedziałam, że ja mam taką właśnie lekko brązową, i wyjaśniłam, skąd się wzięła, a on rzekł, że na pewno ten sam gatunek, bo tylko te się rozmnażają w niewoli, i że te czerwieńsze to samce, a przezroczysto-brązowe to samice. O__o' Wydaje mi się, że nie miał racji w obu tych sprawach. No nic, kupiłam od niego dwie małe czerwonawe, sądząc, że mam samiczkę tegoż gatunku. (Kształt mojej i tych z giełdy ten sam, wszystko takie samo, tylko barwa inna.) Jedną z tych czerwonych zjadła ryba. Druga żyje do dziś razem z moją przezroczystą, ale mam wrażenie, że obie to samczyki. ;P
Czy gdyby któraś byłą samicą, nosiłaby jajeczka? Gdyby były różnych płci to zapewne tak, są już wystarczająco dorosłe (choć ta czerwona nieco mniejsza, ale może jeszcze podrosnąć). A może obie to samiczki?... Czy wtedy nosiłyby jajeczka mimo, iż samca nie ma w zbiorniku? Miałam parę lat temu dwie przezroczyste, spore krewetki (z sześć cm długości albo lepiej) ze szczypcami, których nie lubiłam, bo łapały mi małe żyworodne i zjadały na żywca, od ogona poczynając. :/ Obie nosiły jajeczka, zielonkawe. Musiały obie być samicami. Samca nie było.

Natomiast potem pan w sklepie zoologicznym w Tesco Kabaty powiedział mi, że kilka gatunków rozmnaża się w akwariach, i że się krzyżują międzygatunkowo i wtedy powstaje tzw. "forma dzika", i że opis mojej właśnie do formy dzikiej pasuje. Mówił, że Red Cherry krzyżują się na przykład z Yellow. Czy to prawda?
I jaka jest długość życia tych stworzeń?

Niezbyt się znam na krewetkach. Widać to choćby po tym, że mam tylko dwie, a to zwierzęta stadne. ;P Ale właśnie planuję im dokupić coś przeciwnej płci i poszukuję porady, co do gatunku, i jak tą płeć rozpoznać. :P
Awatar użytkownika

matka siedzi z tyłu
Miszcz
Posty: 3549
Rejestracja: ndz lis 16, 2008 11:48 pm
Lokalizacja:
Płeć:

Re: jakie krewetki

#8

Post autor: matka siedzi z tyłu »

selenewolf pisze:Mówił, że Red Cherry krzyżują się na przykład z Yellow. Czy to prawda?
Prawda. Krzyżują się również z innymi odmianami heteropod, białymi, niebieskimi, zielonymi.
Trudno mi na 100% stwiedzic, ale to co masz, to chyba właśnie taki "kundelek". Chyba faktycznie samiec. Jeśli chcesz żeby po dokupieniu krewetki Ci się rozmnażały, no to możesz kupic red cherry, yellow czy white pearl, ale potomstwo raczej będzie nieciekawe kolorystycznie.
-Mieliście zamiar z zimną krwią strzelać do tych ludzi?
-Nie, sir. Tylko ostrzegawczy strzał w głowę, sir.

mattoid
Gaduła
Posty: 161
Rejestracja: czw sie 13, 2009 9:32 am
Lokalizacja:
Płeć:

Re: jakie krewetki

#9

Post autor: mattoid »

Odnośnie tego kto z kim i gdzie się będzie krzyżował to wystarczy jedno proste zapytanie wujka Google'a
http://www.google.pl/#hl=pl&source=hp&q ... bef6d85712
25l w trakcie uruchamiania.
Awatar użytkownika

selenewolf
Zapaleniec
Posty: 393
Rejestracja: śr paź 21, 2009 9:34 pm
Lokalizacja:
Płeć:

Re: jakie krewetki

#10

Post autor: selenewolf »

Aaa, dziękuję bardzo, to bardzo pomocne. :mrgreen: Nawet nie wiedziałam, że jest taka tabela i forum miłośników krewetek. :-P

A że potomstwo będzie nieciekawe kolorystycznie to mi nie przeszkadza - całkiem mi się podoba mój Kundelek. I chciałabym, żeby się rozmnożył, bo jest taki Całkiem Mój, od początku, i Oswojony. Niefajnie by było, gdyby opuścił ten świat bezpotomnie. ;P

mattoid
Gaduła
Posty: 161
Rejestracja: czw sie 13, 2009 9:32 am
Lokalizacja:
Płeć:

Re: jakie krewetki

#11

Post autor: mattoid »

Ależ proszę bałdzo :)

Też uważam, że kolorystyka krewetek nie jest najważniejsza ale powiem Ci, że ja mam u siebie stadko RC, które dzięki czerwonej barwie fajnie dekorują zbiornik. Rozmnożyły mi się ostatnio i patrząc na rozmiary maluchów, to nie wygląda to na jeden miot, tylko 2 lub 3. Generalnie moje RC żyją w ogólnym zbiorniku razem z pozostałymi rybami i nie wiem nawet ile z nich stało się obiadkiem tych złoto-czarnych potworów ;)
Ja zakupiłem kiedyś przez Allegro 10 RC za 15 zł, wpuściłem po ciemku do zbiornika i zostawiłem na pastwę losu. Akwarium ma podawany CO2, potas i żelazo, a krewetki żyją i jak napisałem wcześniej mnożą się, więc chyba nie mają najgorszych warunków, a do tego mają mnóstwo jedzenia, bo nie nadążają z konsumpcją glonów.
Na Twoim miejscu zrobiłbym podobnie. Kupił kilka RC i dorzucił do tej jednej. Na upartego może nawet dostaniesz od kogoś z forumowiczów kilka sztuk. Ja narazie niestety nie będę w stanie Cię zasilić, bo mam swoich jeszcze za mało ale jeśli utrzymają tempo rozrodcze, to za kilka tygodni... kto wie.
25l w trakcie uruchamiania.
Awatar użytkownika

selenewolf
Zapaleniec
Posty: 393
Rejestracja: śr paź 21, 2009 9:34 pm
Lokalizacja:
Płeć:

Re: jakie krewetki

#12

Post autor: selenewolf »

Na razie rozważam White Pearl, są niezmiernie słodkie. :mrgreen: A czerwieni to i tak wkrótce będę mieć nadmiar, małe platki rosną.
Dam ciemny żwirek na wierzch w drugim akwarium, i tam umieszczę krewetki, będą się ładniej prezentowały niż na jasnym tle. :3

.

Autor
picia136
Uzależniony
Posty: 678
Rejestracja: pn mar 23, 2009 1:48 pm
Lokalizacja:
Płeć:

Re: jakie krewetki

#13

Post autor: picia136 »

Temat nadal zrobił się aktualny. Poszukuję krewetek jakie najlepiej kupic do akwarium .
Posiadam 2skalary,neonki, otoski, zbrojniki niebieskie, gupiki i 2 miedziki.
100x40x50 =200l
I rodzinka się powiększy:)
Awatar użytkownika

Badger
Bywalec
Posty: 55
Rejestracja: sob wrz 26, 2009 1:15 pm
Lokalizacja:
Płeć:

Re: jakie krewetki

#14

Post autor: Badger »

picia136 pisze:Temat nadal zrobił się aktualny. Poszukuję krewetek jakie najlepiej kupic do akwarium .
Posiadam 2skalary,neonki, otoski, zbrojniki niebieskie, gupiki i 2 miedziki.
jakiekolwiek krewetki będą wspaniałym posiłkiem dla skalarów
Mchy, razborki i krewetki

krasnal
Guru
Posty: 2602
Rejestracja: czw sty 08, 2009 4:30 pm
Telefon: 537543206
Lokalizacja: Urlychów
Płeć:

Re: jakie krewetki

#15

Post autor: krasnal »

:razz:
Ostatnio zmieniony czw gru 02, 2010 5:54 pm przez krasnal, łącznie zmieniany 1 raz.

Autor
picia136
Uzależniony
Posty: 678
Rejestracja: pn mar 23, 2009 1:48 pm
Lokalizacja:
Płeć:

Re: jakie krewetki

#16

Post autor: picia136 »

A Red Cherry???
100x40x50 =200l
I rodzinka się powiększy:)

JPK
Guru
Posty: 2040
Rejestracja: sob wrz 27, 2008 10:28 am
Lokalizacja: Warszawa Wola
Na imię mam: Kuba
Płeć:

Re: jakie krewetki

#17

Post autor: JPK »

Generalnie możesz wpuścić.
Inna sprawa, czy Ci nie szkoda ich na pokarm dla skalarów.....
450l + 112l :)
Awatar użytkownika

selenewolf
Zapaleniec
Posty: 393
Rejestracja: śr paź 21, 2009 9:34 pm
Lokalizacja:
Płeć:

Re: jakie krewetki

#18

Post autor: selenewolf »

Niemożliwe chyba, żeby żadnych nie dało się trzymać ze skalarami, bo są większe gatunki krewetek. Takie Amano na przykład. Dorosłe są na tyle duże, że skalar nie połknie. Tak mi się wydaje. A może nie znam dorosłego skalara. ;P

Autor
picia136
Uzależniony
Posty: 678
Rejestracja: pn mar 23, 2009 1:48 pm
Lokalizacja:
Płeć:

Re: jakie krewetki

#19

Post autor: picia136 »

Ponoc reds są największe. Moje skalary maja ok 10-12cm.
100x40x50 =200l
I rodzinka się powiększy:)

Linf

Re: jakie krewetki

#20

Post autor: Linf »

Można ale jakieś duże np.Filtrujące .Choć nie jestem pewien czy Skalar i tak nie będzie jej podskubywał.

Autor
picia136
Uzależniony
Posty: 678
Rejestracja: pn mar 23, 2009 1:48 pm
Lokalizacja:
Płeć:

Re: jakie krewetki

#21

Post autor: picia136 »

A jak one się nazywają filtrujące??? Redy fajnie wyglądają
100x40x50 =200l
I rodzinka się powiększy:)
Awatar użytkownika

etna
Fanatyk
Posty: 1458
Rejestracja: śr sty 14, 2009 8:06 am
Lokalizacja: Warszawa - Praga
Płeć:

Re: jakie krewetki

#23

Post autor: etna »

nie polecam krewet do skalarow.
filtrujacej nie zje w calosci ale bardzo im sie podobaja parasolki - skubia je a to nie jest fajne
niestety to przetestowalam :sad:
Ostatnio zmieniony wt gru 01, 2009 3:08 pm przez etna, łącznie zmieniany 1 raz.
Adriana
Awatar użytkownika

Sulej
Gaduła
Posty: 182
Rejestracja: wt maja 12, 2009 9:34 am
Lokalizacja: Jozefów (Otwocki)
Płeć:

Re: jakie krewetki

#24

Post autor: Sulej »

Na krewetkach się nie znam ale chyba wieloramienne są dość duże.
Jeśli są jednak małe to proszę się ze mnie nie śmiać!!!

Tu masz fajną stronkę
http://www.akwaria.pl/krewetki/macrobrachium_opium.html
Pzdr
Ostatnio zmieniony pt gru 04, 2009 10:52 pm przez Sulej, łącznie zmieniany 1 raz.

JPK
Guru
Posty: 2040
Rejestracja: sob wrz 27, 2008 10:28 am
Lokalizacja: Warszawa Wola
Na imię mam: Kuba
Płeć:

Re: jakie krewetki

#25

Post autor: JPK »

Jasne, że są duże, niektóre nawet do 60cm :mrgreen:
A na poważnie,
podrośnięta szklista czy m. assamense raczej mogłaby egzystować w baniaku z większymi rybami.
Obroni się :roll:
450l + 112l :)
ODPOWIEDZ