Jak dostarczyc wapno dla ampularii?

Krewetki, ślimaki i inne
ODPOWIEDZ

Autor
Balbinka
Zapaleniec
Posty: 284
Rejestracja: ndz paź 24, 2010 7:16 pm
Lokalizacja:
Płeć:

Jak dostarczyc wapno dla ampularii?

#1

Post autor: Balbinka »

Wydaje mi sie, ze moim ampulkom zaczyna brakowac wapna - skorupki im sie nieladnie rozwarstwiaja przy koncach muszelek. Co nalezy im podac i w jakiej formie?

Mysle ze raczkom tez by sie w tej sytuacji przydalo.
260 l szczescia: 26 bystrzyków amandy, 4 kiryski pigmejki, 3 kiryski pandki, 10 razbor galaxy, 13 modrooków gertrudy, 12 promienniczek wernera, 7 raczków orange, helenki w ilosci neiznanej,
17 l - krewetki

JPK
Guru
Posty: 2040
Rejestracja: sob wrz 27, 2008 10:28 am
Lokalizacja: Warszawa Wola
Na imię mam: Kuba
Płeć:

Re: Jak dostarczyc wapno dla ampularii?

#2

Post autor: JPK »

Czytałem gdzieś, że można przykleić pod pokrywą sepię i ampułki będą sobie ją obgryzać, ale nie wiem czy to wiarygodne ...
Ilość minerałów w wodzie akwariowej można zwiększyć za pomocą np. PG Hydro Mineral lub za pomocą bardziej wycelowanego w wymagania skorupiaków (IMHO dla ślimaków również się doskonale nadaje) PG Shrimp Mineral . Jednakże oba preparaty wpływają na parametry wody (głównie jej twardość), więc należy się z tym liczyć i dawkować je ostrożnie.
450l + 112l :)

Autor
Balbinka
Zapaleniec
Posty: 284
Rejestracja: ndz paź 24, 2010 7:16 pm
Lokalizacja:
Płeć:

Re: Jak dostarczyc wapno dla ampularii?

#3

Post autor: Balbinka »

Dzieki za rade. Myslalam, ze jest cos w formie tabletek, zeby wrzucic do akwa to i ampulki i raczki by sobie podjadly... Moze ktos spotkal sie z takim rozwiazaniem?
260 l szczescia: 26 bystrzyków amandy, 4 kiryski pigmejki, 3 kiryski pandki, 10 razbor galaxy, 13 modrooków gertrudy, 12 promienniczek wernera, 7 raczków orange, helenki w ilosci neiznanej,
17 l - krewetki

JPK
Guru
Posty: 2040
Rejestracja: sob wrz 27, 2008 10:28 am
Lokalizacja: Warszawa Wola
Na imię mam: Kuba
Płeć:

Re: Jak dostarczyc wapno dla ampularii?

#4

Post autor: JPK »

Niektóre pokarmy dla krewetek mają zwiększoną zawartość wapnia. Trzeba poszukać w opisach takich, które ułatwiają przechodzenie wylinki i tworzenie nowego pancerzyka.
Bodajże shirakura, czy inna mosura ma takie ;) A także Hikari Shrimp Stick. Innych nie pamiętam teraz, popatrz w opisy w necie :)
450l + 112l :)

Autor
Balbinka
Zapaleniec
Posty: 284
Rejestracja: ndz paź 24, 2010 7:16 pm
Lokalizacja:
Płeć:

Re: Jak dostarczyc wapno dla ampularii?

#5

Post autor: Balbinka »

Kupilam osasepie. Nie bardzo wiem jak ja przyczepic do pokrywy, ale ulamalam male kawaleczki i obciazylam ceramicznymi obciaznikami do roslinek, aby nie unosily sie na wodzie, dzieki temu zabiegowi leza grzecznie na dnie... Zainteresowanie wykazaly tylko gupiki - zwyczajowo, bardzo ciekawskie; reszta fauny - zero zainteresowania wrecz ignorancja!! niestety nigdzie nie bylo paleczek dla krewetek, o ktorych pisales, ale natrafilam na Hikari Crab Cuisine wzbogacone wapnem. Nie wiem czy im to smakuje - sa na tyle male, ze nie widze czy i kto je wcina... Zobaczymy czy sie poprawia skorupki - jesli tak to znaczy, ze dziala.

Czy osasepia zmienia parametry wody?
260 l szczescia: 26 bystrzyków amandy, 4 kiryski pigmejki, 3 kiryski pandki, 10 razbor galaxy, 13 modrooków gertrudy, 12 promienniczek wernera, 7 raczków orange, helenki w ilosci neiznanej,
17 l - krewetki

JPK
Guru
Posty: 2040
Rejestracja: sob wrz 27, 2008 10:28 am
Lokalizacja: Warszawa Wola
Na imię mam: Kuba
Płeć:

Re: Jak dostarczyc wapno dla ampularii?

#6

Post autor: JPK »

Oj, nie, nie, nie, sepii nie umieszczamy w akwarium! Tylko można ją umocować do pokrywy, np. sylikonem. Wyjmij lepiej tą sepię, jeśli nie chcesz zamienić sobie wody w płynną skałę ... Sepia będzie rozpuszczać się w wodzie i znacznie ją zatwardzać.
450l + 112l :)

Autor
Balbinka
Zapaleniec
Posty: 284
Rejestracja: ndz paź 24, 2010 7:16 pm
Lokalizacja:
Płeć:

Re: Jak dostarczyc wapno dla ampularii?

#7

Post autor: Balbinka »

Jej, ale bym sobie narobila!! Wyjelam juz wczoraj, a ze chrobsko mnie zaczyna dopadac, to nie mialam sily napisac i czynie to teraz. Sylikon (mam nawet akwarystyczny) to jest dobry pomysl i mam go! Dzieki, bez Twojej pomocy zalatwilabym sobie wszystkich mieszkancow akwa :cry:
260 l szczescia: 26 bystrzyków amandy, 4 kiryski pigmejki, 3 kiryski pandki, 10 razbor galaxy, 13 modrooków gertrudy, 12 promienniczek wernera, 7 raczków orange, helenki w ilosci neiznanej,
17 l - krewetki
Awatar użytkownika

Witek Miszczak
Bywalec
Posty: 67
Rejestracja: wt sty 04, 2011 12:20 pm
Lokalizacja:
Płeć:

Re: Jak dostarczyc wapno dla ampularii?

#8

Post autor: Witek Miszczak »

Możesz wsypać małą ilość grubego grysu koralowego albo tzw. wapień drążony (właścnie przez ślimaki). Większa ilość może zwiększać KH i pH.
Pozdrawiam

MagdaK
Gaduła
Posty: 134
Rejestracja: pn paź 10, 2016 9:13 pm
Lokalizacja: Warszawa, Targówek
Na imię mam: Magda
Płeć:

Jak dostarczyc wapno dla ampularii?

#9

Post autor: MagdaK »

Cześć.
Znalazłam ten wątek bo moje ampularia maja strasznie zniszczone skorupy, domyślam się że to przez wodę.

Jak radzicie - co by im pomogło?
Dodam, że obecnie są same w akwarium i będę chciała je "naprawić" także mogę włożyć coś do wody nie szkodzac innym. Kilkanaście lat temu mając żółwia wkladałam do akwarium takie wapno w kształcie żółwika - może coś takiego?

Wojtekxxx9

Jak dostarczyc wapno dla ampularii?

#10

Post autor: Wojtekxxx9 »

CaCo3 + MgSo4?

Wysłane z mojego ALE-L21 przy użyciu Tapatalka

Rrrrogaty

Jak dostarczyc wapno dla ampularii?

#11

Post autor: Rrrrogaty »

Ja proponuje przeczytać powyższe posty :P

MagdaK
Gaduła
Posty: 134
Rejestracja: pn paź 10, 2016 9:13 pm
Lokalizacja: Warszawa, Targówek
Na imię mam: Magda
Płeć:

Jak dostarczyc wapno dla ampularii?

#12

Post autor: MagdaK »

To są posty sprzed 6 lat, myślę że trochę się mogło przez ten czas zmienić, pojawić nowe środki (może ktoś poleci konkretny?). Co więcej, tak jak napisałam - mam trochę inna sytuację ponieważ ślimaki są w oddzielnym akwarium. Ponadto zapytalam też o te wapienne ślimaki do kupienia. Powyższe posty czytałam.

Rrrrogaty

Jak dostarczyc wapno dla ampularii?

#13

Post autor: Rrrrogaty »

Przez 6 lat podstawy biochemii się nie zmieniły ;). Musisz mieć twardą, lekko zasadową wodę i tyle. I żeby było jasne wżery w muszlach się nie cofną i zregenerują.

MagdaK
Gaduła
Posty: 134
Rejestracja: pn paź 10, 2016 9:13 pm
Lokalizacja: Warszawa, Targówek
Na imię mam: Magda
Płeć:

Jak dostarczyc wapno dla ampularii?

#14

Post autor: MagdaK »

ROGATEK pisze: żeby było jasne wżery w muszlach się nie cofną i zregenerują.
Nie cofną i nie zregenerują, tak? Dziękuję za informację.

Rrrrogaty

Jak dostarczyc wapno dla ampularii?

#15

Post autor: Rrrrogaty »

Tak, dokladnie. To sa zmiany nieodwracalne.
Awatar użytkownika

austen721
Zapaleniec
Posty: 346
Rejestracja: pn lis 14, 2016 3:48 pm
Lokalizacja: Tarnów
Płeć:

Jak dostarczyc wapno dla ampularii?

#16

Post autor: austen721 »

ROGATEK pisze: Tak, dokladnie. To sa zmiany nieodwracalne.
Kurcze, a miałam nadzieję. Moje ampułki kupiłam parę miesięcy wstecz i chyba nie miały zbyt dobrze u sprzedawcy, bo właśnie miały takie wżery. Szczególnie te różowe i fioletowe :/
Welonkowy potwór
Awatar użytkownika

adi14
Zapaleniec
Posty: 214
Rejestracja: pt sty 02, 2015 6:57 pm
Lokalizacja: Warszawa Marymont

Jak dostarczyc wapno dla ampularii?

#17

Post autor: adi14 »

Często tak jest. Na pociechę dodać można, ze zwierzę rośnie i skazy już tak nie kłują w oczy po pewnym czasie. Przy okazji - praktyczna odpowiedź na tytułowe pytanie w wątku jest banalna i już padła. Wapno dla żółwia (za kilka złotych w każdym zoologu). Pomogło niejednej ampularii u mnie.
ODPOWIEDZ