Problem?

ODPOWIEDZ

Autor
sevek
Uczestnik
Posty: 25
Rejestracja: ndz wrz 16, 2012 2:45 am
Lokalizacja:

Problem?

#1

Post autor: sevek »

Na początek kilka słów o zbiorniku.
72 litry
oświetlenie 2x24w 6500K świeci 8h
filtr JBL e701
CO2 z butli, sterowane WEIPRO z sondą ph 24/7
podłoże aqua basic plus przysypane JBL manado
roślinność dosyć gęsta
13 neonów Innesa, 6 amano + 2 filtrujące
Podmiana wody co tydzień, około 8-10l
Akwarium 2 tygodnie temu przeszło przeprowadzkę połączoną z wymianą podłoża. Filtr był wyłączony na krótko, cała woda wlana ponownie.
Przez tydzień wydawało się że jest OK, ale zaczęły się pojawiać komplikacje. Roślinki przystopowały, rotala rotundifolia zaczęła zmieniać kolor liści i dostała brązowych plamek (na chwilę obecną wygląda na to, że te liście straci). Pojawiły się pierwsze glony- zielenice.
Zakup na szybko testów i dokupienie Easy life Nitro i Fosfo.
Na dzień dzisiejszy wygląda na to, że roślinki odbijają, stare części do usunięcia, glon jeszcze jest. Z zaciemnieniem poczekam, aż rośliny odzyskają formę, by przetrzymać kilka dni bez światła, na razie przedawkowałem kilkukrotnie Easy Carbo.
Parametry na dziś, testy kropelkowe JBL
ph 7,1- odczyt ze sterownika (skalibrowanego)
kh 10
NO2-0
NO3-pomiędzy 10 a 15
PO4- około 1
Podaję nitro 2ml/dzień, fosfo 2 ml/dzień i na razie nie ma większych wahań. Mikro nie leję, bo nie mam.
Opis Easy life:
nitro 10ml na 500l zwiększa NO3 o 2 ppm. K zwiększa o 1,3 ppm
fosfo 10ml na 500l zwiększa PO4 o0,1 ppm
Na dniach dotrze zestaw soli i uruchomię pełne nawożenie
Teraz mam wątpliwości, czy jeszcze nie wymienić świetlówek na nowe (te mają 6 miesięcy) 6500K + 8000K. Pytanie jakie mam, na które jeszcze nie znam konkretnej odpowiedzi, to czy zachwianie równowagi zbiornika i pojawienie się zielenic nie było spowodowane nowym podłożem, które chłonęło i pewnie jeszcze chłonie, sporo makro pierwiastków. Rośliny pewnie jeszcze rosły, czerpiąc z zapasów. Mam nadzieję, że na chwilę obecną zrobiłem wszystko co się dało, a z glonami też się szybko uporam. Proszę o dalsze rady bardziej doświadczonych akwarystów

-- So paź 06, 2012 11:24 am --

Po problemie. Obyło się bez zaciemniania. Świetlówki wymienione, ponieważ jedna zaczęła mrugać i ciężko startowała. Atak glonów nieudany, zwiadowcy pokonani, zielenice w odwrocie. Roślinki mają się coraz lepiej, żabienica przyrasta kilka cm na dobę, a rotale mocno się rozrastają.
Do sukcesu nie ma windy, trzeba zasuwać schodami
ODPOWIEDZ

Wróć do „Ogólny - Roślinność”