Drobny bazalt jako podłoże do roślin-czy odpowiednie?

ODPOWIEDZ

Autor
matylada
Początkujący
Posty: 11
Rejestracja: ndz mar 04, 2012 8:48 am
Lokalizacja: Piaseczno
Na imię mam: Olga
Płeć:

Drobny bazalt jako podłoże do roślin-czy odpowiednie?

#1

Post autor: matylada »

Witam,
Szukam nowego podłoża do 160 litrów z okazji przeprowadzki. Spodobał mi się grys bazaltowy o średnicy 0,8-1,6 mm. Czy ma ktoś z Forumowiczów doświadczenie, jak w tym będą rosły rośliny? (Plus może dam na dno warstewkę ziemi, o ile się odważę i dobrze ja przygotuję, aby toni nie zasyfiła....).
Czytałam nieco opinii na temat granulacji podłoży,pytałam się sprzedawców, spostrzeżenia są różne - że jak żwir/piach za drobny, to strefy beztlenowe się tworzą ; albo wprost przeciwnie - wiele lat był tylko piach w akwariach i wszystko wszystkim rosło świetnie.
Ja mam już wiele lat żwirek znad Bałtyku, osobiście zbierany- czego absolutnie nikt nie poleca (!) i roślinki rosną rewelacyjnie.
Awatar użytkownika

tzw79
Zapaleniec
Posty: 339
Rejestracja: wt maja 21, 2013 8:26 pm
Lokalizacja: Warszawa, Tarchomin
Na imię mam: Maciek
Płeć:

Drobny bazalt jako podłoże do roślin-czy odpowiednie?

#2

Post autor: tzw79 »

Hej, żwirek sam w sobie nie ma żadnych substancji, z których rośliny mogłyby korzystać w celu wzrostu. Więc potrzebne byłoby podawanie nawozów do kolumny wody. Jeśli chodzi o ziemię na spód to jest to alternatywa na dostarczenie składników odżywczych. Słyszałem porady niektórych Forumowiczów, aby ziemię wsypać do płaskiego uszytego na wymiar woreczka (coś jak jasiek na poduszkę :D ). Wtedy zapobiega to brudzeniu wody. Co do granulacji to tutaj trzeba wziąć nie tylko rośliny pod uwagę ale pewnie też obsadę. Ja zrobiłem jeszcze inaczej w swoim zbiornik. Na spodzie mam bazalt a na wierzchu dałem prosoil. Dlaczego nie sam prosoil? Poprostu potrzebne było 12 l podłoża, a prosoil jest w opakowaniu 8 l. Z punktu widzenia ekonomii nie opłacało się dokupywać małego opakowania 3l.

don_Vall
Uzależniony
Posty: 673
Rejestracja: śr wrz 07, 2011 10:06 am
Lokalizacja: Białołęka - Derby
Płeć:

Drobny bazalt jako podłoże do roślin-czy odpowiednie?

#3

Post autor: don_Vall »

Ja mam na dnie częściowo manado i piasek bazaltowy. Zauważyłem, że w piasku rośliny aklimatyzują się bardzo długo.
Ziemia jest bardzo dobrym pomysłem lecz przy wyrywaniu roślin z korzeniami i tak dostanie się na wierzch. Mnie bardziej przeszkadzał fakt, że było ją wtedy widać na manado niż brudzenie wody (było niewielkie).
300l Tanganiki: 2+3 Paracyprichromis brieni "Katete", kolonia Julidochromis ornatus, 1+1 Lamprologus meleagris + ślimaki
Awatar użytkownika

silver007
Zapaleniec
Posty: 491
Rejestracja: czw wrz 05, 2013 9:52 pm
Lokalizacja: Michałów - Reginów

Drobny bazalt jako podłoże do roślin-czy odpowiednie?

#4

Post autor: silver007 »

Miałem kiedyś bazalt a pod spodem JBL Aquabasis (zamiast ziemi). Rośliny rosły i ukorzeniały się bardzo ładnie.
Tylko z bazaltem jest 2 problemy których musisz być świadoma:
1) Ma ostre krawędzie, od których czasami może się pokaleczyć człowiek, a co dopiero delikatne ciało ryby, tak więc wszelkie kopiące odpadają. Co więcej, jeśli takie ziarno bazaltu wpadnie Ci pod czyścik/gąbkę itd. to możesz namalować nim na szybie wiele permanentnych wzorów.
2) Zatwardza wodę (podobno - sam nie zbadałem).
Jeśli w powyższych punktach nie widzisz problemu to kupuj.
Awatar użytkownika

tzw79
Zapaleniec
Posty: 339
Rejestracja: wt maja 21, 2013 8:26 pm
Lokalizacja: Warszawa, Tarchomin
Na imię mam: Maciek
Płeć:

Drobny bazalt jako podłoże do roślin-czy odpowiednie?

#5

Post autor: tzw79 »

silver007 pisze:2) Zatwardza wodę (podobno - sam nie zbadałem).
Ja nie zauważyłem, prawdopodobnie mam twardość w okolicach 7, mieszając kranówkę z RO. Ale mogę się upewnić, zrobić test.

Dein

Drobny bazalt jako podłoże do roślin-czy odpowiednie?

#6

Post autor: Dein »

Nie zatwardza.
Awatar użytkownika

Stefan
Zapaleniec
Posty: 305
Rejestracja: czw lis 24, 2011 8:50 pm
Telefon: Nokia
Lokalizacja: Stary Mokotów
Płeć:

Drobny bazalt jako podłoże do roślin-czy odpowiednie?

#7

Post autor: Stefan »

Dobrym pomysłem jest zastosowanie drobnego bazaltu o gradacji ( 0,8-1,6)mm jako przykrycie dla ziemi.

Bazalt jest ciężki, dzięki czemu łatwiej jest posadzić roślinki (trudniej jest im wypłynąć).
Ciężki bazalt przy ewentualnym wyciąganiu roślinki z korzeniami (odradzam), obtrąca nieco ziemię, która wyciągana jest korzeniami.
Bazalt jest czarny. Zdecydowana większość ryb nie lubi jasnego podłoża i znacznie mniej się stresuje przy podłożu ciemnym.
Drobny bazalt ułatwia powstawanie drogocennych stref beztlenowych dzięki czemu korzenie mają bezpośredni dostęp do powstającego, łatwo przyswajalnego, azotu w formie gazowej.
Drobna gradacja bazaltu dobrze odizoluje ziemię zabezpieczając przed zbyt szybką dyfuzją substancji odżywczych z ziemi do wody w akwarium.
Bazalt jest całkowicie neutralny chemicznie względem wody.

Ziemią, w akwarystyce, nazywamy ogrodniczy substrat torfowy sprzedawany w workach jako „ziemia do kwiatów”, „ziemia uniwersalna” itp.
Nie ma znaczenia czy ziemia zawiera dodatki w postaci nawozów, ponieważ ich zawartość jest symboliczna.
Ziemia ogrodnicza jest znakomitym siedliskiem bakterii nitryfikacyjnych. Czas startu biologicznego takiego akwarium jest bardzo krótki.
Ziemi nie trzeba specjalnie przygotowywać. Sama z siebie nie brudzi wody nawet jeśli zostanie w niej rozbełtana.
Jeśli zastosujemy ziemię to roślinki odcinamy od korzeni lub odrywamy je od korzeni. Korzenie pozostając w podłożu szybko się rozkładają stanowiąc dodatkowy nawóz.

krasnal
Guru
Posty: 2602
Rejestracja: czw sty 08, 2009 4:30 pm
Telefon: 537543206
Lokalizacja: Urlychów
Płeć:

Drobny bazalt jako podłoże do roślin-czy odpowiednie?

#8

Post autor: krasnal »

silver007 pisze:2) Zatwardza wodę (podobno - sam nie zbadałem).
Bazalt jest często mylony z dolomitem
(wizualnie bardzo podobny),który to czyni :razz:
Awatar użytkownika

silver007
Zapaleniec
Posty: 491
Rejestracja: czw wrz 05, 2013 9:52 pm
Lokalizacja: Michałów - Reginów

Drobny bazalt jako podłoże do roślin-czy odpowiednie?

#9

Post autor: silver007 »

Powiem tak - jak już pisałem, sam miałem bazalt, ale przez bardzo krótki czas, bo potem przeszedłem na piasek (i pielęgniczki) i jak wpływał na twardość nie sprawdzałem. Jednak na innym z forów, omawiając ten temat jakiś czas temu, spotkałem się z wypowiedzią, którą niżej cytuję:

"silver007, bazalt zatwardza. Mam go przebadanego akwarystycznie tak dokładnie jak nikt w tym kraju. Bazalt to skała zasadowa! Jest jedna kopalnia, nieczynna swoją drogą, która miała złoża bazaltowe w minimalny sposób wpływające na parametry."

Osoba, która to napisała jest archeologiem i posiada duży autorytet na forum, więc nie widzę podstaw, żeby sobie w głowie lampki ostrzegawczej nie zapalić.
Tak więc jeśli miałbym trzymać wymagające ryby i chciał bazalt na dnie, to najpierw dla świętego spokoju kupiłbym tego bazaltu bardzo niewiele, zalał wodą RO i zbadał za kilka dni twardość.
Podkreślam jednak, że bazaltu sam nie badałem, przytaczam tylko informacje zasłyszane, które zdają się być w opozycji do tych powyżej.

Dein

Drobny bazalt jako podłoże do roślin-czy odpowiednie?

#10

Post autor: Dein »

Osoba, która jest hydrogeologiem i kupę czasu spędziła w Sudetach, badając wodę, twierdzi, że bazalt ciężko nawet w kwasie rozpuścić, więc trudno mówić o jakimkolwiek jego wpływie na twardość wody.
To, że skała jest zasadowa nie znaczy, że woda od jakiejkolwiek zasadowej skały też magicznie stanie się zasadowa. Są skały, które rozpuszczają się w wodzie szybko i takie, które rozpuszczają się nieznacznie (bazalt). Nie ma takich, które nie rozpuszczają się w ogóle. Nawet kwarc - bardzo nieznacznie i powoli, ale jednak.
Bazalt, jako trudno rozpuszczalny i biorąc pod uwagę, że woda w akwarium nie stoi ta sama latami, tylko spuszczasz coś stale i dolewasz coś stale, to podłoże neutralne. Kupa czasu musiałaby minąć nim bazalt zdążyłby mieć znaczący wpływ na wodę, w której jest zanurzony i trzeba byłoby zaniechać podmian.
Jeśli coś, co zostało kupione jako bazalt, poczyniło zmiany w składzie wody, znaczy, że nie było bazaltem, jeno jakimś miksem zanieczyszczonym.

I co dokładnie znaczy, że ten człowiek ma bazalt akwarystycznie przebadany tak dokładnie jak nikt w tym kraju? Inni mają podróbki bazaltu, wujowe testy na twardość, nie potrafią ich interpretować czy też ich doświadczenia są o kant dupy potłuc w obliczu doświadczeń archeologa o dużym autorytecie?

Autor
matylada
Początkujący
Posty: 11
Rejestracja: ndz mar 04, 2012 8:48 am
Lokalizacja: Piaseczno
Na imię mam: Olga
Płeć:

Drobny bazalt jako podłoże do roślin-czy odpowiednie?

#11

Post autor: matylada »

Stefan, dziękuję za wzmiankę o strefach beztlenowych przydatnych roślinom- nigdzie indziej tego nie wyczytałam !
Chyba się zdecyduję na ten drobny bazalt (widziałam w akwarystycznym i bardzo ładnie wyglądał).
Jeszcze się zastanawiam nad ewentualnym zakupem żwiru ze żwirowni w Piasecznie - ale nie wiem czy watro, bo oprócz płukania trzeba by to wszystko wygotować lub choćby wyparzyć przed włożeniem do akwa...
Natomiast w jednym sklepie w Piasecznie widziałam w sprzedaży podłoża tak czyściutkie,że od razu gotowe do włożenia. Może też np. warto wydać więcej i zaoszczędzić sobie pracy z męczącym płukaniem i zużyciem wody w domu?
Awatar użytkownika

silver007
Zapaleniec
Posty: 491
Rejestracja: czw wrz 05, 2013 9:52 pm
Lokalizacja: Michałów - Reginów

Re: Drobny bazalt jako podłoże do roślin-czy odpowiednie?

#12

Post autor: silver007 »

Dein pisze:I co dokładnie znaczy, że ten człowiek ma bazalt akwarystycznie przebadany tak dokładnie jak nikt w tym kraju? Inni mają podróbki bazaltu, wujowe testy na twardość, nie potrafią ich interpretować czy też ich doświadczenia są o kant dupy potłuc w obliczu doświadczeń archeologa o dużym autorytecie?
Dein, tak jak pisałem, info to wyczytałem na innym forum i uznałem że należy je przytoczyć skoro taki głos się pojawił. Autorytet piszącemu przyznałem sam, jako że wiem iż działa na 2 forach (a przynajmniej na tylu go widziałem) i na obu odpowiada jedynie rzeczowo, bazując na wiedzy i doświadczeniu, a zawsze warto brać pod uwagę zdanie takich osób. Co do owych badań, to myślę, że jest to kwestia dostępu, z racji wykonywanego zawodu, do sprzętu badającego skład podłoża. W każdym razie napiszę do niego w tej sprawie, może wniesie to coś nowego.
Awatar użytkownika

Stefan
Zapaleniec
Posty: 305
Rejestracja: czw lis 24, 2011 8:50 pm
Telefon: Nokia
Lokalizacja: Stary Mokotów
Płeć:

Drobny bazalt jako podłoże do roślin-czy odpowiednie?

#13

Post autor: Stefan »

Matyldo, skoro ładujesz na dno akwarium ziemię to sterylizowanie i wygotowywanie piasku jest nieracjonalne. Piasek ze żwirowni jest czysty i nieomal naturalne wypłukany. Nie trzeba go specjalnie przygotowywać. Ważne by nie był zbyt gruby. Zatem piasek ze żwirowni w Piasecznie jest też dobrym rozwiązaniem. Jeśli jest to przyzwoita żwirownia to wiadro piasku, najlepiej o gradacji 1-2 mm, dostaniesz gratis.

Autor
matylada
Początkujący
Posty: 11
Rejestracja: ndz mar 04, 2012 8:48 am
Lokalizacja: Piaseczno
Na imię mam: Olga
Płeć:

Drobny bazalt jako podłoże do roślin-czy odpowiednie?

#14

Post autor: matylada »

Stefanie, w takim razie, jak zelżeją śniegi, udam się "na żwirownię" :)
Nie pomyślałam rzeczywiście o tym, by nie gotować żwiru ze względu na ziemię(Pan ze żwirowni telefonicznie zalecił gotowanie żwiru-jak kolega brał stamtąd podłoże do zbiornika).
Natomiast na niektórych forach zalecają prażyć ziemię w piekarniku, wtedy i żwir pewnie jednocześnie, dla braku mikroba.

egefege
Gaduła
Posty: 105
Rejestracja: wt lis 18, 2008 12:08 pm
Lokalizacja:
Płeć:

Drobny bazalt jako podłoże do roślin-czy odpowiednie?

#15

Post autor: egefege »

Pytanie mam, chcę dać ziemię ogrodową i na to bazalt, który będzie dobry ? dla roślin? żeby nie wypływały

http://www.clarias.pl/aquael-zwirek-baz ... 15876.html" onclick="window.open(this.href);return false;
http://www.clarias.pl/aquael-zwirek-baz ... 15894.html" onclick="window.open(this.href);return false;

jest kilka kirysków i glonojadów, aquael podaje że nie kaleczy ryb.
może jakieś inne propozycje?
Awatar użytkownika

Stefan
Zapaleniec
Posty: 305
Rejestracja: czw lis 24, 2011 8:50 pm
Telefon: Nokia
Lokalizacja: Stary Mokotów
Płeć:

Drobny bazalt jako podłoże do roślin-czy odpowiednie?

#16

Post autor: Stefan »

Te dwie aukcje to żwirek bazaltowy o gradacji 0.5 - 1 mm oraz 2 - 4 mm.
U siebie ziemię uniwersalną mam przykrytą bazaltem o gradacji 1-3 mm i wolałbym drobniejszy.
Zatem moim zdaniem ten 0.5 -1 mm będzie bardziej odpowiedni.
Awatar użytkownika

marcinzabki29
Cesarz
Posty: 10975
Rejestracja: pn kwie 13, 2015 9:15 pm
Lokalizacja: Ząbki
Na imię mam: Marcin
Płeć:

Drobny bazalt jako podłoże do roślin-czy odpowiednie?

#17

Post autor: marcinzabki29 »

Według mnie jeden i drugi będzie dobry, zależy co się Tobie podoba.
U Siebie w jedny z akwariów mam 2-4 mm, ale 0,5-1 mm też by był dobry.
Pozdrawiam Marcin

inerkoma
Uzależniony
Posty: 646
Rejestracja: śr cze 18, 2014 11:45 am
Lokalizacja: Warszawa
Płeć:

Re: Drobny bazalt jako podłoże do roślin-czy odpowiednie?

#18

Post autor: inerkoma »

Podłącze się pod temat. Chce zmienić podłoże ze żwiru kwarcowego na bazalt 0,8-1,6 - główny powód zmiany to ten wskazany przez Stefan-a tj.Bazalt jest ciężki, dzięki czemu łatwiej jest posadzić roślinki (trudniej jest im wypłynąć). - oczywiście pod bazaltem znajdzie się ziemia. Gdy zaczynałem swoja przygodę z akwarystką zaliczyłem przygodę ze żwirem bazaltowym 2 - 4 mm i wpadłem na pomysł żeby go wypłukać (około 25 kg) - to była męka. Pytanie - czy przed umieszczeniem w akwarium płukaliście jakoś mniej lub bardziej swój bazalt? Zamierzam zakupić 30 kg. Dzięki za info.

Psyho

Re: Drobny bazalt jako podłoże do roślin-czy odpowiednie?

#19

Post autor: Psyho »

Płukania będzie co niemiara. Można kupić mniej syfiasty,ale i tak płukania nie unikniesz.

Wysłane z mojego HTC Desire 610 przy użyciu Tapatalka

inerkoma
Uzależniony
Posty: 646
Rejestracja: śr cze 18, 2014 11:45 am
Lokalizacja: Warszawa
Płeć:

Re: Drobny bazalt jako podłoże do roślin-czy odpowiednie?

#20

Post autor: inerkoma »

To będzie kolejna męka....no cóż, jakoś na raty się zrobi.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Ogólny - Roślinność”