ELEOCHARIS PARVULA- problemy

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika

Autor
Filippoinzagi
Gaduła
Posty: 152
Rejestracja: ndz lut 23, 2014 9:11 pm
Lokalizacja: Warszawa, Bemowo
Na imię mam: Filip
Płeć:

ELEOCHARIS PARVULA- problemy

#1

Post autor: Filippoinzagi »

Cześć,

z moim trawnikiem jest jakiś problem i wyraźnie zaczyna żółknąć, nie po całości acz częściowo...
Macie pomysł niedoborem czego może to być objaw?

będę zobowiązany..

Obrazek
Awatar użytkownika

tzw79
Zapaleniec
Posty: 339
Rejestracja: wt maja 21, 2013 8:26 pm
Lokalizacja: Warszawa, Tarchomin
Na imię mam: Maciek
Płeć:

Re: ELEOCHARIS PARVULA- problemy

#2

Post autor: tzw79 »

Jak dawno roślina została posadzona? Jeśli niedawno to część sadzonek mogła odreagować sadzenie.
Awatar użytkownika

Autor
Filippoinzagi
Gaduła
Posty: 152
Rejestracja: ndz lut 23, 2014 9:11 pm
Lokalizacja: Warszawa, Bemowo
Na imię mam: Filip
Płeć:

ELEOCHARIS PARVULA- problemy

#3

Post autor: Filippoinzagi »

No widzisz, zbiornik wystartowałem 4 tygodnie temu...
Czy to możliwe żeby trawnik zareagował żółknięciem dopiero po takim czasie?
Nie powinniśmy iść w kierunku niedoborów żelaza?
Awatar użytkownika

mimag
Fanatyk
Posty: 1165
Rejestracja: pt wrz 17, 2010 7:51 pm
Lokalizacja: Białołęka Warszawa
Na imię mam: Michał
Płeć:

ELEOCHARIS PARVULA- problemy

#4

Post autor: mimag »

Filippoinzagi zakladasz wiele tematów ( i fajnie) ale w zadnym nie opisujesz zbiornika i warunkow w nim panujacych przez co za kazdym razem trzeba dopytywac i szczegoly zanim sie odpowie. Poczytaj troszke forum sa wzory ktore wystarczy wypelnic a wtedy szybko uzyskasz odpowiedz.
Mozesz miec niedobor zelaza, potasu, mozesz miec zbyt slabe oswietlenie, lub swiecisz za krotko, a moze roslina odreagowuje sadzenie. Mozesz wybierac ale prosciej jak opiszesz dokladnie banke. Ja ( nie znajac ilosci swiatla i twojego litrazu) obstawiam zbyt malo swiatla.
100x40x50 JUWEL RIO 180
Awatar użytkownika

Autor
Filippoinzagi
Gaduła
Posty: 152
Rejestracja: ndz lut 23, 2014 9:11 pm
Lokalizacja: Warszawa, Bemowo
Na imię mam: Filip
Płeć:

ELEOCHARIS PARVULA- problemy

#5

Post autor: Filippoinzagi »

Już się poprawiam :)
to moje drugie forum w życiu i pewnych rzeczy muszę się jeszcze po prostu nauczyć :)
Myślałem, że jak wrzucę pełny opis swojego zbiornika w temacie "Użytkownicy" > "Przywitanie" to powinno wystarczyć ale w takim razie będę go wrzucał przy okazji jakiegoś zapytania ;)

Proszę poniżej lekko zmodyfikowane wobec pierwotnej wersji:

1. Wymiary akwarium (dł x szer x wys) -80x40x50- 148,12 l netto
2. Moc i rodzaj oświetlenia (ilość WAT, rodzaj światła: T5/T8, HQI) oraz ile godzin jest włączone oświetlenie? - póki co 1 x sylvania grolux t5 39w oraz 2 x Aqua white plant t5 39w, w odsieczy czeka jeszcze 1 świetlówka ale potem jak już zbiornik "dojdzie" do siebie i o ile będzie potrzeba zwiększania oświetlenia. Obecnie jest 0,79 W/l. Godziny świecenia 12:00-22:00-10h
3. Rodzaj podłoża (opisz dokładnie) – najpierw warstwa Tropica Plant Substrate, następnie ADA AQUA SOIL AMAZONIA NEW a na koniec ADA POWDER SAND
4. Rodzaj systemu CO2 (jeśli nie nawozisz CO2 - wpisz brak). W jakim trybie działa - 12/24h? EASY CARBO- 3ml/150l oraz CO2 dozowane z butli C02 w trybie dziennym przy włączonym świetle
5. Rodzaj filtracji (Producent i model filtra) - filtr kubełkowy zewnętrzny HW-302 1000l/h
6. Jakie stosujesz wkłady filtracyjne? patrząc od dołu media-AZOO ACTIVE FILTER 4in1, zeolit, ceramika, włóknina
7. Czy filtr chodzi non-stop przez 24h? tak
8. Temperatura wody -26’C
9. Parametry chemiczne wody (podaj te, które znasz):
- twardość ogólna GH – 9n'
- twardość węglanowa KH – 6n'
- pH wody – 7,5
- poziom NO3 – 25mg/l
- poziom PO4 – 2,5mg/l
- poziom CO2 (jesli posiadasz indykator CO2 - podaj nam kolor cieszy we wskaźniku) – ciemno zielony
- poziom NO2 – 0
- poziom Fe – 1,5mg/l
- poziom Mg – póki co nie mierzona
-poziom Ca- – póki co nie mierzona
10. Jakie nawozy stosujesz obecnie – MICRO- Planta Gainer Classic- 4ml/l podmienianej wody raz w tygodniu, podmiana 30%-48l. , makro- NO3,PO4,K,Mg,Fe
11. Czy używasz wody z filtra RO lub zmiękczane żywicą jono-wymienną? Stosowałem do podmian wodę z filtra RO ale myślę czy nie przejść po prostu na czystą kranówę, po uprzednim uzyskaniu info nt. paramterów wody wodociągowej a szczególnie poziom Ca i Mg.
12. Czy używam środków uzdatniających wodę? (Antychlor, odkażacz itp). - nie
13. Jak często podmieniasz wodę (ile na raz? Czy są to regularne podmiany) 30% raz w tygodniu
14. Czy w akwarium są korzenie lub kamienie (jakie?) – 1 korzeń red wood oraz lawa wulkaniczna kilka sztuk obrośnietych mchem
15. Jak często manipulujesz we wnętrzu akwarium (raz dziennie, raz na kilka dni, raz w tygodniu?) – raz dziennie
16. Czy używasz lub używałes w ostatnim czasie preparatów antyglonowych? – nie
17. Czy używasz lub używałes w ostatnim czasie leków dla ryb lub? nie
18. Czy używasz lampy UV? nie
19. Jak często karmisz ryby? Czy istnieje ryzyko, że ktoś dokarmia je podczas Twojej nieobecności? 1dziennie
20. Ile sztuk ryb i krewetek posiadasz w swoim zbiorniku? (podaj przybliżoną liczbę) – 20 neonów i 10 krewetek red cherry
21. Jak długo funkcjonuje akwarium- od 06:00 rano 02/03/2014 :D
22. roślinność-eleocharis parvula, staurogyne, echinodorus tenellus, ludwigia arcuata, Proserpinaca palustris , milimeter moss, Phoenix moss - Fissidens fontanus

Z grubsza tak to wygląda...

-- Pn mar 31, 2014 10:55 pm --

I zdjęcia..mało imponujące bo to dopiero początki ale załączam dla nabrania ogólnego wyobrażenia z czym mamy do czynienia ;)

Obrazek

Obrazek
Awatar użytkownika

tzw79
Zapaleniec
Posty: 339
Rejestracja: wt maja 21, 2013 8:26 pm
Lokalizacja: Warszawa, Tarchomin
Na imię mam: Maciek
Płeć:

ELEOCHARIS PARVULA- problemy

#6

Post autor: tzw79 »

Będzie fajne akwa. Proponuję test PH i termometr przenieść na boczną szybkę - będą się mniej rzucać w oczy.
Awatar użytkownika

Autor
Filippoinzagi
Gaduła
Posty: 152
Rejestracja: ndz lut 23, 2014 9:11 pm
Lokalizacja: Warszawa, Bemowo
Na imię mam: Filip
Płeć:

ELEOCHARIS PARVULA- problemy

#7

Post autor: Filippoinzagi »

łoki :) Dzisiaj po pracy przełożę je na prawą boczną szybę to rzeczywiście nie będzie razić po oczach..
tylko pytanie co z tym moim biednym trawnikiem zrobić...
Awatar użytkownika

mimag
Fanatyk
Posty: 1165
Rejestracja: pt wrz 17, 2010 7:51 pm
Lokalizacja: Białołęka Warszawa
Na imię mam: Michał
Płeć:

ELEOCHARIS PARVULA- problemy

#8

Post autor: mimag »

Swiatla masz zdecydowanie wystarczajaco. Na razie nie zwiekszaj aby glonów nie kusic.
Filippoinzagi pisze:poziom PO4 – 2,5mg/l
idzie do gory pilnuj tego aby wyzej nie szło bo bedzie znow pokusa aby glon objawił sie.
Filippoinzagi pisze: pH wody – 7,5
Filippoinzagi pisze: twardość węglanowa KH – 6n'
jesli ph mierzone w srodku dnia lub pod koniec to swiadczy to o tym ze praktycznie nie masz co2 w wodzie. Okolo 6ppm to tyle co nic. Musisz dobic do 25-30ppm. Tutaj mozesz sobie liczyc to http://www.holenderskie.pl/?m=7/a/kalkulator_co2 Widze ze masz test stały jbl-a wiec bez problemu ustawisz zwiekszajac ilosc podawanego gazu.
Filippoinzagi pisze:poziom CO2 (jesli posiadasz indykator CO2 - podaj nam kolor cieszy we wskaźniku) – ciemno zielony
j.w. ma byc jasno zielone wpadajacy w żółty.
Filippoinzagi pisze:poziom Fe – 1,5mg/l
bardzo wysoki, jesli podajesz Fe zmniejsz dawke jesli nie podajesz moze z mikro idzie go duzo lub błędnie wykonany test na Fe. Roslin nie masz duzo wiec poziom 0,5ppm bedzie wystarczajacy.
Filippoinzagi pisze: Jakie nawozy stosujesz obecnie – MICRO- Planta Gainer Classic- 4ml/l podmienianej wody raz w tygodniu, podmiana 30%-48l.
na razie pozostal bym przy polowie dawki producenta dopoki akwa nie dojrzeje a rosliny rozrosną sie.
Filippoinzagi pisze:I zdjęcia..mało imponujące bo to dopiero początki ale załączam dla nabrania ogólnego wyobrażenia z czym mamy do czynienia
jak najbardziej wskazane ze je wrzuciłeś, zbiornik zapowiada sie ciekawie i sprawia wrazenie przemyslanego. Jak na poczatkujacego rokuje bardzo dobrze.

Trawa pojdzie ladnie jak co2 bedzie na wlasciwym poziomie.
100x40x50 JUWEL RIO 180
Awatar użytkownika

tzw79
Zapaleniec
Posty: 339
Rejestracja: wt maja 21, 2013 8:26 pm
Lokalizacja: Warszawa, Tarchomin
Na imię mam: Maciek
Płeć:

ELEOCHARIS PARVULA- problemy

#9

Post autor: tzw79 »

Filippoinzagi pisze:Dzisiaj po pracy przełożę je na prawą boczną szybę
Z prawej zasłoni korzeń więc ok, ale widzę, że na tej samej szybie masz dyfuzor CO2, nie jestem pewien czy to nie spowoduje delikatnego zafałszowania odczytów PH.
Awatar użytkownika

Autor
Filippoinzagi
Gaduła
Posty: 152
Rejestracja: ndz lut 23, 2014 9:11 pm
Lokalizacja: Warszawa, Bemowo
Na imię mam: Filip
Płeć:

ELEOCHARIS PARVULA- problemy

#10

Post autor: Filippoinzagi »

Dzięki koledzy ;)
zatem zadania na dziś:

usunąć z pola widzenia termometr oraz indykator CO2, zmiejszyć o połowe MICRO czyli zamiast 4ml/l to dawać 2ml/l podmienianej wody.
Co do zawartości CO2 w akwa zauważyłem po kilkudniowej obserwacji, że rzeczywiście chyba mam problem z jego równomiernym dotarciem do każdego zakątka zbiornika, mimo zainstalowanej deszczowni..
Być może niezbędne będzie podkręcenie liczby b/s do 2? a może niezbędny będzie zakup generatora, który skuteczniej rozproszy co2 w moim baniaku? Zauważyłem, że kiedy w drugiej połowie czasu świecenia poziom co2 w baniaku wyrównuje się to przez pierwsze 4-5h indykator wskazuje, iż zawartość co2 w wodzie jest niemal znikoma...
Jak temu zaradzić? Być może umieścić dyfuzor pod deszczownią?
Wracając jeszcze do lokalizacji indykatora co2, umieszczę go jednak po przeciwnej stronie w stosunku do dyfuzora czyli na lewej bocznej szybie żeby nie przekłamać pomiaru.
Awatar użytkownika

tzw79
Zapaleniec
Posty: 339
Rejestracja: wt maja 21, 2013 8:26 pm
Lokalizacja: Warszawa, Tarchomin
Na imię mam: Maciek
Płeć:

ELEOCHARIS PARVULA- problemy

#11

Post autor: tzw79 »

Po zakupie butli również używałem szklanego dyfuzora ze spiekiem. Tak jak proponujesz starałem się umieścić go pod wylotem wody z filtra, tak aby bąbelki gazu choć po części zamiast docierać bezpośrednio do tafli wody były przez strumień wody pchane dalej po zbiorniku. Miało to na celu zwiększenie rozpuszczalności i równomierne nasycenie wody gazem w całym akwarium. Z czasem zdecydowałem się na reaktor by uzyskać maksymalną rozpuszczalność. Możliwości co do reaktora były dwie: albo z filtra narurowego albo poszukać gotowego produktu. Z jednej strony wariant bardziej ekonomiczny, a z drugiej wymagający mniej własnej inwencji. Ja wybrałem gotowy dyfuzor Sera 500. Obawiałem się braku umiejętności technicznych w uzyskaniu szczelnego podłączenia rurki doprowadzającej CO2 do korpusu filtra.
Awatar użytkownika

Autor
Filippoinzagi
Gaduła
Posty: 152
Rejestracja: ndz lut 23, 2014 9:11 pm
Lokalizacja: Warszawa, Bemowo
Na imię mam: Filip
Płeć:

ELEOCHARIS PARVULA- problemy

#12

Post autor: Filippoinzagi »

W takiej sytuacji nie pozostaje mi nic innego jak też dokonać zakupu takiego reaktora..
Nie będę kombinować z filtrem narurowym. Zdecyduję się po prostu na gotowy produkt.
Mam nadzieję, że wtedy mój trawniczek nabierze w końcu soczystego, zielonego koloru :)
dzięki tzw79
Awatar użytkownika

fivb77
Maniak
Posty: 746
Rejestracja: pt gru 13, 2013 2:47 pm
Lokalizacja: Warszawa, Praga Płn
Płeć:

ELEOCHARIS PARVULA- problemy

#13

Post autor: fivb77 »

Filippoinzagi napisał(a): Jakie nawozy stosujesz obecnie – MICRO- Planta Gainer Classic- 4ml/l podmienianej wody raz w tygodniu, podmiana 30%-48l.


na razie pozostal bym przy polowie dawki producenta dopoki akwa nie dojrzeje a rosliny rozrosną sie.
Dawka producenta to 1ml na 4 litry wody...
Awatar użytkownika

Autor
Filippoinzagi
Gaduła
Posty: 152
Rejestracja: ndz lut 23, 2014 9:11 pm
Lokalizacja: Warszawa, Bemowo
Na imię mam: Filip
Płeć:

ELEOCHARIS PARVULA- problemy

#14

Post autor: Filippoinzagi »

Pewnie, że 1ml/4 l wody :D
pokręciłem.

dzięki fivb77
Awatar użytkownika

fivb77
Maniak
Posty: 746
Rejestracja: pt gru 13, 2013 2:47 pm
Lokalizacja: Warszawa, Praga Płn
Płeć:

ELEOCHARIS PARVULA- problemy

#15

Post autor: fivb77 »

A wracając do temu trawnika. Też trochę się męczyłem z trawnikiem z parvuli. Niestety ten z in vitro padł. Myślę, że miałem za mało CO2 na starcie i zachwiane nawożenie. Ale teraz tylko gdybam.
Awatar użytkownika

Autor
Filippoinzagi
Gaduła
Posty: 152
Rejestracja: ndz lut 23, 2014 9:11 pm
Lokalizacja: Warszawa, Bemowo
Na imię mam: Filip
Płeć:

ELEOCHARIS PARVULA- problemy

#16

Post autor: Filippoinzagi »

A teraz jest okej?
Widzisz u mnie właśnie z CO2 jest kłopot :/ A jak teraz sobie o tym rozmawiamy to jest jeszcze jedna kwestia, która jeszcze bardziej utwierdza mnie w przekonaniu, że to braki w CO2 powoduję, że trawnik choruje. Otóż parvule mam obsadzoną zarówno po lewej stronie akwa jak i po prawej. Zauważyłem, że trawnik po prawej stronie wygląda znacznie lepiej aniżeli ten po lewej.
Rzeczy w tym, że to właśnie po prawej stronie zbiornika mam umieszczony dyfuzor CO2 :D więc odpowiedź nasuwa się sama.
Awatar użytkownika

fivb77
Maniak
Posty: 746
Rejestracja: pt gru 13, 2013 2:47 pm
Lokalizacja: Warszawa, Praga Płn
Płeć:

ELEOCHARIS PARVULA- problemy

#17

Post autor: fivb77 »

Potem było ok, tamtego akwa już dawno nie mam :wink: Nie mam pojęcia jak to jest na substracie jakiego używasz, mi było łatwiej - piach kwarcowy i najtańsze pałęczki nawozowe :) a czy Twój trawnik jest równomiernie oświetlony? Żółknięcie jednej strony może też być z tego powodu.
Awatar użytkownika

Autor
Filippoinzagi
Gaduła
Posty: 152
Rejestracja: ndz lut 23, 2014 9:11 pm
Lokalizacja: Warszawa, Bemowo
Na imię mam: Filip
Płeć:

ELEOCHARIS PARVULA- problemy

#18

Post autor: Filippoinzagi »

Jest belka oświetleniowa ,jadę na trzech świetlówach po 39W każda, moim zdaniem światło pada równomiernie na każdy cm2 zbiornika :)
myślę, że to jednak CO2..Kupuję reaktor i dam znać co i jak.

-- Wt kwi 01, 2014 7:44 pm --

Zmiany wprowadziłem

Obrazek

Obrazek

co do problemów z rozpuszczalnością CO2, kupię reaktor ale nie jestem pewien czy chcę inwestować ponad 100 PLN we wspomniany reaktor SERA 500. Szperałem w necie i znalazłem coś takiego:

http://www.allegromat.pl/aukcja156887" onclick="window.open(this.href);return false;
( http://allegro.pl/jbl-proflora-tajfun-s ... 86730.html" onclick="window.open(this.href);return false; )

http://www.allegromat.pl/aukcja156888" onclick="window.open(this.href);return false;
( http://allegro.pl/sera-co2-reaktor-dyfu ... 53376.html" onclick="window.open(this.href);return false; )

i sam nie wiem..

Co radzicie?
Ostatnio zmieniony śr kwie 02, 2014 11:43 am przez sum, łącznie zmieniany 1 raz.
Powód: Zarchiwizowałem linki do aukcji
Awatar użytkownika

mimag
Fanatyk
Posty: 1165
Rejestracja: pt wrz 17, 2010 7:51 pm
Lokalizacja: Białołęka Warszawa
Na imię mam: Michał
Płeć:

ELEOCHARIS PARVULA- problemy

#19

Post autor: mimag »

Filippoinzagi pisze: mam problem z jego równomiernym dotarciem do każdego zakątka zbiornika, mimo zainstalowanej deszczowni..
najgorsze co mogles zrobic, deszczownica skutecznie wybija co2 z wody. Zainstaluj ją pod taflą wody ale wtedy pełni wylacznie funkcje rozprowadzania wody, lub z niej zrezygnuj i ustaw wylot z filtra tak aby wymuszał obieg wody po całym akwa.
Moze sie okazac ze po odlaczeniu deszczownicy nie bedziesz musial ruszac ilosci gazu i bedzie ok.
Filippoinzagi pisze:Wracając jeszcze do lokalizacji indykatora co2, umieszczę go jednak po przeciwnej stronie w stosunku do dyfuzora czyli na lewej bocznej szybie żeby nie przekłamać pomiaru.

ma byc z tego co pamietam minimum 10cm poniezj tafli wody, najlepiej aby nie wplywaly na niego dodatkowe czynniki, a juz napewno aby nie byl w poblizu dyfuzora bo sfałszuje wynik.

-- 1 kwi 2014, o 21:41 --

Mozesz kupic reaktor uzywany wlasnej robory np tu: http://tablica.pl/oferta/reaktor-co2-ak ... 4ccbaf22c9 bedzie taniej, lub samemu go złozyc wyjdzie okolo 60zł i bedziesz miec nowkę. Ja mam taki i jestem zadowolony.
100x40x50 JUWEL RIO 180
Awatar użytkownika

sum
Arcymistrz
Posty: 4995
Rejestracja: ndz sty 11, 2009 12:31 am
Telefon: 510847789
Lokalizacja: Warszawa[gocław]
Na imię mam: Krzysztof
Płeć:

ELEOCHARIS PARVULA- problemy

#20

Post autor: sum »

Filippoinzagi, popraw linki do Allegro :arrow: http://www.fawa.pl/viewtopic.php?f=19&t=23103" onclick="window.open(this.href);return false;
Nie jestem na garnuszku żadnego sklepu akwarystycznego itp.
Nie należę do żadnej loży,towarzystwa wzajemnej adoracji,sekty,kasty itp.
Jestem prostym miłośnikiem naszego hobby.
Awatar użytkownika

Autor
Filippoinzagi
Gaduła
Posty: 152
Rejestracja: ndz lut 23, 2014 9:11 pm
Lokalizacja: Warszawa, Bemowo
Na imię mam: Filip
Płeć:

ELEOCHARIS PARVULA- problemy

#21

Post autor: Filippoinzagi »

Deszczownicę przestawiłem tak aby powodowała tylko ruch wody bez obawy o wybijanie z niego CO2. Zdaje się, że już widać zauważalną różnicę w ilości CO2 na indykatorze... Nie przestaję jednak myśleć o reaktorze..
ale to po wypłacie najszybciej :P
ODPOWIEDZ

Wróć do „Ogólny - Roślinność”