Rośliny przestają rosnąć i gniją

ODPOWIEDZ

Autor
pioterk
Uczestnik
Posty: 23
Rejestracja: pt sty 17, 2014 3:25 pm
Lokalizacja: Mokotów
Na imię mam: Piotrek
Płeć:

Rośliny przestają rosnąć i gniją

#1

Post autor: pioterk »

Drodzy Forumowicze.
Od kilku miesięcy walczę z wciąż niezrozumiałym dla mnie zjawiskiem obumierania roślin i dziwnych glonów. Większość roślin nie jest w stanie wytrzymać w zbiorniku dłużej niż miesiąc, półtora.
Rotala przez pewien czas rosła jak głupia, zatrzymała się w jednej chwili (mam wrażenie, że po przycince), dopadł ją czarny kropkowany glon, który całkiem zająłniektóre liście, a ostatnio pojawił się także brązowawy nalot. Stożki wzrostu robią się małe i roślina przestaje rosnąć. Zarówno ten czarny i brązowy nalot schodzi pod palcami.
Ludwigia również na początku rosła świetnie, potem w jednej chwili przestała, liście zaczęły się strzępić i odpadać.
Jedynymi roślinami, które jako tako dają radę jest lobelia, kryptokoryna, parvula i anubias (choć ostatnio też nie wygląda najlepiej). Nie mogę jednak powiedzieć żeby rosły normalnie, raczej dość wolno (za wyjątkiem lobelii).
Do filtra dokładałem zwykłą watę, którą zmieniałem codziennie, niewiele to dało. Odstawiałem EC i Planta gainera, nic się nie zmieniło. Wodę przed podmianą odstawiałem na 24h.
Dla zobrazowania poniżej dołączam zdjęcia i opis zbiornika.
Pomóżcie proszę.

1. Kiedy został założony / czy dojrzewał - wrzesień 2013.
2. Rodzaj i model filtra, wypełnienia / czy jest włączony cały czas – filtr wewn aquael turbo 1000, wata szklana i krążki ceramiczne.
3. Gatunki i ilość ryb –8 neonów, 5 danio margaritatus, parka ramirezek blue
4. Ilość i rodzaj roślin –parvula, kryptokoryna, kilka rotalii, lobelii, ludiwgii i anubiasów
5. Podłoże - bazaltowe, w podłożu kulki JBL
6. Ozdoby, korzenie – korzeń i 2 kamienie
7. Pokrywa –tak
8. Oświetlenie – ok 20W
9. Stosowane nawozy, pokarmy, preparaty itp. (dawki częstość) – easy carbo, 1ml dzinnie, planta gainer classic przy podmianach.
10. Parametry wody – niemierzone, kraniczanka
11. Temperatura w zbiorniku –25'C
12. Czy posiadasz grzałkę / moc w W = tak 50w
13. Jak wyglądają porządki w akwarium – podmiana raz w tyg. ok 10% wody, czyszczenie filtra.

Obrazek
Obrazek
Obrazek
IMG]http://i58.tinypic.com/111pjbn.jpg[/IMG]
Awatar użytkownika

mimag
Fanatyk
Posty: 1165
Rejestracja: pt wrz 17, 2010 7:51 pm
Lokalizacja: Białołęka Warszawa
Na imię mam: Michał
Płeć:

Rośliny przestają rosnąć i gniją

#2

Post autor: mimag »

pioterk pisze:wata szklana
słucham?????
pioterk pisze:Oświetlenie – ok 20W
nie napisales jaki masz litraz wiec same Waty nic nie mowią
pioterk pisze: Parametry wody – niemierzone, kraniczanka
poniewaz nie mierzysz ciezko zgadnac czy cos sie skumulowalo czy masz jakies braki. Jesli lales jak producent zaleca stawiam ze masz kumulacje czegos. Zrób dużą podmiane np 50% i zacznij nawozic 1/4 dawki producenta. Nie masz co2 wiec dawki zalecane moga byc zbyt bogate.
pioterk pisze:Jak wyglądają porządki w akwarium – podmiana raz w tyg. ok 10% wody, czyszczenie filtra.
czyscisz filtr co tydzien? jesli tak to zbyt czesto, tak szybko sie zapycha? jaki jest cel tak czestego czyszczenia. Chyba ze zle zrozumialem Twoj wpis.
Wiecej ciezko doradzic na podstawie tych danych.
100x40x50 JUWEL RIO 180

Autor
pioterk
Uczestnik
Posty: 23
Rejestracja: pt sty 17, 2014 3:25 pm
Lokalizacja: Mokotów
Na imię mam: Piotrek
Płeć:

Re: Rośliny przestają rosnąć i gniją

#3

Post autor: pioterk »

mimag pisze:
pioterk pisze:wata szklana
słucham?????
eee... sam się zdziwiłem, tak się dzieje jak po 11h pracy, w rozpaczy, pisze się post :/ normalny wkład w postaci waty, oczywiście nie szklanej :razz: No i oczywiście standardowa gąbka, jak to przy filtrze wewnętrznym.
mimag pisze:
pioterk pisze:Oświetlenie – ok 20W
nie napisales jaki masz litraz wiec same Waty nic nie mowią
45l
mimag pisze:
pioterk pisze: Parametry wody – niemierzone, kraniczanka
poniewaz nie mierzysz ciezko zgadnac czy cos sie skumulowalo czy masz jakies braki. Jesli lales jak producent zaleca stawiam ze masz kumulacje czegos. Zrób dużą podmiane np 50% i zacznij nawozic 1/4 dawki producenta. Nie masz co2 wiec dawki zalecane moga byc zbyt bogate.
Spróbuję, choć mam obawy czy taka podmiana nie spowoduje rewolucji w drugą stronę.
mimag pisze:
pioterk pisze:Jak wyglądają porządki w akwarium – podmiana raz w tyg. ok 10% wody, czyszczenie filtra.
czyscisz filtr co tydzien? jesli tak to zbyt czesto, tak szybko sie zapycha? jaki jest cel tak czestego czyszczenia. Chyba ze zle zrozumialem Twoj wpis.

Faktycznie czyszczę go co ok. tydzień, ale nie częściej. Nie szoruję go jednak i nie wymieniam całego wkładu tylko przepłukuję gąbkę i czyszczę moduł silniczka. W takim razie postaram się maksymalnie jak najdłużej nie tykać filtra. No i zastanawiam się czy nie zmienić gąbki na taką z drobniejszymi oczkami.
mimag pisze:Wiecej ciezko doradzic na podstawie tych danych.
[/quote]
Mimo wszystko bardzo Ci dziękuję. Wytknąłeś kilka podstawowych błędów. Dopóki ktoś tego nie pokaże palcem, dopóty nie dociera to do człowieka...
Awatar użytkownika

mimag
Fanatyk
Posty: 1165
Rejestracja: pt wrz 17, 2010 7:51 pm
Lokalizacja: Białołęka Warszawa
Na imię mam: Michał
Płeć:

Rośliny przestają rosnąć i gniją

#4

Post autor: mimag »

Swiatla masz ok.
pioterk pisze:Spróbuję, choć mam obawy czy taka podmiana nie spowoduje rewolucji w drugą stronę.
na razie miodu nie ma wiec warto sprobowac i zobaczyc czy przyniesie to pozytywne skutki, chyba ze ktos podrzuci lepszy pomysł.
pioterk pisze:Faktycznie czyszczę go co ok. tydzień, ale nie częściej. Nie szoruję go jednak i nie wymieniam całego wkładu tylko przepłukuję gąbkę i czyszczę moduł silniczka. W takim razie postaram się maksymalnie jak najdłużej nie tykać filtra. No i zastanawiam się czy nie zmienić gąbki na taką z drobniejszymi oczkami.
filtr czysc dopiero jak zauwazysz ze zmniejszyla sie jego wydajnosc filtrowania - czysta woda bedzie wolniej wyrzucana z filtra.
100x40x50 JUWEL RIO 180
Awatar użytkownika

leniwiec135
Gaduła
Posty: 131
Rejestracja: czw maja 08, 2014 10:15 am
Lokalizacja: Warszawa-Ursynow
Na imię mam: Justyna
Płeć:

Rośliny przestają rosnąć i gniją

#5

Post autor: leniwiec135 »

Przeczytaj mój post Pt. Rośliny nie rosną. a myślę ze znajdziesz odpowiedz
Dzisiaj robię tak każdego dnia leje carbo w płynie 2 pompki co drugi dzień podaje potas w płynie raz w tygodniu wlewam żelazo, ryby karmie codziennie rano 3 tabletki troszkę granulatu i troszkę płatków podmianę wody robie raz na 2 tygodnie a filtr czyszczę raz w miesiącu. Żadnych glonów ani mętnej wody nie mam a rośliny rosną jak szalone. Nie nadążam skraca:).
Cały czas się uczę i doskonale swoją wiedze pod katem akwarystyki :)
Justynka :)
Awatar użytkownika

Miro
Arcymistrz
Posty: 4939
Rejestracja: ndz sty 13, 2013 8:29 pm
Lokalizacja: Centrum
Płeć:

Rośliny przestają rosnąć i gniją

#6

Post autor: Miro »

Piotrek,posłuchaj jak facet opowiada o roślinach
" onclick="window.open(this.href);return false;


Pozwolisz że coś napiszę do Leniwca 135 ; nie przesadzaj z tą chemią ! Przecież już rośliny ruszyły - rosną ! Jak ktoś jest chory to wtedy się podaje " odżywki" do organizmu dla wzmocnienia a nie przez cały czas ! W tej chwili masz rośliny na "sterydach' ! Wyhamuj !!!
Awatar użytkownika

leniwiec135
Gaduła
Posty: 131
Rejestracja: czw maja 08, 2014 10:15 am
Lokalizacja: Warszawa-Ursynow
Na imię mam: Justyna
Płeć:

Rośliny przestają rosnąć i gniją

#7

Post autor: leniwiec135 »

A dzięki o tym nie pomyślałam :)
Cały czas się uczę i doskonale swoją wiedze pod katem akwarystyki :)
Justynka :)
Awatar użytkownika

Rutek315
Bywalec
Posty: 64
Rejestracja: czw cze 26, 2014 5:06 pm
Telefon: 515 899 924
Lokalizacja: Warszawa Śródmieście
Na imię mam: Lukasz
Płeć:

Rośliny przestają rosnąć i gniją

#8

Post autor: Rutek315 »

Jeżeli już musisz płukać filtr tak często, pamiętaj o tym by nigdy nie płukać go pod bieżącą wodą, wyjałowisz filtr i ważne dla biologii zbiornika bakterie nitryfikacyjne, które w nim żyją. Dlatego filtr płucz zawsze w tej wodzie, którą spuścisz z akwarium podczas podmiany.
Pozdrawiam
Zapraszam do sklepu MADAGASKAR !!!
http://fawa.pl/viewtopic.php?f=31&t=25001" onclick="window.open(this.href);return false;
https://www.facebook.com/SklepZoologicznyMadagaskar" onclick="window.open(this.href);return false;

shadowrider
Uzależniony
Posty: 575
Rejestracja: ndz kwie 10, 2011 3:48 pm
Lokalizacja: Warszawa
Płeć:

Rośliny przestają rosnąć i gniją

#9

Post autor: shadowrider »

To już zaczyna być mitem.
Wiele osób przy podmianach leje kranowit prosto do akwarium i nic złego się nie dzieje. Nie jest on już tak mocno chlorowany jak kiedyś. Poza tym bakterie siedzą też na roślinach i podłożu i tam sobie pracują.

Dein

Rośliny przestają rosnąć i gniją

#10

Post autor: Dein »

Wiele osób pierze dokładnie filtr pod kranem i potem coś złego się dzieje.
Nie wszyscy mają na tyle stabilne baniaki, żeby cotygodniowa eksterminacja złoża biologicznego w filtrze, nie miała znaczenia.
Może pozostańmy przy tych "mitach"? Nie robią nikomu krzywdy, a niejedno akwarium uratowały przed kłopotami.

Autor
pioterk
Uczestnik
Posty: 23
Rejestracja: pt sty 17, 2014 3:25 pm
Lokalizacja: Mokotów
Na imię mam: Piotrek
Płeć:

Rośliny przestają rosnąć i gniją

#11

Post autor: pioterk »

Bardzo Wam dziękuję. Na pewno skorzystam z Waszych informacji.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Ogólny - Roślinność”