Rośliny do filtra hydroponicznego

ODPOWIEDZ

Autor
Rrrrogaty

Rośliny do filtra hydroponicznego

#1

Post autor: Rrrrogaty »

Może stworzymy listę rośłin, które można trzymać w domu w filtrze hydroponicznym?

Ja sprawdziłem wiele roślin, ale najlepsze rezultaty uzyskałem z:

1. Trzykrotka + jej odmiany (np. o purpurowych liściach ze srebrnym rzucikiem) - bardzo duże przyrosty, szybko rośnie. Problem przy restarcie filtra po czyszczeniu gdyż dużo jej wtedy usycha.
2. Scindapsus - duże sercowate liście z żółtymi rzucikami, rośnie u mnie na sklepie nad akwariami z rybkami, ot tak po prostu.

bez powodzenia próbowałem z wywłócznikiem, babką wodną i spathyphyllum (skrzydłokwiatem - rósł, ale niesamowicie karlał) oraz wieloma innymi pozyskanymi z natury i sklepów.

A jak myślicie... Taki anubias albo cryptkoryna z hodowli emersyjnej ze sklepu dałby radę w domowych warunkach w hydroponice? Próbował ktoś?
Awatar użytkownika

radmac
Fanatyk
Posty: 1060
Rejestracja: wt lut 25, 2014 8:23 pm
Lokalizacja: wola/śródmieście
Na imię mam: Jarek
Płeć:

Rośliny do filtra hydroponicznego

#2

Post autor: radmac »

Storczyki dają sobie dobrze radę w hydroponice. tyle, że długo się "przestawiają" na taką uprawę (przynajmniej u mnie). nawet na pół roku potrafią się zatrzymać. a potem rakieta.

Autor
Rrrrogaty

Rośliny do filtra hydroponicznego

#3

Post autor: Rrrrogaty »

O wow. Serio? Ja raz próbowałem, ale nic nie wyszło...

Napisz coś więcej, pokaż foty. Storczyki przecież w wodzie nie rosną. Je trzeba regularnie przesuszać. W wodzie powinny paść.

Autor
Dein

Rośliny do filtra hydroponicznego

#4

Post autor: Dein »

Właśnie ukorzeniam jakąś obłamaną ludisię w kaskadzie. Storczyk, ale jak trzykrotka zupełnie się zachowuje.
Awatar użytkownika

radmac
Fanatyk
Posty: 1060
Rejestracja: wt lut 25, 2014 8:23 pm
Lokalizacja: wola/śródmieście
Na imię mam: Jarek
Płeć:

Rośliny do filtra hydroponicznego

#5

Post autor: radmac »

Mam storczyki w hydroponice, ale nie akwariowej, takiej zwykłej - doniczkowej. najważniejsze to dobrej jakości keramzyt - budowlany jest pełen zanieczyszczeń, często toksycznych.
Dobry keramzyt utrzymuje wysoką wilgotność swojej powierzchni jeśli może "podciągnąć" wodę stojącą w doniczce, i storczyki to lubią. same korzenie nie są w wodzie.

Autor
Rrrrogaty

Rośliny do filtra hydroponicznego

#6

Post autor: Rrrrogaty »

A co to za toksyczne zanieczyszczenia są w budowlanym keramzycie? I gdzie można znaleźć potwierdzenie tej tezy?
Awatar użytkownika

radmac
Fanatyk
Posty: 1060
Rejestracja: wt lut 25, 2014 8:23 pm
Lokalizacja: wola/śródmieście
Na imię mam: Jarek
Płeć:

Rośliny do filtra hydroponicznego

#7

Post autor: radmac »

To akurat wyczytałem gdzieś na forach o hodowli kwiatów w hydroponice. W sumie keramzyt to glina wypalona w wysokiej temperaturze. pytanie tylko jak i czym wypalona - stąd mogą być zanieczyszczenia. No i budowlany może być potraktowany środkami na grzyba/pleśń etc.
Ja wolę kupić keramzyt przeznaczony do hydroponiki i mieć spokój z kwiatkiem. A tym bardziej jakbym chciał podłączyć to pod akwarium.


edit - do tego ten do kwiatków ładniej wygląda :)
Awatar użytkownika

piotrek78
Zapaleniec
Posty: 343
Rejestracja: wt cze 19, 2012 12:43 pm
Lokalizacja:
Płeć:

Rośliny do filtra hydroponicznego

#8

Post autor: piotrek78 »

Keramzyt budowlany (tańszy) wypalany jest w niższej temperaturze i bywa że jest b. zasiarczony. Keramzyt do hydroponiki będzie najdroższy (bo pisze, że do hydroponiki :cool: ) . Nawet w Obi można kupić ogrodniczy - taki będzie najlepszy.

Warto zastanowić się nad perlitem oraz 'wynalazek' - lawa wulkaniczna w granulacji 'orzech' - będzie wydzielała minerały - nie wiem czy to na + czy -.

Z roślin szalała u mnie cibora oraz rheum - Saitpaulia coś o tym wie. B. żarłoczne rośliny , wyciągały wszystko, to było najstabilniejsze akwarium jakie miałem, podmiany robiłem na zasadzie uzupełniania tego co wyparowało (cibora b. wyciągała wodę).
Follow the rabbit
Posolone ;)
Awatar użytkownika

Miro
Arcymistrz
Posty: 4939
Rejestracja: ndz sty 13, 2013 8:29 pm
Lokalizacja: Centrum
Płeć:

Rośliny do filtra hydroponicznego

#9

Post autor: Miro »

Cyperus involucratus

-- Cz lis 20, 2014 10:25 pm --

A może coś takiego ;
Obrazek

Tatarak trawiasty "Ogon"
Alternanthera sp.
Bacopa sp.
Colocasia affinis 'Fallax "
Zwartka Wendta "Brąz" (?)
Echinodorus sp.
Hemigraphis repanda
Nymphoides sp.
Spathiphyllum sp.
Echinodorus sp.

Autor
Rrrrogaty

Rośliny do filtra hydroponicznego

#10

Post autor: Rrrrogaty »

Chciałbym coś takiego kiedyś mieć, ale tak, by zarówno efekt nad jak i podwodny powalał, a nie tylko jeden. Spory wyzwanie techniczne wbrew pozorom
Awatar użytkownika

Miro
Arcymistrz
Posty: 4939
Rejestracja: ndz sty 13, 2013 8:29 pm
Lokalizacja: Centrum
Płeć:

Rośliny do filtra hydroponicznego

#11

Post autor: Miro »

Zapomniałem dodać , takie coś nazywa się RIPARIUM jest to Biotop Ameryki Południowej !
Awatar użytkownika

Lech-u
Admin
Posty: 21846
Rejestracja: ndz paź 30, 2011 10:22 pm
Lokalizacja: Warszawa-Piaseczno
Na imię mam: Lech-u
Płeć:

Rośliny do filtra hydroponicznego

#12

Post autor: Lech-u »

A co powiecie na temat Papirusa? Cyperus papyrus.
Według mnie nada się do hydroponiki.
Pozdrawiam serdecznie
Lech-u


Business Card

DrRymsza
Awatar użytkownika

Miro
Arcymistrz
Posty: 4939
Rejestracja: ndz sty 13, 2013 8:29 pm
Lokalizacja: Centrum
Płeć:

Rośliny do filtra hydroponicznego

#13

Post autor: Miro »

Ale my to chyba zile nazywamy - "HYDROPONIKA" !

Akwaponika jest ekosystemem, w którym produkty przemiany ryb stanowią pożywkę dla roślin. W skali przemysłowej jest nową gałęzią rolnictwa alternatywnego.

Ideę akwaponiki można z powodzeniem przenieść w mikroskali do akwarystyki.

Akwaponika akwarystyczna składa się z dwóch podstawowych elementów – akwarium i filtra hydroponicznego, umieszczonego najczęściej nad nim :-D
Awatar użytkownika

Lech-u
Admin
Posty: 21846
Rejestracja: ndz paź 30, 2011 10:22 pm
Lokalizacja: Warszawa-Piaseczno
Na imię mam: Lech-u
Płeć:

Rośliny do filtra hydroponicznego

#14

Post autor: Lech-u »

Czyli dobrze nazywamy. Mówimy o tym filtrze nad akwarium. Przynajmniej ja o tym mówię. A dokładniej o roślinie do tego filtra.
Pozdrawiam serdecznie
Lech-u


Business Card

DrRymsza
Awatar użytkownika

Miro
Arcymistrz
Posty: 4939
Rejestracja: ndz sty 13, 2013 8:29 pm
Lokalizacja: Centrum
Płeć:

Rośliny do filtra hydroponicznego

#15

Post autor: Miro »

Siur ! :-D
ODPOWIEDZ

Wróć do „Ogólny - Roślinność”