Roślinki chwilowo bez światła

ODPOWIEDZ

Autor
Fedra
Uczestnik
Posty: 32
Rejestracja: sob gru 17, 2011 10:39 pm
Lokalizacja:
Płeć:

Roślinki chwilowo bez światła

#1

Post autor: Fedra »

Hej

W sobotę planuję kupić szkiełko (jeśli ktoś widział w sklepie 112l ze szkła 8mm dajcie znać) Zależy mi, żeby jeszcze w ten weekend zalać nowe akwarium i posadzić roślinki. Problem w tym, że nie mogę w Warszawie znaleźć pokrywy do 112l z oświetleniem T5 i wygląda na to, że najwcześniej pokrywę uda mi się zdobyć w przyszły weekend. Zatem roślinki po przeniesieniu do nowego zbiornika przez tydzień byłyby bez światła. Wiem, że zielsko, które pozytywnie zaaklimatyzują się w zbiorniku spokojnie da radę bez światła przez tydzień. Natomiast martwi mnie czy takie świeżo posadzone wytrzymają w takich warunkach. Mam sporo roślinek, chciałabym też dokupić nowych, a szkoda mi wszystkie stracić.

Doradźcie proszę, czy jest sens w takiej sytuacji zalewać akwarium i sadzić roślinki.
Awatar użytkownika

Lech-u
Admin
Posty: 21841
Rejestracja: ndz paź 30, 2011 10:22 pm
Lokalizacja: Warszawa-Piaseczno
Na imię mam: Lech-u
Płeć:

Roślinki chwilowo bez światła

#2

Post autor: Lech-u »

Czy nie możesz dać światła zastępczego?
Lampka biurkowa?


Lub kup najtańszą lampę "budowlaną" (można już kupić za jakieś 30 -40 PLN) w markecie budowlanym. A potem się lampa przyda w czasie remontu mieszkania.
Pozdrawiam serdecznie
Lech-u


Business Card

DrRymsza

gregorion
Zapaleniec
Posty: 341
Rejestracja: ndz paź 27, 2013 11:01 am
Lokalizacja: Glasgow
Na imię mam: Grzesiek
Płeć:

Roślinki chwilowo bez światła

#3

Post autor: gregorion »

Albo pożycz

don_Vall
Uzależniony
Posty: 673
Rejestracja: śr wrz 07, 2011 10:06 am
Lokalizacja: Białołęka - Derby
Płeć:

Roślinki chwilowo bez światła

#4

Post autor: don_Vall »

Możesz również wykorzystać starą. Z kontekstu wynika, że przenosisz rośliny więc gdzieś one teraz są. Można zrobić jakąś konstrukcję prowizoryczną i na niej położyć mniejszą/większą pokrywę.
300l Tanganiki: 2+3 Paracyprichromis brieni "Katete", kolonia Julidochromis ornatus, 1+1 Lamprologus meleagris + ślimaki
Awatar użytkownika

kwiat
Gaduła
Posty: 149
Rejestracja: czw wrz 25, 2014 3:01 pm
Lokalizacja: Warszawa, Białołęka
Na imię mam: Kwiat
Płeć:

Roślinki chwilowo bez światła

#5

Post autor: kwiat »

Lepiej potrzymaj je w misce gdzieś przy oknie do momentu zakupu oświetlenia. Ja miałem 25 l na biurku przy oknie przez 2 msc bez pokrywy i oświetlenia i nurzańce, mech i moczarka kanadyjska rosły bez problemu z tym że glony też :)
na pochyłe drzewo to i Salomon nie naleje
Awatar użytkownika

Lech-u
Admin
Posty: 21841
Rejestracja: ndz paź 30, 2011 10:22 pm
Lokalizacja: Warszawa-Piaseczno
Na imię mam: Lech-u
Płeć:

Roślinki chwilowo bez światła

#6

Post autor: Lech-u »

kwiat pisze:Lepiej potrzymaj je w misce gdzieś przy oknie...
kwiat pisze:...z tym że glony też
Dlaczego tak jest "lepiej"?
Lepiej jest włożyć do akwarium i świecić lampką zastępczą. Nie dość, że akwarium wtedy dojrzewa, to jeszcze rośliny mają lepsze warunki.
Pozdrawiam serdecznie
Lech-u


Business Card

DrRymsza
Awatar użytkownika

kwiat
Gaduła
Posty: 149
Rejestracja: czw wrz 25, 2014 3:01 pm
Lokalizacja: Warszawa, Białołęka
Na imię mam: Kwiat
Płeć:

Roślinki chwilowo bez światła

#7

Post autor: kwiat »

Tak, jeśli ma lampkę. Ale ja np miałem zwykłą żółtą żarówkę 25 W w pokrywie do akwarium 30 litrów i rośliny mi gniły. Dopiero jak zmieniłem na białego leda 6W odpowiednik 40 W zwykłej żarówy rośliny zaczęły rosnąć. A miałem same mało wymagające. Natomiast w 25 litrach stojących przy oknie bez oświetlenia nie było problemu (nie licząc glonów). Także myślę, że zwykła lampka biurkowa na 112 l to kiepskie rozwiązanie. Budowlana jest znacznie lepsza, ale ja już bym prędzej poszedł do sklepu i kupił pokrywę niż wydawał 30-40 zł na lampkę podczas gdy nową pokrywę można kupić za ok. 100 zł. (chociaż ja bym wybrał już trochę lepszą). Używane widziałem nawet po 60-80 zł.
na pochyłe drzewo to i Salomon nie naleje

Autor
Fedra
Uczestnik
Posty: 32
Rejestracja: sob gru 17, 2011 10:39 pm
Lokalizacja:
Płeć:

Roślinki chwilowo bez światła

#8

Post autor: Fedra »

Dziękuję wszystkim za odpowiedzi :) myślę, że zrobię jak radzi don_Vall i do czasu zakupu nowej wykorzystam starą pokrywę z 60l.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Ogólny - Roślinność”