Świetlówki "morskie" a rośliny słodkowodne

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika

Autor
Lech-u
Admin
Posty: 21847
Rejestracja: ndz paź 30, 2011 10:22 pm
Lokalizacja: Warszawa-Piaseczno
Na imię mam: Lech-u
Płeć:

Świetlówki "morskie" a rośliny słodkowodne

#1

Post autor: Lech-u »

Czy świetlówki przeznaczone, przez nadgorliwych producentów, do akwariów morskich (o niebieskiej barwie) nadają się do prowadzenia akwarium roślinnego?
A może są szkodliwe dla roślin słodkowodnych?
A może wręcz przeciwnie: są dla roślin wielce wskazane, tylko dla ludzkiego oka są mało atrakcyjne (rośliny wyglądają "blado" w niebieskim świetle)?

Co sądzicie?
Może macie własne doświadczenia w tej kwestii?
Co mówi teoria naukowa na ten temat?
Pozdrawiam serdecznie
Lech-u


Business Card

DrRymsza
Awatar użytkownika

Rafik
Fanatyk
Posty: 1302
Rejestracja: pt mar 08, 2013 6:15 pm
Telefon: 884 163 088
Lokalizacja: Radzymin
Na imię mam: Rafal
Płeć:

Świetlówki "morskie" a rośliny słodkowodne

#2

Post autor: Rafik »

Jakiś czas temu kupując zbiornik 240l w komplecie zamontowana była świetlówka 40w t8 marine glo.

Moje spostrzeżenia odnośnie jej stosowania, jak wspomniałeś niezbyt sympatyczny kolor ciemno niebieski, który odbijał się na roślinach. Powiedział bym wręcz raził po oczach. Dodatkowo roślinom ta barwa kompletnie nie odpowiadała. Po obsadzeniu 90% dna i zamontowanych świetlówkach marine glo + power glo rośliny zaczęły gubić liście, glony mnie dopadły i w ogóle było do d..y :roll:
Postanowiłem zmienić marine na 865, po wymianie sytuacja diametralnie się zmieniła. Rośliny ożyły, glony zaczęły znikać a z łodyg zaczęły wyrastać nowe odrosty z dość ładnymi liśćmi. Był to zbiornik LT na ziemi i oświetleniem 80W/240l.
Obrazek
Tu jest Twoje oświetlenie, belki LED standardowe i na wymiar.
Awatar użytkownika

radmac
Fanatyk
Posty: 1060
Rejestracja: wt lut 25, 2014 8:23 pm
Lokalizacja: wola/śródmieście
Na imię mam: Jarek
Płeć:

Świetlówki "morskie" a rośliny słodkowodne

#3

Post autor: radmac »

Kiedys w discusie sie wdalem rozmowe o takich swietlowkach - "jak chce pan glony chodowac, to prosze bardzo, rosliny nie dadza rady, a glony beda wrecz szczesliwe". Czyli tyle co naposal juz Rafik.

don_Vall
Uzależniony
Posty: 673
Rejestracja: śr wrz 07, 2011 10:06 am
Lokalizacja: Białołęka - Derby
Płeć:

Świetlówki "morskie" a rośliny słodkowodne

#4

Post autor: don_Vall »

Świetlówki te mają bardzo wysoką temperaturę barwową. Widmo to jest roślinom całkowicie obojętne a niezbędne dla hodowli zwierząt rafowych.
Dla roślin niezbędne jest widmo czerwone, podczerwone i tylko trochę niebieskiego (około 430 nm) co odpowiada max 10kK (bliżej 6500K).
Przy Marinistycznych będą za to miały się znakomicie glony gdyż one w zasadzie nie potrzebują ani światła ani składników odżywczych.

PS
...i nie ma czegoś takiego jak rośliny słonowodne... - rośliny są tylko słodkowodne.
300l Tanganiki: 2+3 Paracyprichromis brieni "Katete", kolonia Julidochromis ornatus, 1+1 Lamprologus meleagris + ślimaki
Awatar użytkownika

Autor
Lech-u
Admin
Posty: 21847
Rejestracja: ndz paź 30, 2011 10:22 pm
Lokalizacja: Warszawa-Piaseczno
Na imię mam: Lech-u
Płeć:

Świetlówki "morskie" a rośliny słodkowodne

#5

Post autor: Lech-u »

don_Vall pisze:i nie ma czegoś takiego jak rośliny słonowodne.
:?: :?: :?: :?:
Jak to?
Według Ciebie nie ma roślin, które żyją w wodzie słonej? Jak to rozumieć?
Pozdrawiam serdecznie
Lech-u


Business Card

DrRymsza
Awatar użytkownika

Rafik
Fanatyk
Posty: 1302
Rejestracja: pt mar 08, 2013 6:15 pm
Telefon: 884 163 088
Lokalizacja: Radzymin
Na imię mam: Rafal
Płeć:

Świetlówki "morskie" a rośliny słodkowodne

#6

Post autor: Rafik »

W wodzie słonej żyją tylko zwierzęta. Roślina to również zwierz;P
Obrazek
Tu jest Twoje oświetlenie, belki LED standardowe i na wymiar.
Awatar użytkownika

Autor
Lech-u
Admin
Posty: 21847
Rejestracja: ndz paź 30, 2011 10:22 pm
Lokalizacja: Warszawa-Piaseczno
Na imię mam: Lech-u
Płeć:

Świetlówki "morskie" a rośliny słodkowodne

#7

Post autor: Lech-u »

Rafik pisze:W wodzie słonej żyją tylko zwierzęta
Chyba nie kumam co Wy mówicie.
Oczywiście, że są rośliny morskie, żyjące w wodzie słonej.
Pozdrawiam serdecznie
Lech-u


Business Card

DrRymsza

don_Vall
Uzależniony
Posty: 673
Rejestracja: śr wrz 07, 2011 10:06 am
Lokalizacja: Białołęka - Derby
Płeć:

Świetlówki "morskie" a rośliny słodkowodne

#8

Post autor: don_Vall »

W wodzie morskiej żyją tylko glony (np sinice, brunatnice). Te takie długolistne (morszczyny) to są też glony.
300l Tanganiki: 2+3 Paracyprichromis brieni "Katete", kolonia Julidochromis ornatus, 1+1 Lamprologus meleagris + ślimaki
Awatar użytkownika

rhino
Arcymistrz
Posty: 4316
Rejestracja: wt sie 24, 2010 1:57 pm
Lokalizacja: Kraków,Warszawa-Wawer
Płeć:

Świetlówki "morskie" a rośliny słodkowodne

#9

Post autor: rhino »

Ciekawy wywiad z Panem Amano,

http://www.aquadam.com.pl/Historia-naro ... ,0,328.htm" onclick="window.open(this.href);return false;
Ratel
Awatar użytkownika

Tilia
Zapaleniec
Posty: 215
Rejestracja: pt mar 21, 2014 2:47 pm
Lokalizacja: Warszawa Sadyba
Na imię mam: Karolina
Płeć:

Świetlówki "morskie" a rośliny słodkowodne

#10

Post autor: Tilia »

Wg systematyki część glonów to rośliny.

Hergar
Gaduła
Posty: 140
Rejestracja: wt lip 08, 2014 2:46 pm
Lokalizacja: Warszawa Mokotów
Płeć:

Świetlówki "morskie" a rośliny słodkowodne

#11

Post autor: Hergar »

A czy wam przypadkiem nie chodzi o to, że w wodzie słonej nie występują rośliny wyższe (naczyniowe), a jedynie glony, które ostatnio są nawet wyłączane do odrębnego królestwa?
Awatar użytkownika

Autor
Lech-u
Admin
Posty: 21847
Rejestracja: ndz paź 30, 2011 10:22 pm
Lokalizacja: Warszawa-Piaseczno
Na imię mam: Lech-u
Płeć:

Świetlówki "morskie" a rośliny słodkowodne

#12

Post autor: Lech-u »

don_Vall pisze:W wodzie morskiej żyją tylko glony (np sinice, brunatnice). Te takie długolistne (morszczyny) to są też glony.
A na przykład Zostera Morska? To jest raczej roślina, a nie glony.
Pozdrawiam serdecznie
Lech-u


Business Card

DrRymsza

Hergar
Gaduła
Posty: 140
Rejestracja: wt lip 08, 2014 2:46 pm
Lokalizacja: Warszawa Mokotów
Płeć:

Re: Świetlówki "morskie" a rośliny słodkowodne

#13

Post autor: Hergar »

Lech-u pisze: A na przykład Zostera Morska? To jest raczej roślina, a nie glony.
Zostera morska, tasiemnica morska[3] (Zostera marina L.) – gatunek rośliny z rodziny zosterowatych (Zosteraceae). Występuje dziko na morskich wybrzeżach Afryki, Ameryki Północnej, Azji i Europy[4]. W Polsce rośnie na wybrzeżu[5].

Ukradzione z Wikipedii :)
Awatar użytkownika

Autor
Lech-u
Admin
Posty: 21847
Rejestracja: ndz paź 30, 2011 10:22 pm
Lokalizacja: Warszawa-Piaseczno
Na imię mam: Lech-u
Płeć:

Świetlówki "morskie" a rośliny słodkowodne

#14

Post autor: Lech-u »

Hergar pisze:Zostera morska, tasiemnica morska[3] (Zostera marina L.) – gatunek rośliny z rodziny zosterowatych (Zosteraceae). Występuje dziko na morskich wybrzeżach Afryki, Ameryki Północnej, Azji i Europy[4]. W Polsce rośnie na wybrzeżu[5].

I trochę niżej w tym samym miejscu w Wikipedii: :D
"Rośnie w wodzie morskiej."
Pozdrawiam serdecznie
Lech-u


Business Card

DrRymsza

don_Vall
Uzależniony
Posty: 673
Rejestracja: śr wrz 07, 2011 10:06 am
Lokalizacja: Białołęka - Derby
Płeć:

Świetlówki "morskie" a rośliny słodkowodne

#15

Post autor: don_Vall »

Zacząłem sam szukać i nic więcej nie znalazłem. To teraz jestem mądrzejszy o jeden "gatunek"..... i jeżeli ta roślina rośnie w takich wodach jak w Bałtyku to trudno ją nazwać słonowodną....
300l Tanganiki: 2+3 Paracyprichromis brieni "Katete", kolonia Julidochromis ornatus, 1+1 Lamprologus meleagris + ślimaki
Awatar użytkownika

Autor
Lech-u
Admin
Posty: 21847
Rejestracja: ndz paź 30, 2011 10:22 pm
Lokalizacja: Warszawa-Piaseczno
Na imię mam: Lech-u
Płeć:

Świetlówki "morskie" a rośliny słodkowodne

#16

Post autor: Lech-u »

don_Vall pisze:takich wodach jak w Bałtyku to trudno ją nazwać słonowodną...
Rośnie też np. w Afryce, a tam jest trochę bardziej słono...

Ale wróćmy do tematu głównego:
Czyli wynika, że niebieskie światło spowoduje rozrost glonów, a na rośliny nie wpłynie pozytywnie.

Może są jakieś artykuły lub opracowania dostępne na ten temat? Jakieś badania naukowe?
Pozdrawiam serdecznie
Lech-u


Business Card

DrRymsza

don_Vall
Uzależniony
Posty: 673
Rejestracja: śr wrz 07, 2011 10:06 am
Lokalizacja: Białołęka - Derby
Płeć:

Świetlówki "morskie" a rośliny słodkowodne

#17

Post autor: don_Vall »

Jak poszukasz w postach dotyczących stosowania LEDów to tam jest wszystko wyłożone na temat długości fali i fotosyntezy.

W wiki pod hasłem fotosynteza jest ładny schemat - Widmo czynnościowe roślin podczas fotosyntezy i z niego wszystko wynika.
300l Tanganiki: 2+3 Paracyprichromis brieni "Katete", kolonia Julidochromis ornatus, 1+1 Lamprologus meleagris + ślimaki
Awatar użytkownika

Autor
Lech-u
Admin
Posty: 21847
Rejestracja: ndz paź 30, 2011 10:22 pm
Lokalizacja: Warszawa-Piaseczno
Na imię mam: Lech-u
Płeć:

Świetlówki "morskie" a rośliny słodkowodne

#18

Post autor: Lech-u »

We wspomnianej wiki:
"U roślin lądowych w największym stopniu wykorzystywana jest energia światła pochłanianego przez chlorofil (głównie niebieskie, w mniejszym, stopniu fioletowe, czerwone, pomarańczowe i żółte), a w mniejszym przez karotenoidy. U fotoautotrofów wodnych bywa odmiennie"

No i jak to rozumieć?
Pozdrawiam serdecznie
Lech-u


Business Card

DrRymsza

Hergar
Gaduła
Posty: 140
Rejestracja: wt lip 08, 2014 2:46 pm
Lokalizacja: Warszawa Mokotów
Płeć:

Re: Świetlówki "morskie" a rośliny słodkowodne

#19

Post autor: Hergar »

Lech-u pisze: I trochę niżej w tym samym miejscu w Wikipedii: :D
"Rośnie w wodzie morskiej."
Tak z tego co pamiętam to jest ona ze względu na pływy mórz okresowo "zalewana". Mogę się oczywiście mylić :).
Czyli jak znaczna część naszych akwariowych roślinek jest dwuśrodowiskowa (sam wymyśliłem to określenie z czego jestem niezmiernie dumny.
Awatar użytkownika

Tilia
Zapaleniec
Posty: 215
Rejestracja: pt mar 21, 2014 2:47 pm
Lokalizacja: Warszawa Sadyba
Na imię mam: Karolina
Płeć:

Świetlówki "morskie" a rośliny słodkowodne

#20

Post autor: Tilia »

Mogę się mylić (i całkiem prawdopodobne, że tak jest), ale sięgnęłam do cegły pt. "Fizjologia roślin" (W. Czerwiński, 1978) i tak: "(...) chlorofil pochłania promienie niebieskofioletowe oraz większą część promieni czerwonych, nie pochłania natomiast części promieni czerwonych (o dłuższej fali), promieni zielonych, żółtych i pomarańczowych. Chlorofil ma zatem dwa maksima absorpcji: jedno w promieniach niebieskofioletowych, drugie w czerwonych, przedzielone minimum dla światła zielonego". Z zamieszczonych rysunków wynika, że pochłania niebieskie o długości fali ok 400 - 480 nm i czerwone ok 640 - 740. Świetlówki typu Marine to ok 400-480 nm, więc teoretycznie idealnie w tym pierwszym przedziale, ale roślina potrzebuje jednocześnie fal z obu przedziałów?
Awatar użytkownika

Autor
Lech-u
Admin
Posty: 21847
Rejestracja: ndz paź 30, 2011 10:22 pm
Lokalizacja: Warszawa-Piaseczno
Na imię mam: Lech-u
Płeć:

Świetlówki "morskie" a rośliny słodkowodne

#21

Post autor: Lech-u »

Tilia pisze:Świetlówki typu Marine to ok 400-480 nm, więc teoretycznie idealnie w tym pierwszym przedziale
Właśnie wychodząc z takiej wiedzy zacząłem się zastanawiać nad sensownością włączenia świetlówek morskich do akwarium z roślinami i stąd ten wątek. Pasuje jak ulał. Teoretycznie...

A jak praktycznie?
Pozdrawiam serdecznie
Lech-u


Business Card

DrRymsza
Awatar użytkownika

Tilia
Zapaleniec
Posty: 215
Rejestracja: pt mar 21, 2014 2:47 pm
Lokalizacja: Warszawa Sadyba
Na imię mam: Karolina
Płeć:

Świetlówki "morskie" a rośliny słodkowodne

#22

Post autor: Tilia »

Wiesz co, ja z fizologii roślin pamiętam niewiele, pewnie z resztą na zajęciach w ogóle taki problem nie był poruszany, nie chcę gdybać. Spróbuję wieczorem zadzwonić do kogoś kompetentnego, może wyjaśni o co chodzi. Zaciekawiła mnie ta kwestia.
Awatar użytkownika

Conrad
Gaduła
Posty: 136
Rejestracja: pn sty 13, 2014 10:13 pm
Lokalizacja: Warszawa, Mokotów

Re: Świetlówki "morskie" a rośliny słodkowodne

#23

Post autor: Conrad »

Lech-u pisze:Czy świetlówki przeznaczone, przez nadgorliwych producentów, do akwariów morskich (o niebieskiej barwie) nadają się do prowadzenia akwarium roślinnego?
A może są szkodliwe dla roślin słodkowodnych?
A może wręcz przeciwnie: są dla roślin wielce wskazane, tylko dla ludzkiego oka są mało atrakcyjne (rośliny wyglądają "blado" w niebieskim świetle)?

Co sądzicie?
Może macie własne doświadczenia w tej kwestii?
Co mówi teoria naukowa na ten temat?
Widzę, że zostałem wywołany do tablicy. Jest mnóstwo badań, pomiarów etc. Studiuje z racji zawodu ten temat już od 2 lat, w tym rok, za nim zalałem swój pierwszy zbiornik. Dzięki akwarystyce, poszerzyłem swoją wiedzę o ten ciekawy aspekt techniki świetlnej i roślin zielonych, w tym wodnych.

Musimy porównać oba środowiska, pod względem głębokości i występowania roślin. Rośliny w środowiskach słonowodnych występują na kilkukrotnie większych głębokościach niż rośliny w środowiskach słonowodnych. I ten obrazek poniższy wszystko wyjaśnia. Światło słoneczne przenikane przez wodę jest absorbowane i nie które jego pasma są bardziej lub mniej pochłaniane. Dlatego w oceanach przenika głębiej więcej światła niebieskiego niż zielonego czy czerwonego, stąd organizmy musiały się nauczyć z tych długości fali korzystać najwięcej.

Z prawej mamy pokazane przypadki dla wód śródlądowych morskich i mieszanych w ujściach rzek.

obrazek
Kliknij obrazek, aby powiększyć


Teraz jak to ma się do naszych roślin, w środowiskach słodkowodnych.


Zacznijmy od spektrum, które wykorzystuje chlorofil (a i b)

obrazek
Kliknij obrazek, aby powiększyć

Trzeba pamiętać, że nie tylko spektrum chlorofilu bierzemy pod uwagę. Jest najważniejszy, ale nie jest to jedyny czynnik potrzebny do absorpcji światła przez pigmenty w liściach roślin.

obrazek
Kliknij obrazek, aby powiększyć

Badania pokazały, że rośliny też pochłaniają światło o innych długościach fal. Dzieje się, to przez pigmenty beta-karotenu, który także bierze udział w fotosyntezie (beta-karoten nadaje kolor np. marchewki, bananom, awokado, pomidort, itd.)

Sumując wszystkie spektra, finalnie mamy charakterystykę użytecznego widma dla fotosyntezy, zielona-gruba-linia. Największy udział ma widmo niebieskie niż czerwone, ale widmo zielone także jest istotne.

obrazek
Kliknij obrazek, aby powiększyć


Tutaj mamy spektrum dla glonów, jak widać nie pokrywają się z spektrum dla roślin
obrazek
Kliknij obrazek, aby powiększyć

Teraz wracając do Twojego pytania, świetlówka morska dla akwarium słodkowodnego nie będzie idealna, gdyż roślinom będzie brakować spektrum. W tej chwili na rynku najlepsze spektrum mają LED o CRI >90, a mistrzami w spektrum są produkty z CRI >95, są takie i kosztują dość dużo i mają niską skuteczność świetlną (na poziomie 50-60lm/W, przy diodach CREE które przy CRI > 80 mają skuteczność ponad 100-120 lm/W).


To jest mój przyszły prototyp oprawy i jego spektrum dla mojego zbiornika:

Obrazek
Obrazek
Obrazek

a to dla porównania słynna ADA Aquasky

Obrazek
Obrazek

W spektrum są braki światła, zwłaszcza dla długości fal 380-430nm. Kolor czerwony i granatowy ma kiepskie oddawanie barw !
Tak mniej więcej wyglądają wszystkie białe ledy obecnie w sprzedaży (5000K - 6500K).

Więcej pytań jutro przy piwku, postaram się odpowiedzieć :)
Awatar użytkownika

Rafik
Fanatyk
Posty: 1302
Rejestracja: pt mar 08, 2013 6:15 pm
Telefon: 884 163 088
Lokalizacja: Radzymin
Na imię mam: Rafal
Płeć:

Świetlówki "morskie" a rośliny słodkowodne

#24

Post autor: Rafik »

Conrad ale mega opis :mrgreen:
Obrazek
Tu jest Twoje oświetlenie, belki LED standardowe i na wymiar.
Awatar użytkownika

Autor
Lech-u
Admin
Posty: 21847
Rejestracja: ndz paź 30, 2011 10:22 pm
Lokalizacja: Warszawa-Piaseczno
Na imię mam: Lech-u
Płeć:

Świetlówki "morskie" a rośliny słodkowodne

#25

Post autor: Lech-u »

Conrad pisze:Teraz wracając do Twojego pytania, świetlówka morska dla akwarium słodkowodnego nie będzie idealna, gdyż roślinom będzie brakować spektrum.
Jasne.


A co w sytuacji, jeśli taka morska świetlówka stanowi zaledwie 50% oświetlenia akwarium? A reszta jest typowo roślinna?

No i jeszcze tak: co by się stało jakby tylko morska waliła w chlorofil A (i częściowo w B-karoten)? Owszem, brakuje widma czerwonego, czyli chlorofil B słabo działa), tylko czy rośliny na samym chlorofilu A nie pociągną?
Pozdrawiam serdecznie
Lech-u


Business Card

DrRymsza

cinek1916
Guru
Posty: 2535
Rejestracja: pt sty 20, 2012 12:23 pm
Lokalizacja: Ulrychów
Płeć:

Świetlówki "morskie" a rośliny słodkowodne

#26

Post autor: cinek1916 »

Dzisiaj przypadkiem trafiłem na fajny test w 3 odcinkach:

" onclick="window.open(this.href);return false;

Ładnie widać przy jakim widmie rosną rośliny.
"I nie myśl, że to wstyd gdy dziś prosisz o pomoc,
jutro sam możesz być dla kogoś pomocną dłonią."

obrazek
ODPOWIEDZ

Wróć do „Ogólny - Roślinność”