Jak wyhodować pływające liście lotosa?

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika

Autor
Frosch
Gaduła
Posty: 159
Rejestracja: pn gru 21, 2009 11:59 am
Lokalizacja: Białołęka
Płeć:

Jak wyhodować pływające liście lotosa?

#1

Post autor: Frosch »

Mam pytanie do koleżanek i kolegów akwarystów. Jakie warunki musi mieć lotos (zwykły, zielony), żeby wytworzył liście pływające? Zależy mi na roślinie z wszystkimi lub większością liści skórzastych, pływających po powierzchni. Miałem kiedyś piękne zielone lotosy, które puszczały liście wielkości małych talerzy ale tuż pod powierzchnią wody, były to liście o delikatnej powierzchni, więdnące po wyjęciu z wody. Liście pływające są stosunkowo małe i skórzaste.
Czy światło musi być słabe czy właśnie mocne? Podłoże jak rozumiem lepiej, żeby było żyzne. Czy ma ktoś z Was doświadczenie w tej sprawie? Byłbym wdzięczny za pomoc.
Awatar użytkownika

jgoluch
Guru
Posty: 2161
Rejestracja: pn lip 23, 2012 12:50 pm
Lokalizacja: Tarchomin
Płeć:

Re: Jak wyhodować pływające liście lotosa?

#2

Post autor: jgoluch »

U mnie los zielony nigdy nie dostawał do lustra wody, natomiast czerwony, który nie był przycinany, non stop puszczał strzeliste liście.
W jednym akwa ziemia i piach bazaltowy, w drugim jałowy, bardzo drobny żwirek. Oświetlenie, to 0,5 oraz 0,7 W/l wraz z CO2, z mala ilością nawozów (potas, azot, mikro).
Dodam jeszcze, żeby nie przycinać liści, ani nie szturchać korzeni, bo to go na trochę przystopuje.
Nie wiem, czy to reguła, ale lepiej u mnie rosły lotosy z cebulką.
________________
Patapatalknięte
Awatar użytkownika

Christo
Fanatyk
Posty: 1198
Rejestracja: pn sie 19, 2013 8:58 pm
Lokalizacja: Zegrze
Płeć:

Jak wyhodować pływające liście lotosa?

#3

Post autor: Christo »

Dla czerwonego u mnie wystarczyło mocne światło i nic więcej. Z zielonym możliwe że będzie podobnie.
Najgroźniejszym dla ryb czynnikiem chorobotwórczym jest sam akwarysta.

Aktualnie…
- biotopy azjatyckie: 243, 175, 156 i 50l
- biotopy południowoamerykańskie: 300, 128 i 60l
- Afryka 200l
- Nowa Gwinea 112l

…restrukturyzacja, a raczej cięcia w toku…
Awatar użytkownika

Autor
Frosch
Gaduła
Posty: 159
Rejestracja: pn gru 21, 2009 11:59 am
Lokalizacja: Białołęka
Płeć:

Re: Jak wyhodować pływające liście lotosa?

#4

Post autor: Frosch »

Christo: a jak mocne i jak wysokie masz (miałeś) akwarium z tą rośliną? Miałem lotosa w akwarium o wymiarach 60x30x40h podświetlonego 2x18W (jedna świetlówka Osram Flora). Mimo tego, że liście były tuż pod powierzchnią to roślina nie wytwarzała skórzastych, pływających liści. Puszczała nowe liście i sadzonki jak szalona. Podłoże to był żwir ale mocno zamulony przez Xenopusy.
Awatar użytkownika

Christo
Fanatyk
Posty: 1198
Rejestracja: pn sie 19, 2013 8:58 pm
Lokalizacja: Zegrze
Płeć:

Jak wyhodować pływające liście lotosa?

#5

Post autor: Christo »

Miałem 2x39W (Grolux+Aquastar), podłoże gruby piasek, zero nawożenia. Akwarium - klasyczne 200l, ale zalane tylko do połowy, więc roślina miała bliżej do powierzchni, choć myślę że nie maiłaby problemu z dojściem i w pełnym. Zależało mi na pływających liściach i kwiatach. Czy były skórzaste - nie wiem. W każdym razie podwodna "kapusta" na pół akwarium nigdy mnie nie interesowała. :P
Najgroźniejszym dla ryb czynnikiem chorobotwórczym jest sam akwarysta.

Aktualnie…
- biotopy azjatyckie: 243, 175, 156 i 50l
- biotopy południowoamerykańskie: 300, 128 i 60l
- Afryka 200l
- Nowa Gwinea 112l

…restrukturyzacja, a raczej cięcia w toku…

don_Vall
Uzależniony
Posty: 673
Rejestracja: śr wrz 07, 2011 10:06 am
Lokalizacja: Białołęka - Derby
Płeć:

Jak wyhodować pływające liście lotosa?

#6

Post autor: don_Vall »

U mnie w akwarium 120x50x50 przy oświetleniu T5 2x54 W 840 rósł do powierzchni wody (lotos lamparci).
300l Tanganiki: 2+3 Paracyprichromis brieni "Katete", kolonia Julidochromis ornatus, 1+1 Lamprologus meleagris + ślimaki
Awatar użytkownika

kiql
Zapaleniec
Posty: 265
Rejestracja: ndz sty 11, 2015 6:52 pm
Lokalizacja: Warszawa, Bemowo
Na imię mam: Paweł
Płeć:

Jak wyhodować pływające liście lotosa?

#7

Post autor: kiql »

Takie?
obrazek
Kliknij obrazek, aby powiększyć
Same rosły, zbiornik niecałe 200 litrów, wysokosc 50cm. Oswietlenie 90W i butla CO2

Nie urywałem liści, nie grzebałem w podłożu to rósł w górę.
Jak mu wyrwałem parę tych największych to zaczął puszczać odnóżki i rozrastać się na boki
JE SUIS CERATOPHYLLUM DEMERSUM!!! :mrgreen:
Awatar użytkownika

Autor
Frosch
Gaduła
Posty: 159
Rejestracja: pn gru 21, 2009 11:59 am
Lokalizacja: Białołęka
Płeć:

Jak wyhodować pływające liście lotosa?

#8

Post autor: Frosch »

Kiql: te liście są na czy tuż pod powierzchnią wody.
Christo: właśnie u mnie ten lotos wypełnił zieleniną większość akwarium, ale pływających nie tworzył choć dorastał do powierzchni wody.
Czasem w sklepach w kaskadach z roślinami widziałem lotosy z niedużymi pływającymi liści (jak miniaturka lilii wodnych ze stawu).

Chciałbym uzyskać efekt zacienionego zbiornika -powierzchni pokrytej pływającymi liśćmi lotosa tak, żeby pod wodą były same łodygi.
Awatar użytkownika

Christo
Fanatyk
Posty: 1198
Rejestracja: pn sie 19, 2013 8:58 pm
Lokalizacja: Zegrze
Płeć:

Jak wyhodować pływające liście lotosa?

#9

Post autor: Christo »

Frosch - zajrzałem dopiero teraz do swoich archiwalnych fotek i jednak z nich wynika, że nie miałem liści pływających. Miałem zwykłe tyle ze tylko pod powierzchnią. Zaciemniały ładnie, ale nie były płaskie, okrągłe, suche od góry, skórzaste.
Najgroźniejszym dla ryb czynnikiem chorobotwórczym jest sam akwarysta.

Aktualnie…
- biotopy azjatyckie: 243, 175, 156 i 50l
- biotopy południowoamerykańskie: 300, 128 i 60l
- Afryka 200l
- Nowa Gwinea 112l

…restrukturyzacja, a raczej cięcia w toku…
ODPOWIEDZ

Wróć do „Ogólny - Roślinność”