Godziny świecenia

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika

Autor
storm29
Bywalec
Posty: 50
Rejestracja: śr wrz 03, 2014 8:52 pm
Lokalizacja: Warszawa, Bielany
Na imię mam: Bartek
Płeć:

Godziny świecenia

#1

Post autor: storm29 »

Zastanawiam się ostatnimi czasy, czy godziny świecenia mają jakieś znaczenie dla roślin, mam tu na myśli pytanie, czy jest różnica kiedy świecę np. między 8 i 18, czy też 13 i 23? Widzę z obserwacji, że rośliny potrafią się mniej więcej przystosować do trybu jaki im podamy, ale czy może jednak istnieje jakiś zegar biologiczny, który warunkuje tryb życia krzaczków? Jakie są wasze opinie, doświadczenia i wiedza w tym temacie?
Awatar użytkownika

Lech-u
Admin
Posty: 21841
Rejestracja: ndz paź 30, 2011 10:22 pm
Lokalizacja: Warszawa-Piaseczno
Na imię mam: Lech-u
Płeć:

Godziny świecenia

#2

Post autor: Lech-u »

Zegar biologiczny jest sterowany światłem. Ty swiecisz, roślina reaguje według Twojego schematu.
Pozdrawiam serdecznie
Lech-u


Business Card

DrRymsza

MartaS
Bywalec
Posty: 64
Rejestracja: wt gru 16, 2014 4:04 pm
Telefon: 504 758 272
Lokalizacja: Pruszków
Na imię mam: Marta
Płeć:

Godziny świecenia

#3

Post autor: MartaS »

U mnie rotala rozwija listki około 8 rano, kiedy w mieszkaniu zaczyna robić się wyraźnie jaśniej, zwija listki około 19, pomimo że światło gaśnie dopiero o 20. Świecę od 10. Wygląda jakby "zasypiała", ale może fotosyntetyzuje nawet przez sen...Przynajmniej ten gatunek w moim akwarium ma swój zegar biologiczny nie do końca dopasowany do mojego schematu świecenia.
Awatar użytkownika

Autor
storm29
Bywalec
Posty: 50
Rejestracja: śr wrz 03, 2014 8:52 pm
Lokalizacja: Warszawa, Bielany
Na imię mam: Bartek
Płeć:

Re: Godziny świecenia

#4

Post autor: storm29 »

Dokładnie jak koleżanka wyżej pisze, tak samo zauważam, że rośliny się budzą, gdy w pomieszczeniu robi się jaśniej, widać że zaczynają odwracać się w stronę światła z zewnątrz, mimo że wewnątrz zapala się ono dopiero o 13, stąd moje przemyślenia. Dodać mogę jeszcze, że rośliny zwijają się około 20, gdzie już dalsze świecenie do 23 nie miałoby sensu, czyli wychodzi na to, że wydajniej jest świecić w naturalnych godzinach, chyba że się mylę.
Awatar użytkownika

Lech-u
Admin
Posty: 21841
Rejestracja: ndz paź 30, 2011 10:22 pm
Lokalizacja: Warszawa-Piaseczno
Na imię mam: Lech-u
Płeć:

Godziny świecenia

#5

Post autor: Lech-u »

storm29 pisze:że rośliny się budzą, gdy w pomieszczeniu robi się jaśniej
Jasne, że tak. Dlaczego miały by tego nie robić?

Świecenie w akwarium ma zastąpić lub uzupełnić słabe oświetlenie jakie mamy w naszych mieszkaniach (słabe z punktu widzenia rośliny).
Jednak to słabe oświetlenie (wpadające przez okno lub z pokoju, w którym się świeci światło) także wpływa na zegar biologiczny naszych roślin.

A oświetlenie w akwarium jest silniejsze niż wpadające przypadkowo z zewnątrz. No chyba, że akwarium stoi na parapecie od południowej strony.

Nie ważne skąd, ważne, ze światło reguluje cyklem dobowym roślin. I szczyt tego cyklu przypada na okres świecenia w akwarium. I możemy tym cyklem sterować.
Pozdrawiam serdecznie
Lech-u


Business Card

DrRymsza
Awatar użytkownika

fivb77
Maniak
Posty: 746
Rejestracja: pt gru 13, 2013 2:47 pm
Lokalizacja: Warszawa, Praga Płn
Płeć:

Godziny świecenia

#6

Post autor: fivb77 »

Akwaryści straszej daty mogą pamiętać, że kiedyś takie zachowanie roślin na światło wykorzystywano, aby je "wyciągnąć" do góry. Zakrywano akwarium jakims kocem i na górze zostawiano niewielki otwór, którym wpadało trochę światła. Po takim zabiegu rośliny były dłuzsze i wyciągniętę do tafli wody. Podobno skutecznie. - Z Pamiętnika Akwarysty Starszej Daty ;)
ODPOWIEDZ

Wróć do „Ogólny - Roślinność”