Problem z roślinami


inerkoma
Uzależniony
Posty: 646
Rejestracja: śr cze 18, 2014 11:45 am
Lokalizacja: Warszawa
Płeć:

Problem z roślinami

#31

Post autor: inerkoma »

Ostatni post z poprzedniej strony:

Gymnocalycium zgadzam się z Tobą. Aktualnie moje Microsoria u których wstępował problem brązowiejących liści są wielkości dwóch dłoni każda z pięknymi zielonymi liśćmi. Ostatnio też udało mi się obsadzić kolejny korzeń młodymi sadzonkami pochodzącymi właśnie z tych roślin.

Sogobi - u mnie pomogły długotrwałe eksperymenty z nawożeniem (używam soli) oraz zwiększanie lub zmniejszanie czasu oświetlenia zbiornika i cierpliwa obserwacja tego co się dzieje. Testowałem też większe i/lub mniejsze podmiany wody początkowo tylko kranovit a aktualnie pół na pół z RO, do tego testy kropelkowe JBL.
Sogobi pisze:Mniej więcej w podobnym czasie pojawiły się też długie mocne nitkowate glony, ale je potem zwalczyłam usuwając zarażone liście i suplementując CO2 w płynie. Microsorum to nie pomogło.
Też występował problem z długimi nitkami i zieloną watą - czy miałaś ją np. na mchach? Z moich eksperymentów wynika, że długie nitki są zazwyczaj w sytuacji przenawożenia Fe (kiedyś celowo to uczyniłem ,żeby się przekonać :) ), ale wspomniałaś, że niczym nie nawozisz więc ciężko to odnieść do Twojej sytuacji.

Autor
Sogobi
Bywalec
Posty: 55
Rejestracja: sob sie 30, 2014 11:14 am
Lokalizacja: Piaseczno
Na imię mam: Magda
Płeć:

Problem z roślinami

#32

Post autor: Sogobi »

Ze światłem nie powinno być problemu, bo mam jedną Power-glo i to w sumie niedawno założoną, a druga jest wymieniona na 2 metry LED 5630, ale to już dość dawno i paprocie przy tym świetle kiedyś rosły.
Rzeczywiście niczym nie nawoziłam bo mam dużo ryb i do tej pory żadne niedobory nie występowały. Żelaza nie powinno być za dużo, chyba że w robili coś w rurociagach, wtedy nieźle "żelazna" woda leci.. ;-)
Nitki obłaziły (i obłażą, bo nadal się pojawiają, ale od razu je obrywam) tylko niektóre z mchów. Phoenixa i Cameroon tak. Creeping, Christmas, Peacock ani Pelii nie ruszają..
Na razie po lekturze mnóstwa wątków i stron zaczęłam dodawać po troszku potas i obserwuję. Od jakiegoś czasu młode listki są ładne i nie dziurkuję się. Czekam na dalsze efekty...
Awatar użytkownika

marcinzabki29
Cesarz
Posty: 10975
Rejestracja: pn kwie 13, 2015 9:15 pm
Lokalizacja: Ząbki
Na imię mam: Marcin
Płeć:

Problem z roślinami

#33

Post autor: marcinzabki29 »

Czyli raczej trafiłaś w przyczynę.
Robiłaś testy, czy na "czuja" doszłaś do tego że to brak potasu :?:
Pozdrawiam Marcin

Autor
Sogobi
Bywalec
Posty: 55
Rejestracja: sob sie 30, 2014 11:14 am
Lokalizacja: Piaseczno
Na imię mam: Magda
Płeć:

Problem z roślinami

#34

Post autor: Sogobi »

Nie, testów nie robiłam.
Czytałam strony i posty o niedoborach.. Czytałam o tym co lubią Microsorum..
Metodą dedukcji wykluczyłam niektóre (bo w akwarium z dużą ilością ryb nie powinno brakować np. azotu czy fosforu..)
Kupiłam sole i próbuję.
Zaczęłam od K2SO4 i obserwuję. Mam jeszcze żelazo, bo młode listki Anubiasów są białawe, ale nie chcę wszystkiego na raz, żeby obrazu nie zaciemnić..
Właściwie to nie wiem ile powinnam potasu podawać, może ktoś mi podpowie? Ja na razie daję po trochu żeby nie przedobrzyć...
Awatar użytkownika

marcinzabki29
Cesarz
Posty: 10975
Rejestracja: pn kwie 13, 2015 9:15 pm
Lokalizacja: Ząbki
Na imię mam: Marcin
Płeć:

Problem z roślinami

#35

Post autor: marcinzabki29 »

Myślę że do precyzyjnego określenia to testy by się przydały.
Bez nich to chyba nikt precyzyjnie Ci nie powie :D
Pozdrawiam Marcin
Awatar użytkownika

Rafik
Fanatyk
Posty: 1302
Rejestracja: pt mar 08, 2013 6:15 pm
Telefon: 884 163 088
Lokalizacja: Radzymin
Na imię mam: Rafal
Płeć:

Problem z roślinami

#36

Post autor: Rafik »

Na początek rozrób sole i dawkuj tak żeby tygodniowo wyszło Ci ok 18-20ppm potasu.
Obrazek
Tu jest Twoje oświetlenie, belki LED standardowe i na wymiar.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Ogólny - Roślinność”