Cóż to za zielsko?

ODPOWIEDZ

Autor
Dejw
Zapaleniec
Posty: 394
Rejestracja: ndz maja 17, 2015 12:13 am
Telefon: Samsung
Lokalizacja: Miasto, dzielnica, ulica
Na imię mam: Mam
Płeć:

Cóż to za zielsko?

#1

Post autor: Dejw »

Witam Szanownych Forumowiczów,

Zakupiłem dzisiaj od przemiłej Pani ładne roślinki, których nie wykorzystała w swojej aranżacji.
Mam problem ze zidentyfikowaniem kilku z nich i liczę na Waszą pomoc. :)

Zielsko numer 1:

Ciemnozielone, sztywne liście, grube korzenie.

Obrazek

Numer 2, 3, 4:

Wiadomo, że jest to Ludwigia, natomiast nie wiadomo, jakie odmiany. Pani mówiła, że ma dwa gatunki, mnie się wydaje, że są 3.
Skrajne sadzonki wyglądają inaczej, niż te w środku. Jakieś pomysły?

Obrazek
Obrazek
Obrazek
Awatar użytkownika

saintpaulia
Arcymistrz
Posty: 4346
Rejestracja: ndz cze 07, 2009 6:12 pm
Lokalizacja: Warszawa -Bielany
Na imię mam: Ilona
Płeć:

Cóż to za zielsko?

#2

Post autor: saintpaulia »

Ophiopogon minima?

Autor
Dejw
Zapaleniec
Posty: 394
Rejestracja: ndz maja 17, 2015 12:13 am
Telefon: Samsung
Lokalizacja: Miasto, dzielnica, ulica
Na imię mam: Mam
Płeć:

Cóż to za zielsko?

#3

Post autor: Dejw »

Też tak myślałem, ale tutaj liście są naprawdę bardzo ciemne i w jednym kolorze. Na liściach ophiopogon minima są widoczne wyraźne ciemniejsze i jaśniejsze prążki.

Rrrrogaty

Cóż to za zielsko?

#4

Post autor: Rrrrogaty »

Na pierwszym to może być ophiogon kyoto.

Co do ludwigii to musisz wiedzieć, że z ludwigiami to jest tak, ze w zależności od warunków może bardzo sie zmieniać ich kolor. Od zielonego, przez żółto-pomarańczowy, czerwony do wściekłej wiśni. To co masz na fotkach to może być l. repens, l. palustris, l. ovalis albo jakakolwiek inna hybryda, których jest cała masa, bo je sięd osyć łatwo krzyżuje. Jak bardzo Ci zależy to możesz mi dostarczyć roślinkę i mogę spróbować przekazać je komuś kto może będzie w stanie zrobić badania genetyczne.

-- So wrz 19, 2015 5:25 pm --

Aha i nie chce Cię martwić ale ophiogony moim zdaniem nie nadają się do akwarium. To typowe błotne, przybrzegowe rośliny. W akwa albo nie rosną, albo rosną tak wolno, że nawet anubiasy zawstydzają. A bardzo łatwo jest sprawić, że pokryją się gloniszczami.

Autor
Dejw
Zapaleniec
Posty: 394
Rejestracja: ndz maja 17, 2015 12:13 am
Telefon: Samsung
Lokalizacja: Miasto, dzielnica, ulica
Na imię mam: Mam
Płeć:

Cóż to za zielsko?

#5

Post autor: Dejw »

Wiem, jak to z ludwigią bywa, byłem ciekaw, czy uda się je zidentyfikować. To kilka sadzonek, więc badania genetyczne są bez sensu (jakby to było jakieś akwarium wystawowe, to może...).

Co do ophiogona masz chyba rację. Zdecydowanie bardziej pasuje to do kyoto, niźli do minima. Z tego co się dowiedziałem ophiogon jest rośliną błotną i niechętnie przyjmuje się w całkowitym zanurzeniu. Masz z nim jakieś doświadczenia?

A tak przy okazji - kupiłem również sadzonkę aglaonema simplex, która została gdzieś określona jako alternatywa dla anubiasów. Czy tak jak anubiasy należy ją sadzić na korzeniu/kamieniu?

Alternanthera colorata ma duże wymagania, czy bez CO2 też pociągnie? Jeśli ma się marnować, to chętnie komuś oddam.

edit:
Poszperałem i już widzę, że Alternanthera colorata również nie nadaje się do akwarium. Niektórzy piszą, że jeśli była wyhodowana w akwarium, to tak jak ophiogon, będzie rosła, ale nie chce mi się wierzyć.

Rrrrogaty

Cóż to za zielsko?

#6

Post autor: Rrrrogaty »

Dopisałem CI w pierwszym poście jak to jest z ophiogonem.

Aglonema nie jest rośliną akwariową tylko terariową. Nie rośnie w akwarium. A takie głupoty, ze jest to alternatywa dla anubiasa opowiada albo ktoś go nigdy nie miał w akwa, albo pazerny sprzedawca co się zna jak świnia na gwiazdach.
Awatar użytkownika

saintpaulia
Arcymistrz
Posty: 4346
Rejestracja: ndz cze 07, 2009 6:12 pm
Lokalizacja: Warszawa -Bielany
Na imię mam: Ilona
Płeć:

Cóż to za zielsko?

#7

Post autor: saintpaulia »

Ta aglonema w terrarium osiąga jakies kolosalne rozmiary, czy faktycznie przypomina anubiasa?

Rrrrogaty

Cóż to za zielsko?

#8

Post autor: Rrrrogaty »

Aglonemy, które ja widziałem miły liście mniej więcej 8x3cm. Oczywiście tego też jest milon odmian, więc pewnie nie jest to reguła.

Jeśli chcesz to mogę Ci przywieść szczepkę w czwartek.
Ostatnio zmieniony sob wrz 19, 2015 5:48 pm przez Rrrrogaty, łącznie zmieniany 1 raz.

Autor
Dejw
Zapaleniec
Posty: 394
Rejestracja: ndz maja 17, 2015 12:13 am
Telefon: Samsung
Lokalizacja: Miasto, dzielnica, ulica
Na imię mam: Mam
Płeć:

Cóż to za zielsko?

#9

Post autor: Dejw »

Czyli albo Pani miała farta, że jej ophiogon rósł (sama zostawiła sobie kilka sadzonek), albo również nie ma pojęcia, że z czasem nic z niego nie będzie. Co do reszty - pewnie (nie)świadomie pozbyła się roślin, które i tak nie są roślinami akwarystycznymi... Dobrze, że wziąłem tę ludwigię i cabombę, bo nie miałbym co posadzić. ;)

Planujemy kupić agamę, więc może aglaonema się przyda - posadzę ją gdzieś w doniczce i niech rośnie.;)

Rrrrogaty

Cóż to za zielsko?

#10

Post autor: Rrrrogaty »

Z ophiogonem można próbować, ale tak jak napisałem ich wzrost jest powalająco wolny. Trochę za dużo światła i się zagloni momentalnie.
Awatar użytkownika

saintpaulia
Arcymistrz
Posty: 4346
Rejestracja: ndz cze 07, 2009 6:12 pm
Lokalizacja: Warszawa -Bielany
Na imię mam: Ilona
Płeć:

Cóż to za zielsko?

#11

Post autor: saintpaulia »

Przy agamie i w jej dosc suchym terrarium nie wróżę roslinie życia. Sprawdź sobie, czy nie jest ona trująca, bo agamy dopierają się nawet do plastikowych. :roll:

Autor
Dejw
Zapaleniec
Posty: 394
Rejestracja: ndz maja 17, 2015 12:13 am
Telefon: Samsung
Lokalizacja: Miasto, dzielnica, ulica
Na imię mam: Mam
Płeć:

Cóż to za zielsko?

#12

Post autor: Dejw »

Agama jest na razie na etapie planowania, oczywiście przed jej nabyciem odświeżę swoją wiedzę na ten temat. Ale to chyba nie to forum? :P

Dzięki za pomoc i rady, będę próbował i w razie co dam znać, jak poszło.:)
ODPOWIEDZ

Wróć do „Ogólny - Roślinność”