Krynia i Eriocaulon- Pytania do posiadaczy.

ODPOWIEDZ

Autor
nevermindi
Zapaleniec
Posty: 284
Rejestracja: pn mar 23, 2015 9:39 pm
Lokalizacja: Lublin
Na imię mam: Patrycja
Płeć:

Krynia i Eriocaulon- Pytania do posiadaczy.

#1

Post autor: nevermindi »

Witam, za tydzień będę w posiadaniu kilku roślinek:

- kryni rzemieniolistnej -
-Eriocaulon setaceum
-Eriocaulon cintreum
-Onowodek kędzierzawy
-Bucephalandra


powiedzcie na co uważać, przy sadzeniu jak sadzić? gdzie posadzić aby było dobrze? Jak postępować z nimi aby się utrzymały?
To wymagające rośliny i nie wiem czy im podołam... a szkoda aby się zmarnowały :/

Wiem, że w necie jest milion informacji ale zależy mi na info od osób które już ją mają.


----------------------
(a tak poza onowodka madagaskarskiego też będę miała ale on idzie na sprzedaż więc jak ktoś zainteresowany to proszę o info- nie daje jeszcze w giełdzie bo dotrze dopiero za tydzień)
Awatar użytkownika

joanna50
Uzależniony
Posty: 691
Rejestracja: śr sty 21, 2015 8:35 pm
Lokalizacja: Warszawa -Grochów
Na imię mam: Joanna
Płeć:

Re: Krynia i Eriocaulon- Pytania do posiadaczy.

#2

Post autor: joanna50 »

W moim akwarium mam:
- Eriocaulon sateceum
- Eriocaulon cinereum
- Bucephalandry
Moje podłoże to ADA Amazonia więc na starcie roślinom jest łatwiej.
Eriocaulony (zwłaszcza sateceum) to pochłaniacze światła i CO2. Ja podaję CO2 24/dobę, światło około 0,7W/l ,około 12 godz.
Muszą mieć kwaśną i miękką wodę (ja mam pH 6 KH 1)- to bardzo ważne!!!
Nie ukrywam, że są to rośliny dość kapryśne. Może to śmieszne ale ja twierdzę, że muszą polubić akwarium, albo będą rosły jak "chwściki" albo nie będą nawet jak spełnimy wszystkie warunki.
Nawożę tylko potasem i macro (Ferka).
Bucephalandry - piękne bez szczególnych wymagań. Podłoże ich nie interesuje ;) W moim akwarium musiały przyzwyczaić się do do dużej ilości CO2 ale absolutnie im to nie przeszkadza. Problemem może być zbyt mocne światło - jak jest duzo to pojawiają się na liściach zielenice. Dobrze byłoby posadzić je w cieniu innych roślin. Jeśli chodzi o nawożenie - musiały się przyzwyczaić do wymagań innych roślin.
Zaznaczam, że są to obserwacje mojego zbiornika :)
Pozdrawiam.
Wiedźma
Wiedźma Joanna :)

Autor
nevermindi
Zapaleniec
Posty: 284
Rejestracja: pn mar 23, 2015 9:39 pm
Lokalizacja: Lublin
Na imię mam: Patrycja
Płeć:

Krynia i Eriocaulon- Pytania do posiadaczy.

#3

Post autor: nevermindi »

Właśnie wydawało mi się, że bucka jest właściwie nie wymagająca.
Oj.. zaczynam się bać tych Eriocaulonów :x a tak mi się podobają...
Awatar użytkownika

Tomasz3k
Zapaleniec
Posty: 451
Rejestracja: pt lut 06, 2015 9:12 pm
Lokalizacja: Mokotów
Na imię mam: Tomek
Płeć:

Re: Krynia i Eriocaulon- Pytania do posiadaczy.

#4

Post autor: Tomasz3k »

nevermindi pisze:Witam, za tydzień będę w posiadaniu kilku roślinek:

- kryni rzemieniolistnej -
Mam w akwarium ogólnym.
Wiele się o niej naczytałem , i postanowiłem posadzić ją w miseczce zakopanej w żwirze , do miseczki wsypałem ASII.
Krynia rośnie , i już wydała nawet sadzonki , a wydaje mi się że lada chwila będą kolejne
Obydwie sadzonki które zostały oddane , zostały wsadzone bezpośrednio w podłoże i z tego co wiem mają się dobrze.
Wszystkie akwaria oświetlane są ledami , w ogólnym podaje CO2 24h/d , ale PH nie moge zbić poniżej 7,6, i przy podmianie podaje profitto ,(chyba że nie mam ) i rośnie, co chwila wydziela nowe liście .

Jedna z sadzonek które oddałem , posadzona jest w małym akwa, podłoże ASII bez co2 i podawane tylko carbo i również rośnie.
Więc chyba nie jest bardzo wymagająca.

Autor
nevermindi
Zapaleniec
Posty: 284
Rejestracja: pn mar 23, 2015 9:39 pm
Lokalizacja: Lublin
Na imię mam: Patrycja
Płeć:

Krynia i Eriocaulon- Pytania do posiadaczy.

#5

Post autor: nevermindi »

Tomasz jaki powinno mieć rozmiar "naczynie" doniczka dla Kryśki?
Czy to ma być raczej na zasadzie koszyczka z dziurami- tak aby korzenie mogły przechodzić do podłoża "stałego"?
Czy raczej na zasadzie zwykłej doniczki?

U mnie dało by w ten sposób radę, myślę że podkarmie ją podłożem help.
Czy lepiej bezpośrednio w podłoże w ziemię z bazaltem? Chyba ta opcje z doniczką lepsza- mniejsza szansa na uszkodzenie cebulki.

Wymagająca podobno już po prawidłowym posadzeniu nie jest...ale cała sztuka to chyba właśnie posadzenie. A strasznie mi się podobają, a że mieć ją będę to warto się do edukować.
Awatar użytkownika

radmac
Fanatyk
Posty: 1060
Rejestracja: wt lut 25, 2014 8:23 pm
Lokalizacja: wola/śródmieście
Na imię mam: Jarek
Płeć:

Krynia i Eriocaulon- Pytania do posiadaczy.

#6

Post autor: radmac »

Tomasz3k pisze:sadzonki które zostały oddane , zostały wsadzone bezpośrednio w podłoże
mam jedną z tych dwóch sadzonek kryni - wsadziłem paluchami pi*drzwi w piach z grysem/bazaltem (gdzieś głębiej jest ponad 2letni substrat). To było na przełomie stycznia i lutego. Od tego czasu 3 nowe liście i właśnie wypuściła dwie sadzonki bokiem - na razie są małe - po jednym 3-4 cm liściu - czyli chyba jej dobrze.
Z nawożenia to tylko CO2 i karmienie ryb. Noo i masa światła - w LEDach ~55W na 112l, już nie pamiętam ile lumenów.
Awatar użytkownika

Tomasz3k
Zapaleniec
Posty: 451
Rejestracja: pt lut 06, 2015 9:12 pm
Lokalizacja: Mokotów
Na imię mam: Tomek
Płeć:

Re: Krynia i Eriocaulon- Pytania do posiadaczy.

#7

Post autor: Tomasz3k »

nevermindi pisze:Tomasz jaki powinno mieć rozmiar "naczynie" doniczka dla Kryśki?
Czy to ma być raczej na zasadzie koszyczka z dziurami- tak aby korzenie mogły przechodzić do podłoża "stałego"?
Czy raczej na zasadzie zwykłej doniczki?

U mnie dało by w ten sposób radę, myślę że podkarmie ją podłożem help.
Czy lepiej bezpośrednio w podłoże w ziemię z bazaltem? Chyba ta opcje z doniczką lepsza- mniejsza szansa na uszkodzenie cebulki.

Wymagająca podobno już po prawidłowym posadzeniu nie jest...ale cała sztuka to chyba właśnie posadzenie. A strasznie mi się podobają, a że mieć ją będę to warto się do edukować.

Zrób tak jak pisał Jarek, czyli zadne naczynie , tylko bezpośrednio w podłoże.
Ja posadziłem w pojemniku i trochę żałuje , krynia jest dość okazała i często dzieli liście , ale problem zaczyna się z korzeniami, nie mieszczą się w pojemniku i zaczynają wychodzić górą... nie wygląda to idealnie.
Ważne jest by przy dzieleniu krzyni , nie wyciągać rośliny matecznej z podłoża , a już na pewno nie z akwarium, ja raz wyciągnąłem z całym pojemnikiem na zewnątrz dosłownie na 2 minuty , i wszystkie liście się położyły. Roślinka wegetowała około tygodnia i sporo liści trzeba było odciąć.
Zakopujesz tylko korzeń , cebula zostaje nad podłożem , bo inaczej zgnije.

Autor
nevermindi
Zapaleniec
Posty: 284
Rejestracja: pn mar 23, 2015 9:39 pm
Lokalizacja: Lublin
Na imię mam: Patrycja
Płeć:

Krynia i Eriocaulon- Pytania do posiadaczy.

#8

Post autor: nevermindi »

Właśnie takie wskazówki chciałam otrzymać :-) Dziękuję.
Może być posadzona koło wylotu filtra?
Awatar użytkownika

sum
Arcymistrz
Posty: 4995
Rejestracja: ndz sty 11, 2009 12:31 am
Telefon: 510847789
Lokalizacja: Warszawa[gocław]
Na imię mam: Krzysztof
Płeć:

Krynia i Eriocaulon- Pytania do posiadaczy.

#9

Post autor: sum »

Wybierając miejsce na Krynie weź pod uwagę jej długość.Liście są długie i za chwilę będą wykładać się na powierzchni wody.
nevermindi pisze:Eriocaulon setaceum
-Eriocaulon cintreum
To są bardzo wymagające rośliny.
Nie jestem na garnuszku żadnego sklepu akwarystycznego itp.
Nie należę do żadnej loży,towarzystwa wzajemnej adoracji,sekty,kasty itp.
Jestem prostym miłośnikiem naszego hobby.

Autor
nevermindi
Zapaleniec
Posty: 284
Rejestracja: pn mar 23, 2015 9:39 pm
Lokalizacja: Lublin
Na imię mam: Patrycja
Płeć:

Krynia i Eriocaulon- Pytania do posiadaczy.

#10

Post autor: nevermindi »

Wiem, Sumie. Dlatego pytam.

Sama nie zdecydowałabym się na ich zakup, bo obawiam się, że sobie z nimi nie poradzę ale je wygrałam :oops:
a bardzo mi się podobają i spróbuję.. może się uda..

Gdyby się nie próbowało coraz trudniejszych to na plastiku by się kończyło albo moczarce.

A onowodek kędzierzawy? Coś ktoś?
ODPOWIEDZ

Wróć do „Ogólny - Roślinność”