Początki z roślinnością w akwarium

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika

Autor
austen721
Zapaleniec
Posty: 346
Rejestracja: pn lis 14, 2016 3:48 pm
Lokalizacja: Tarnów
Płeć:

Początki z roślinnością w akwarium

#1

Post autor: austen721 »

Po wyleczeniu moich welonek, chciałabym sprezentować im jakieś roślinki i prosiłabym o pomoc. Mam pewien zamysł i byłbym wdzięczna, gdyby ktoś go poprawił, jeżeli byłoby coś nie tak. Dopóki welonki są na chorobowym, chciałabym zgłębić temat.
Początek przygody z roślinami, chciałabym zacząć z żabienicami, gdyż wyczytałam, że jest mniejsze prawdopodobieństwo, że welonki je obgryzą oraz nadają się dla początkujących, ze względu na małe wymagania.
W akwarium mam zwykły żwirek. Chce kupić koszyczki na sadzonki i wcisnąć tam kulki gliniano torfowe. I tu pierwsze pytanie, czy wystarczy Co2 dolewane do wody?
Awatar użytkownika

adi14
Zapaleniec
Posty: 214
Rejestracja: pt sty 02, 2015 6:57 pm
Lokalizacja: Warszawa Marymont

Początki z roślinnością w akwarium

#2

Post autor: adi14 »

Wg moich obserwacji żabienice nie reagują specjalnie na lane co2. Dla nich o wiele większe znaczenie ma - jeśli chcesz nawozić - nawóz podany do systemu korzeniowego. Bardzo dobre rezultaty uzyskałem (akwarium na ziemi) stymulując wzrost żabienic nawozem sera florinette (tabletki), inni zdaje się chwalili kulki jbl, teraz coś produkuje także zoolek, jest co dawać (jeśli oczywiście chcesz). Ale może te Twoje kulki wystarczą.
Awatar użytkownika

marcinzabki29
Cesarz
Posty: 10975
Rejestracja: pn kwie 13, 2015 9:15 pm
Lokalizacja: Ząbki
Na imię mam: Marcin
Płeć:

Początki z roślinnością w akwarium

#3

Post autor: marcinzabki29 »

A czemu w koszyczkach?
Dobre są też pałeczki nawozowe easy life.
Generalnie wybieraj roślinki z rozbudowanym systemem korzeniowym.
Może jakieś kryptokoryny, oczywiście te większe.
Pozdrawiam Marcin
Awatar użytkownika

Autor
austen721
Zapaleniec
Posty: 346
Rejestracja: pn lis 14, 2016 3:48 pm
Lokalizacja: Tarnów
Płeć:

Początki z roślinnością w akwarium

#4

Post autor: austen721 »

Nie chce za bardzo bawić się w ziemie na razie i wolałabym, żeby były bardziej mobilne te roślinki. I żeby coś przemeblować będzie lepiej, a planuję też kupno większego akwarium w nie-tak bardzo- dalekiej przyszłości :wink:
Te pałeczki nadają się pod sam żwirek?
Awatar użytkownika

adi14
Zapaleniec
Posty: 214
Rejestracja: pt sty 02, 2015 6:57 pm
Lokalizacja: Warszawa Marymont

Początki z roślinnością w akwarium

#5

Post autor: adi14 »

Nie mamy doświadczenia z koszyczkami. Spotkaliśmy się z uwagami, że żabienice nie lubią kwaśnego podłoża (szczegóły: http://akwa-mania.mud.pl/?page_id=6065 autor zresztą poleca trzymanie w żwirze) albo, że lubią "starą" ziemię, no i nie każda odmiana jest niewymagająca. Gorzej rosną i są bardziej światłolubne odmiany o czerwonych liściach. Fakt, że u nas w klasycznym "ziemniaku" te czerwone zaczęły rosnąć po jakimś roku i po dołożenia oświetlenia, więc trzeba mieć do nich cierpliwość. Na pewno można polecić żabienicę amazońską, rośnie aż miło w naszych LT. Co do kryptokoryn - istnieje ryzyko, że zajdzie konflikt (allelopatia) między nimi a żabienicami, więc przynajmniej nie sadź ich obok siebie. Lanie węgla nie jest dobre dla każdej rośliny - myśmy zamordowali nim nasze kryptokoryny.
Awatar użytkownika

sum
Arcymistrz
Posty: 4995
Rejestracja: ndz sty 11, 2009 12:31 am
Telefon: 510847789
Lokalizacja: Warszawa[gocław]
Na imię mam: Krzysztof
Płeć:

Początki z roślinnością w akwarium

#6

Post autor: sum »

austen721, może zamiast tych wątpliwej urody koszyków lepiej wsadzić anubiasy i microsorium uczepione do korzenia/kamienia.W mojej kuli z młodymi welonami dają rade.
Bezpośrednio w żwir mam wsadzone nurzańce,kryptokoryny(obecnie kiepsko rosną) i ludwigie.Żabienica Amazońska to też bardzo dobry pomysł.Wszystkie te rośliny nie należą do kapryśnych i dasz sobie z nimi radę.
Do tych sadzonych w żwir polecam kulki JBL-a.
Nie jestem na garnuszku żadnego sklepu akwarystycznego itp.
Nie należę do żadnej loży,towarzystwa wzajemnej adoracji,sekty,kasty itp.
Jestem prostym miłośnikiem naszego hobby.
Awatar użytkownika

marcinzabki29
Cesarz
Posty: 10975
Rejestracja: pn kwie 13, 2015 9:15 pm
Lokalizacja: Ząbki
Na imię mam: Marcin
Płeć:

Początki z roślinnością w akwarium

#7

Post autor: marcinzabki29 »

Skoro masz sam żwir, to będziesz mogła roślinki wyjąć gdy przyjdzie potrzeba.
Pozdrawiam Marcin
Awatar użytkownika

ziabak
Guru
Posty: 2115
Rejestracja: pt wrz 11, 2009 7:37 pm
Lokalizacja: Bielany
Na imię mam: Monika
Płeć:

Początki z roślinnością w akwarium

#8

Post autor: ziabak »

Przy welonach to zarówno ziemia jak i wszelkie kulki / pałeczki nawozowe itp. wsadzane w podłoże wg mnie odpadają bo po prostu to zostanie przędzej czy później przekopane, przemielone i wyplute w toń ;) jeśli podłoże jest stare to spokojnie możesz posadzić żabienice bez szczególnych kombinacji. A co do allelopatii - niekoniecznie ona musi wystąpić, u mnie jest ogromna zabienica rosnąca wśród kryptokoryn i sobie nie przeszkadzają. Kto widział to potwierdzi ;)
Ameca splendens, Xenotoca eiseni, P.wingei standard, snake skin, japan blue, blond, red scarlet, El Tigre, Limia tridens, drobniczka, Limia nigrofasciata, Poecilia gillii, C.pygmaeus, L.multifasciatus, wieloplamka, Gambusia affinis.
Awatar użytkownika

Autor
austen721
Zapaleniec
Posty: 346
Rejestracja: pn lis 14, 2016 3:48 pm
Lokalizacja: Tarnów
Płeć:

Re: Początki z roślinnością w akwarium

#9

Post autor: austen721 »

Dziękuję bardzo za wszelkie podpowiedzi.
W takim razie zobacze, czy te żabienice poradzą sobie bez nawozów i bez koszyczka :P Jak się uda to chętnie potem spróbuję z tymi roślinami przywiązywanymi do korzenia
Awatar użytkownika

marcinzabki29
Cesarz
Posty: 10975
Rejestracja: pn kwie 13, 2015 9:15 pm
Lokalizacja: Ząbki
Na imię mam: Marcin
Płeć:

Początki z roślinnością w akwarium

#10

Post autor: marcinzabki29 »

Czemu później :wink:
Nie ma co czekać, wiesz jak to jest z roślinkami, jedne rosną, a inne kapryszą ;]
Szkoda, że daleko mieszkasz, jakieś Anubiasy by się znalazły :)
Pozdrawiam Marcin
Awatar użytkownika

Autor
austen721
Zapaleniec
Posty: 346
Rejestracja: pn lis 14, 2016 3:48 pm
Lokalizacja: Tarnów
Płeć:

Re: Początki z roślinnością w akwarium

#11

Post autor: austen721 »

Boje się, żebym nie zrobiła jakiejś katastrofy akwarystycznej jak mi coś nie wyjdzie :P Zaczęłam wczoraj czytać książkę Antychowicza o chorobach ryb akwariowych, i już na początku było o tym jak rośliny za dużo co2 mogą pobierać, albo tlenu i te wszystkie przyduchy, choroby gazowe. Trochę mnie to zeschizowało i nie chciałbym przez swoją amatorszczyznę zrobić krzywdy rybkom :-|
Awatar użytkownika

marcinzabki29
Cesarz
Posty: 10975
Rejestracja: pn kwie 13, 2015 9:15 pm
Lokalizacja: Ząbki
Na imię mam: Marcin
Płeć:

Początki z roślinnością w akwarium

#12

Post autor: marcinzabki29 »

Oczywiście nie chce być mądrzejszy od fachowców.
Napiszę tylko z własnego doświadczenia.
Mam bardzo zarośnięte akwaria i nie mam przez to problemów.
Jedyny problem :wink: to zbyt szybki przyrost roślin.
Pozdrawiam Marcin
Awatar użytkownika

sum
Arcymistrz
Posty: 4995
Rejestracja: ndz sty 11, 2009 12:31 am
Telefon: 510847789
Lokalizacja: Warszawa[gocław]
Na imię mam: Krzysztof
Płeć:

Początki z roślinnością w akwarium

#13

Post autor: sum »

ziabak pisze:Przy welonach to zarówno ziemia jak i wszelkie kulki / pałeczki nawozowe itp. wsadzane w podłoże wg mnie odpadają bo po prostu to zostanie przędzej czy później przekopane, przemielone i wyplute w toń
Powiadasz,że wszystko przede mną :) Moje welony mają od ~6 do ~10cm i jeszcze nie dokopały się do ziemi.Z przodu jest piach który przekopują,a tyłu ze żwirem nie zauważyłem żeby ruszały.Fakt,że leży tam trochę większych kamyczków miedzy roślinami :)
austen721 pisze:Zaczęłam wczoraj czytać książkę...
Ja też nie zamierzam podważać autorytetów akwarystyki ale dla mnie to jakaś abstrakcja.
Nie bój się roślin.One na pewno nie zaszkodzą rybkom.
Nie jestem na garnuszku żadnego sklepu akwarystycznego itp.
Nie należę do żadnej loży,towarzystwa wzajemnej adoracji,sekty,kasty itp.
Jestem prostym miłośnikiem naszego hobby.
Awatar użytkownika

ziabak
Guru
Posty: 2115
Rejestracja: pt wrz 11, 2009 7:37 pm
Lokalizacja: Bielany
Na imię mam: Monika
Płeć:

Początki z roślinnością w akwarium

#14

Post autor: ziabak »

Sumie - ja miałam welony jako małe dziecię, oczywiście w duuużo za małym akwarium, tu nie ma się czym chwalić - no ale miałam wtedy z 9 lat... jednak obserwowałam je bardzo bacznie i doskonale pamiętam co robiły - wszystko co się nawet na wcisk do pyska mieściło, było przerzucane i przekopywane. Miałam akcje reanimacyjne - kilka razy musiałam kamyczek wydłubywać z pyska welona, bo mimo ze był większy od otworu to na wcisk został sobie tam wepchnięty ;) Rzucanie kamieniami o szybę akwarium nocami było non stop a akwarium stało na wprost twarzy śpiącej mamy w odległości niecałego metra, więc nie raz się nasłuchałam że welony straszą i budzą po nocach ;) Reanimowałam też danio połknięte przez welona do połowy... oczywiście utknęło tam w paszczy i sam już wypluć nie mógł (wiem, to głupi był pomysł trzymać danio z welonami - ale przynajmniej dobrałam oba gatunki zimnowodne ;))
Ameca splendens, Xenotoca eiseni, P.wingei standard, snake skin, japan blue, blond, red scarlet, El Tigre, Limia tridens, drobniczka, Limia nigrofasciata, Poecilia gillii, C.pygmaeus, L.multifasciatus, wieloplamka, Gambusia affinis.
Awatar użytkownika

sum
Arcymistrz
Posty: 4995
Rejestracja: ndz sty 11, 2009 12:31 am
Telefon: 510847789
Lokalizacja: Warszawa[gocław]
Na imię mam: Krzysztof
Płeć:

Początki z roślinnością w akwarium

#15

Post autor: sum »

O tych kamyczkach pisał też Marcin,także świadom już jestem.Najwyżej wymienię szyby na pancerne :evil: :evil:
A co do doboru gatunków,to dla których moich przybocznych ryboli temperatura 24-25 jest poza zakresem?Mnie się wydaje,że większego problemu tu nie ma.Oczywiście mogę się mylić ale moim zdaniem jedynie dla samych welonów to takie maksimum na dłuższą metę.
Nie jestem na garnuszku żadnego sklepu akwarystycznego itp.
Nie należę do żadnej loży,towarzystwa wzajemnej adoracji,sekty,kasty itp.
Jestem prostym miłośnikiem naszego hobby.
Awatar użytkownika

ziabak
Guru
Posty: 2115
Rejestracja: pt wrz 11, 2009 7:37 pm
Lokalizacja: Bielany
Na imię mam: Monika
Płeć:

Początki z roślinnością w akwarium

#16

Post autor: ziabak »

Nie, ja nie pisałam o temperaturze w sensie, żeby wytknąć Tobie czy komukolwiek - raczej chciałam się sama pochwalić, że jako dzieciak o tym pomyślałam ;)
Ameca splendens, Xenotoca eiseni, P.wingei standard, snake skin, japan blue, blond, red scarlet, El Tigre, Limia tridens, drobniczka, Limia nigrofasciata, Poecilia gillii, C.pygmaeus, L.multifasciatus, wieloplamka, Gambusia affinis.
Awatar użytkownika

sum
Arcymistrz
Posty: 4995
Rejestracja: ndz sty 11, 2009 12:31 am
Telefon: 510847789
Lokalizacja: Warszawa[gocław]
Na imię mam: Krzysztof
Płeć:

Początki z roślinnością w akwarium

#17

Post autor: sum »

A ha ;)
Mnie nie chodzi o wytykanie czy wtykanie czy tam jeszcze coś innego :) Może rzeczywiście nie da rady pogodzić ze sobą tych ryb które mam?
Nie jestem na garnuszku żadnego sklepu akwarystycznego itp.
Nie należę do żadnej loży,towarzystwa wzajemnej adoracji,sekty,kasty itp.
Jestem prostym miłośnikiem naszego hobby.
Awatar użytkownika

ziabak
Guru
Posty: 2115
Rejestracja: pt wrz 11, 2009 7:37 pm
Lokalizacja: Bielany
Na imię mam: Monika
Płeć:

Początki z roślinnością w akwarium

#18

Post autor: ziabak »

Myślę, że welon - jako że jest to mocno zmodyfikowany karaś - w temperaturze ok. 24 stopni spokojnie może funkcjonować. Te wszystkie udziwnione rybole są delikatniejsze od swych nieudziwnionych przodków i z tego co kojarzę, to nawet dla delikatniejszych form temperatura w w/w granicach jest korzystniejsza niż ta poniżej 20 stopni.
Ameca splendens, Xenotoca eiseni, P.wingei standard, snake skin, japan blue, blond, red scarlet, El Tigre, Limia tridens, drobniczka, Limia nigrofasciata, Poecilia gillii, C.pygmaeus, L.multifasciatus, wieloplamka, Gambusia affinis.
Awatar użytkownika

sum
Arcymistrz
Posty: 4995
Rejestracja: ndz sty 11, 2009 12:31 am
Telefon: 510847789
Lokalizacja: Warszawa[gocław]
Na imię mam: Krzysztof
Płeć:

Początki z roślinnością w akwarium

#19

Post autor: sum »

Tak też gdzieś czytałem,dzięki.
Kończmy,bo koleżanka nas pogoni.
Nie jestem na garnuszku żadnego sklepu akwarystycznego itp.
Nie należę do żadnej loży,towarzystwa wzajemnej adoracji,sekty,kasty itp.
Jestem prostym miłośnikiem naszego hobby.
Awatar użytkownika

Autor
austen721
Zapaleniec
Posty: 346
Rejestracja: pn lis 14, 2016 3:48 pm
Lokalizacja: Tarnów
Płeć:

Początki z roślinnością w akwarium

#20

Post autor: austen721 »

Chętnie poczytam, cokolwiek jest związane z welonami :D
Zacznę żabienice bez nawozów na sam początek, zobaczymy jak dadzą radę. I na Anubiasa też się skuszę :)
Awatar użytkownika

rhino
Arcymistrz
Posty: 4316
Rejestracja: wt sie 24, 2010 1:57 pm
Lokalizacja: Kraków,Warszawa-Wawer
Płeć:

Re: Początki z roślinnością w akwarium

#21

Post autor: rhino »

Jeśli szukasz inspiracji, to popatrz.
Nie mogę coś znaleźć mojego ulubionego, ale tym tylko się różniło, że było dość dużo nurzańca z tyłu.
Obrazek
Awatar użytkownika

Autor
austen721
Zapaleniec
Posty: 346
Rejestracja: pn lis 14, 2016 3:48 pm
Lokalizacja: Tarnów
Płeć:

Początki z roślinnością w akwarium

#22

Post autor: austen721 »

Takie małe kamyczki :-P
Awatar użytkownika

rhino
Arcymistrz
Posty: 4316
Rejestracja: wt sie 24, 2010 1:57 pm
Lokalizacja: Kraków,Warszawa-Wawer
Płeć:

Początki z roślinnością w akwarium

#23

Post autor: rhino »

Nie będą ich przenosić ani łykać ;)
Awatar użytkownika

Autor
austen721
Zapaleniec
Posty: 346
Rejestracja: pn lis 14, 2016 3:48 pm
Lokalizacja: Tarnów
Płeć:

Początki z roślinnością w akwarium

#24

Post autor: austen721 »

To z pewnością nie :P Ale to do większego akwarium, by mi pasowało, żeby im pół powierzchni do życia nie zajumać. Na przyszłość fajne by było
Awatar użytkownika

rhino
Arcymistrz
Posty: 4316
Rejestracja: wt sie 24, 2010 1:57 pm
Lokalizacja: Kraków,Warszawa-Wawer
Płeć:

Początki z roślinnością w akwarium

#25

Post autor: rhino »

Słusznie.
Co do roślin i welonów, mam odmienne nieco zdanie.
Nie wolno ich "zagłuszyć" roślinami. To one mają być w centrum uwagi, a roślina ma być tylko tłem.
Poszukaj w necie zdjęć zbiorników z welonami, gdzie tył jest zarośnięty nurzańcem, a przód tylko symbolicznie małymi mchami i niskimi roślinami. No i kamienie ;)
ODPOWIEDZ

Wróć do „Ogólny - Roślinność”