Problem z roślinami i brązowy nalot

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika

Autor
ukasz68
Bywalec
Posty: 63
Rejestracja: pt sie 19, 2016 7:37 pm
Lokalizacja: Warszawa
Na imię mam: Lukasz

Problem z roślinami i brązowy nalot

#1

Post autor: ukasz68 »

Cześć,

Jako początkujący akwarysta potrzebuję waszej pomocy. Otóż mam problem z brudem oraz z brązowym nalotem, który osiada na żabienicy i kryptokorynach. Brązowy nalot da się zetrzeć palcem, lecz po paru dniach znowu osiada na roślinkach. Ponadto echinodorus traci swoje brązowe plamki i niektóre listki zaczynają gnić. Statek również pokryty jest brązowym nalotem. Przyznam, iż całość nie jest zbyt miła dla oka.
Miesiąc temu wyjąłem z akwarium statek aby przyczepić do niego mech, podczas wyjmowania statku trochę substratu dostało się do słupa wody, może to jest przyczyna moich problemów, a może to efekt niewłaściwego obiegu wody w akwarium? Mam ustawioną deszczownicę w kierunku przedniej szyby tak aby poruszała taflą wody. Jak mogę zaradzić powyższym problemom? Z góry dziękuję za wszystkie odpowiedzi :)

1. Litraż zbiornika – 112 litrów,
2. Kiedy został założony / czy dojrzewał - 01.09.2016 / dojrzewał 54 dni,
3. Rodzaj i model filtra, wypełnienia / czy jest włączony cały czas - Tertra ex 600, jest włączony cały czas,
4. Gatunki i ilość ryb – 1x Zbrojnik pospolity, 5x Kirysek Pstry, 1x Ampularia, 2x Helmet,
5. Gatunki i ilości roślin – Kryptokoryny, Gałązetka, Żabienica, Echinodorus ocelot green, Taiwan moss,
6. Podłoże – żwirek kwarcowy 2-3 mm, żwirek czarny 1-3 mm, tropica plant substrate,
7. Inne sprzęty – Termometr :),
8. Ozdoby, korzenie – Korzeń,
9. Pokrywa – Tak,
10. Oświetlenie – 2x18W T8,
11. Stosowane nawozy, pokarmy, preparaty itp. (dawki częstość) – Hikari Algae wafers, JBL Pleco Novo, Hikari Siking wafers, Sera wels chips, dla zbrojasa ogórek, marchew i cukinia,
12. Parametry wody - NO2 - 0, NO3 - 15, pH - 6,5, KH - 10-15, GH - 8, PO4 - nie mam testu, Cl - 0, Niestety testy paskowe,
13. Temperatura w zbiorniku – 26°,
14. Czy posiadasz grzałkę / moc - Tak/150W,
15. Jak wyglądają porządki w akwarium (podmiana wody, odmulanie, czyszczenie filtra) – Podmiana 2 razy w tygodniu 20%, nie odmulam, filtr czyszczony tydzień temu wodą z akwarium,
16. Co nowego zrobiono ostatnio w zbiorniku / kiedy (dokładnie opisz) –
17. Od jak dawna masz rybkę? Jak wyglądała aklimatyzacja? - Zbrojnik jest od początku, kiryski są w akwarium od 29.11.2016,
18. Zdjęcia:

Obrazek
Obrazek
Obrazek

W ten sposób mam ustawioną deszczownicę
Obrazek
Awatar użytkownika

marcinzabki29
Cesarz
Posty: 10975
Rejestracja: pn kwie 13, 2015 9:15 pm
Lokalizacja: Ząbki
Na imię mam: Marcin
Płeć:

Problem z roślinami i brązowy nalot

#2

Post autor: marcinzabki29 »

Szczerze mówiąc, to ja nic nie widzę. Jeśli chodzi o żabienicę, to ona takie plamki ma. Ale pewnie nie o nie Ci chodziło.
Zastanawia mnie częstotliwość podmiany wody, po co dwa razy w tygodniu?
Taki nalot powinien sam ustąpić. U mnie w świeżym był taki nalot, jaki opisujesz, do tego była go na roślinkach naprawdę gruba warstwa.
Zniknął po miesiącu od założenia akwarium. U Ciebie co prawda minęło troszkę więcej czasu.
Ostatnio zmieniony pt gru 02, 2016 9:58 pm przez marcinzabki29, łącznie zmieniany 1 raz.
Pozdrawiam Marcin
Awatar użytkownika

Autor
ukasz68
Bywalec
Posty: 63
Rejestracja: pt sie 19, 2016 7:37 pm
Lokalizacja: Warszawa
Na imię mam: Lukasz

Problem z roślinami i brązowy nalot

#3

Post autor: ukasz68 »

Podmianki wody robię 2 razy w tygodniu, aby pozbyć się substratu ze słupa wody. Uwierz mi,że brud który jest na żabienicy na pewno nie jest normalny, okropnie to wygląda. Jutro zrobię lepsze zdjęcie. U mnie już 3 miesiące minęły i nie widać poprawy.
Awatar użytkownika

marcinzabki29
Cesarz
Posty: 10975
Rejestracja: pn kwie 13, 2015 9:15 pm
Lokalizacja: Ząbki
Na imię mam: Marcin
Płeć:

Problem z roślinami i brązowy nalot

#4

Post autor: marcinzabki29 »

Jak to - żeby pozbyć się substratu?
Może tu jest przyczyna?
Pozdrawiam Marcin
Awatar użytkownika

Autor
ukasz68
Bywalec
Posty: 63
Rejestracja: pt sie 19, 2016 7:37 pm
Lokalizacja: Warszawa
Na imię mam: Lukasz

Problem z roślinami i brązowy nalot

#5

Post autor: ukasz68 »

marcinzabki29 pisze: Jak to - żeby pozbyć się substratu?
Tak jak napisałem wyżej, jak podniosłem statek to do wody dostała się mgiełka substratu,a to chyba jest niepożądane zjawisko?
Awatar użytkownika

marcinzabki29
Cesarz
Posty: 10975
Rejestracja: pn kwie 13, 2015 9:15 pm
Lokalizacja: Ząbki
Na imię mam: Marcin
Płeć:

Problem z roślinami i brązowy nalot

#6

Post autor: marcinzabki29 »

Raczej nie pożądane.
A masz w filtrze fizelinę, ona powinna Ci pomóc w usunięciu substratu.
Pozdrawiam Marcin
Awatar użytkownika

Autor
ukasz68
Bywalec
Posty: 63
Rejestracja: pt sie 19, 2016 7:37 pm
Lokalizacja: Warszawa
Na imię mam: Lukasz

Problem z roślinami i brązowy nalot

#7

Post autor: ukasz68 »

Mam fizelinę, tydzień temu wymieniłem na nową :)
ODPOWIEDZ

Wróć do „Ogólny - Roślinność”