Termin przydatności roślin po przycince

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika

Autor
Pan Baks
Bywalec
Posty: 54
Rejestracja: pt paź 14, 2016 1:54 pm
Lokalizacja: Świętokrzyskie
Na imię mam: Grzegorz
Płeć:

Termin przydatności roślin po przycince

#1

Post autor: Pan Baks »

Witam :)
Ile mniej/więcej wytrzymają rośliny po przycince itp. aby nadawały się do wsadzenia i miały szanse aby się przyjąć?
Ostatnio zmieniony śr gru 28, 2016 9:56 am przez marcinzabki29, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika

Lech-u
Admin
Posty: 21839
Rejestracja: ndz paź 30, 2011 10:22 pm
Lokalizacja: Warszawa-Piaseczno
Na imię mam: Lech-u
Płeć:

Termin przyydatności roślin po przycince

#2

Post autor: Lech-u »

Pan Baks pisze: Ile mniej/więcej wytrzymają rośliny po przycince itp. aby nadawały się do wsadzenia i miały szanse aby się przyjąć?
Hehe, kiedyś mieliśmy spotkania FAWA w Club Coyote. Zawsze ktoś przynosi roślinki i rozdaje chętnym.
Któregoś razu nikt tych roślinek nie zabrał z Coyota, więc pani kelnerka wzięła pojemnik i zaniosła na zaplecze.
Po miesiącu dała nam ten pojemnik, a w środku były całkiem "sprawne" roślinki, nadające się do posadzenia.
Na pewno nikt o nie nie dbał przez cały miesiąc.

Wniosek: termin przydatności to minimum miesiąc.
Awatar użytkownika

Autor
Pan Baks
Bywalec
Posty: 54
Rejestracja: pt paź 14, 2016 1:54 pm
Lokalizacja: Świętokrzyskie
Na imię mam: Grzegorz
Płeć:

Termin przyydatności roślin po przycince

#3

Post autor: Pan Baks »

Dobre dobre :lol: I poparte dowodami :)
Awatar użytkownika

marcinzabki29
Cesarz
Posty: 10975
Rejestracja: pn kwie 13, 2015 9:15 pm
Lokalizacja: Ząbki
Na imię mam: Marcin
Płeć:

Termin przydatności roślin po przycince

#4

Post autor: marcinzabki29 »

Kiedyś szkoda mi było wyrzucić roślinki po przycince, leżały w misce przez tydzień, może dłużej. Zaczęły nawet wyrastać z miski. Ale żeby miesiąc :-o
Pozdrawiam Marcin
Awatar użytkownika

Autor
Pan Baks
Bywalec
Posty: 54
Rejestracja: pt paź 14, 2016 1:54 pm
Lokalizacja: Świętokrzyskie
Na imię mam: Grzegorz
Płeć:

Termin przydatności roślin po przycince

#5

Post autor: Pan Baks »

Może też znaczenie mieć co to za rośliny...
Awatar użytkownika

marcinzabki29
Cesarz
Posty: 10975
Rejestracja: pn kwie 13, 2015 9:15 pm
Lokalizacja: Ząbki
Na imię mam: Marcin
Płeć:

Termin przydatności roślin po przycince

#6

Post autor: marcinzabki29 »

Myślę, że tak. Ja mam te łatwiejsze, mniej wymagające.
Pozdrawiam Marcin
Awatar użytkownika

asheka
Fanatyk
Posty: 1723
Rejestracja: pt maja 03, 2013 4:01 pm
Lokalizacja: Tarchomin
Płeć:

Termin przydatności roślin po przycince

#7

Post autor: asheka »

Termin przydatności zależy od wielu czynników. W dużym skrócie: od sposobu przechowywania i samych roślin. Dłużej utrzymają świeżość twarde anubiasy, bolbitis, czy mikrozoria. Rośliny o delikatnych liściach, wymagające większej ilości światła mogą się rozpaść po kilku dniach leżakowania w misce. Ważne jest, żeby miały przestrzeń. Powszechnie uznawany za twardziela rogatek, upchnięty ciasno w niedużym naczyniu, po tygodniu zamieni się w kompost. Luźno pływający w wiaderku z dostępem do światła, z dużym prawdopodobieństwem będzie kontynuował misję: ekspansja. Straci na urodzie, wyciągnie się i zblednie, ale przeżyje. Nie dostaniesz jednej recepty. Generalna zasada jest zdroworozsądkowa: nie sadzimy roślin gnijących. Jeśli część rośliny wygląda zdrowo, trzeba się pozbyć podejrzanych kawałków. W przypadku łodygowców oznacza to zwykle przycięcie. W sprzyjających okolicznościach odbiją nawet z niewielkiej łodygi. Wszelkie krzaczkowate (żabienice, kryptokoryny, wspomniane mikrozoria i tym podobne) poddajemy dokładnym oględzinom i usuwamy brzydkie liście. Nawet takie częściowo uszkodzone. Nie ma sensu, żeby aklimatyzująca się roślina pompowała energię w podtrzymywanie przy życiu liścia, który i tak nie pomoże jej w przetrwaniu. To tylko zbędne obciążenie. Lepiej jeśli się skupi na produkcji nowych, świeżych i soczystych.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Ogólny - Roślinność”