Rośliny in-vitro w hodowli emersyjnej

ODPOWIEDZ

Autor
Puchaczol
Uczestnik
Posty: 32
Rejestracja: pn lut 27, 2017 12:32 pm
Lokalizacja: Warszawa

Rośliny in-vitro w hodowli emersyjnej

#1

Post autor: Puchaczol »

Nie znalazłem nigdzie podobnego tematu, a może komuś się przyda. Szykuję się do restartu akwariów i część roślin planuję posadzić z hodowli in-vitro. Ponieważ w większym akwarium mam ryby, które wszystkie delikatne i słabo ukorzenione rośliny unicestwiają to zamówiłem je z delikatnym wyprzedzeniem. Rośliny podzieliłem na pół: jedna część poszła do małego akwarium a druga została wsadzona w doniczki na zwykłej ziemi ogrodowej. Doniczki zostały obficie podlane, wstawione do szkła i przykryte folią spożywczą. Rośliny w części wystającej z wody są codziennie spryskiwane i naświetlane od góry przez 8 godzin dziennie lampką biurową. W doniczki zostały wsadzone:
Hygrophila polysperma SUNSET
Hemianthus callitrichoides CUBA
Eleocharis acicularis
Eleocharis parvula
Echinodorus magdalensis
Micranthemum Monte Carlo
Alternanthera ROSEAFOLIA reineckii
Alternanthera reineckii REINEKA
Rotala sp. PEARL mini

Rotala po trzech dniach podziękowała za udział w eksperymencie i zgniła. Podobnie prawie w całości zgniło Micramenthemum, ale odbiło świeżymi listkami. Pozostałe rośliny mają się świetnie i rosną w dobrym tempie. Jeżeli kogoś zaciekawi temat, to będę co tydzień wrzucał relację. Hodowla po dwóch tygodniach od posadzenia wygląda tak:
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Awatar użytkownika

Lech-u
Admin
Posty: 21839
Rejestracja: ndz paź 30, 2011 10:22 pm
Lokalizacja: Warszawa-Piaseczno
Na imię mam: Lech-u
Płeć:

Rośliny in-vitro w hodowli emersyjnej

#2

Post autor: Lech-u »

Dlaczego nie chcesz zalać wodą tych roślin?
Awatar użytkownika

marcinzabki29
Cesarz
Posty: 10975
Rejestracja: pn kwie 13, 2015 9:15 pm
Lokalizacja: Ząbki
Na imię mam: Marcin
Płeć:

Rośliny in-vitro w hodowli emersyjnej

#3

Post autor: marcinzabki29 »

Lech-u pisze: pn paź 09, 2017 1:14 pmDlaczego nie chcesz zalać wodą tych roślin
Bo wtedy nie będą emersy :-P
Dość ciekawe, czasami jakaś roślinka wyłania się u mnie z wody, ale zbyt długo nie może przetrwać. Wyjątkiem jest pęd Żabienicy.
Pozdrawiam Marcin

Autor
Puchaczol
Uczestnik
Posty: 32
Rejestracja: pn lut 27, 2017 12:32 pm
Lokalizacja: Warszawa

Rośliny in-vitro w hodowli emersyjnej

#4

Post autor: Puchaczol »

Lech-u pisze: pn paź 09, 2017 1:14 pm Dlaczego nie chcesz zalać wodą tych roślin?
Miał być eksperyment :cool: Poza tym trochę się obawiałem, czy po pełnym zalaniu nie zrobi się bagno i w zbiorniku bez filtracji rośliny nie zaczną gnić.
Awatar użytkownika

Lech-u
Admin
Posty: 21839
Rejestracja: ndz paź 30, 2011 10:22 pm
Lokalizacja: Warszawa-Piaseczno
Na imię mam: Lech-u
Płeć:

Rośliny in-vitro w hodowli emersyjnej

#5

Post autor: Lech-u »

Przecież w każdej doniczce masz takie malutkie akwarium bez filtra...

Wojtekxxx9

Rośliny in-vitro w hodowli emersyjnej

#6

Post autor: Wojtekxxx9 »

Jest to jeden ze sposobów startu akwarium. Tan zwany suchy start. Az dziwne ze Monte Carlo zdechło bo jest rewelacyjne do tego. Ja bym nie dal rady 2 czy 3 miesiące trzymać baniak niezalany z roslinami

Autor
Puchaczol
Uczestnik
Posty: 32
Rejestracja: pn lut 27, 2017 12:32 pm
Lokalizacja: Warszawa

Rośliny in-vitro w hodowli emersyjnej

#7

Post autor: Puchaczol »

Lech-u pisze: pn paź 09, 2017 3:02 pm Przecież w każdej doniczce masz takie malutkie akwarium bez filtra...
Każda roślina została wsadzona do dwóch doniczek - jedna została podlana, a druga zalana pod korek. Po trzech dniach wydawało mi się, że te w pełni zalane zaczynają marnieć więc wylałem z nich część wody.
Wojtekxxx9 pisze: pn paź 09, 2017 5:11 pm Jest to jeden ze sposobów startu akwarium. Tan zwany suchy start. Az dziwne ze Monte Carlo zdechło bo jest rewelacyjne do tego. Ja bym nie dal rady 2 czy 3 miesiące trzymać baniak niezalany z roslinami
Baniaki do których są przeznaczone rośliny są od dawna zalane tylko czekają na restart.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Ogólny - Roślinność”