Brązowiejący acicularis

ODPOWIEDZ

Autor
eipex
Uczestnik
Posty: 38
Rejestracja: śr lut 17, 2016 8:34 pm
Lokalizacja: Warszawa

Brązowiejący acicularis

#1

Post autor: eipex »

O akwarium:
Ok. 150l na ziemi ogrodowej. Założone jakies 9 miesięcy temu. Światło z pokrywy diy na power ledach 3w. Świecę ledowa tęczą od poczatku w tych samych natężeniach poszczegolnych barw przez 8h.
Akwarium wystartowalo bez problemow z glonami i ladnie sie ustabilizowało. Rosliny rosły szybko i nie bylo widac niedoborów.
Gdy pojawily sie dziurki na starych lisciach zacząłem dawać potas (z k2so4). Pomoglo ale nie w 100%.
Nawoze co2 z butli (cala dobę, narurowiec), ph w ok. 7, no3 niewykrywalne od momentu ustabilizowania zbiornika. Innych parametrow nie mierze.
Podmiany raz na 7-10 dni - kranowa ok 1/3 wody bez odmulania.

Problem:
Po ok. 6-7 misiacach tempo wzrostu roslin spadło. Zaczely pojawiac się male wykwity sinic pod zwirkiem przy przedniej i bocznej szybie (ostatnie zdjecie). Z czasem sinic jest coraz wiecej ale tylko pod żwirem przy szybie. Zaczęły pojawiać się zielence w dużej ilosci, na szybach.
Jednak najlepiej niedobory widac na (trawniku) acicularisie. Zaczeło sie niewinnie od prawego narożnika gdzie z racji braku ziemi i mmiejszej ilości oswietlenia, rósł zdecydowanie slabiej. Z czasem zaczął żółknąć. W kepkach widac pojedybcze, cale czarne źdźbła. Problem postepuje z tygodnia na tydzień i rozprzestrzenia się od prawej czesci akwarium do lewej (patrz zdjecia).
Wylot i wlot z filtra (duzy i maly eheim clasic polaczone w szereg) jest z lewej strony.

W czym tkwi problem... skończyło sie mikro?

PS. Upadły termometr specjalnie dla Lecha.

Obrazek
ObrazekObrazekObrazek
Ostatnio zmieniony ndz paź 22, 2017 10:03 am przez eipex, łącznie zmieniany 2 razy.
Awatar użytkownika

marcinzabki29
Cesarz
Posty: 10975
Rejestracja: pn kwie 13, 2015 9:15 pm
Lokalizacja: Ząbki
Na imię mam: Marcin
Płeć:

Brązowiejący acicularis

#2

Post autor: marcinzabki29 »

Na pewno NO3 niewykrywalne?
To jest raczej potrzebne do wzrostu roślin.
Pozdrawiam Marcin

Autor
eipex
Uczestnik
Posty: 38
Rejestracja: śr lut 17, 2016 8:34 pm
Lokalizacja: Warszawa

Brązowiejący acicularis

#3

Post autor: eipex »

Zle sie wyraziłem. NO3 jest na najniższym poziomie -test sera jasno żółty.
Dodano do tego postu po 15 dniach 2 godzinach 31 minutach 23 sekundach
Mała aktualizacja.
1. Ponad tydzień temu uzupełniłem butle CO2, podejrzewam, że zbiornik pracował bez CO2 jakiś dłuższy czas.
2. Zacząłem więcej karmić ryby (2 razy dziennie zamiast 1 na dwa dni)
3. Nabyłem 6 otosków ze sprawdzonego rogatego źródła

Efekt:
1. Rośliny zaczęły szybciej rosnąć
2. Mniej zielenic na szybach
3. Trawka nadal brązowieje na coraz większej powierzni
4. Nadal mam sinice przy przedniej szybie

Dziś zrobiłem przycinkę trawnika. Źdźbła które są ciemno brązowe, śmierdzą "mułem". Dodatkowo po oczyszczeniu ich z glonu są zielone w środku.
Wszystko wskazuje na to, że mogą to okrzemki... chyba że macie jakąś inna teorię?
Jak skutecznie sobie radzić w takim wypadku?
ODPOWIEDZ

Wróć do „Ogólny - Roślinność”