Heniek czy trawa - przycinka i czyszczenie zbiornika

ODPOWIEDZ

Autor
eipex
Uczestnik
Posty: 38
Rejestracja: śr lut 17, 2016 8:34 pm
Lokalizacja: Warszawa

Heniek czy trawa - przycinka i czyszczenie zbiornika

#1

Post autor: eipex »

Od kilku miesiecy posiadam zbiornik, w którym warunki pozwolily mi na zasianie trawnika.
Ponieważ jest to acicularis przycinam go gdy bujnie sie zbyt wysoko. Przyznam, że wyławianie siatką przycietych zdźbeł doprowadza mnie do pasji. Machając siatką przez 40 min miedzy wystajacymi korzeniami i tak nie oczyszczam skutecznie całego zbiornika.

Pytanie uno:
Czy znacie jakieś skuteczne metody szybkiego pozbywania się siana z przycinki?

Pytanie drugie:
Czy małego henia też należy regularnie przycinać? Jak dużo pracy kosztuje posprzatanie po przycince w porównaniu z trawką? Zastanawiam się nad rezygnacją z trawy na rzecz henia.
Awatar użytkownika

marcinzabki29
Cesarz
Posty: 10975
Rejestracja: pn kwie 13, 2015 9:15 pm
Lokalizacja: Ząbki
Na imię mam: Marcin
Płeć:

Heniek czy trawa - przycinka i czyszczenie zbiornika

#2

Post autor: marcinzabki29 »

Nie wiem jak Masz duży zbiornik.
Można do nożyczek przymocować wężyk i podczas cięcia od razu spuszczać wodę tym wężykiem, a przy okazji od razy zasysasz odcięte roślinki.
Tylko w małych zbiornikach to może się nie sprawdzić.
Aczkolwiek drugi koniec wężyka można umieścić nad sitkiem.
Roślinki zostają w nim, a wodę - czystą - można z powrotem wlać do akwarium.
Pozdrawiam Marcin

Autor
eipex
Uczestnik
Posty: 38
Rejestracja: śr lut 17, 2016 8:34 pm
Lokalizacja: Warszawa

Heniek czy trawa - przycinka i czyszczenie zbiornika

#3

Post autor: eipex »

marcinzabki29 pisze: czw lis 30, 2017 10:45 pmNie wiem jak Masz duży zbiornik.
OK 150l.
Awatar użytkownika

Lech-u
Admin
Posty: 21836
Rejestracja: ndz paź 30, 2011 10:22 pm
Lokalizacja: Warszawa-Piaseczno
Na imię mam: Lech-u
Płeć:

Heniek czy trawa - przycinka i czyszczenie zbiornika

#4

Post autor: Lech-u »

Może wyłącz filtr na czas cięcia. Jest szansa, że obcięte kawałki wypłyną na powierzchnię i wtedy je łatwo wyłowisz.
Oczywiście jeśli to filtr robi zamieszanie.

macieq112
Gaduła
Posty: 116
Rejestracja: pn wrz 25, 2017 12:24 am
Lokalizacja: Warszawa
Na imię mam: Maciek
Płeć:

Heniek czy trawa - przycinka i czyszczenie zbiornika

#5

Post autor: macieq112 »

Dobre pytanie: ja tez tne Eleocharis Acicularis i pozniej mam trawe po calym zbiorniku. Wprawdzie 95% samo wyplywa na powierzchnie, ale zebrac to masakra.

Jaka siatka wylawiasz trawe (jakie oczka)?

ostatnio na necie widzialem filmik, gdzie polecali uzywac siatki z bardzo drobnymi oczkami, bo inaczej zielsko ucieka i ciagle cos zostaje niewylowione. Ja dotychczas uzywalem takiej zwyklej do ryb z dosc duzymi oczkami: zamowie siatke z drobnymi oczkami i przetestuje czy pomoze.

Autor
eipex
Uczestnik
Posty: 38
Rejestracja: śr lut 17, 2016 8:34 pm
Lokalizacja: Warszawa

Heniek czy trawa - przycinka i czyszczenie zbiornika

#6

Post autor: eipex »

Lech-u pisze: pt gru 01, 2017 8:38 amMoże wyłącz filtr na czas cięcia. Jest szansa, że obcięte kawałki wypłyną na powierzchnię i wtedy je łatwo wyłowisz
Wylaczam filtr i masz całkowitą rację, wszystkie obcięte źdźbła unoszą się ku powierzchni.
I tu pojawią się schody. Źdźbla w przeważającej wiekszosci wybieram siatką manewrując miedzy korzeniami i roslinami wybierając gruby korzuch siana. Niestety i mniej trawy źdźbeł pływa luzem tym gorzej. Cześć osiada na szybie w trudno dostepnych miejscach. Jak zabeltam wodą aby się odkleily to zanim je wybiore znowu sie połowa przykleja do szyby a drugą połowę łowie. Oczywiście wylowienie pojedynczych źdźbeł trwa wieki bo co nóż coś odkleja sie od szyb lub lisci roslin które są w wodzie.
Po jakiś 40 min wioslowania siatką plywaja pojedyncze źdźbla, których staram sie nie widzieć. Mam łapska oblepione trawą i czeka mnie jeszcze 10 min czyszczenia i wyluskiwania źdźbeł z siatki pod bierzącą wodą.
Czy tylko ja przechodze taki "dramat" ;) czy może to kryzys (wieku) średniego akwarysty?
Dodano do tego postu po 3 minutach 52 sekundach
macieq112 pisze: pt gru 01, 2017 10:23 amJaka siatka wylawiasz trawe (jakie oczka)?
Oczka najmniejsze z możliwych coś jak pończocha. Skutecznie zbierają trawe ale jak pisałem wcześniej czyszczenie siatki z powbijanych źdźbeł też jest żmudne.
Awatar użytkownika

marcinzabki29
Cesarz
Posty: 10975
Rejestracja: pn kwie 13, 2015 9:15 pm
Lokalizacja: Ząbki
Na imię mam: Marcin
Płeć:

Heniek czy trawa - przycinka i czyszczenie zbiornika

#7

Post autor: marcinzabki29 »

A nie Chcesz spróbować patentu z wężykiem przymocowanym do nożyczek?
Pozdrawiam Marcin

Autor
eipex
Uczestnik
Posty: 38
Rejestracja: śr lut 17, 2016 8:34 pm
Lokalizacja: Warszawa

Heniek czy trawa - przycinka i czyszczenie zbiornika

#8

Post autor: eipex »

Będę próbować. Choć przyznam szczerze, że obecnie spuszczam wode wężami do kibla i jestem bardzo szczesliwy, że pozbylem sie z mego malego mieszkanaia wiader. No nic sprobować nie zaszkodzi.
Awatar użytkownika

MarioM
Zapaleniec
Posty: 301
Rejestracja: czw mar 29, 2012 9:17 pm
Lokalizacja: Warszawa, Wawer
Płeć:

Heniek czy trawa - przycinka i czyszczenie zbiornika

#9

Post autor: MarioM »

Wyłapywanie ściętego sitowia siatką to porażka; to chyba tylko na filmiku jest łatwe, szybkie i skuteczne.

Osobiście robię tak, że na czas przycinki wyłączam filtr. Sitowe po wypłynięciu na powierzchnię zbiera się w duże skupiska i wtedy stosunkowo łatwo wyjąć je ręką, którą płuczę w wiaderku z wodą (łatwiej odpadają źdźbła). A na koniec uruchamiam skimmer, który usuwa drobnicę i kończy robotę.
Ostatnio zmieniony pt gru 01, 2017 2:26 pm przez MarioM, łącznie zmieniany 3 razy.
---------------------------
pozdrawiam
Mariusz

Autor
eipex
Uczestnik
Posty: 38
Rejestracja: śr lut 17, 2016 8:34 pm
Lokalizacja: Warszawa

Heniek czy trawa - przycinka i czyszczenie zbiornika

#10

Post autor: eipex »

Skimmer... dobry pomysl... ponieważ nie posiadam musze chyba zmotowac cos z odmulacza i pompki jakie zalegaja w szufladzie. Zaraz poszukam w necie jak mozna sklecic coś do doraznego skimowania po przycince.
Awatar użytkownika

Lary
Bywalec
Posty: 67
Rejestracja: sob mar 25, 2017 10:49 am
Lokalizacja: Warszawa
Płeć:

Heniek czy trawa - przycinka i czyszczenie zbiornika

#11

Post autor: Lary »

Możesz zrobić z butelki i pompki. Obcinasz dno butelki, nacinasz ją w ząbek, do środka jakaś gąbka. Od dołu zakładasz pompkę/głowicę. Plus tego rozwiązania jest taki że możesz założyć kawałek wężyka na wylot z głowicy i używać jako odkurzacza do tych wszystkich drobin.

macieq112
Gaduła
Posty: 116
Rejestracja: pn wrz 25, 2017 12:24 am
Lokalizacja: Warszawa
Na imię mam: Maciek
Płeć:

Heniek czy trawa - przycinka i czyszczenie zbiornika

#12

Post autor: macieq112 »

A jak dajecie sobie rade z mchami: tu chyba jeszcze gorzej, bo jak przytne to sie roznosza po calym zbiorniku i zaczepiaja do wszytsiego.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Ogólny - Roślinność”