Żabienica pęd kwiatowy czy nowe sadzonki?

ODPOWIEDZ

Autor
Karolus
Zapaleniec
Posty: 379
Rejestracja: wt sty 09, 2018 7:55 pm
Lokalizacja: Marki
Płeć:

Żabienica pęd kwiatowy czy nowe sadzonki?

#1

Post autor: Karolus »

Witam
Od połowy listopada ponownie mam akwarium, od samego początku mam w nim echinodorus bleherii (a przynajmniej tak myślę, kupiłem niestety bez przywieszki z nazwą).
Niestety od samego początku są z nią same problemy :(
kupiona roślina była całkiem okazała, ~20cm długie liście, posadzona w ~6-7cm żwirku a pod nim podkład JBL Aquabasic, potem dołożyłem jeszcze pod korzenie kapsułki zooleka i....
W zasadzie roślinki jako takiej to już prawie nie ma, stare liście jeden po drugim żółkną, a w zasadzie dostają brązowych plam które rozrastają się, aż w końcu liście wycinam.
W necie na innych forach wyczytałem że być może to wina hodowli nawodnej i w przypadku tej roślinki w takim przypadku może ona najpierw stracić liście, ale powinna zacząć puszczać nowe które już będą ładne i zieloniutkie.
Niestety jak na razie tych nowych liści dopatrzyć się nie mogę, a od posadzenia mija już 8tyg.
Ale.... jakieś 2 może 3 tyg temu roślina zaskoczyła mnie, wypuściła hmmmm pęd, pionowo w górę, a na nim listki, potem wydłużył się o jeszcze jeden taki segment i o kolejny, najpierw myślałem że to pęd kwiatowy, ale chyba nie, bo nie widzę niczego co mogłoby przypominać kwiatostan.
Więc teraz pytanie do Was, co to jest i co z tym zrobić??
A teraz kilka zdjęć

Obrazek
Tak wyglądała żabienica po posadzeniu, widać brązową plamkę która dosyć szybko opanowała cały liść

Obrazek
A tu ten pęd o którym pisałem
Te liście w pierwszym tle to nie żabienica a hygrophila dwarf (która u mnie wcale takim krasnalem nie jest ;))

Na koniec to co w sumie powinno chyba być na początku...
Parametry wody
PH 7,8
KH 10-12
GH 20-24
Nie wiem skąd takie duże rozrzuty pomiarów, wykonuje je raz w tygodniu przed podmianą wody, i w zasadzie im więcej pomiarów tym bardziej głupieje :(
NO2 0
NH3 0
NO3 20
FE było 0 od 3tyg podaje FE z serii blue line 1ml/dzień i powoli poziom rośnie ostatni pomiar 0,3
PO4 było 0 od tygodnia podaje fosfór też z serii blue line, 1ml/dzień po trzech dniach skoczył do 0,25, ponieważ szybko skoczył w górę teraz podaje co drugi dzień, w sobotę zobaczę co dalej.
Innych testów nie mam

Po za wymienionymi wcześniej FE i P z BlueLine podaje carbo z easylife 1ml/dzień (powoli zwiększam do 1,5) i potas też z easylife początkowo podawałem 9ml/tydzień, potem 1,4/dzień a ostatnio zszedłem do 1ml/dzień. Do tego wszystkiego w okolicy 10 grudnia pod korzenie poszło 6-7 kapsułek zooleka.
Awatar użytkownika

marcinzabki29
Cesarz
Posty: 10975
Rejestracja: pn kwie 13, 2015 9:15 pm
Lokalizacja: Ząbki
Na imię mam: Marcin
Płeć:

Żabienica pęd kwiatowy czy nowe sadzonki?

#2

Post autor: marcinzabki29 »

Zostaw ten pęd, niech rośnie.
Będą na nim nowe sadzonki.
Odetnij je dopiero gdy już będą miały korzenie.
Pozdrawiam Marcin

Autor
Karolus
Zapaleniec
Posty: 379
Rejestracja: wt sty 09, 2018 7:55 pm
Lokalizacja: Marki
Płeć:

Żabienica pęd kwiatowy czy nowe sadzonki?

#3

Post autor: Karolus »

Super, czyli wychodzi na to że stara żabienica zamiera, ale w zamian "rodzą" się trzy nowe hmmmmm "kijanki" :D
A na poważnie, jak długo może trwać wykształcenie się korzeni? najdłuższy liść na tych sadzonkach ma już ~5cm
Awatar użytkownika

Lech-u
Admin
Posty: 21836
Rejestracja: ndz paź 30, 2011 10:22 pm
Lokalizacja: Warszawa-Piaseczno
Na imię mam: Lech-u
Płeć:

Żabienica pęd kwiatowy czy nowe sadzonki?

#4

Post autor: Lech-u »

Pęd kwiatowy będzie jak wystawisz ten pęd nad wodę.
Pod wodą będą się robiły nowe sadzonki na każdym "węźle" pędu. Listki i korzenie nowej rośliny.

Autor
Karolus
Zapaleniec
Posty: 379
Rejestracja: wt sty 09, 2018 7:55 pm
Lokalizacja: Marki
Płeć:

Żabienica pęd kwiatowy czy nowe sadzonki?

#5

Post autor: Karolus »

czyli jeśli poszedłby jeszcze kolejny "segment" do góry to albo go obciąć albo dociążyć tak żeby nie miał szans wydostać się nad wodę, tak?
Awatar użytkownika

Lech-u
Admin
Posty: 21836
Rejestracja: ndz paź 30, 2011 10:22 pm
Lokalizacja: Warszawa-Piaseczno
Na imię mam: Lech-u
Płeć:

Żabienica pęd kwiatowy czy nowe sadzonki?

#6

Post autor: Lech-u »

Nie obcinaj kawałka pędu dopóki chcesz z nim coś zrobić.
Przygnij go, żeby powstały sadzonki (całość pod wodą) lub pozwól mu iść nad wodę (jeśli chcesz kwiatki). Ta część podwodna będzie miała sadzonki a nadwodna kwiatki. Czasami też nad wodą wyrastają sadzonki.

Autor
Karolus
Zapaleniec
Posty: 379
Rejestracja: wt sty 09, 2018 7:55 pm
Lokalizacja: Marki
Płeć:

Żabienica pęd kwiatowy czy nowe sadzonki?

#7

Post autor: Karolus »

Jasne
Awatar użytkownika

marcinzabki29
Cesarz
Posty: 10975
Rejestracja: pn kwie 13, 2015 9:15 pm
Lokalizacja: Ząbki
Na imię mam: Marcin
Płeć:

Żabienica pęd kwiatowy czy nowe sadzonki?

#8

Post autor: marcinzabki29 »

Tak może wyglądać Twój pęd.
Dopóki wystawał ponad taflę wody - akwarium ma 50 cm wysokości - wyglądało jakby miały być kwiaty, gdy go zatopiłem, to w krótkim czasie wypuścił nowe sadzonki.
Obrazek
Obrazek
Pozdrawiam Marcin

Autor
Karolus
Zapaleniec
Posty: 379
Rejestracja: wt sty 09, 2018 7:55 pm
Lokalizacja: Marki
Płeć:

Żabienica pęd kwiatowy czy nowe sadzonki?

#9

Post autor: Karolus »

No to liczę że szybko puści korzonki, bo pierwotną roślinkę to już raczej na straty spisałem
Awatar użytkownika

marcinzabki29
Cesarz
Posty: 10975
Rejestracja: pn kwie 13, 2015 9:15 pm
Lokalizacja: Ząbki
Na imię mam: Marcin
Płeć:

Żabienica pęd kwiatowy czy nowe sadzonki?

#10

Post autor: marcinzabki29 »

Nie spisuj jej na straty, jeszcze Ciebie może zaskoczyć.
Pozdrawiam Marcin
Awatar użytkownika

waldasma
Bywalec
Posty: 50
Rejestracja: czw lis 09, 2017 10:21 am
Lokalizacja: Warszawa/Ursynów/Natolin

Żabienica pęd kwiatowy czy nowe sadzonki?

#11

Post autor: waldasma »

Nie spisuj na straty... Miałem podobnie najpierw roślinka powypuszczała pędy a po jakimś czasie stare liście zamieniła na nowe. Obecnie puszcza liście a pędów nie...
Ostatnio zmieniony czw sty 11, 2018 12:08 am przez waldasma, łącznie zmieniany 1 raz.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Ogólny - Roślinność”