Co mi zjada nadwódki???

ODPOWIEDZ

Autor
Karolus
Zapaleniec
Posty: 379
Rejestracja: wt sty 09, 2018 7:55 pm
Lokalizacja: Marki
Płeć:

Co mi zjada nadwódki???

#1

Post autor: Karolus »

Od pewnego czasu źle się dzieje z roślinami w moim zbiorniku... najpierw zaczęły masowo opadać liście, ale doszedłem do wniosku że to kwestia sporej gęstwiny jaka mi się zrobiła, więc roślinki zostały przycięte/wycięte/przesadzone a dziś patrze i oczom nie wierze :shock:
Obrazek
w sobotę te liście BYŁY CAŁE!!!
co jest grane????
Obsada w stopce, chyba nie możliwe że 4ry ślimaki tak obżarły całkiem sporą roślinę w 2 dni (tym bardziej że mam 4-5 sadzonek i wszystkie tak wyglądają).
Zresztą wygląda na to że ta przypadłość tyczy się głównie nadwódek.... dwarf wygląda jak na zdjęciu, a z innej (nie pamiętam już jak się zwie, ale od Marcina) lecą liście i tez mają dziury, tyle ze mniej, a z kolejnej liście po prostu rozpuszczają się.
Po za nadwódkami mam zwartki, sesiflorę, anubiasy, pogostemon octopus, ludwigia, anubias mają się dobrze.
Do nie dawna miałem w zbiorniku zagajnik, teraz mam "dziurawnik", a w tym tempie za tydzień będzie post "przyjmę cokolwiek zielonego, aby rosło :(

Dodam, że nie nawożę, ostanie parametry wody NO3 - 50 (sporo ale ampularia padła i wyłowiłem ją po 2-3 dniach dopiero), PO4 ~2, FE ~0, NH - 0 , NO2 - 0, nie mam testu na potas.
Jedno co zmieniłem w zbiorniku w ostatnich miesiącach to odkąd mam malawi leje przy podmianach wodę przez filtr z węglem.... to pewnie mogło wyjałowić wodę, ale czy wyjałowienie może robić takie dziury????

Mi już ręce opadają, liczę że ktoś z Was coś sensownego wymyśli :pada:
Ogólne 102L: 3x Gupik, 2x Molinezja, 5x Danio, 3x Platka, Otosek, 3x Bojownik, 5x Zbrojnik, 4x Amano, Ampularia, 3x Tylomelania Gold
Malawi 240L: 9x mphanga, 10x careuleus, 1x afra jalo, 6x Koningsi, 6x Hongi Red, 6x Redred
Awatar użytkownika

Tygrys
Guru
Posty: 2422
Rejestracja: pn kwie 06, 2015 3:12 pm
Lokalizacja: malopolska
Płeć:

Co mi zjada nadwódki???

#2

Post autor: Tygrys »

Zbrojniki wcinają ci roślinki,podawaj im paprykę czerwoną,sałatę,cukinie,ogórek i hikari alge wafers.
zawieszony profil

Autor
Karolus
Zapaleniec
Posty: 379
Rejestracja: wt sty 09, 2018 7:55 pm
Lokalizacja: Marki
Płeć:

Co mi zjada nadwódki???

#3

Post autor: Karolus »

o kurde!!
aż taki apetycik mają małe skubańce????? fakt dosyć często na tych liściach siedzą ale nie myślałem że mogą być aż tak żarłoczne....
Ogólne 102L: 3x Gupik, 2x Molinezja, 5x Danio, 3x Platka, Otosek, 3x Bojownik, 5x Zbrojnik, 4x Amano, Ampularia, 3x Tylomelania Gold
Malawi 240L: 9x mphanga, 10x careuleus, 1x afra jalo, 6x Koningsi, 6x Hongi Red, 6x Redred
Awatar użytkownika

Tygrys
Guru
Posty: 2422
Rejestracja: pn kwie 06, 2015 3:12 pm
Lokalizacja: malopolska
Płeć:

Co mi zjada nadwódki???

#4

Post autor: Tygrys »

żabienice mi wcinały,a efekt był taki sam jak u ciebie.
zawieszony profil

DanielP
Moderator
Posty: 1920
Rejestracja: wt kwie 25, 2017 9:52 am
Lokalizacja: Jazgarzew
Na imię mam: Daniel
Płeć:

Co mi zjada nadwódki???

#5

Post autor: DanielP »

Pierwszy raz słyszę aby zbrojniki tak zjadały rośliny. Czy to napewno one? Tygrysie to dość oryginalne podawanie zbrojnikom czerwonej papryki, nigdy jej nie podawałem.

Autor
Karolus
Zapaleniec
Posty: 379
Rejestracja: wt sty 09, 2018 7:55 pm
Lokalizacja: Marki
Płeć:

Co mi zjada nadwódki???

#6

Post autor: Karolus »

zbrojniki to jakieś wytłumaczenie by było.... ślimaków prawie nie mam, no chyba że jakaś plaga czegoś tak małego że ich nie widzę :(
ale przeglądałem liście i nie "wykrywam" żadnych otoczków i tym podobnych ślimoli, a że ostatnio jedna duża ampularia mi padła to zostało mi raptem 4 ślimaki, nie wierze że one mogły tak poszaleć w jedną noc, więc co??
wrzucę dziś wieczorem kawałek sparzonej sałaty i marchewkę, zaszkodzić pewnie nie zaszkodzi...
Ogólne 102L: 3x Gupik, 2x Molinezja, 5x Danio, 3x Platka, Otosek, 3x Bojownik, 5x Zbrojnik, 4x Amano, Ampularia, 3x Tylomelania Gold
Malawi 240L: 9x mphanga, 10x careuleus, 1x afra jalo, 6x Koningsi, 6x Hongi Red, 6x Redred
Awatar użytkownika

marcinzabki29
Cesarz
Posty: 10975
Rejestracja: pn kwie 13, 2015 9:15 pm
Lokalizacja: Ząbki
Na imię mam: Marcin
Płeć:

Co mi zjada nadwódki???

#7

Post autor: marcinzabki29 »

Ja bym się czepił tej wody co ją lejesz do akwarium.
Pozdrawiam Marcin
Awatar użytkownika

Tygrys
Guru
Posty: 2422
Rejestracja: pn kwie 06, 2015 3:12 pm
Lokalizacja: malopolska
Płeć:

Co mi zjada nadwódki???

#8

Post autor: Tygrys »

Daniel ip mojej tygrysie amazonce sa fotki,jak zbrojniki zajadaja sie papryką.To 200%robota zbrojnikow.Marchew,moje jej niejadly,podalem to co moje jedzą.
zawieszony profil

Autor
Karolus
Zapaleniec
Posty: 379
Rejestracja: wt sty 09, 2018 7:55 pm
Lokalizacja: Marki
Płeć:

Co mi zjada nadwódki???

#9

Post autor: Karolus »

marcinzabki29 pisze: pn maja 28, 2018 7:22 pmJa bym się czepił tej wody co ją lejesz do akwarium.
do momentu gdy zobaczyłem dziś liście też najbardziej stawiałem na wyjałowiona wodę a co za tym idzie brak mikro... ale woda nie zrobiła by mi takich dziur przez noc, z braku ślimaków jedyni podejrzani to faktycznie zbrojniki, tym bardzie że bardzo często siedzą na tych liściach i szamią coś tam. Wrzuciłem marchewkę i sałatę, zobaczę czy wzbudzi to zainteresowanie podejrzanych.
a jak się wkurzę to wywalę nadwódki zasadzę cały zbiornik nurzańcem, skoro tego pyszczaki nie jedzą to może zbrojniki i ślimaki też :)
tyle że szkoda mi tej hygrophili dwarf, to chyba była najlepiej rosnąca i najładniejsza moja roślinka, a teraz to obraz nędzy i rozpaczy :(
Ostatnio zmieniony pn maja 28, 2018 7:55 pm przez Karolus, łącznie zmieniany 1 raz.
Ogólne 102L: 3x Gupik, 2x Molinezja, 5x Danio, 3x Platka, Otosek, 3x Bojownik, 5x Zbrojnik, 4x Amano, Ampularia, 3x Tylomelania Gold
Malawi 240L: 9x mphanga, 10x careuleus, 1x afra jalo, 6x Koningsi, 6x Hongi Red, 6x Redred
ODPOWIEDZ

Wróć do „Ogólny - Roślinność”