Cryptocoryna pytanko szybkie

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika

Autor
kubusiek77
Zapaleniec
Posty: 467
Rejestracja: sob lis 29, 2008 6:31 pm
Lokalizacja:
Płeć:

Cryptocoryna pytanko szybkie

#1

Post autor: kubusiek77 »

Niestety moim zebrom znudziła się juz kryptokoryna i zaczęły ją masakrować, więc zdecydowałem się przenieść ją do 240stki i tu moje pytanie:

Czy przyciąć jej korzenie przed posadzeniem czy zostawić w spokoju? Na razie pływa sobie i czeka na waszą decyzję.... to jest kryptokoryna aponogetolistna

A wygląda tak:

Obrazek
I'm back again!!!

Obrazek
Awatar użytkownika

matka siedzi z tyłu
Miszcz
Posty: 3549
Rejestracja: ndz lis 16, 2008 11:48 pm
Lokalizacja:
Płeć:

Re: Cryptocoryna pytanko szybkie

#2

Post autor: matka siedzi z tyłu »

Nie przycinaj, kryptokoryny bardzo tego nie lubią.
-Mieliście zamiar z zimną krwią strzelać do tych ludzi?
-Nie, sir. Tylko ostrzegawczy strzał w głowę, sir.
Awatar użytkownika

Autor
kubusiek77
Zapaleniec
Posty: 467
Rejestracja: sob lis 29, 2008 6:31 pm
Lokalizacja:
Płeć:

Re: Cryptocoryna pytanko szybkie

#3

Post autor: kubusiek77 »

Ok, to idę myśleć gdzie ją posadzić... :razz:
I'm back again!!!

Obrazek
Awatar użytkownika

matka siedzi z tyłu
Miszcz
Posty: 3549
Rejestracja: ndz lis 16, 2008 11:48 pm
Lokalizacja:
Płeć:

Re: Cryptocoryna pytanko szybkie

#4

Post autor: matka siedzi z tyłu »

Wiesz, jak przytniesz te korzenie, to ona nie powinna Ci całkiem zdechnąć, ale może to długo odchorowywać.
-Mieliście zamiar z zimną krwią strzelać do tych ludzi?
-Nie, sir. Tylko ostrzegawczy strzał w głowę, sir.
Awatar użytkownika

Autor
kubusiek77
Zapaleniec
Posty: 467
Rejestracja: sob lis 29, 2008 6:31 pm
Lokalizacja:
Płeć:

Re: Cryptocoryna pytanko szybkie

#5

Post autor: kubusiek77 »

matka siedzi z tyłu pisze:Wiesz, jak przytniesz te korzenie, to ona nie powinna Ci całkiem zdechnąć, ale może to długo odchorowywać.
Właśnie coś takiego kiedyś czytałem tylko nie byłem pewien czy to chodziło też o kryptokoryny.

dzięki...
I'm back again!!!

Obrazek
Awatar użytkownika

matka siedzi z tyłu
Miszcz
Posty: 3549
Rejestracja: ndz lis 16, 2008 11:48 pm
Lokalizacja:
Płeć:

Re: Cryptocoryna pytanko szybkie

#6

Post autor: matka siedzi z tyłu »

kubusiek77 pisze: Właśnie coś takiego kiedyś czytałem tylko nie byłem pewien czy to chodziło też o kryptokoryny.
Właśnie przede wszystkim o kryptokoryny. One są w ogóle bardzo wrażliwe na wszelkie zmiany; przesadzanie, zmiana oświetlenia, temperatury, sposobu nawożenia, przycinanie korzeni... Nie zawsze, ale często wtedy bardzo marnieją, robią się im dziury w liściach, w ogóle tracą część, niekiedy bardzo dużo, liści, te co pozostały robią się sflaczałe i oklapłe... To jest właśnie tzw. choroba zwartek. Ale trzeba to cierpliwie przeczekać, to są mimo wszystko rośliny o bardzo dużej woli przetrwania. Mnie właśnie w jednym akwarium rośnie jedna mała kryptokorynka, która w innym akwarium kilka miesięcy wcześniej znikła zupełnie i zachował się tylko kawałek kłącza w żwirku.
Ostatnio zmieniony śr gru 10, 2008 9:39 pm przez matka siedzi z tyłu, łącznie zmieniany 1 raz.
-Mieliście zamiar z zimną krwią strzelać do tych ludzi?
-Nie, sir. Tylko ostrzegawczy strzał w głowę, sir.
Awatar użytkownika

Autor
kubusiek77
Zapaleniec
Posty: 467
Rejestracja: sob lis 29, 2008 6:31 pm
Lokalizacja:
Płeć:

Re: Cryptocoryna pytanko szybkie

#7

Post autor: kubusiek77 »

Zebry mi właśnie poodgryzały największe liście i trochę młodych, ale i tak trzymała się świetnie, ma bujne korzenie, więc myślę że będzie dobrze. W sobotę dostanie tabletę i zobaczymy jak to będzie..
I'm back again!!!

Obrazek

Dein

Re: Cryptocoryna pytanko szybkie

#8

Post autor: Dein »

Ale takie bujne korzenie trudno prawidłowo upchnąć. Jak są zawinięte gdzieś, a to nieuniknione, kiedy się pcha w zalane podłoże taką wiąchę, roślina też adaptuje się dłuższą chwilę.
Zwartki w ogóle są dość nieprzewidywalne i mnie się ta reguła z cięciem korzeni nie sprawdza. Zawsze roślinka trochę się psuje, kiedy kupuję nową i masakruję bryłę korzeniową, ale już roślinę tej samej odmiany, która się w akwarium zadomowiła, mogę dowolnie dzielić, ciachać korzenie i rozsadzać, byle w podobnym miejscu, z podobną warstwą żwiru i podobnym zacienieniem.
Awatar użytkownika

Autor
kubusiek77
Zapaleniec
Posty: 467
Rejestracja: sob lis 29, 2008 6:31 pm
Lokalizacja:
Płeć:

Re: Cryptocoryna pytanko szybkie

#9

Post autor: kubusiek77 »

Po jednym dniu wydaje się że odżyła, jakaś taka bardziej zielona się zrobiła i wyciągnęła się do góry.... a może mi się tylko wydaje, albo to światło lepsze jakieś, poczekamy zobaczymy..... :wink:
I'm back again!!!

Obrazek
Awatar użytkownika

Bohdan
Zapaleniec
Posty: 263
Rejestracja: ndz gru 28, 2008 12:10 am
Lokalizacja:
Płeć:

Re: Cryptocoryna pytanko szybkie

#10

Post autor: Bohdan »

Cryptocoryny powinno sadzić się jak najszerzej to znaczy nie zbierać korzeni razem i nie wciskać ich pionowo w dól w podłoże.
Szeroko rozłozone korzenie w górnej partii podłoża powinny same się ukorzeniać.
Cryptocoryny można również sadzić w plastikowych zbioriczkach/koszyczkach w których to znajduje sie ziemia, Warto dodać też węgla drzewnego ponieważ hamują on procesy gnilne....
ODPOWIEDZ

Wróć do „Ogólny - Roślinność”