rośliny na korzeń ponad wodą

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika

Autor
ziabak
Guru
Posty: 2115
Rejestracja: pt wrz 11, 2009 7:37 pm
Lokalizacja: Bielany
Na imię mam: Monika
Płeć:

rośliny na korzeń ponad wodą

#1

Post autor: ziabak »

czy znacie jakieś rośliny nadające się do posadzenia na korzenie wystające z akwarium tak, by rosły ponad powierzchnią wody? Interesują mnie rośliny formatu anubiasów - niezbyt wysokie, ale mogą być pnące. Oczywiście korzenie roślin miałyby bezpośredni dostęp do wody w akwarium. Chodzi mi też o taką sytuację by rośliny w ten sposób posadzone nie ususzyły się pod oświetleniem bez dodatkowych zraszaczy itp. - przewiduję od czasu do czasu zroszenie ich, ale muszą wytrzymywać bez tego zabiegu cały dzień. Zastanawiam się, czy są może jakieś doniczkowe rośliny - których korzenie nie zgniją na powierzchni (bez sadzenia w ziemi a tylko zamoczone w wodzie) a liscie nie ususzą się bez ciągłego zraszania - przy czym liście niestety muszą być dużo drobniejsze niż np. skrzydłokwiat i nie moga być oczywiście trujące jak bluszcze :roll:
Ameca splendens, Xenotoca eiseni, P.wingei standard, snake skin, japan blue, blond, red scarlet, El Tigre, Limia tridens, drobniczka, Limia nigrofasciata, Poecilia gillii, C.pygmaeus, L.multifasciatus, wieloplamka, Gambusia affinis.
Awatar użytkownika

neptun
Uzależniony
Posty: 529
Rejestracja: śr sty 07, 2009 10:45 pm
Lokalizacja:
Płeć:

Re: rośliny na korzeń ponad wodą

#2

Post autor: neptun »

No to zes teraz dala niezla zagwozdke :faint:
Awatar użytkownika

neptun
Uzależniony
Posty: 529
Rejestracja: śr sty 07, 2009 10:45 pm
Lokalizacja:
Płeć:

Re: rośliny na korzeń ponad wodą

#3

Post autor: neptun »

Awatar użytkownika

Autor
ziabak
Guru
Posty: 2115
Rejestracja: pt wrz 11, 2009 7:37 pm
Lokalizacja: Bielany
Na imię mam: Monika
Płeć:

Re: rośliny na korzeń ponad wodą

#4

Post autor: ziabak »

oo.. ale link ten ostatni, aż mnie zatkało - co ja bym dała za taki metraż, też by tak wyglądał :D

dzięki Neptun - no to mam teraz sama zagłostkę, bo mi czacha aż dymi od pomysłów :evil:
Ameca splendens, Xenotoca eiseni, P.wingei standard, snake skin, japan blue, blond, red scarlet, El Tigre, Limia tridens, drobniczka, Limia nigrofasciata, Poecilia gillii, C.pygmaeus, L.multifasciatus, wieloplamka, Gambusia affinis.
Awatar użytkownika

neptun
Uzależniony
Posty: 529
Rejestracja: śr sty 07, 2009 10:45 pm
Lokalizacja:
Płeć:

Re: rośliny na korzeń ponad wodą

#5

Post autor: neptun »

ziabak pisze:oo.. ale link ten ostatni, aż mnie zatkało - co ja bym dała za taki metraż, też by tak wyglądał
Jak widzialem twoje baniaki to nie watpie,ze i to uda Ci zrobic ;)
ziabak pisze:dzięki Neptun
Drobiazg.Ciesze sie,ze choc troche moglem pomoc :)
Ostatnio zmieniony śr sty 06, 2010 9:56 pm przez neptun, łącznie zmieniany 1 raz.

JPK
Guru
Posty: 2040
Rejestracja: sob wrz 27, 2008 10:28 am
Lokalizacja: Warszawa Wola
Na imię mam: Kuba
Płeć:

Re: rośliny na korzeń ponad wodą

#6

Post autor: JPK »

Ziabak,
a może dobrze by się prawił normalny, pnący kwiatek - niech mnie drzwi ścisną, jeśli wiem jak się nazywa :razz: - ten co opisywałem na spotkaniu i Ty powiedziałaś nazwę :neutral: - jak znajdę w necie to zalinkuję :mrgreen: posadzony w normalnej doniczce i podwieszony trochę nad łańcuszkami, czy na jakiejś półce i opleciony w łańcuszki, w końcu jakby dotarł do wody to by się na niej położył i zaczął wytwarzać liście pływające (?) w każdym razie "leżał" by na tej wodzie i rósł dalej (widziałem taką formę w necie).
450l + 112l :)
Awatar użytkownika

Autor
ziabak
Guru
Posty: 2115
Rejestracja: pt wrz 11, 2009 7:37 pm
Lokalizacja: Bielany
Na imię mam: Monika
Płeć:

Re: rośliny na korzeń ponad wodą

#7

Post autor: ziabak »

to ten kwiatek co u mnie wisi nad 270 l - tylko ja tam niestety nie bedę miała miejsca na doniczkę :( bo to o to nowe akwa chodzi - pod tym nano z drobniczkami. Tam jest tyle przestrzeni coby podwiesić lampę i już jest zbiornik niżej, ale... hmm - może on by i bez doniczki rósł - a on nie jest przypadkiem trujący? Bo kiedyś mi coś ktoś mówił, że mu kot się zatruł jak go obgryzał - ale nie wiem czy to dokładnie o ten chodzi :roll: Jakby mu obciąć ze 3 gałazki, puścić na tych korzeniach wystających z akwa i niech te gałązki sobie puszczą korzonki do wody - ciekawa jestem czy to by mu nie wystarczyło... Tylko listki ma w proporcjach chyba trochę za duże do formatu calego akwa :/

... ale wypowiedź pokręcona ;)
Ameca splendens, Xenotoca eiseni, P.wingei standard, snake skin, japan blue, blond, red scarlet, El Tigre, Limia tridens, drobniczka, Limia nigrofasciata, Poecilia gillii, C.pygmaeus, L.multifasciatus, wieloplamka, Gambusia affinis.
Awatar użytkownika

matka siedzi z tyłu
Miszcz
Posty: 3549
Rejestracja: ndz lis 16, 2008 11:48 pm
Lokalizacja:
Płeć:

Re: rośliny na korzeń ponad wodą

#8

Post autor: matka siedzi z tyłu »

Czy chodzi Wam o scindapsusa?
Jeśli tak, to owszem, ja spotkałam się z informacją, że jest trujący, ale to chyba nieprawda, bo nieraz widziałam go rosnącego tuż przy akwarium z liśćmi zamoczonymi w zbiorniku. A moi rodzice mieli go w terrarium z żółwiem, żółw całego zeżarł i nic mu nie zaszkodziło.

Ziabak, a może jakaś oplątwa (tillandsia) albo orchidea? One są epifitami, nie potrzebują gleby.
Ostatnio zmieniony czw sty 07, 2010 1:28 pm przez matka siedzi z tyłu, łącznie zmieniany 2 razy.
-Mieliście zamiar z zimną krwią strzelać do tych ludzi?
-Nie, sir. Tylko ostrzegawczy strzał w głowę, sir.

JPK
Guru
Posty: 2040
Rejestracja: sob wrz 27, 2008 10:28 am
Lokalizacja: Warszawa Wola
Na imię mam: Kuba
Płeć:

Re: rośliny na korzeń ponad wodą

#9

Post autor: JPK »

matka siedzi z tyłu pisze:Czy chodzi Wam o scindapsusa?
O to to właśnie ! :mrgreen:
IMHO wygląda świetnie na wodzie i jak założę jakiś otwarty baniak ozdobny to na bank będę go mieć :wink:
No i chyba trujący być nie może, bo akwaryści często go sadzą nad zbiornikiem, żeby się płożył :smile:
ziabak pisze:bo to o to nowe akwa chodzi - pod tym nano z drobniczkami.
Ja myślałem, że Ty i drobniczkowe zlikwidujesz razem z tym maleństwem w zamian za nowe :lol:
Ale nawet jeśli nie to i tak chyba zmieści się nie wielka doniczka z tym kwiatkiem ??
450l + 112l :)
Awatar użytkownika

Autor
ziabak
Guru
Posty: 2115
Rejestracja: pt wrz 11, 2009 7:37 pm
Lokalizacja: Bielany
Na imię mam: Monika
Płeć:

Re: rośliny na korzeń ponad wodą

#10

Post autor: ziabak »

matka siedzi z tyłu pisze:Ziabak, a może jakaś oplątwa (tillandsia) albo orchidea? One są epifitami, nie potrzebują gleby.
fajne te oplątwy - bardzo dużo gatunków, może jakbym znalazła te najmniejsze do 10 cm to bym takie posadziła :roll:
Misquamacus pisze: Ja myślałem, że Ty i drobniczkowe zlikwidujesz razem z tym maleństwem w zamian za nowe :lol:
Ale nawet jeśli nie to i tak chyba zmieści się nie wielka doniczka z tym kwiatkiem ??
o nie, w żadnym wypadku :) góra zostaje - przeróbce poddany będzie dół.
Ostatnio zmieniony czw sty 07, 2010 2:30 pm przez ziabak, łącznie zmieniany 1 raz.
Ameca splendens, Xenotoca eiseni, P.wingei standard, snake skin, japan blue, blond, red scarlet, El Tigre, Limia tridens, drobniczka, Limia nigrofasciata, Poecilia gillii, C.pygmaeus, L.multifasciatus, wieloplamka, Gambusia affinis.

Dzym
Gaduła
Posty: 184
Rejestracja: pt mar 13, 2009 11:55 am
Lokalizacja:
Płeć:

Re: rośliny na korzeń ponad wodą

#11

Post autor: Dzym »

bradzo fajnym i ciekawym rozwiązaniem są żabienice jak i Cibora zmienna

pokazana tutaj -> http://www.aquagora.fr/CAPA2009/fiche_fr_2009_214.html

Pozdrawiam
Ostatnio zmieniony pt sty 08, 2010 3:37 pm przez Dzym, łącznie zmieniany 1 raz.
..:: ja jestem ten, którego cień wzbudza lęk ::..
Awatar użytkownika

Autor
ziabak
Guru
Posty: 2115
Rejestracja: pt wrz 11, 2009 7:37 pm
Lokalizacja: Bielany
Na imię mam: Monika
Płeć:

Re: rośliny na korzeń ponad wodą

#12

Post autor: ziabak »

Dzym - świetny przykład - dokładnie o taki efekt zbiornika mi chodzi, idealnie podsunąłeś :D jest tylko jeden mankament - pokazany zbiornik jest wielokrotnie większy od mojego planowanego i choć papirusy i żabienice wyglądają perfekcyjnie obawiam się, że do moich proporcji bedą za duże :sad: -chyba, że uparcie popróbuję z jakimiś mniejszymi gatunkami żabienic a papirusy po prostu bedę co jakiś czas wyciągać jak przerosną i sadzić nowe :roll:

wygląda to pięknie... żal, że takiego nie mogę sobie baniaczka postawić by zrealizować mój pomysł
Ameca splendens, Xenotoca eiseni, P.wingei standard, snake skin, japan blue, blond, red scarlet, El Tigre, Limia tridens, drobniczka, Limia nigrofasciata, Poecilia gillii, C.pygmaeus, L.multifasciatus, wieloplamka, Gambusia affinis.

Dzym
Gaduła
Posty: 184
Rejestracja: pt mar 13, 2009 11:55 am
Lokalizacja:
Płeć:

Re: rośliny na korzeń ponad wodą

#13

Post autor: Dzym »

możesz większe liście żabienicy odcinać i trzymać ją "na uwięzi" z mniejszymi liścmi a trawkę możesz też ciąć i formować :) tym sposobem możesz mieć formy miniaturowe :)
..:: ja jestem ten, którego cień wzbudza lęk ::..
Awatar użytkownika

Autor
ziabak
Guru
Posty: 2115
Rejestracja: pt wrz 11, 2009 7:37 pm
Lokalizacja: Bielany
Na imię mam: Monika
Płeć:

Re: rośliny na korzeń ponad wodą

#14

Post autor: ziabak »

:) będę kombinować - w tym kierunku chę na pewno iść co widać na focie
Ameca splendens, Xenotoca eiseni, P.wingei standard, snake skin, japan blue, blond, red scarlet, El Tigre, Limia tridens, drobniczka, Limia nigrofasciata, Poecilia gillii, C.pygmaeus, L.multifasciatus, wieloplamka, Gambusia affinis.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Ogólny - Roślinność”