problem z anubiasami i mchami.

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika

Autor
kamil.slowinski
Gość
Posty: 9
Rejestracja: ndz wrz 13, 2009 8:30 pm
Lokalizacja:
Płeć:

problem z anubiasami i mchami.

#1

Post autor: kamil.slowinski »

Akwarium 375 l - zbiornik około 3 miesięcy

parametry

filtr wewnętrzny RESUN SP-3800L (1800l / h)
kaskada PENN-PALAX CASCADE 300 (1200 l / h)
oświetlenie: zbiornik otwarty lampa HEGEN GLO 2x39 W - T5 8-10 h/dziennie

Parametry wody
PH 8-8,4
KH 6
GH 14
HO2 0
HO3 10

Nawożenie- sole mineralne
KNO3
MGSO4
K2SO4
KH2PO4
FE 8%

Podłoże ok 60kg gres bazaltowy

Korzenie własna impregnacja

1,Mój problem dotyczy zmiany koloru mchów z ciemno zielonego na brunatny. Ale i tak nadal rosną oraz nie mają objawów gnicia. Co może być przyczyną???

ObrazekObrazek

2,Drugim problemem są anubiasy które w dużej części zaczęły gnić. Część anubiasów zostala przeniesiona z typu zbiornika holendra o ph ok 6 i tw. ogólnej 4. Tu również moje o powody.

ObrazekObrazek

Czy jest jakaś naturalna metoda na zbicie PH inna niż :
CO2
TORF\TORFIN
SZYSZKI OLCHOWE
chodzi mi o coś co nie zabarwi wody na kolor brunatny??
Ostatnio zmieniony ndz sie 15, 2010 1:50 pm przez kamil.slowinski, łącznie zmieniany 2 razy.
Zasady co do odbierania roślin ode mnie.
- Wiesz że nie możesz dotrzeć na spotkanie zadzwoń, nie zachowuj się jak dziecko
- Nie chcesz nie rezerwuj Rezerwacja Zawsze na PW i na FORUM
Awatar użytkownika

MishaMish0wsky
Uczestnik
Posty: 46
Rejestracja: śr lut 24, 2010 6:39 pm
Lokalizacja: Warszawa, Sadyba
Płeć:

Re: problem z anubiasami i mchami.

#2

Post autor: MishaMish0wsky »

lignit znacznie zbija ph i nie barwi wody wbrew opiniom, poza tym uwalnia do wody mikro i makro elementy potrzebne rośliną do wzrostu, warto poczytać o tym.
Ostatnio zmieniony wt sie 03, 2010 12:12 am przez MishaMish0wsky, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika

Autor
kamil.slowinski
Gość
Posty: 9
Rejestracja: ndz wrz 13, 2009 8:30 pm
Lokalizacja:
Płeć:

Re: problem z anubiasami i mchami.

#3

Post autor: kamil.slowinski »

Ciekawe. dobrze dziś postaram się gdzieś kupić ten preparat. bo to PH mnie przeraża. dziś albo jutro też podepnę butle z CO2 bo muszą ją nabić.

ten "lignit" szybko działa?? bo na razie nie ma tam ryb więc można Eksperymentować :D jakiejś konkretnej firmy i ile mam kupić i co załadować go do filtra?? bo powiem szczerze nie kojarzę tego preparatu.

to jest to ??
http://www.adin.pl/ogloszenia/59846.html

a jak nie to możesz podać mi gdzie mogę kupić bo nie widzę tego i szukam...
Ostatnio zmieniony wt sie 03, 2010 11:14 am przez kamil.slowinski, łącznie zmieniany 2 razy.
Zasady co do odbierania roślin ode mnie.
- Wiesz że nie możesz dotrzeć na spotkanie zadzwoń, nie zachowuj się jak dziecko
- Nie chcesz nie rezerwuj Rezerwacja Zawsze na PW i na FORUM

polakko 78
Gaduła
Posty: 140
Rejestracja: sob sie 14, 2010 4:06 pm
Lokalizacja: Pilaszków
Na imię mam: Artur
Płeć:

Re: problem z anubiasami i mchami.

#4

Post autor: polakko 78 »

kamil.slowinski pisze:oświetlenie: zbiornik otwarty lampa HEGEN GLO 2x39 W - T5 8-10 h/dziennie
IMHO takie oświatlenie to zdecydowanie za mało.wychodzi Ci 0.2W/litr. Pomyśl nad dodaniem jeszcze jednej belki.
Podałeś parametry wody z akwarium
kamil.slowinski pisze:KH 6
GH 14
,podaj parametry wody z kranu. jeżeli masz bardzo twardą wodę, przy takim litrażu proponuję filtr odwóconej osmozy-woda kryształ i mięciutka :mrgreen:
Przy takiej twardości węglanowej KH-6(według mnie jest ok.), wystarczy podanie co2(jak napisałeś z butli) i PH Ustabilizujesz.
pozdrawiam.polakko :wink:

ROMEK
Gaduła
Posty: 113
Rejestracja: śr cze 09, 2010 9:14 am
Lokalizacja:
Płeć:

Re: problem z anubiasami i mchami.

#5

Post autor: ROMEK »

:wink:
Ostatnio zmieniony śr sie 18, 2010 2:24 pm przez ROMEK, łącznie zmieniany 2 razy.

polakko 78
Gaduła
Posty: 140
Rejestracja: sob sie 14, 2010 4:06 pm
Lokalizacja: Pilaszków
Na imię mam: Artur
Płeć:

Re: problem z anubiasami i mchami.

#6

Post autor: polakko 78 »

ROMEK pisze:Moc źródła światła należy wyrażać w lumenach a nie w wattach...
Wyrażanie "mocy źródła światła" w wattach jest jak przeliczanie kilograma na nanometry. Kup 1000000 nanometrów ogórków na bazarze to zrozumiesz o ocb...
nie da się mierzyć mocy w lumenach, ;)

lumen (lm) - jednostka miary strumienia świetlnego, wykorzystuje się te dwie jednostki do obliczenia wydajności źródła światła lm/w.
ROMEK pisze:zelicznik W/l jest typowym forumowym wymysłem pseudo znawców, którzy własne teorie wymyślają...
to jest Twoje zdanie na ten temat.
Dla mnie jako początkującego na początek podstawą jest przybliżenie w/l. faktycznie chcąc iść dalej, co staram się robić, to pogłębianie wiedzy dotyczącej akwarystyki i osprzętu.
ROMEK pisze:co to jest HO2 i HO3 ?? Czy coś takiego istnieje w naszym wymiarze ??
-można to nazwać rzeczywistą pomyłką pisarską.
pozdrawiam.polakko
Awatar użytkownika

grazdar1
Uzależniony
Posty: 693
Rejestracja: wt wrz 08, 2009 11:04 am
Lokalizacja:
Płeć:

Re: problem z anubiasami i mchami.

#7

Post autor: grazdar1 »

moim zdaniem -ph podwyższają ci sole podawane przy nawożeniu ---brak oświetlenia i CO2 praktycznie powoduje niewykorzystywanie ich przez rośliny i ich kumulację[woda kranowa ph ok 7,8+ sole szczególnie MG...--a masz rosliny malo wymagające pod tym względem [mikrozoria, anubiasy ,mchy ]
musisz sie zdecydowac w którym kierunku chcesz iść -może low tech ?? przy takim oswietleniu i roślinach lub w stronę typowego roślinniaka -w obu przypadkach polecam jakąś literaturę wprowadzającą przed decyzją
twój problem podejrzewam to okrzemki -zbyt mało swiatła i zbyt duza cyrkulacja
ale jak mówie -najpierw decyzja -w jakim kierunku iśĆ
zamiast purigenu zalecałbym CHEMI PURE ELITE - krzemiany i fosforany ,związki węgla organicznego
purigen bardziej wpływa na cykl azotowy -a roślinom związki azotowe są potrzebne -chyba że akwarium jest przerybione--może na jakiś czas byłby ok ale po co wydawać kasę jak za jakis czas rosliny poradza sobie a jak widze NO3 w porządku--wg tego co podajesz testy oprócz ph ok -nawet KH I GH JAK NA KRANÓWE to pozazdrościć -----
MOŻE COŚ CI ZATWARDZA WODĘ ???JAKIŚ ELEMENT WYSTROJU, PODŁOZA
CZYLI ;
2x tyle swiatła -nie zaszkodzi przy low techu [przy roślinnym to 4x 54w minimum--0,5w /l to minimum
CO2- też nie zaszkodzi
CHEMI PURE ELITE
zmniejsz przepływ w wewn jak możesz lub skieruj tak by zmniejszyć go
do kaskady jak najlepsze wkłady biologiczne i gąbka na wlot kaskady
i narazie minimum nawożenia do momentu wyprowadzenia na prostą
no i najważniejsze to lektura o typach zbiorników , biotopów itp przed założeniem akwarium -podstawy akwarystyki -decyzja ,wybór i realizacja -a potem zdobywanie doświadczenia na podstawie błędów i kolegów bardziej doświadczonych a powoli dojdziesz do momentu kiedy telewizor przestanie dla ciebie istnieć bo podziwiac bedziesz swoje dzielo
grazdar1
Awatar użytkownika

matka siedzi z tyłu
Miszcz
Posty: 3549
Rejestracja: ndz lis 16, 2008 11:48 pm
Lokalizacja:
Płeć:

Re: problem z anubiasami i mchami.

#8

Post autor: matka siedzi z tyłu »

Panowie, a może byście jednak skierowali swoją energię na udzielenie pomocy Kamilowi? Bo na razie to skoncentowaliście się na dowalaniu sobie nawzajem, a zasadniczy problem jak leżał odłogiem, tak nadal leży.

Tak się zaperzyliście, że nawet nikt nie zauwazył, że ten "anubias" to microsorium :razz:

Kamil, napisz coś więcej - od jak dawna masz te problemy z roślinami, jakie masz inne rośliny i czy z nimi jest wszystko w porządku? Jaki to jest mech? Jaka jest temperatura wody? Jaka obsada? Napisałes o korzeniach "własna impregnacja" - to znaczy jaka?
Ostatnio zmieniony śr sie 18, 2010 10:59 am przez matka siedzi z tyłu, łącznie zmieniany 1 raz.
-Mieliście zamiar z zimną krwią strzelać do tych ludzi?
-Nie, sir. Tylko ostrzegawczy strzał w głowę, sir.
Awatar użytkownika

grazdar1
Uzależniony
Posty: 693
Rejestracja: wt wrz 08, 2009 11:04 am
Lokalizacja:
Płeć:

Re: problem z anubiasami i mchami.

#9

Post autor: grazdar1 »

moja rada -wrzuć do filtra chemipure i purigen po najmniejszym opakowaniu -dla zgody
[niektórzy mają to i to ] - chemipure jest na 3-4 miesiące [uciebie 1-2podejrzewam] -purigen -bedziesz mógł regenerować i potórnie wykorzystać
CO2 W PLYNIE -normalna dawka -do zaniku problemu
co2 z butli -jak masz też nie zaszkodzi - zbije ci ph
nawożenie -może narazie jakiś ogólny nawóz jak PROFITO EASY LIFE W 1/4 dawwki
rozwiązanie na teraz -
dalej w międzyczasie musisz sie zdecydować co chcesz i do tego dostosowac wszystkie elementy -czyli swiatlo ,CO2 , NAWOŻENIE
no i sprawa preparowania korzeni ???
grazdar1
Awatar użytkownika

matka siedzi z tyłu
Miszcz
Posty: 3549
Rejestracja: ndz lis 16, 2008 11:48 pm
Lokalizacja:
Płeć:

Re: problem z anubiasami i mchami.

#10

Post autor: matka siedzi z tyłu »

Ja jeszcze dodam, że skoro rosliny zostały przeniesione z innego akwarium, w którym parametry wody są tak bardzo odmienne (na co też nikt w ferworze walki nie zwrócił uwagi), to muszą się do nowych warunków przystosować, i czasem taki proces przechodzą dość ciężko.


Każdy post niedotyczący bezpośrednio problemów założyciela wątku zostanie usunięty, a jego autor ukarany.
Ostatnio zmieniony śr sie 18, 2010 12:05 pm przez matka siedzi z tyłu, łącznie zmieniany 1 raz.
-Mieliście zamiar z zimną krwią strzelać do tych ludzi?
-Nie, sir. Tylko ostrzegawczy strzał w głowę, sir.

Jola75
Maniak
Posty: 777
Rejestracja: śr kwie 07, 2010 8:02 pm
Lokalizacja:
Płeć:

Re: problem z anubiasami i mchami.

#11

Post autor: Jola75 »

Moim zdaniem tak jak napisała matka, popierwsze rośliny muszą odchorować pozatym mchy lubią wyższe no3, zbadałabym też po4 czy proporcje są prawidłowe 10:1, i światło mało mało mało, teoretycznie to nie są rośliny światłolubne ale to co masz to nic, więc różnie to może być, zaczęłabym też podlewać zbiornik easycarbo, moim zdaniem może tylko pomóc no i czas, daj czas roślinom żeby się zadomowiły. Co do ph najlepszym i najtańszym rozwiązaniem jest użycie wody z filtra RO poza ph spadną ci też twardości a to może tylko pomóc wodę z filtra Ro można kupić (jeśli się filtra nie ma) w każdym dobrym sklepie akwarystycznym.

rafkasopel

Re: problem z anubiasami i mchami.

#12

Post autor: rafkasopel »

hello, to ja CHAM :mrgreen:

czy problem dalej aktualny ?
czy ktokolwiek miał coś takiego jak na tych zdjęciach ?

bo ja miewałem często ( mech , anubias microzorium ) roślinie jestem jak Ziobro dla Millera, aczkolwiek to 90% mojej zieleniny.
światło mają gdzieś nawozy tym bardziej a już EC w szczególności , podobno lubią azotyny i azotany itp. pozytywny syf a ktoś mimo wszystko proponuje podmianę wody na osmozę.
na jałową wodę która jak jej nazwa wskazuje (jest czysta i źle doprawiona wyjałowi ryby i rośliny)
bo oczywiście Ro jest super jak wiemy do czego i po co ją używać bo sama z mineralizatorem to śmierć dla dla roślin.

Daj Kamil znać co i jak ale moim skromnym zdaniem jest już dobrze bo domyślam się dla czego miałeś problem.

Zamiast szukać przyczyn od początku , dostałeś podpowiedzi na ładne parę pln ( tak jak w każdym pierwszym lepszym warsztacie samochodowym awarię rozpatruje się od najdroższego tematu)

W/g mojej opinii temat już nie jest do udowodnienia no chyba że nie dałeś rady powyższymi sposobami to szybko się odzywaj.

Pozdrawiam.
Rafał
ODPOWIEDZ

Wróć do „Ogólny - Roślinność”