Profilux 2 i np.maile o alarmie

Wiesz jak samemu wykonać pokrywy, filtry lub masz inne ciekawe pomysły, to jest dział dla ciebie. Zrób to sam czyli Adam Słodowy radzi :) Zrobiłeś coś ciekawego ? Pochwal się, nie kryj talentu przed światem....
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika

Autor
rhino
Arcymistrz
Posty: 4316
Rejestracja: wt sie 24, 2010 1:57 pm
Lokalizacja: Kraków,Warszawa-Wawer
Płeć:

Profilux 2 i np.maile o alarmie

#1

Post autor: rhino »

Cześć ,

może komuś przyda się pomysł .
Mam Profiluxa II , niestety nie ma on klienta poczty ani web serwera , wymiana na Profilux III nie uzasadniona (finansowo , mentalnie itp.)
Złożyłem więc sobie najtańszy komputer typu micro (śmieszne pieniądze , niski pobór prądu , małe gabaryty) który to na stałe połączyłem (LAN) z Profiluxem .Efekt : cykliczne maile z raportami , maile z alarmami i dostęp i sterowanie z Androida , iOS-a czy windows za pomocą programu TeamViewer .
Może dla kogoś taka automatyzacja to za dużo ale często zawodowo mam wyjazdy a teraz śpię spokojnie (przynajmniej jeśli chodzi o akwarium ;) ).

Marcin
Ratel

pkucaba
Miszcz
Posty: 3741
Rejestracja: śr gru 01, 2010 9:58 pm
Lokalizacja: Witolin
Na imię mam: Piotr
Płeć:

Profilux 2 i np.maile o alarmie

#2

Post autor: pkucaba »

Marcin rozwiń proszę... Nie wszyscy mogą wiedzieć o co chodzi...
Awatar użytkownika

jgoluch
Guru
Posty: 2161
Rejestracja: pn lip 23, 2012 12:50 pm
Lokalizacja: Tarchomin
Płeć:

Profilux 2 i np.maile o alarmie

#3

Post autor: jgoluch »

rhino pisze:komputer typu micro
Domyślam się, że chodzi o Raspberry Pi lub jakiś podobny.

Sprzęt niewielkich rozmiarów, a ma potencjał.
W zasadzie, z kilkoma modyfikacjami, byłby w stanie zastąpić pewnie i profiluxa w całości.
Jakiś czas temu, widziałem kilka sterowników na jego bazie.
Awatar użytkownika

Autor
rhino
Arcymistrz
Posty: 4316
Rejestracja: wt sie 24, 2010 1:57 pm
Lokalizacja: Kraków,Warszawa-Wawer
Płeć:

Profilux 2 i np.maile o alarmie

#4

Post autor: rhino »

Jacek ,
dobrze kombinujesz ;) ale chwilowo Raspberry mam nie sprawdzone (czekam na dostawę) , problemem jest program GHL Profilux Control - występuje tylko w wersji "na Windows" a na Pi winda nie ruszy . Podobno jest jakiś emulator Windows na Linuxa - dostanę Pi to sprawdzę czy pójdzie :) . Ja u siebie zastosowałem jakiegoś chinolka z dyskiem 32GB z procesorem Atom ale może być KAŻDA maszyna na której da się uruchomić windows , nawet stara maszyna z PIII na pokładzie za 50-100 PLN i czasem na Allegro do kupienia z licencją Windows , może to być również nasz PC załączony na okres urlopu :)
Projekt kompa akwarystycznego na Pi podoba mi się bardzo ale trochę "dłubaniny" z tym jest .

pkucaba,
Profilux w wersji 2 nie ma możliwości samodzielnego wysyłania maili ani możliwości zalogowania się na niego z urządzeń mobilnych tylko z PC z zainstalowanym programem Profilux Control , Profilux 3 ma te wszystkie bajery łącznie z aplikacjami na Androida ale cena jest barbarzyńska .Dokładając do Profilux2 taniego PC-ta masz już maile (o alarmach , raporty czasowe o stanie czujników i wyjść) a także po zainstalowaniu darmowego programu TeamViewer (albo coś VNC-podobnego jak masz stałe IP) zdalny podgląd i możliwość sterowania z urządzeń mobilnych (modne ostatni tablety , smartfony itp.) .
Poniżej przykładowy mail z mojego systemu (profilux2 + PC) :

pH 1 6.92pH -

Temp 1 28.4C €

1X 2- 3- 4- 5X 6X 7- 8X



1 Eheim 2 AIR 5 UV 6 CO2 7 HEATER

Raport lub alarm przychodzi w formacie .txt i można go dowolnie modyfikować , znaczek - przy pH oznacza obniżanie , + podwyższanie a € stan OK . Analogicznie temperatura . Linia poniżej wyjścia (gniazda na listwie) numer gniazdka i X oznacza że jest w danym momencie załączone . Poniżej legenda co jest co .Na tym przykładzie widać że: 1 czyli filtr jest załączony ,2 napowietrzacz wyłączony , lampaUV (jeszcze nie używam ale miałem starą to podłączyłem pod obieg wody),CO2 -załączone ,grzałka wyłączona.W moim przypadku są 2 listwy po 4 gniazdka , 1 podłączona do UPS , jedna nie . Pod UPS mam profiluxa , filtr i dotlenianie , reszta w przypadku awarii sieci padnie .

Mam nadzieję że rozjaśniłem nieco , jeśli nie proszę pytać .
Marcin
Ratel

pkucaba
Miszcz
Posty: 3741
Rejestracja: śr gru 01, 2010 9:58 pm
Lokalizacja: Witolin
Na imię mam: Piotr
Płeć:

Profilux 2 i np.maile o alarmie

#5

Post autor: pkucaba »

Marcin ja rozumiem... Chodziło mi raczej o innych użytkowników mniej zorientowanych w zaawansowanych sterownikach akwarystycznych.

Wszystko pięknie, tylko profilux nie jest dla typowego zjadacza akwarystyki... Cena :razz:

Takie zautomatyzowanie akwarium bardzo ułatwia opiekę nad zbiornikiem...
Zwłaszcza przy zbiorniku z wymagającymi roślinami/mieszkańcami... - zapewnia stabilizację parametrów ...

Mnie w profiluxie podobają się moduły pomp perlastycznych... wyjątkowa precyzja i przede wszystkim niezawodność w dozowaniu nawozów.
Co prawda pompy perlastyczne można kupić i zastosować do innego sterownika - jak zwykle przeszkodą jest cena :(.

Powiadomienia o alarmach są przydatne, gdy jesteśmy poza domem i dzieje się coś niepokojącego np. jest wyciek, padła grzałka, jest problem z co2...
Tylko żeby to miało sens trzeba umieścić szereg czujników które wykryją ewentualne problemy...
Co do informacji, że filtr jest załączony - bez sensu. Informacja o braku przepływu w obwodzie filtra to byłaby przydatna informacja....
Sterownik moim zdaniem ma sterować urządzeniami i dawać znać o ewentualnych problemach...

-- 23 lip 2013, o 21:39 --

Marcin swoją drogą podobają mi się takie pomysły na rozbudowy...

-- 3 lis 2013, o 20:21 -
Wydzieliłem posty o dobowych wahania wody:

Rhino tak mi odpowiedział:
rhino pisze: Pkucaba ,
pkucaba pisze:profilux nie jest dla typowego zjadacza akwarystyki... Cena
Tutaj częściowo się zgodzę ale jeśli policzysz osobno pH-metr , kilka zaawansowanych timerów ,termostat (a właściwie dwa ,dzień/noc),układ sterujący starterami elektronicznymi (świt,zmierzch,zenit itp.) itd. to niewiele mniej wyjdzie niż gotowiec .
Nie namawiam nikogo do zakupu - nie mam w tym żadnego interesu po prostu mam starszą wersję z której wyciskam (poprzedni mój post o wifi) co się da za MAŁE pieniądze i staram się podzielić tym z innymi .

Wracając do techniki , obecnie mam 2 sondy (czujniki) - pH i temperatury i z nich idą alarmy . Myślę że dość istotne , tym bardziej że progi są programowalne i to my decydujemy co jest a co nie jest alarmem.
Dam Ci przykład z życia , 2 tygodnie temu byłem na 2 dniowym wyjeździe i dostałem alarm o niskim pH - super zawór CO2 Dennerle nie zamknął się ! Zdalnie wiele zrobić się nie dało - załączyłem światło na max , dotleniacz i ... modlitwa ale udało się , po powrocie było co zbierać (glony zbieram do dziś :-? ) Korzyść z tej awarii jest też taka, że poznałem bardzo sympatycznego forumowicza który zanabył fajny zawór kupiony przeze mnie (na szybko,po drodze) , bo docelowy w tym samym dniu mi doszedł :D
Masz rację co do sensowności informacji o załączonym filtrze ale już np. info o załączonym zaworze CO2 można nałożyć w na wykres pH i ze statystyk wyciągnąć jakieś wnioski ...
Cieszę się że Ci się podobają takie "wydumki" , za jakieś dwa tygodnie (jak zakupię filtr) będę chciał zrobić automatyczny cykl dobowy prądu wody (kierunek i siła) , na noc słaby , na dzień mocny .Sterowanie dowolnym timerem mechanicznym,elektronicznym lub Profiluxem :P , może temat znany ale trzeba go zrobić tanio. Spodobało mi się rozwiązanie z Eheim Professionel 3e tylko 3e nie jest dla typowego zjadacza ... ;)
Jak ktoś już ma pewne i tanie rozwiązanie to chętnie podpatrzę !

pozdrawiam
Marcin
ODPOWIEDZ