Filtr kubełkowy o pojemności ok 25L.

Wiesz jak samemu wykonać pokrywy, filtry lub masz inne ciekawe pomysły, to jest dział dla ciebie. Zrób to sam czyli Adam Słodowy radzi :) Zrobiłeś coś ciekawego ? Pochwal się, nie kryj talentu przed światem....
ODPOWIEDZ

Autor
hacek
Bywalec
Posty: 72
Rejestracja: sob lis 24, 2012 7:04 pm
Lokalizacja:
Płeć:

Filtr kubełkowy o pojemności ok 25L.

#1

Post autor: hacek »

Witam Wszystkich ponownie :)

Potrzebuję Waszej rady.
Mam na zbyciu beczkę o pojemności około 25L (typ jak na zdjęciu). Chodzą mi takie myśli po głowie, żeby zrobić z niej filtr "kubełkowy" do akwa 375L. Mam jednak co do tego pewne wątpliwości ponieważ nie wiem jaki minimalny przepływ wody powinien być w takim pojemniku, aby spełniał swoją rolę. Jak wydajna pompę zastosować w takim kubełku?

Pogladowe wykonanie filtra:

Obrazek
Awatar użytkownika

Lech-u
Admin
Posty: 21841
Rejestracja: ndz paź 30, 2011 10:22 pm
Lokalizacja: Warszawa-Piaseczno
Na imię mam: Lech-u
Płeć:

Filtr kubełkowy o pojemności ok 25L.

#2

Post autor: Lech-u »

hacek pisze:żeby zrobić z niej filtr "kubełkowy" do akwa 375L.
Filtr powinien być dostosowany do całego akwarium. A to znaczy, że także do obsady.
Nic nie wiemy o Twoim "życiu" w akwarium, ani nawet o biotopie (co też może mieć znaczenie).

Jeśli chciałbyś rady "ogólnej" to mogę Ci powiedzieć, że producenci już pomyśleli jaki powinien być przepływ w filtrach do takich akwariów.
Np. Eheim ma przepływ od ok. 630 l/h (Classic) poprzez ok. 1050l/h (EHEIM EXPERIENCE 2426) do 1250 l/h (EHEIM 2075)

Ale to zależy od tego, co masz w akwarium, a nie tylko od pojemności akwarium.
Pozdrawiam serdecznie
Lech-u


Business Card

DrRymsza

Autor
hacek
Bywalec
Posty: 72
Rejestracja: sob lis 24, 2012 7:04 pm
Lokalizacja:
Płeć:

Re: Filtr kubełkowy o pojemności ok 25L.

#3

Post autor: hacek »

Lech-u pisze: Ale to zależy od tego, co masz w akwarium, a nie tylko od pojemności akwarium.
Akwa jeszcze stoi suche więc koncepcja jest w trakcie tworzenia. Kompletuję najpierw osprzęt :)
Lech-u pisze:Jeśli chciałbyś rady "ogólnej" to mogę Ci powiedzieć, że producenci już pomyśleli jaki powinien być przepływ w filtrach do takich akwariów.
Np. Eheim ma przepływ od ok. 630 l/h (Classic) poprzez ok. 1050l/h (EHEIM EXPERIENCE 2426) do 1250 l/h (EHEIM 2075)
Np. EHEIM 2075 jak wyczytałem ma pojemność 9,2L. Może odpowiedź na zadane pytanie jest banalna i niepotrzebnie zawracam d%pe - w tym przypadku dla pojemności 25L mam moc pompy pomnożyć powiedzmy 2,5 razy? Czy równie dobrze dla tych 25L mogę wrzucić pompę 1200L/h i też będzie to funkcjonowało?

Przepływ wody w akwa powinien być ten sam, czy to będzie filtr o pojemności 10 litrów czy 25. Pompa zawsze wymieni tą ilość wody na ile ją stać. Zmiany bedą jedynie w komorze filtra, gdzie woda będzie miała wolnieszy strumień.

Jakie negatywne skutki może mieć za słaba pompa przy dużej pojemności filtra?
Awatar użytkownika

Lech-u
Admin
Posty: 21841
Rejestracja: ndz paź 30, 2011 10:22 pm
Lokalizacja: Warszawa-Piaseczno
Na imię mam: Lech-u
Płeć:

Filtr kubełkowy o pojemności ok 25L.

#4

Post autor: Lech-u »

hacek pisze:w tym przypadku dla pojemności 25L mam moc pompy pomnożyć powiedzmy 2,5 razy?
To jest błędne myślenie. Pompa ma zapewnić odpowiedni, dla danego akwarium oraz zestawu żyjątek, przepływ wody. A niekoniecznie jej moc ma być mnożnikiem objętości filtra razy przepływ jakiejś tam pompy.

Pojemność filtra vs. przepływ generowany przez pompę zależy także od tego jaki to będzie rodzaj filtra. Jeśli to ma być tylko filtr mechaniczny (wiem, że nie ma filtrów tylko "mechanicznych"), to pompa może zasuwać na bardzo wysokich obrotach.
W filtrach "biologicznych" lepiej zmniejszyć trochę przepływ przez filtr.
Według Twojego schematu, filtr będzie przede wszystkim "mechaniczny". Więc przepływ może być duży.

Ze swojego doświadczenia wiem, że jeśli producent mówi, że filtr może być do akwarium do np. 350 l max, to zwykle będzie za słaby do takiego akwarium.
Więc jakbym ja miał robić taki filtr dla siebie do akwarium 350 l. bez pomysłu, co mam dać do środka akwarium, to dałbym pompę z maksymalnie dużym przepływem. Bo łatwiej "kijek pocienkowić niż go później pogrubasić". Mówiąc inaczej: łatwiej będzie stłumić przepływ, niż spowodować, że nagle stanie się większy, jeśli dasz za słabą pompę.

No i jeszcze jest kwestia finansowa. Domyślam się, że skoro chcesz budować samemu filtr (wcale nie jakiś gigantyczny) to prawdopodobnie liczysz się z funduszami. A więc znowu powstanie dylemat: dobra, wydajna pompa trochę kosztuje.

No, ale jeśli to nie jest czynnikiem decydującym to polecam Ci taką:
http://www.eheim.com.pl/product.php?id_product=263 lub jej tańszą siostrę o mniejszej mocy.

-- 13 cze 2014, o 18:48 --
hacek pisze:Jakie negatywne skutki może mieć za słaba pompa przy dużej pojemności filtra?
Po prostu filtr nie spełni swojej roli, bo będzie mu ciężko przepompować wodę przez dość dużą masę wkładów filtrujących.
Pozdrawiam serdecznie
Lech-u


Business Card

DrRymsza

culmen
Bywalec
Posty: 52
Rejestracja: pn maja 19, 2014 9:17 pm
Lokalizacja: Ciechanowiec

Re: Filtr kubełkowy o pojemności ok 25L.

#5

Post autor: culmen »

Trzeba jeszcze zwrocic uwagę na moc pompy i koszt rachunków za prąd.
Dobrze licząc po jakimś czasie oszczędności mogą okać się mierne.

Proponowana pompa ma 80w = 0,08kw x24h x30 dni x ok 0,50pln = prawie 30pln miesiecznie
Idąc dalej taki kubełek hw 303 (o mniejszym jednak przeplywie a ciagnący jednak swoje 35w) da sie kupić na alledrogo za 300pln
z kompletem rurek, wkładów filtracyjnych itp.
Awatar użytkownika

Christo
Fanatyk
Posty: 1198
Rejestracja: pn sie 19, 2013 8:58 pm
Lokalizacja: Zegrze
Płeć:

Filtr kubełkowy o pojemności ok 25L.

#6

Post autor: Christo »

Jakie ma być przeznaczenie tego filtra? Mechaniczne? Biologiczne? Jedno i drugie? Z proponowanego układu wkładów wygląda na mechaniczne.
Najgroźniejszym dla ryb czynnikiem chorobotwórczym jest sam akwarysta.

Aktualnie…
- biotopy azjatyckie: 243, 175, 156 i 50l
- biotopy południowoamerykańskie: 300, 128 i 60l
- Afryka 200l
- Nowa Gwinea 112l

…restrukturyzacja, a raczej cięcia w toku…

Autor
hacek
Bywalec
Posty: 72
Rejestracja: sob lis 24, 2012 7:04 pm
Lokalizacja:
Płeć:

Re: Filtr kubełkowy o pojemności ok 25L.

#7

Post autor: hacek »

Christo pisze:Jakie ma być przeznaczenie tego filtra? Mechaniczne? Biologiczne? Jedno i drugie? Z proponowanego układu wkładów wygląda na mechaniczne.
Wstępnie zaplanowałem sobie jak na poglądowej fotce ale ale myślałem też o drugiej pocji: od dołu-> wartwa keramzytu, gąbka grubo ziarnista, zeolit, warstwa gąbki drobno ziarnistej.
culmen pisze:Trzeba jeszcze zwrocic uwagę na moc pompy i koszt rachunków za prąd.
Dobrze licząc po jakimś czasie oszczędności mogą okać się mierne.

Proponowana pompa ma 80w...
Koszty to raczej główny temat. Koszt zakupu i te 80W dla samej pompy to jednak sporo. Propozycja kosztowna ale nie mówię, że jest zła. Taka pompa musi robić niezły młyn w akwa :D

Obecny kubełek jaki mam (HW-302) raczej będzie trochę za słaby do 375L. Pomyślałem, że zamiast dokupować kolejny filtr i stawiać dwa kubły zrobię coś z tego co mam pod ręką. Mam tą beczułkę, mam pompę o wydajności ok 1200L/h i drugą o wydajności ok 800L/h (można do beczki wsadzić dwie czyli ok 2000L/h, ok 25W). Mam gąbki fitracyjne (które miałem docinać do kubełka HW-302).
Awatar użytkownika

Lech-u
Admin
Posty: 21841
Rejestracja: ndz paź 30, 2011 10:22 pm
Lokalizacja: Warszawa-Piaseczno
Na imię mam: Lech-u
Płeć:

Filtr kubełkowy o pojemności ok 25L.

#8

Post autor: Lech-u »

hacek pisze:mam pompę o wydajności ok 1200L/h i drugą o wydajności ok 800L/h

Myślę, że to wystarczy.

Rada: ustaw "zasys" w różnych końcach akwarium. Wtedy taki filtr powinien dać radę z Twoimi pompami.
Pozdrawiam serdecznie
Lech-u


Business Card

DrRymsza
Awatar użytkownika

iro1979
Gaduła
Posty: 181
Rejestracja: śr kwie 23, 2014 1:49 pm
Lokalizacja: Legionowo
Na imię mam: Pawel
Płeć:

Filtr kubełkowy o pojemności ok 25L.

#9

Post autor: iro1979 »

Chyba wiem o jaką pompę ci chodzi. Zobacz np. tą: http://www.allegromat.pl/aukcja161558" onclick="window.open(this.href);return false; ten bierze 5W.
Na allegro jak dobrze poszukasz znajdziesz takie które mniej prądu ciągną np 4,5w na najniższym biegu i chyba nawet widziałem taką co pobierała 3W ale głowy nie dam. Widziałem w necie robione filtry na podobnych pompach i na pierwszym biegu ponoć dawały radę. Jak nie to masz jeszcze 2 biegi.
Ups, nie doczytałem, że te filtry 800 i 1200L już masz. To inna sprawa.

don_Vall
Uzależniony
Posty: 673
Rejestracja: śr wrz 07, 2011 10:06 am
Lokalizacja: Białołęka - Derby
Płeć:

Filtr kubełkowy o pojemności ok 25L.

#10

Post autor: don_Vall »

3 W pobiera WILO. Grundfos Alpha 2 pobiera 5 W. Obie mają przepływ na najniższym biegi około 2,5 m3/h. Gryndfosa używam w akwarium 126 litrów. Chodzi na 1 biegu i nie robi "pralki". W moim przypadku dość mocno jest ograniczony przepływ przez miejsce montażu pompy (za kubłem). Wadą tych pomp jest ich cena. Grundfos jest jeszcze bardzo cichy (zainstalowany w bardzo cichej sypialni jest niesłyszalny). Zastosowałem właśnie tę pompę ze względu na zapas, który ma mi wystarczyć do akwarium 360 litrów.
300l Tanganiki: 2+3 Paracyprichromis brieni "Katete", kolonia Julidochromis ornatus, 1+1 Lamprologus meleagris + ślimaki
Awatar użytkownika

iro1979
Gaduła
Posty: 181
Rejestracja: śr kwie 23, 2014 1:49 pm
Lokalizacja: Legionowo
Na imię mam: Pawel
Płeć:

Filtr kubełkowy o pojemności ok 25L.

#11

Post autor: iro1979 »

Różnica między 3 i 5W jest znikoma w zużyciu energii. Przed chwilą zakupiłem 2 beczki na allegro po 30l w sumie za 48zł z wysyłką. Filtr będę robił później właśnie ze względu na pompę. Najpierw w nich namoczę korzenie bo teraz to nie mam gdzie. Jak się namoczą zrobię kubeł tymczasowo bez pompy. Tą kupię na koniec, może ceny spadną. Będę kupował tą co je 5W. Rachunku za wiele nie obniżę bo mam hw-302 który je coś między 15-20w, ale liczę na ogromny wzrost wydajności.
Hacek, jedna rzecz odnośnie budowy filtra. Wydaje mi się, że lepiej pompę zamontować na dole i tam zrobić odpływ, a zasilanie wodą kubła na górze. Wydaje mi się, że łatwiej będzie ci wtedy czyścić filtr (tylko górne części byś musiał wyjmować. Jak pisałem też będę robił kubeł. Na górze wlot potem przejdzie przez grubą gąbkę potem średnią, potem drobną lub wykorzystam filtr tłuszczowy do okapu - sporo mi zostało (to taka wata plastikowa), potem keramzyt i biobale (może keramzyt wymieszam z biobalami), na samym dole wylot, a pompę będę miał na zewnątrz. Biobale z tego względu, że mam parę litrów z zamiany za rośliny więc żal byłoby nie skorzystać, ułatwią przepływ wody. Początkowo filtr zamierzam podłączyć pod kubeł hw-302, potem jak będę zadowolony z efektów to zakupię energooszczędną pompę obiegową.
Beczki już mam, teraz zamówiłem dławice, aby zrobić przeloty. Zamierzam też kupić gąbki bo nie mam, dokupić keramzytu. Na koniec kupię nowe przewody by łatwiej sprzedać kompletny filtr, który mam teraz, bez przewodów ciężej byłoby sprzedać.
Awatar użytkownika

Lech-u
Admin
Posty: 21841
Rejestracja: ndz paź 30, 2011 10:22 pm
Lokalizacja: Warszawa-Piaseczno
Na imię mam: Lech-u
Płeć:

Filtr kubełkowy o pojemności ok 25L.

#12

Post autor: Lech-u »

Hacek, no i jak? Skorzystałeś z jakiś rad?
Pochwal się co się wydarzyło ze zbędną beczką 25l.
Pozdrawiam serdecznie
Lech-u


Business Card

DrRymsza

Autor
hacek
Bywalec
Posty: 72
Rejestracja: sob lis 24, 2012 7:04 pm
Lokalizacja:
Płeć:

Re: Filtr kubełkowy o pojemności ok 25L.

#13

Post autor: hacek »

Trochę człowieka nie było na forum i widzę, że mój temat ewaluował już jako "wydzielony" :)
Cieszę się, że kogoś natchnąłem pomysłem na beczułkę ale widzę, że w między czasie u kolegi Coatl1987 też plany uległy zmianie :)

Ja niestety nie kontynuowałem pracy nad tym filtrem. :-|
Niedługi czas po napisaniu postu padł mi filtr kubełkowy. Zdarzyło się to wieczorem, gdzie następnego dnia z samego rana wyjeżdżałem na 2 tygodniowy urlop. Masakra...!! Na szczęście miałem dość mocny filtr wewnętrzny, który miałem wykorzystać w tej beczce. Bawiłem się z podmianą filtrów do północy i rano o 4:00 wyjazd nad morze - ciężko było...

To doświadczenie utwierdziło mnie w przekonaniu, że stawiając nowe 375L muszę mieć dwa "mniejsze" filtry kubełkowe. Niestety beczka jest dość spora i mając dwa filtry nie mam na nią miejsca :(

Na chwilę obecną temat pozostawiam do przemyśleń dla innych.

BTW,
Wiem, że filtry kubełkowe DIY sprawdzają się. W pierwszym akwarium 70L robiłem filtr o pojemności 1,5L. Filtr miał pewne wady ale nie pracowałem dalej nad nim bo zlikwidowałem małe akwa.

Dziękuję wszystkim za zaangażowanie w temacie.
ODPOWIEDZ