Sump

Wiesz jak samemu wykonać pokrywy, filtry lub masz inne ciekawe pomysły, to jest dział dla ciebie. Zrób to sam czyli Adam Słodowy radzi :) Zrobiłeś coś ciekawego ? Pochwal się, nie kryj talentu przed światem....
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika

Autor
zsaiboT
Zapaleniec
Posty: 222
Rejestracja: sob lut 01, 2014 12:00 am
Telefon: 603601305
Lokalizacja: Warszawa, Targówek
Na imię mam: Tobiasz
Płeć:

Sump

#1

Post autor: zsaiboT »

Witajcie,
mam małe, pionowe akwarium o pojemności ok 1/5 zbiornika docelowego. Podobno kiedyś służyło jako sump. Liznąłem temat, ale większość sumpów ma komory, stoi pod akwarium i wiąże się z cięciem szkła i skomplikowaną instalacją hydrauliczną. Proszę was o poinstruowanie, jak taki sump podłączyć, wypełnić i używać. Czy może on zastąpić kubełek, który używam obecnie? Czy lepiej, żeby chodziły dwa jednocześnie (wolałbym z któregoś zrezygnować).
Cierpliwość przez wielkie "C"!

cinek1916
Guru
Posty: 2535
Rejestracja: pt sty 20, 2012 12:23 pm
Lokalizacja: Ulrychów
Płeć:

Re: Sump

#2

Post autor: cinek1916 »

Sumpa dobierasz do akwarium. Jego pojemność musi być tak skonfigurowana żeby w ostatniej komorze, w której znajduje się pompa pomieścił wodę z całej instalacji/rur, komina oraz tego co się spiętrza nad grzebieniem. Przy "przypadkowym" sumpie możesz mieć problem z nadmiarem wody, która się po prostu z niego wyleje.
Układ komór zależy od tego jakie akwarium, co w nim trzymasz, jakie media chcesz w sumpie, czy będziesz umieszczał w nim dodatkowy sprzęt np. grzałki, system podmiany itp, ewentualne refugium i pewnie kilka innych spraw. Przepływ pionowy albo poziomy. Piszesz, że ten, który posiadasz jest pionowy więc pewnie było w nim złoże zraszane.
Cała instalacja wcale nie jest skomplikowana. Możesz go podłączyć na 3 sposoby:
1. klasyczny komin- wklejasz dodatkowy kawałek szkła, wiercisz 2, 3 dziury w dnie. Musisz opróżnić działające akwarium.
2. komin zewnętrzny- wycinasz kawałek szyby w działającym akwarium i wklejasz komin zewnętrzny.
3. pudełko przelewowe- zakładasz na szybę i zalewasz
4. PVC overflov - jw.
W najprostszej wersji masz 2 rury: większa z akwarium do sumpa, mniejsza z sumpa do akwarium. Dobrze zrobić trzecią- rewizję.
Grubości rur dobierasz pod pompę. Woda, która zostanie wypompowana z sumpa do akwarium musi zdążyć do niego wrócić inaczej pompa się spali.

To parę podstawowych informacji napisanych na szybko. Sam kiedyś rozważałem zamontowanie sumpa.

W przypadku sumpa kubełek jest raczej niepotrzebny,
"I nie myśl, że to wstyd gdy dziś prosisz o pomoc,
jutro sam możesz być dla kogoś pomocną dłonią."

obrazek
Awatar użytkownika

Autor
zsaiboT
Zapaleniec
Posty: 222
Rejestracja: sob lut 01, 2014 12:00 am
Telefon: 603601305
Lokalizacja: Warszawa, Targówek
Na imię mam: Tobiasz
Płeć:

Sump

#3

Post autor: zsaiboT »

Czyli pompa idzie na dno sumpa, rurka z niej do akwarium. Z akwarium do sumpa trafia rurka... od góry? Jeśli jej nie podłączę pod pompę, to przecież nie będzie ciągnęła wody, bo sump będzie stał obok, a nie poniżej. A jak się zatka, to zwolni i się przeleje... albo pompa będzie pracowała na sucho.

A jakie złoże użyć w sumpie i jak je rozłożyć? Słyszałem o keramzycie. Ale jak nie dam na wierzch waty to będę sumpa co tydzień czyścił całego, więc bez sensu, wata musi iść na górę.
Cierpliwość przez wielkie "C"!

don_Vall
Uzależniony
Posty: 673
Rejestracja: śr wrz 07, 2011 10:06 am
Lokalizacja: Białołęka - Derby
Płeć:

Sump

#4

Post autor: don_Vall »

Keramzyt niestety zatwardza wodę. Może nei bardzo ale jednak. Sump jest rewelacyjnym rozwiązaniem ale trzeba sporo się na jego temat dosiedzieć.
Pompa nie będzie nigdy pracowała na sucho i nie przelejesz sumpa gdy wszystko dobierzesz tak jak należy.Trzeba rozważnie dobrać pojemności poszczególnych komór i wielkość komina (pudełka, U-rurki, grzebienia) - bardziej ważny jest stabilny poziom z do jakiego wyssie z akwarium wodę.
300l Tanganiki: 2+3 Paracyprichromis brieni "Katete", kolonia Julidochromis ornatus, 1+1 Lamprologus meleagris + ślimaki
Awatar użytkownika

Autor
zsaiboT
Zapaleniec
Posty: 222
Rejestracja: sob lut 01, 2014 12:00 am
Telefon: 603601305
Lokalizacja: Warszawa, Targówek
Na imię mam: Tobiasz
Płeć:

Sump

#5

Post autor: zsaiboT »

Ponieważ mój sump jest jednokomorowy- pionowy, będę musiał to zrobić jakoś inaczej. Ktoś taki ma? Słyszał?
Cierpliwość przez wielkie "C"!

don_Vall
Uzależniony
Posty: 673
Rejestracja: śr wrz 07, 2011 10:06 am
Lokalizacja: Białołęka - Derby
Płeć:

Sump

#6

Post autor: don_Vall »

Jednokomorowy będzie miał małe złoże i "krótką" drogę dla wody z tlenem ale można i tak.
Musisz dać pompę pod wkład i oddzielić wkłady tak by pompa nic nie zassała. Zrzut wody najlepiej przez jakąś gąbkę z wolną przestrzenią obok na wypadek gdyby się zapchała. Miejsca w sumpie musisz mieć tyle ile wody zleci z akwarium (ponad grzebieniem).
300l Tanganiki: 2+3 Paracyprichromis brieni "Katete", kolonia Julidochromis ornatus, 1+1 Lamprologus meleagris + ślimaki
Awatar użytkownika

Autor
zsaiboT
Zapaleniec
Posty: 222
Rejestracja: sob lut 01, 2014 12:00 am
Telefon: 603601305
Lokalizacja: Warszawa, Targówek
Na imię mam: Tobiasz
Płeć:

Sump

#7

Post autor: zsaiboT »

Komin zewnętrzny jest lepszy, bo w wewnętrznym muszę mieć u-rurkę i ssanie na podciśnienie...
Chyba jednak zrobię te komory. Szkło się znajdzie, a jak nie to plexi może wystarczy.
Nie mam ciśnienia na tego sumpa, jednakże miłoby było usprawnić filtrację i wykorzystać szkło.
Teraz i tak czeka mnie remont całego mieszkania, więc sumpem zająć się mogę jak już akwarium znajdzie swoje nowe miejsce.
Cierpliwość przez wielkie "C"!

don_Vall
Uzależniony
Posty: 673
Rejestracja: śr wrz 07, 2011 10:06 am
Lokalizacja: Białołęka - Derby
Płeć:

Sump

#8

Post autor: don_Vall »

Komin, czy wewnętrzny czy zewnętrzny to większego znaczenia nie ma. Może być też pudełko przelewowe. Ważne by cała woda zmieściła się w sumie.
Wg mnie należy celować gdzieś około 30% pojemności akwarium na sumpa. Są wtedy jakieś zapasy pojemności. Przy mniejszym trzeba dobrze przemyśleć wszystkie poziomy i konstrukcje na wypadek awarii.
300l Tanganiki: 2+3 Paracyprichromis brieni "Katete", kolonia Julidochromis ornatus, 1+1 Lamprologus meleagris + ślimaki
ODPOWIEDZ