Lampka do mini M

Wiesz jak samemu wykonać pokrywy, filtry lub masz inne ciekawe pomysły, to jest dział dla ciebie. Zrób to sam czyli Adam Słodowy radzi :) Zrobiłeś coś ciekawego ? Pochwal się, nie kryj talentu przed światem....
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika

Autor
Rafik
Fanatyk
Posty: 1302
Rejestracja: pt mar 08, 2013 6:15 pm
Telefon: 884 163 088
Lokalizacja: Radzymin
Na imię mam: Rafal
Płeć:

Lampka do mini M

#1

Post autor: Rafik »

Jak wspominałem wcześniej dostałem od narzeczonej akwarium odpowiadające wielkością mini M. Miałem trochę kombinacji ze szkłem ale jakoś poniekąd lepiej czy gorzej sytuacje opanowałem.
Postanowiłem zrobić sobie lampeczkę do tego malucha, oryginalna ADA to koszt 1200zł, natomiast solar boy też ok 200zł z przesyłką.
Wieczorami zacząłem sobie ogarniać nowy projekt.
Fotki niestety robione telefonem i z reguły przy świetle świetlówek.
Lampka tak wygląda, jedynie co to poprawiłem to ramię jak dostałem akwarium żeby była równa odległość na całej szerokości.

obrazek
Kliknij obrazek, aby powiększyć

Na początku był nieśmiały rysunek i kilka różnych koncepcji. W końcu zebrałem odpowiednie materiały i do dzieła.
Zabrałem się za wycinanie odpowiednich formatek. Nie dość że w międzyczasie zużyła się tarcza to na moje nieszczęście tak w dużej szlifierce się zablokowała tarcza że 2h poszły się.. Ale cóż bywa.

obrazek
Kliknij obrazek, aby powiększyć

Potem wzięcie blachy na lampę. Użyłem blachy 1,5 mm żeby łatwiej było ją ukształtować do odpowiednich wymiarów.
Natomiast te 3 księżyce są z blachy 1 mm. Spawanie było ciężkie z racji tego że blacha jest cienka a w migomacie miałem drut 1mm a do takiej blachy powinno się używać 0,6-0,8 mm żeby był ładny spaw.

obrazek
Kliknij obrazek, aby powiększyć

Podstawa jest natomiast z kawałka blachy o grubości 3 mm. Żeby potem profil do którego jest wpasowane ramię nie wyginał się.

obrazek
Kliknij obrazek, aby powiększyć

Kilku fotek brakuje z wycinania otworów do instalacji świetlnej ale wyszły strasznie niewyraźne..

Dalej wziąłem się za malowanie i zonk. Pomalowałem na srebrno farba która nie pamięta swoich lat i się zważyła w trakcie schnięcia.. I znów szlifierka w dłoń i szczotka i zdzierałem całość do żywca. Potem kupiłem farbę chciałem szary mat nie było więc kupiłem szary połysk z którego po wyschnięciu zrobił się mat :mrgreen:

obrazek
Kliknij obrazek, aby powiększyć
obrazek
Kliknij obrazek, aby powiększyć

I fotki ogólne póki co będzie stał maluch obok 2- setki.

obrazek
Kliknij obrazek, aby powiększyć

I ze szkłem

obrazek
Kliknij obrazek, aby powiększyć

Generalnie ramie to okrągłe jest tak zrobione że wchodzi w profil w środku jest taki copelek przyspawany żeby można było całą lampka kręcić w przód i tył.
Oświetlenie które zastosowałem to 2x 11w 865, co daje ponad 1 W/L.
Jeśli chodzi o kabel zasilający, to ramię zostało tak zespawane że przez nie jest wypuszczony przewód a potem w profilu od tyłu wyciąłem kwadrat 2x2 i wypuściłem kabel.
Ciężko jest i na obecną chwilę ocenić czy da radę moje oświetlenie. Na obecną chwilę akwarium działa 8 dni.
Parametry są już ok, to za jakiś tydzień wskoczą tam sakury i z 5 otosek.

Na koniec fotka hardscape który aktualnie mam w baniaku. Niestety substrat przy sadzeniu troszkę się ku przodowi obsypał.

obrazek
Kliknij obrazek, aby powiększyć

I to było by na tyle :)
Obrazek
Tu jest Twoje oświetlenie, belki LED standardowe i na wymiar.
ODPOWIEDZ