Hydroponika - co, jak i z czym?

Wiesz jak samemu wykonać pokrywy, filtry lub masz inne ciekawe pomysły, to jest dział dla ciebie. Zrób to sam czyli Adam Słodowy radzi :) Zrobiłeś coś ciekawego ? Pochwal się, nie kryj talentu przed światem....
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika

Autor
Brzozy
Zapaleniec
Posty: 208
Rejestracja: ndz lip 26, 2015 8:08 pm
Lokalizacja: Wawer
Na imię mam: Krzysiek
Płeć:

Hydroponika - co, jak i z czym?

#1

Post autor: Brzozy »

Witam :)

Chcę do swojego Malawi dołożyć filtr hydroponiczny i mam kilka pytań do osób bardziej w temacie.

1. Z czego go wykonać? :) Donica balkonowa czy szklane naczynie?
2. Czy belka T5 Juwela utrzyma ciężar filtra?
3. Jakie podłoże, keramzyt czy ceramika czy jeszcze coś innego?
4. Jakie rośliny będą najlepsze, chodzi mi by szybko rosły i potrzebowały mało światła bo nie chcę je dodatkowo doświetlać?
5. Czy jako pompa nadaje się głowica Aquela 350l/h?

Ja najbardziej myślałem o czymś takim:

Obrazek
viewtopic.php?f=15&t=32775" onclick="window.open(this.href);return false;
Awatar użytkownika

radmac
Fanatyk
Posty: 1060
Rejestracja: wt lut 25, 2014 8:23 pm
Lokalizacja: wola/śródmieście
Na imię mam: Jarek
Płeć:

Re: Hydroponika - co, jak i z czym?

#2

Post autor: radmac »

Z tego co wiem o samej hydroponice (nie akwarystycznej):
1 - szklane naczynie zajdzie glonem prędzej czy później i nijak tego czyścić.
3 - keramzyt jest najbardziej popluarnym podłożem - i jest lżejszy od ceramiki (Ad 2)
A reszta "widzimisię":
3 - ten keramzyt na zdjęciu nie wygląda najlepiej, można zainwestować w keramzyt do hydroponiki (nie koniecznie akwarystycznej), ładniej wygląda i wiemy, że nie potrujemy ryboli. Keramzyty sprzedawane w marketach obi-rama etc to b.często keramzyt budowlany - wypalany byle jak i z różnym syfem (metale ciężkie).
4 - bluszcz?
5 - moim zdaniem w pompie ważniejsza będzie zdolność podnoszenia wody a nie l/h. Trochę jak różnica między motorem ścigaczem a vanem :)

Klepane ze szpadla
Awatar użytkownika

probielany
Zapaleniec
Posty: 341
Rejestracja: pt wrz 21, 2012 8:23 am
Lokalizacja: Pruszków
Na imię mam: Emil
Płeć:

Hydroponika - co, jak i z czym?

#3

Post autor: probielany »

radmac pisze:Keramzyty sprzedawane w marketach obi-rama etc to b.często keramzyt budowlany - wypalany byle jak i z różnym syfem (metale ciężkie)
Robiłeś może badanie wymywalności z próbek, albo zawartość substancji niebezpiecznych, żeby twierdzić, że są niebezpieczne dla zdrowia i życia zwierząt czy roślin ? Jeśli nie to na jakiej podstawie jest Twoje stwierdzenie?
Możesz sprawdzić Wymagania wg Rozporządzenia Ministra Środowiska z dnia 16.12.2014 r. w sprawie warunków, jakie należy spełniać przy wprowadzaniu ścieków do wód lub ziemi oraz w sprawie substancji szczególnie szkodliwych dla środowiska wodnego, a jak sprawdzisz, to pochwal się wynikami badań.

Nie żebym był złośliwy, ale jeżeli coś takiego czytam, to oczekuję merytorycznej dyskusji.

@Brzozy
jedyne co Ci może grozić z faktu użycia keramzytu, to początkowe pylenie, nic więcej. Porządnie wypłuczesz przed użyciem i będzie ok.
375 - BW
Więcej na razie nie będzie !
Awatar użytkownika

radmac
Fanatyk
Posty: 1060
Rejestracja: wt lut 25, 2014 8:23 pm
Lokalizacja: wola/śródmieście
Na imię mam: Jarek
Płeć:

Hydroponika - co, jak i z czym?

#4

Post autor: radmac »

probielany pisze:Robiłeś może badanie wymywalności z próbek, albo zawartość substancji niebezpiecznych, żeby twierdzić, że są niebezpieczne dla zdrowia i życia zwierząt czy roślin ? Jeśli nie to na jakiej podstawie jest Twoje stwierdzenie?
Możesz sprawdzić Wymagania wg Rozporządzenia Ministra Środowiska z dnia 16.12.2014 r. w sprawie warunków, jakie należy spełniać przy wprowadzaniu ścieków do wód lub ziemi oraz w sprawie substancji szczególnie szkodliwych dla środowiska wodnego, a jak sprawdzisz, to pochwal się wynikami badań.

Nie żebym był złośliwy, ale jeżeli coś takiego czytam, to oczekuję na merytoryczną dyskusję.
Może się mylę co do metali ciężkich, może inny syf - chemikiem nie jestem.
Skoro masz rozporządzenia nie będę dyskutował... Ja mam wątpliwości to odradzam, a jeśli rozwiewasz wątpliwości, spoko.

@Brzozy, Emil mówi jest ok, ma rozporządzenie o ściekach, bierz keramzyt, najtańszy jaki znajdziesz najlepszy.
Awatar użytkownika

fivb77
Maniak
Posty: 746
Rejestracja: pt gru 13, 2013 2:47 pm
Lokalizacja: Warszawa, Praga Płn
Płeć:

Hydroponika - co, jak i z czym?

#5

Post autor: fivb77 »

Hej, miałem jeszcze niedawno hydroponikę tak na spróbowanie..
Zwykła plastikowa donica, wypełniona jakąś ceramiką. Zasadziłem tam mięte i bazylię - ale krzaczory porosły :D
Natomiast filtrowała mi parapeciaka, więc oświetlenie tylko słoneczne.
Awatar użytkownika

probielany
Zapaleniec
Posty: 341
Rejestracja: pt wrz 21, 2012 8:23 am
Lokalizacja: Pruszków
Na imię mam: Emil
Płeć:

Hydroponika - co, jak i z czym?

#6

Post autor: probielany »

Poniżej przedstawię wyniki uwalnianych substancji niebezpiecznych dla jednego z producentów kruszyw lekkich:

Pierwiastek/ zawartość/ dopuszczalna ilość
As / < 0,05 mg/l / < 0,1 mg/l
Cd / <0,0005 mg/l / < 0,2 mg/l
Co / <0,005 mg/l / < 1 mg/l
Cr / < 0,005 mg/l / < 0,5 mg/l
Cu / < 0,009 mg/l / < 0,5 mg/l
Mo / < 0,005 mg/l / < 1 mg/l
Ni / < 0,005 mg/l / < 0,5 mg/l
Pb / < 0,010 mg/l / < 0,5 mg/l
V / <0,005 mg/l / < 2 mg/l
Zn / <0,08 mg/l / < 2 mg/l
Ba / <0,05 mg/l / < 2 mg/l
Al / < 0,05 mg/l / < 3 mg/l

Jeżeli taki rodzaj kruszywa lekkiego ( keramzytu ) nie spełniałby wymagań w/w rozporządzenia, nie mógłby trafić do obrotu.
Wytrzymałościowo jest słaby, ale pod względem chemicznym jest ok. Porowatość ok 20-50% w zależności od producenta, nasiąkliwość 10-30% również w zależności od producenta.

I nie mówię, żeby brać najtańszy. W tym wypadku ma pełnić funkcję filtracyjną jak i dekoracyjną.
375 - BW
Więcej na razie nie będzie !
Awatar użytkownika

radmac
Fanatyk
Posty: 1060
Rejestracja: wt lut 25, 2014 8:23 pm
Lokalizacja: wola/śródmieście
Na imię mam: Jarek
Płeć:

Hydroponika - co, jak i z czym?

#7

Post autor: radmac »

probielany pisze:nie spełniałby wymagań w/w rozporządzenia
Sól przemysłowa/drogowa też miała nie być dopuszczona do konsumpcji rozporządzeniem czy tam innym przepisem, a sami wiemy jak było.
Ale spoko, jeśli uważasz, że się nie znajdzie przysłowiowy "Janusz biznesu" który nie przestrzega norm i rozporządzeń przy materiałach budowlanych, nie będę się z Tobą kłócił. Już napisałem - niech sobie kolega Brzozy bierze keramzyt budowlany - Ty mu potwierdzasz że jest 100% bezpieczny.
Jak pisałem wcześniej - ja mam wątpliwości i tyle. Dla mnie koniec tematu.
Ostatnio zmieniony czw wrz 29, 2016 11:36 am przez radmac, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika

Limak86
Zapaleniec
Posty: 490
Rejestracja: śr paź 30, 2013 7:37 am
Lokalizacja: Pruszków/Warszawa
Na imię mam: Kamil
Płeć:

Hydroponika - co, jak i z czym?

#8

Post autor: Limak86 »

Chciałbym tylko zwrócić uwagę, że przytaczane parametry i limity dotyczą najprawdopodobniej ludzi.
Ciężko przewidzieć jaki (i czy w ogóle) będzie miało wpływ na zwierzęta wodne. A skoro ciężko stwierdzić to może warto "tak na wszelki wypadek" dać coś pewniejszego - jakiś lepszy keramzyt (lepszy jakościowo więc być może robiony z lepszych surowców i przez to mniej ryzykowny??).
Kamil.
[650L] Labirynty Azji Południowej...
[160L] Szybciej płynące wody Azji...
[160L] Mała rafa...
Awatar użytkownika

probielany
Zapaleniec
Posty: 341
Rejestracja: pt wrz 21, 2012 8:23 am
Lokalizacja: Pruszków
Na imię mam: Emil
Płeć:

Hydroponika - co, jak i z czym?

#9

Post autor: probielany »

radmac pisze:Ty mu potwierdzasz że jest 100% bezpieczny.
Tylko w w/w zakresie o którym wspomniałeś.
Limak86 pisze:Chciałbym tylko zwrócić uwagę, że przytaczane parametry i limity dotyczą najprawdopodobniej ludzi.
Ciężko przewidzieć jaki (i czy w ogóle) będzie miało wpływ na zwierzęta wodne. A skoro ciężko stwierdzić to może warto "tak na wszelki wypadek" dać coś pewniejszego - jakiś lepszy keramzyt (lepszy jakościowo więc być może robiony z lepszych surowców i przez to mniej ryzykowny??).
Rozporządzenia Ministra Środowiska z dnia 16.12.2014 r. w sprawie warunków, jakie należy spełniać przy wprowadzaniu ścieków do wód lub ziemi oraz w sprawie substancji szczególnie szkodliwych dla środowiska wodnego

Ja osobiście nie brałbym budowlanego tylko z jednego względu... Jest paskudny wizualnie !
375 - BW
Więcej na razie nie będzie !
Awatar użytkownika

radmac
Fanatyk
Posty: 1060
Rejestracja: wt lut 25, 2014 8:23 pm
Lokalizacja: wola/śródmieście
Na imię mam: Jarek
Płeć:

Hydroponika - co, jak i z czym?

#10

Post autor: radmac »

probielany pisze:Ja osobiście nie brałbym budowlanego tylko z jednego względu... Jest paskudny wizualnie !
No tutaj mogę tylko przyklasnąć :)
Awatar użytkownika

Autor
Brzozy
Zapaleniec
Posty: 208
Rejestracja: ndz lip 26, 2015 8:08 pm
Lokalizacja: Wawer
Na imię mam: Krzysiek
Płeć:

Hydroponika - co, jak i z czym?

#11

Post autor: Brzozy »

Więc co do keramzytu to na taką małą ilość to sobie zainwestuję w jakiś "lepszy", w końcu nie zamawiam tego 100kg.

Skoro można wsadzić zioła to super sprawa. Dokupię jeszcze jakiegoś kwiatka do hydroponiki (oficjalnie dla swojej kobiety) to upiekę dwie pieczenie na jednym...., a jeszcze mi będzie to ogarniać.

Czyli jakaś ładna donica, super keramzyt, zioła typu bazylia, mięta, mariuchana i pompki podnoszą mi wodę 70cm, a druga to bd niestety, ale też się nada pewnie.

W weekend będę działał więc czekam na wszystkie sugetie :)
viewtopic.php?f=15&t=32775" onclick="window.open(this.href);return false;

cinek1916
Guru
Posty: 2535
Rejestracja: pt sty 20, 2012 12:23 pm
Lokalizacja: Ulrychów
Płeć:

Hydroponika - co, jak i z czym?

#12

Post autor: cinek1916 »

Szklana rynna będzie troszkę ważyła ale będzie ładniej wyglądała za to samemu jej raczej nie zrobisz.
Plastikowa skrzynka na kwiaty nie będzie najpiękniejsza (przynajmniej dla mnie) ale bez problemu sam możesz powiercić otwory i wkleić przegrody.
Możesz też zrobić z pleksi/akrylu i samemu skleić.

Nie ryzykowałbym stawiania hydroponiki na belkę oświetleniową w zależności od wielkości może ważyć od kilku do kilkunastu kg.
"I nie myśl, że to wstyd gdy dziś prosisz o pomoc,
jutro sam możesz być dla kogoś pomocną dłonią."

obrazek
ODPOWIEDZ