Chcesz zbudować coś z Ceresitu CX5? (zamek czy sztuczną skałę lub też lubianego przez Suma nurka?)

Wiesz jak samemu wykonać pokrywy, filtry lub masz inne ciekawe pomysły, to jest dział dla ciebie. Zrób to sam czyli Adam Słodowy radzi :) Zrobiłeś coś ciekawego ? Pochwal się, nie kryj talentu przed światem....
ODPOWIEDZ

Autor
denkmal
Uzależniony
Posty: 551
Rejestracja: wt lut 09, 2016 6:53 pm
Lokalizacja: Ursynów
Na imię mam: Aleksander
Płeć:

Chcesz zbudować coś z Ceresitu CX5? (zamek czy sztuczną skałę lub też lubianego przez Suma nurka?)

#1

Post autor: denkmal »

OK - po nieudanych próbach z pianką zaciągniętą ceresitem (który kruszył sie i w ogóle był be) krótka instrukcja.
Dla wiekszości pewnie będą to oczywistości i banały - ale może trafi się taka sierota jak ja - która nic nie wiedząc zabrała się za robienie "zamku".
Może tych parę punktów zaoszczędzi Wam odrobinę nerwów.

1) Rozrabiając zaprawę, wsypujemy ceresit do pojemnika z odmierzoną ilością wody !
(to choć może dziwne, ale robi różnicę - wsypywana mieszanka do wody kręcona na bieżąco będzie mocniejsza) :)
Czyli najpierw woda - potem suche.

2) Używamy maksymalnie zimnej wody - im zimniejsza tym lepsza. Ta masa i tak szybko wiąże (u mnie ok 2-3min - no maks 5 jak rozrobiliśmy bardzo rzadką) - wytwarzając sporo ciepła (tempo wiązania prawie tak szybkie jak gipsu budowlanego) - im zimniejsza woda tym mamy więcej czasu na prace twórcze. Uwaga - im większą porcję rozrobimy, tym szybciej zwiąże. Więc do "malowania" ceresitem używajcie małych porcji.

3) Jak zaczyna mocno wiązać, to już lepiej nie ruszać - bo będzie się później kruszyć... czyli póki jest konsystencji budyniu / kiślu - i mamy szanse to jakoś wylać (wykapać / jak gęsty ketchup) - to ok, bedzie po związaniu powinnoi być mocne - jak już się robi taka plastelina, nie ma jak wylać z pojemnika - to generalnie lipa - albo zrobimy z tego duży "blok" i na koniec podlejemy / zatrzemy wodą ... albo do wywalenia - robienie mniejszych elementów z pastelinowatej kruszącej się masy - skazane na niepowodzenie.

4) Im dużej / wolniej będzie schło - tym lepiej - tym będzie mocniejsze. Czyli - małe elementy lub cienkie warstwy są najtrudniejsze. Ja swoją konstrukcję robiłem w położonym prawie na do poziomu akwarium, więc z 2/3 stron było szkło (róg), uniemożliwiające szybkie parowanie / schnięcie - od góry mogłem jeszcze polać wodą :) - wolne schnięcie kluczem do super twardości docelowej bryły.
To tyle z moich obserwacji,

Powodzenia,
denkmal.

ps. moja konstrukcja teraz dosycha sobie... potem pomoczę w jakimś wiadrze pewnie z tydzień (niby ten CX5 jest neutralny dla organizmów, ale jak coś ma się wytrącić, to niech się wytrąci w wiadrze, a nie w akwarium) ;)

przeman40
Bywalec
Posty: 92
Rejestracja: pt sty 06, 2017 2:52 pm
Telefon: 501754534
Lokalizacja: Warszawa,Tarchomin,aluzyj
Na imię mam: przemek
Płeć:

Chcesz zbudować coś z Ceresitu CX5? (zamek czy sztuczną skałę lub też lubianego przez Suma nurka?)

#2

Post autor: przeman40 »

Cx5 zawiera cementy plus dodatki.Cement "wiąże" (nie twardnieje lub wysycha) do miesiąca i jest silnie alkaliczny.Ja pomoczyłbym trochę dłużej mimo iż producent napisał o jego neutralności.Fajny poradnik. :pada:
Awatar użytkownika

sum
Arcymistrz
Posty: 4995
Rejestracja: ndz sty 11, 2009 12:31 am
Telefon: 510847789
Lokalizacja: Warszawa[gocław]
Na imię mam: Krzysztof
Płeć:

Chcesz zbudować coś z Ceresitu CX5? (zamek czy sztuczną skałę lub też lubianego przez Suma nurka?)

#3

Post autor: sum »

Poradnik ok, tylko mała uwaga.
denkmal pisze: zamek czy sztuczną skałę lub też lubianego przez Suma nurka?)
Nurek nie jest moim ulubieńcem. W zamierzchłych czasach był zaszczytny obowiązek odbębnienia służby wojskowej. Trafiłem do marynarki i stąd mój największy sentyment do :arrow:

obrazek
Kliknij obrazek, aby powiększyć
Nie jestem na garnuszku żadnego sklepu akwarystycznego itp.
Nie należę do żadnej loży,towarzystwa wzajemnej adoracji,sekty,kasty itp.
Jestem prostym miłośnikiem naszego hobby.
Awatar użytkownika

Lech-u
Admin
Posty: 21839
Rejestracja: ndz paź 30, 2011 10:22 pm
Lokalizacja: Warszawa-Piaseczno
Na imię mam: Lech-u
Płeć:

Chcesz zbudować coś z Ceresitu CX5? (zamek czy sztuczną skałę lub też lubianego przez Suma nurka?)

#4

Post autor: Lech-u »

Sum, umiesz pływać?

Psyho

Chcesz zbudować coś z Ceresitu CX5? (zamek czy sztuczną skałę lub też lubianego przez Suma nurka?)

#5

Post autor: Psyho »

Lechu przecież oni mają tam statki. To na nich się pływa.

Wysłane z mojego HTC Desire 610 przy użyciu Tapatalka
Awatar użytkownika

Lech-u
Admin
Posty: 21839
Rejestracja: ndz paź 30, 2011 10:22 pm
Lokalizacja: Warszawa-Piaseczno
Na imię mam: Lech-u
Płeć:

Chcesz zbudować coś z Ceresitu CX5? (zamek czy sztuczną skałę lub też lubianego przez Suma nurka?)

#6

Post autor: Lech-u »

To są mity.
Awatar użytkownika

Miro
Arcymistrz
Posty: 4938
Rejestracja: ndz sty 13, 2013 8:29 pm
Lokalizacja: Centrum
Płeć:

Chcesz zbudować coś z Ceresitu CX5? (zamek czy sztuczną skałę lub też lubianego przez Suma nurka?)

#7

Post autor: Miro »

psyho39 pisze: Lechu przecież oni mają tam statki. To na nich się pływa.
Chyba na okręcie.
Ale z tego co pamiętam to do marynarki brali takich 150 cm .
Sum, chyba żeś tam robił jako peryskop ! :razz:
Awatar użytkownika

Lech-u
Admin
Posty: 21839
Rejestracja: ndz paź 30, 2011 10:22 pm
Lokalizacja: Warszawa-Piaseczno
Na imię mam: Lech-u
Płeć:

Chcesz zbudować coś z Ceresitu CX5? (zamek czy sztuczną skałę lub też lubianego przez Suma nurka?)

#8

Post autor: Lech-u »

Albo mina morska.
Awatar użytkownika

sum
Arcymistrz
Posty: 4995
Rejestracja: ndz sty 11, 2009 12:31 am
Telefon: 510847789
Lokalizacja: Warszawa[gocław]
Na imię mam: Krzysztof
Płeć:

Chcesz zbudować coś z Ceresitu CX5? (zamek czy sztuczną skałę lub też lubianego przez Suma nurka?)

#9

Post autor: sum »

Lech-u pisze: Sum, umiesz pływać?
Teraz nawet gdybym nie umiał to i tak bym się utrzymał na powierzchni :evil:
miro pisze: Chyba na okręcie.
Celna uwaga
Obrazek
miro pisze:Ale z tego co pamiętam to do marynarki brali takich 150 cm
Za dużo masełka i pamięć już nie ta. Mit.
Nie jestem na garnuszku żadnego sklepu akwarystycznego itp.
Nie należę do żadnej loży,towarzystwa wzajemnej adoracji,sekty,kasty itp.
Jestem prostym miłośnikiem naszego hobby.

marcelku1
Gaduła
Posty: 166
Rejestracja: śr mar 12, 2014 3:01 pm
Lokalizacja: Warszawa Bemowo
Na imię mam: Marcin
Płeć:

Chcesz zbudować coś z Ceresitu CX5? (zamek czy sztuczną skałę lub też lubianego przez Suma nurka?)

#10

Post autor: marcelku1 »

Sum, umiesz pływać?
Nie byłby Sumem. :cool:

Podejrzane z karty technicznej Ceresitu CX5

"6.2. Środki ostrożności w zakresie ochrony środowiska
Nie dopuścić do przedostania się do kanalizacji / wód powierzchniowych / gruntowych.
W przypadku przedostania się do wód lub kanalizacji powiadomić odpowiednie władze."

O ile dobrze zinterpretowałem, to wynika z karty że w badaniu na dafni 24h wystarczyło do całkowitego unieruchomienia tzn zgonu.
Więc podejrzewam że dodatek cementu może źle wpłynąć na biologię w akwarium.
Ostatnio zmieniony pn kwie 03, 2017 9:58 pm przez marcelku1, łącznie zmieniany 1 raz.
Szkiełko 120x50x50 = 300l;

17 x rasbora hengeli;
20 x barbus pentazona;
3 x Crossocheilus oblongus;
??? x neocaridina heteropoda RC;

krasnal
Guru
Posty: 2602
Rejestracja: czw sty 08, 2009 4:30 pm
Telefon: 537543206
Lokalizacja: Urlychów
Płeć:

Chcesz zbudować coś z Ceresitu CX5? (zamek czy sztuczną skałę lub też lubianego przez Suma nurka?)

#11

Post autor: krasnal »

denkmal pisze: po nieudanych próbach z pianką zaciągniętą ceresitem
Może lepiej by poszło z CR 65 - :roll:
Awatar użytkownika

marcinzabki29
Cesarz
Posty: 10975
Rejestracja: pn kwie 13, 2015 9:15 pm
Lokalizacja: Ząbki
Na imię mam: Marcin
Płeć:

Chcesz zbudować coś z Ceresitu CX5? (zamek czy sztuczną skałę lub też lubianego przez Suma nurka?)

#12

Post autor: marcinzabki29 »

Jakoś u Koleżanki Ziabak w akwarium nie ma żadnych skutków ubocznych po ulepieniu aranżacji z ceresitu.
Pozdrawiam Marcin

marcelku1
Gaduła
Posty: 166
Rejestracja: śr mar 12, 2014 3:01 pm
Lokalizacja: Warszawa Bemowo
Na imię mam: Marcin
Płeć:

Chcesz zbudować coś z Ceresitu CX5? (zamek czy sztuczną skałę lub też lubianego przez Suma nurka?)

#13

Post autor: marcelku1 »

Wnioskuję tylko po przeczytaniu karty technicznej produktu. :roll:
Szkiełko 120x50x50 = 300l;

17 x rasbora hengeli;
20 x barbus pentazona;
3 x Crossocheilus oblongus;
??? x neocaridina heteropoda RC;

Autor
denkmal
Uzależniony
Posty: 551
Rejestracja: wt lut 09, 2016 6:53 pm
Lokalizacja: Ursynów
Na imię mam: Aleksander
Płeć:

Chcesz zbudować coś z Ceresitu CX5? (zamek czy sztuczną skałę lub też lubianego przez Suma nurka?)

#14

Post autor: denkmal »

Dobra - moczę tę konstrukcję.... jakiś taki cementowo-bakteryjno-kurzowy film / błona powstała na powierzchni... hmm... trzeba by pewnie podmienić tę wodę... ale to ze 45l :P a stoi na balkonie... hmmm może poczekam aż odparuje i napełnie od nowa :D

obrazek
Kliknij obrazek, aby powiększyć
Awatar użytkownika

marcinzabki29
Cesarz
Posty: 10975
Rejestracja: pn kwie 13, 2015 9:15 pm
Lokalizacja: Ząbki
Na imię mam: Marcin
Płeć:

Chcesz zbudować coś z Ceresitu CX5? (zamek czy sztuczną skałę lub też lubianego przez Suma nurka?)

#15

Post autor: marcinzabki29 »

Nie czekaj aż wyparuje.
Zamieszaj ręką w wiadrze, wyjmij, czynności powtórz, aż będzie czysta woda.
Pozdrawiam Marcin

Autor
denkmal
Uzależniony
Posty: 551
Rejestracja: wt lut 09, 2016 6:53 pm
Lokalizacja: Ursynów
Na imię mam: Aleksander
Płeć:

Chcesz zbudować coś z Ceresitu CX5? (zamek czy sztuczną skałę lub też lubianego przez Suma nurka?)

#16

Post autor: denkmal »

Dzieki Marcin za podpowiedź ;)

A może wrzucę do wiadra pat-mini - niech kręci wodą i napowietrza... akurat przy remoncie zrobiłem gniazdko na balkonie... to nawet przedłużacz nie będziesie walać ... idę poszukać walającego sie luzem filterka...
Dodano po przerwie do tego postu:
Nie wiem - a może jednak wyjąć to, wysuszyć, pociągnąć to żywicą epoksydową i nie martwić się, że coś się będzie z tego wydzielać do wody?
Przy okazji żywica zabezpieczy przez kruszeniem sie betonu / cementu... tylko że taką betonową konstrukcję, to chętniej jakiś glon porośnie... i to będzie nieco natrualniej wyglądać w akwarium - a taką śliską powierzchnię żywicy, to pewnie już nie - no nie wiem - waham się :P ... filtr kręci woda się rusza... ale bardziej czysta to ona się od tego nie zrobiła :P może zmuszę się i wymienię tę wode :P
Ostatnio zmieniony sob kwie 08, 2017 12:11 pm przez denkmal, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika

marcinzabki29
Cesarz
Posty: 10975
Rejestracja: pn kwie 13, 2015 9:15 pm
Lokalizacja: Ząbki
Na imię mam: Marcin
Płeć:

Chcesz zbudować coś z Ceresitu CX5? (zamek czy sztuczną skałę lub też lubianego przez Suma nurka?)

#17

Post autor: marcinzabki29 »

Nie kombinuj, wypłucz i będzie dobrze.
Pozdrawiam Marcin

Autor
denkmal
Uzależniony
Posty: 551
Rejestracja: wt lut 09, 2016 6:53 pm
Lokalizacja: Ursynów
Na imię mam: Aleksander
Płeć:

Chcesz zbudować coś z Ceresitu CX5? (zamek czy sztuczną skałę lub też lubianego przez Suma nurka?)

#18

Post autor: denkmal »

OK - chyba wymienie jednak ze 2 razy wodę.
Po około dobie spędzonej w wiadrze 45l - woda "obmywająca" zamek faktycznie stała się co nieco zasadowa: 10.25PH.

Jakieś świństwo (jakby pył + błona taka bakteryjna) unosi się na wodzie.

obrazek
Kliknij obrazek, aby powiększyć

No nic - będe dawać znać jak będzie dalej...
Ostatnio zmieniony sob kwie 08, 2017 8:15 pm przez denkmal, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika

igor255
Zapaleniec
Posty: 206
Rejestracja: ndz sty 11, 2015 12:22 pm
Lokalizacja: Ząbki
Na imię mam: Igor
Płeć:

Chcesz zbudować coś z Ceresitu CX5? (zamek czy sztuczną skałę lub też lubianego przez Suma nurka?)

#19

Post autor: igor255 »

Spokojnie - u mnie cała konstrukcja skalna klejona CX5 :)
Część nawet nie była moczona (mała część), bo była klejona skała już z żywymi koralami.

Wypłukać i będzie dobrze. Nie ma co szaleć z żywicami :)
ODPOWIEDZ