Oświetlenie PowerLED sterowane Arduino

Wiesz jak samemu wykonać pokrywy, filtry lub masz inne ciekawe pomysły, to jest dział dla ciebie. Zrób to sam czyli Adam Słodowy radzi :) Zrobiłeś coś ciekawego ? Pochwal się, nie kryj talentu przed światem....
ODPOWIEDZ

Autor
m1s1ek
Uczestnik
Posty: 23
Rejestracja: pn mar 27, 2017 11:28 am
Lokalizacja: Warszawa, Żerań
Płeć:

Oświetlenie PowerLED sterowane Arduino

#1

Post autor: m1s1ek »

Mam u siebie aktualnie 4 belki PowerLED 1W (3x belka po 13 diód i 1x belka z 9 diodami). Każda belka zasilana jest osobno zasilaczem stałopradowym 350mA z odpowiednim napięciem dla określonej belki. Chciałbym teraz to przerobić na taki schemat, żeby można było sterować jasnościa (zmierch, świt) z adruino poprzez PWM. Czy ktoś może mi polecić jakie drivery i jakie zasilacze powinienem zastosować? Nadal chciałbym móc sterować każda belka osobno.

Wojtekxxx9

Oświetlenie PowerLED sterowane Arduino

#3

Post autor: Wojtekxxx9 »

Zmiana zasilacza na pewno. Jak masz diody w szeregu dla każdej belki to zmiana połączeń będzie. 13 diodek nie da rady. Albo 12 albo 14. Wtedy 2 szeregi po 6-7 diodek. Powinien Ci to pociągnąć na zasilaczu 24v. Na 4 belki potrzebujesz 4 drivery na pt4115. No i w zasadzie tyle

Autor
m1s1ek
Uczestnik
Posty: 23
Rejestracja: pn mar 27, 2017 11:28 am
Lokalizacja: Warszawa, Żerań
Płeć:

Oświetlenie PowerLED sterowane Arduino

#4

Post autor: m1s1ek »

2 szeregi w każdej belce połączone równolegle i wpięte do drivera i zasilacza? Jeden zasilacz wystarczy czy dla każdej belki oddzielny?

Wojtekxxx9

Oświetlenie PowerLED sterowane Arduino

#5

Post autor: Wojtekxxx9 »

Pt4115 daje stabilnie 700mA. Znaczy da i 1050mA ale to juz chłodzenie konkretne musial by miec. Lecz dla Ciebie akurat 1 driver na belkę. Przy 6 diodach w szeregu będzie ok 3V zapasu. Mógłbyś sie o 2x 7 diodek pokusić ale nie będą pracowały na 3,5V tylko na ok 3V. Ilość swiatla powinna byc wieksza niż w wypadku 13 w szeregu tak jak masz teraz a może żywotność sie wydłużyć zwłaszcza jak natężenie do 680mA skręcisz.
Zasilacz może byc i jeden. Tylko tak ok 3A musi mieć. Wiec 24V 75W to takie minimum

Autor
m1s1ek
Uczestnik
Posty: 23
Rejestracja: pn mar 27, 2017 11:28 am
Lokalizacja: Warszawa, Żerań
Płeć:

Oświetlenie PowerLED sterowane Arduino

#6

Post autor: m1s1ek »

Do tej pory diody pracują na 350mA, czy 700mA o których piszesz będzie ok?

Wojtekxxx9

Oświetlenie PowerLED sterowane Arduino

#7

Post autor: Wojtekxxx9 »

Dwa szeregi po 350mA da na wyjściu drivera 700mA poboru

Autor
m1s1ek
Uczestnik
Posty: 23
Rejestracja: pn mar 27, 2017 11:28 am
Lokalizacja: Warszawa, Żerań
Płeć:

Oświetlenie PowerLED sterowane Arduino

#8

Post autor: m1s1ek »

Fakt I prawo Kirchoffa :)

Wojtekxxx9

Oświetlenie PowerLED sterowane Arduino

#9

Post autor: Wojtekxxx9 »

No jakos tak. Tylko ostatnia belka. 9 x 1W. Tak zostac nie może

Autor
m1s1ek
Uczestnik
Posty: 23
Rejestracja: pn mar 27, 2017 11:28 am
Lokalizacja: Warszawa, Żerań
Płeć:

Oświetlenie PowerLED sterowane Arduino

#10

Post autor: m1s1ek »

Przerobie ja na dluższa i tez bedzie miala 12 diód.

Wojtekxxx9

Oświetlenie PowerLED sterowane Arduino

#11

Post autor: Wojtekxxx9 »

No to cala resztę już wiesz. Jesli chcesz użyć Arduino tylko do sterowania lampami bez wyświetlaczy, kontroli temperatury itp to polecam oryginalny soft Maga.
Nie wiem jak chcesz to wszystko zmieścić ale pt4115 na 700mA tez polecam chłodzić. A gdzies jest opis jak się przerabia zasilacz 24V na 27V :P

Autor
m1s1ek
Uczestnik
Posty: 23
Rejestracja: pn mar 27, 2017 11:28 am
Lokalizacja: Warszawa, Żerań
Płeć:

Oświetlenie PowerLED sterowane Arduino

#12

Post autor: m1s1ek »

Wydaje mi się, że wystarczy mu jakiś radiator i powinno hulać :) Ze zmieszczeniem nie będzie problemu, bo to część większego projektu :D
Ostatnio zmieniony czw paź 26, 2017 8:10 pm przez m1s1ek, łącznie zmieniany 1 raz.

Wojtekxxx9

Oświetlenie PowerLED sterowane Arduino

#13

Post autor: Wojtekxxx9 »

Zdradź szczegóły projektu :-)

Autor
m1s1ek
Uczestnik
Posty: 23
Rejestracja: pn mar 27, 2017 11:28 am
Lokalizacja: Warszawa, Żerań
Płeć:

Oświetlenie PowerLED sterowane Arduino

#14

Post autor: m1s1ek »

Z racji tego, że mam mało czasu, chciałem sobie ułatwić obsługę akwarium budujac komputerek do zarzadzania :) W planach mam:
- pomiar temperatury akwarium (woda + podłoże) i na tej podstawie sterowanie ogrzewaniem i chłodzeniem oraz pomiar temperatury i wilgotności w pomieszczeniu
- sterowanie oświetleniem PowerLED (zmierzch, świt)
- sterowanie utrzymaniem prawidłowego PH (pomiar + elektrozawór)
- dodatkowe urzadzenia, które wymagaja właczania/wyłaczania czasowego
- auto dolewka (3 czujniki poziomu, 2 w akwarium i jeden w zbiorniku z którego się dolewa, sterowanie pompa)

Wszystko ma być ustawiane z klawiatury lub przez strone www

Jak na razie działa mi pomiar temperatury w akwa i wilgotność + temperatura otoczenia. Jestem w trakcie tworzenia autodolewki i sterowania grzałka i chłodzeniem. Działa też prototyp strony WWW narazie właczanie i wylaczanie wyswietlacza :) Dodatkowo wszystkie pomiary sa zbierane w bazie danych i prezentowane sa na wykresach (zeby miec dane historyczne)

Projekt powstaje powoli z braku czasu, a jak uda mi się go skończyć za rok to będę zadowolony. Całość oparta na Arduino MEGA.

Może jeszcze coś dorzucę, ale nie mam pomysłu, co by tu jeszcze :D

Wojtekxxx9

Oświetlenie PowerLED sterowane Arduino

#15

Post autor: Wojtekxxx9 »

Wywalasz troche otwarte drzwi. Jest podobny projekt który działa. I znam drugi który mozna łatwo zaadoptować:-)
Tylko obsługę ph dodać, sterowanie przez stronę (bo przez dotyk działa). Tylko ja mysle o ARM :-)

Autor
m1s1ek
Uczestnik
Posty: 23
Rejestracja: pn mar 27, 2017 11:28 am
Lokalizacja: Warszawa, Żerań
Płeć:

Oświetlenie PowerLED sterowane Arduino

#16

Post autor: m1s1ek »

Ja wiem, że jest ale ja chce mieć satysfakcję, że zrobię to sam :D

Wojtekxxx9

Oświetlenie PowerLED sterowane Arduino

#17

Post autor: Wojtekxxx9 »

Masz mało czasu na obsługę akwarium więc przez rok w wolnym czasie robisz projekt który ma sam obsługiwać akwa :-)
Super :mrgreen:
Trzymam kciuki :-)
Myślałeś o ph metrze juz? Teraz właśnie to będzie mnie interesować.
Natomiast fajny projekt widziałem gdzie wybebeszony jest zasilacz, poprawiony, zrobiona nowa obudowa która jest radiatorem i mieści arduino z driveri :-)

Autor
m1s1ek
Uczestnik
Posty: 23
Rejestracja: pn mar 27, 2017 11:28 am
Lokalizacja: Warszawa, Żerań
Płeć:

Oświetlenie PowerLED sterowane Arduino

#18

Post autor: m1s1ek »

Tak myślałem już o PH metrze. Sporo czytałem i na poczatku myślałem o jakiejś taniej chińszczyźnie, ale niestety te układy maja problem ze stabilnościa pomiarów i się rozkalibrowuja (tak przynajmniej pisza na rożnych forach). Teraz myślę o takim czymś https://www.dfrobot.com/wiki/index.php/ ... KU:SEN0169

Wojtekxxx9

Oświetlenie PowerLED sterowane Arduino

#19

Post autor: Wojtekxxx9 »

Tez to widziałem. Ja kupowałem zestaw do ph właśnie w chinach ale nie najtańszy. Przy czym osobno sondę kupowałem a osobno płytkę pod arduino na BNC. Kalibracji chyba kazda sonda wymaga co jakiś czas.
A swoja droga to masz pomyśl jak sie ochronić przed rozkalibrowaniem?
ODPOWIEDZ