Montaż wentylatora w pokrywie akwarium

Wiesz jak samemu wykonać pokrywy, filtry lub masz inne ciekawe pomysły, to jest dział dla ciebie. Zrób to sam czyli Adam Słodowy radzi :) Zrobiłeś coś ciekawego ? Pochwal się, nie kryj talentu przed światem....
Awatar użytkownika

sum
Arcymistrz
Posty: 4995
Rejestracja: ndz sty 11, 2009 12:31 am
Telefon: 510847789
Lokalizacja: Warszawa[gocław]
Na imię mam: Krzysztof
Płeć:

Re: Montaż wentylatora w pokrywie akwarium

#31

Post autor: sum »

Ostatni post z poprzedniej strony:

mattoid pisze:Dzięki temu, że jest w ciągłym ruchu i zasysa suche powietrze nie osiada na nim i nie skrapla się (albo przynajmniej te ilości są minimalizowane) para wodna, która powoduje drastyczne skrócenie czasu jego żywotności.
Właśnie o to mi chodziło :mrgreen:
Nie jestem na garnuszku żadnego sklepu akwarystycznego itp.
Nie należę do żadnej loży,towarzystwa wzajemnej adoracji,sekty,kasty itp.
Jestem prostym miłośnikiem naszego hobby.

Autor
mattoid
Gaduła
Posty: 161
Rejestracja: czw sie 13, 2009 9:32 am
Lokalizacja:
Płeć:

Re: Montaż wentylatora w pokrywie akwarium

#32

Post autor: mattoid »

sum pisze:
mattoid pisze:Dzięki temu, że jest w ciągłym ruchu i zasysa suche powietrze nie osiada na nim i nie skrapla się (albo przynajmniej te ilości są minimalizowane) para wodna, która powoduje drastyczne skrócenie czasu jego żywotności.
Właśnie o to mi chodziło :mrgreen:
Tak przy okazji uzupełnię wątek o nierostrzygnięty wcześniej problem (to tylko moje przemyślenia i mogę być w błędzie, proszę to wziąć pod uwagę) i uzupełnię powyższą wypowiedź o jeszcze jedną zaletę takiej pracy wentylatora (uwaga jak wcześniej, być może poszedłem niewłaściwym tokiem rozumowania i jest on błędny, choć wydaje mi się że nie).

Sprawa pierwsza (a raczej druga) - 24-godzinny cykl pracy wentylatora.
Wydaje mi się, że ma to jeszcze jedną zaletę. Wdmuchiwane do zbiornika powietrze powoduje falowanie powierzchni wody. Co prawda niewielkie ale jednak, a co za tym idzie ma pozytywny wpływ na natlenianie wody.

Sprawa druga (czyli pierwsza) - wdmuchiwanie powietrza do zbiornika a ryby oddychające powietrzem atmosferycznym (np. bojowniki).
Parę postów wcześniej padło pytanie, czy taki wentylator nie spowoduje przeziębienia tego typu ryb. Zastanowiłem się chwilę i doszedłem do wniosku, iż nie powinno stać się nic złego, jednakże pod warunkiem takiego montażu wentylatora jak u mnie. Dlaczego? Już spieszę z wyjaśnieniami. Widziałem na którymś forum pokrywę wykonaną własnoręcznie, w której na tylnej ścianie były zamontowane (pionowo) dwa wentylatory. Wydaje mi się, że powietrze wdmuchiwane przez wentylator zamontowany tak jak u mnie powoduje, że pod pokrywą powstaje nadciśnienie i nadmiar powietrza jest naturalnie usuwany przez otwór wycięty pod kaskadę, co nie powoduje gwałtownych ruchów powietrza pod pokrywą. W przypadku zamontowania wentyaltora/ów na tylnek ściance pokrywy, powstaje pod nią normalny wiatr, powodujący na pewno dużo większe wymuszone ruchy powietrza.

Jeśli ktoś w dwóch powyższych sprawach zalicza się do "wiedzących" prosiłbym o potwierdzenie lub negację. Jeśli ktoś "wiedzącym" nie jest ale chciałby coś dodać od siebie, to również proszę o wypowiedź. Sam jestem ciekaw waszego zdania.
25l w trakcie uruchamiania.

egefege
Gaduła
Posty: 105
Rejestracja: wt lis 18, 2008 12:08 pm
Lokalizacja:
Płeć:

Re: Montaż wentylatora w pokrywie akwarium

#33

Post autor: egefege »

ja to chyba zamiast dawac zasilacz z regulacja napiecia zastosuje regulator obrotow ktory mi zostal ze starego komputera :)

Autor
mattoid
Gaduła
Posty: 161
Rejestracja: czw sie 13, 2009 9:32 am
Lokalizacja:
Płeć:

Re: Montaż wentylatora w pokrywie akwarium

#34

Post autor: mattoid »

egefege pisze:ja to chyba zamiast dawac zasilacz z regulacja napiecia zastosuje regulator obrotow ktory mi zostal ze starego komputera :)
To jest równie dobre (a może nawet lepsze) rozwiązanie ale ja takiego płynnego regulatora po prostu nie miałem.
25l w trakcie uruchamiania.

Ludek
Gaduła
Posty: 174
Rejestracja: pt lut 13, 2009 12:51 am
Lokalizacja: Kobyłka
Płeć:

Re: Montaż wentylatora w pokrywie akwarium

#35

Post autor: Ludek »

mattoid pisze:
Sprawa druga (czyli pierwsza) - wdmuchiwanie powietrza do zbiornika a ryby oddychające powietrzem atmosferycznym (np. bojowniki).
Parę postów wcześniej padło pytanie, czy taki wentylator nie spowoduje przeziębienia tego typu ryb. Zastanowiłem się chwilę i doszedłem do wniosku, iż nie powinno stać się nic złego, jednakże pod warunkiem takiego montażu wentylatora jak u mnie. Dlaczego? Już spieszę z wyjaśnieniami. Widziałem na którymś forum pokrywę wykonaną własnoręcznie, w której na tylnej ścianie były zamontowane (pionowo) dwa wentylatory. Wydaje mi się, że powietrze wdmuchiwane przez wentylator zamontowany tak jak u mnie powoduje, że pod pokrywą powstaje nadciśnienie i nadmiar powietrza jest naturalnie usuwany przez otwór wycięty pod kaskadę, co nie powoduje gwałtownych ruchów powietrza pod pokrywą. W przypadku zamontowania wentyaltora/ów na tylnek ściance pokrywy, powstaje pod nią normalny wiatr, powodujący na pewno dużo większe wymuszone ruchy powietrza.

Jeśli ktoś w dwóch powyższych sprawach zalicza się do "wiedzących" prosiłbym o potwierdzenie lub negację. Jeśli ktoś "wiedzącym" nie jest ale chciałby coś dodać od siebie, to również proszę o wypowiedź. Sam jestem ciekaw waszego zdania.
Właśnie będę montować wentylator na tylnej ścianie pokrywy. Wywiercę dziurki po przekątnej. Czy zamontowanie go na wdmuchiwanie powietrza pod pokrywę nie będzie ze szkodą dla rybek? I czy nadmiar powietrza zostanie usunięty?

Czy do akwarium 220 ltr (100x40x55) wystarczy 1 wentylator? Jaką powinien mieć wielkość?
220 l

Autor
mattoid
Gaduła
Posty: 161
Rejestracja: czw sie 13, 2009 9:32 am
Lokalizacja:
Płeć:

Re: Montaż wentylatora w pokrywie akwarium

#36

Post autor: mattoid »

Ludek pisze: Właśnie będę montować wentylator na tylnej ścianie pokrywy. Wywiercę dziurki po przekątnej. Czy zamontowanie go na wdmuchiwanie powietrza pod pokrywę nie będzie ze szkodą dla rybek? I czy nadmiar powietrza zostanie usunięty?
Czemu akurat w taki sposób? Nadmiar powietrza bez wątpienia zostanie usunięty i nie grozi Ci wzrost ciśnienia pod pokrywą (zabrzmiało to nieco dziwnie :)) ale według mnie montaż wentylatora w taki właśnie sposób może spowodować "przeciągi" pod pokrywą. Jeśli nie masz i nie planujesz ryb labiryntowych, to raczej nie powinno to stanowić problemu. Gorzej jeśli posiadasz takowe, mogą się poprzeziębiać. Dlatego właśnie ja zamontowałem wentylator w poziomie.
Ludek pisze: Czy do akwarium 220 ltr (100x40x55) wystarczy 1 wentylator? Jaką powinien mieć wielkość?
Jeśli mam być szczery to nie wiem w sumie ile wentylatorów powinnaś mieć. Wydaje mi się, że jeden powinien wystarczyć ale szczerze mówiąc ja u siebie zamontuję dwa załączane całkowicie niezależnie od siebie, oba w poziomie po tej samej stronie pokrywy, naprzeciwko wycięcia pod kaskadę, żeby wdmuchiwane powietrze usuwało całe zgromadzone pod pokrywą.
25l w trakcie uruchamiania.

Ludek
Gaduła
Posty: 174
Rejestracja: pt lut 13, 2009 12:51 am
Lokalizacja: Kobyłka
Płeć:

Re: Montaż wentylatora w pokrywie akwarium

#37

Post autor: Ludek »

Dzięki za odpowiedź.:)
mattoid pisze: Czemu akurat w taki sposób? Nadmiar powietrza bez wątpienia zostanie usunięty i nie grozi Ci wzrost ciśnienia pod pokrywą (zabrzmiało to nieco dziwnie :)) ale według mnie montaż wentylatora w taki właśnie sposób może spowodować "przeciągi" pod pokrywą. Jeśli nie masz i nie planujesz ryb labiryntowych, to raczej nie powinno to stanowić problemu. Gorzej jeśli posiadasz takowe, mogą się poprzeziębiać. Dlatego właśnie ja zamontowałem wentylator w poziomie.
Nie mam miejsca na górze.
220 l
Awatar użytkownika

sum
Arcymistrz
Posty: 4995
Rejestracja: ndz sty 11, 2009 12:31 am
Telefon: 510847789
Lokalizacja: Warszawa[gocław]
Na imię mam: Krzysztof
Płeć:

Montaż wentylatora w pokrywie akwarium

#38

Post autor: sum »

Nie wiem jak inni ale ja nie widzę fotek :(
Edit- już widzę :)
Nie jestem na garnuszku żadnego sklepu akwarystycznego itp.
Nie należę do żadnej loży,towarzystwa wzajemnej adoracji,sekty,kasty itp.
Jestem prostym miłośnikiem naszego hobby.
Awatar użytkownika

Kars
Gaduła
Posty: 108
Rejestracja: wt gru 06, 2011 10:20 pm
Lokalizacja:
Płeć:

Montaż wentylatora w pokrywie akwarium

#39

Post autor: Kars »

Nie widzę swojego postu z 16:57, jest tylko na tapatalk'u :P.
Awatar użytkownika

sum
Arcymistrz
Posty: 4995
Rejestracja: ndz sty 11, 2009 12:31 am
Telefon: 510847789
Lokalizacja: Warszawa[gocław]
Na imię mam: Krzysztof
Płeć:

Montaż wentylatora w pokrywie akwarium

#40

Post autor: sum »

Teraz to ja też nie widzę.Nie wiem co się stało.
Wstaw jeszcze raz.
Nie jestem na garnuszku żadnego sklepu akwarystycznego itp.
Nie należę do żadnej loży,towarzystwa wzajemnej adoracji,sekty,kasty itp.
Jestem prostym miłośnikiem naszego hobby.
Awatar użytkownika

Kars
Gaduła
Posty: 108
Rejestracja: wt gru 06, 2011 10:20 pm
Lokalizacja:
Płeć:

Montaż wentylatora w pokrywie akwarium

#41

Post autor: Kars »

Dziwne, teraz już nigdzie nie ma mojego posta :roll:
ODPOWIEDZ