Reaktor CO2 + Tlen (powietrze)

Wiesz jak samemu wykonać pokrywy, filtry lub masz inne ciekawe pomysły, to jest dział dla ciebie. Zrób to sam czyli Adam Słodowy radzi :) Zrobiłeś coś ciekawego ? Pochwal się, nie kryj talentu przed światem....
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika

Autor
ORZECHOPCJA
Uzależniony
Posty: 513
Rejestracja: wt mar 09, 2010 8:00 pm
Lokalizacja:
Płeć:

Reaktor CO2 + Tlen (powietrze)

#1

Post autor: ORZECHOPCJA »

Witam, Dziś siedziałem tak i kombinowałem żeby znaleźć sposób na sposób podawania CO2 w dzień a w nocy tlenu przez reaktor. Reaktor takie coś może rozbijać cząsteczki CO2 i działa u większości akwarystów, ale brzęczyk włączać a deszczownie trzeba ustawiać tak by falował nam wodę by natleniała w nocy.
A jak by połączyć przyjemne z pożytecznym CO2 i powietrze w automat.
W dzień Co2 a na noc tlen. Po wyłączeniu (manualnie lub z elektro-zaworem) CO2 po około 30-40min otwiera się zawór do butli(tlen) lub razem z brzęczykiem.
CO2 przykładowo mamy ustawione na 2-4 bąbelki/sek(lepsza rozpuszczalność w wodzie) a tlenu 1-2 (mniejsza rozpuszczalność w wodzie)
Ostatnio zmieniony śr cze 02, 2010 11:42 pm przez ORZECHOPCJA, łącznie zmieniany 1 raz.
430L + Sump 110L
"Nawet bestia zna nieco litości. Ale ja jej nie znam, więc nie jestem bestią"
http://www.youtube.com/watch?v=ZVa1iAXe ... re=related" onclick="window.open(this.href);return false;
Obrazek
Awatar użytkownika

lovelas1988
Zapaleniec
Posty: 249
Rejestracja: pt kwie 02, 2010 5:03 pm
Lokalizacja:
Płeć:

Re: Reaktor CO2 + Tlen (powietrze)

#2

Post autor: lovelas1988 »

Pomysł ciekawy, tylko trzeba mieć dwa elektrozaworki jak to przedstawiłeś na rysunku. :mrgreen:

Co do tego żwiru... To jaką funkcję by spelniał ??? Gąbkę to rozumiem ale tego żwirku nie...


Słuchaj, u siebie w reaktorze nie mam nic (żadnych biobali itp) bo CO2 i tak ladnie się rozpuszcza... Jedynie co mam to kostkę lipową w środku reaktora i wsio :)

Wiesz, jak się wyłączy CO2 to i tak woda przepływając z z filtru zew. do reaktora i dalej do akwa już jest napowietrzona..

Twój sposób jest niewątpliwie bardzo specjalistyczny z tym brzęczykiem ale tańszą metodą jest ustawienie końcówki wylotowej na powierzchnię np filtru wew. lub zew. kaskadę :)

Pomysł ciekawy, tylko trzeba mieć również brzęczyk cichy :) W nocy z turkotem starego brzęczyka nie wytrzymałbym :)

JPK
Guru
Posty: 2040
Rejestracja: sob wrz 27, 2008 10:28 am
Lokalizacja: Warszawa Wola
Na imię mam: Kuba
Płeć:

Re: Reaktor CO2 + Tlen (powietrze)

#3

Post autor: JPK »

Odłączanie na noc CO2 powoduje skoki pH większe niż te naturalne, a dodatkowe napowietrzanie w nocy moim zdaniem spowoduje dodatkowe nasilenie tego zjawiska, co niekoniecznie dla mieszkańców jest dobre.
450l + 112l :)
Awatar użytkownika

lovelas1988
Zapaleniec
Posty: 249
Rejestracja: pt kwie 02, 2010 5:03 pm
Lokalizacja:
Płeć:

Re: Reaktor CO2 + Tlen (powietrze)

#4

Post autor: lovelas1988 »

Misquamacus pisze:Odłączanie na noc CO2 powoduje skoki pH większe niż te naturalne, a dodatkowe napowietrzanie w nocy moim zdaniem spowoduje dodatkowe nasilenie tego zjawiska, co niekoniecznie dla mieszkańców jest dobre.
U siebie nie zauważyłem skoków Ph... Cały czas mam 6,5 Ph (zdarzy mi się sprawdzić raz na jakiś czas :) ) U mnie CO2 chodzi 10 godzin, włącza się 1,5 godz przed zapaleniem świetlówek, a wyłącza się 2 godz przed zgaszeniem..

Co do obfitego napowietrzania za pomocą brzęczyka to się zgodzę.

Na chwilę obecną ciekawi mnie umieszczenie żwiru w reaktorze.. ORZECHOPCJA powiedz mi bo ciekawość mnie zżera. :)
Ostatnio zmieniony czw cze 03, 2010 11:10 am przez lovelas1988, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika

Tomacha
Zapaleniec
Posty: 349
Rejestracja: śr lip 29, 2009 11:43 am
Lokalizacja:
Płeć:

Re: Reaktor CO2 + Tlen (powietrze)

#5

Post autor: Tomacha »

Zgadza sie z tym wylaczaniem na noc. Kazdy z was ma w sumie racje. Moze to spowodowac z jednej strony duze skoki Ph , a z drugiej strony nieodlaczenie na noc moze zaowocowac uduszeniem rybek.
swoja droga mieszalnik wyglada ciekawie. Dziala to juz? czy na razie w fazie projektowania jest?
Ja mam cos w sumie podobnego do CO2. Podaje gaz na wylot z filtra. Reaktor podlaczony jest bezposrednio do rury wylotowej. Woda po drodze zabiera CO2, mieszajac je jeszcze w takiej niewielkiej komorze z biobalami. Mysle, ze Twoja konstrukcja ma szanse.
Awatar użytkownika

Autor
ORZECHOPCJA
Uzależniony
Posty: 513
Rejestracja: wt mar 09, 2010 8:00 pm
Lokalizacja:
Płeć:

Re: Reaktor CO2 + Tlen (powietrze)

#6

Post autor: ORZECHOPCJA »

Ja w swoim reaktorze mam keramzyt, część pływa w górnej jego części(bardziej rozbijając gaz) a część leży na dole.
Żwir blokuje przedostawanie się większych bąbelków (tak na wszelki wypadek) a gąbka całkiem niweluje przejście pyłu gazowego do instalacji i do akwarium

PS. Nie musimy dawać żwiru to takie moje widzimisię, ale.
PS.2 Ciekawe czy można użyć czystego tlenu
Ostatnio zmieniony czw cze 03, 2010 1:00 pm przez ORZECHOPCJA, łącznie zmieniany 1 raz.
430L + Sump 110L
"Nawet bestia zna nieco litości. Ale ja jej nie znam, więc nie jestem bestią"
http://www.youtube.com/watch?v=ZVa1iAXe ... re=related" onclick="window.open(this.href);return false;
Obrazek
Awatar użytkownika

lovelas1988
Zapaleniec
Posty: 249
Rejestracja: pt kwie 02, 2010 5:03 pm
Lokalizacja:
Płeć:

Re: Reaktor CO2 + Tlen (powietrze)

#7

Post autor: lovelas1988 »

ORZECHOPCJA pisze:Ja w swoim reaktorze mam keramzyt, część pływa w górnej jego części(bardziej rozbijając gaz) a część leży na dole.
Żwir blokuje przedostawanie się większych bąbelków (tak na wszelki wypadek) a gąbka całkiem niweluje przejście pyłu gazowego do instalacji i do akwarium

PS. Nie musimy dawać żwiru to takie moje widzimisię, ale.
PS.2 Ciekawe czy można użyć czystego tlenu
Co do czystego tlenu to nie ma takiej opcji ponieważ czyste O2 przy wysokim stężeniu uszkadza wszelkie drogi oddechowe u ryb jak i u ssaków. Podanie czystego O2 do akwarium to samobójstwo.
Awatar użytkownika

Autor
ORZECHOPCJA
Uzależniony
Posty: 513
Rejestracja: wt mar 09, 2010 8:00 pm
Lokalizacja:
Płeć:

Re: Reaktor CO2 + Tlen (powietrze)

#8

Post autor: ORZECHOPCJA »

A więc zostaje sprężone powietrze z butli lub opcja z brzęczykiem (cichym)

można zastosować programator elektroniczny i w opcji NOC dozować na przemian CO2 i powietrze np. CO2-15min/60min powietrze. Wtedy nie spadnie nam drastycznie poziom CO2 w nocy i Ph nie skoczy znacznie
430L + Sump 110L
"Nawet bestia zna nieco litości. Ale ja jej nie znam, więc nie jestem bestią"
http://www.youtube.com/watch?v=ZVa1iAXe ... re=related" onclick="window.open(this.href);return false;
Obrazek
Awatar użytkownika

Tomacha
Zapaleniec
Posty: 349
Rejestracja: śr lip 29, 2009 11:43 am
Lokalizacja:
Płeć:

Re: Reaktor CO2 + Tlen (powietrze)

#9

Post autor: Tomacha »

Tak w ogole to jesli chcesz sie bawic w takie rzeczy to najlepiej pilnowac Ph. Kup sonde, elektrozawor, komputer i bedziesz mial zawsze stale Ph :) Tylko odcinanie i dozowanie CO2. Napowietrzanie bedzie zbedne.
Ostatnio zmieniony czw cze 03, 2010 7:21 pm przez Tomacha, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika

lovelas1988
Zapaleniec
Posty: 249
Rejestracja: pt kwie 02, 2010 5:03 pm
Lokalizacja:
Płeć:

Re: Reaktor CO2 + Tlen (powietrze)

#10

Post autor: lovelas1988 »

Tomacha pisze:Tak w ogole to jesli chcesz sie bawic w takie rzeczy to najlepiej pilnowac Ph. Kup sonde, elektrozawor, komputer i bedziesz mial zawsze stale Ph :) Tylko odcinanie i dozowanie CO2. Napowietrzanie bedzie zbedne.
He he ja tam był dołożył i od razu pomieszczenie na serwerownie dodatkowo zrobił + oczywiście te rzeczy, które wymieniłeś :)
Awatar użytkownika

Autor
ORZECHOPCJA
Uzależniony
Posty: 513
Rejestracja: wt mar 09, 2010 8:00 pm
Lokalizacja:
Płeć:

Re: Reaktor CO2 + Tlen (powietrze)

#11

Post autor: ORZECHOPCJA »

:grin: :grin: :grin:
430L + Sump 110L
"Nawet bestia zna nieco litości. Ale ja jej nie znam, więc nie jestem bestią"
http://www.youtube.com/watch?v=ZVa1iAXe ... re=related" onclick="window.open(this.href);return false;
Obrazek
Awatar użytkownika

lovelas1988
Zapaleniec
Posty: 249
Rejestracja: pt kwie 02, 2010 5:03 pm
Lokalizacja:
Płeć:

Re: Reaktor CO2 + Tlen (powietrze)

#12

Post autor: lovelas1988 »

ORZECHOPCJA pisze::grin: :grin: :grin:
No co źle mówię :) ORZECHOPCJA pomyśl jakby było takie pomieszczenie chociaż 10x10m :) ale bym się cieszył :)

Jak to mówią za marzenia się nie płaci :cool:
Awatar użytkownika

Tomacha
Zapaleniec
Posty: 349
Rejestracja: śr lip 29, 2009 11:43 am
Lokalizacja:
Płeć:

Re: Reaktor CO2 + Tlen (powietrze)

#13

Post autor: Tomacha »

Akwarystyka jest coraz bardziej zlozona. Jesli wiec koledzy chcecie sie bawic konkretnie to tylko tak:) Nikt nie mowil, ze nie bedzie bolalo...:)
ODPOWIEDZ