Glossostigma

Baza roślin hodowanych przez nas.
Awatar użytkownika

mat25
Maniak
Posty: 842
Rejestracja: wt maja 18, 2010 10:08 pm
Lokalizacja:
Płeć:

Re: Glossostigma

#31

Post autor: mat25 »

Ostatni post z poprzedniej strony:

a o heńku nie myślałeś?

[ Dodano: Pon Paź 11, 2010 2:45 pm ]
blyxe można kupić od Spawcia na forum, dość dobrą cene ma ;)
Mateusz

Kolcz
Uczestnik
Posty: 38
Rejestracja: wt paź 05, 2010 10:33 am
Lokalizacja:
Płeć:

Re: Glossostigma

#32

Post autor: Kolcz »

Mały heniek mi si się nawet bardziej podoba wizualnie ale myślałem ze bardziej wymagający jest i trudniejszy w utrzymaniu. No i patrzyłem na dostępność w Warszawie na allegro to glosia była dostępna i ku temu się bardziej skłaniałem. No to po blyxę będę musiał się zgłosić chyba do kolegi :P
Awatar użytkownika

beeder
Zapaleniec
Posty: 249
Rejestracja: śr mar 11, 2009 10:55 pm
Lokalizacja:
Płeć:

Re: Glossostigma

#33

Post autor: beeder »

się wtrącę - mam w akwarium i glosię i małego henia. I próbowałam oba te gatunki na bazalcie dawno temu. Skończyło się na dosypaniu na bazalt amazonii. Uprzedzając protesty - amazonia nie od razu skończyła pod bazaltem, i dosyć długo (około roku) ułatwiała rośnięcie trawnika.

Dużo łatwiej jest uzyskać jednolity trawnik z glosi, jeżeli ma wystarczające światło w szybkim tempie zarasta podłoże. U mnie w akwarium posadzone w tym samym okresie i glosia i henio. Glosia właśnie jest wyrywana bo przyrasta trzecią warstwą, w części obsadzonej heniem jeszcze są miejsca nim nie porośnięte. Oczywiście łatwo można w dziury henia dosadzać ale mi się nie chciało :-P
Awatar użytkownika

mat25
Maniak
Posty: 842
Rejestracja: wt maja 18, 2010 10:08 pm
Lokalizacja:
Płeć:

Re: Glossostigma

#34

Post autor: mat25 »

beeder, czyli polecasz glosie? looknij do mojej galeri jak mozesz, bo czegoś właśnie potrzebują w tą pustą dziure ;)
Mateusz
Awatar użytkownika

beeder
Zapaleniec
Posty: 249
Rejestracja: śr mar 11, 2009 10:55 pm
Lokalizacja:
Płeć:

Re: Glossostigma

#35

Post autor: beeder »

nie powiedziałam że polecam glosie :)
ja wolę henia, po pierwsze można go przycinać a więc formować na wysokości, po drugie łatwiej go wyrwać jak jest go zbyt dużo, a przy glosi demolka jest znacząca i wygląda niezbyt ładnie. No i glosia rośnie zbyt płasko i prosto dla mnie - i dlatego mam ją tylko na części trawnika.
Widziałam Twoje akwa, jeżeli chcesz jednolitą strukturę liści możesz spróbować w górny róg trójkąta dużego henia - ciętego powiedzmy pod skosem na 10 cm (on i tak nie powinien rosnąć zbyt wysoko, ma słabe korzenie i zazwyczaj kiepsko wygląda dolna część łodygi) a do przodu pociągnąć małego henia. Ewentualnie dużego henia można zastąpić np staurogyne a za nią dać jakiś korzonek. Część porośnie w górę na korzeń, część pójdzie na trawnik.
Wszystko kwestia pomysłu , można dać wiele niskich roślin np hedyotis salzmanni, pogestemon wrośnięty między marsilea crenata itd :)
Eksperymentuj. Każdemu co innego się podoba i ciężko narzucać jakieś rozwiązania. U mnie w domu np twierdzą że mam beznadziejny aranż i poprzedni był lepszy, co oczywiście nie jest prawdą w moim odczuciu.

Kolcz
Uczestnik
Posty: 38
Rejestracja: wt paź 05, 2010 10:33 am
Lokalizacja:
Płeć:

Re: Glossostigma

#36

Post autor: Kolcz »

Właśnie tak coś czuję że z tym bazaltem krewetkami i roślinkami trawnikowymi będzie problem :P ale może spróbuję z glosią jeśli mówisz że szybko zarasta. W razie gdyby nie spełniała moich oczekiwań wymienię na małego heńka lub posadzę w jednym miejscu i sukcesywnie będę wymieniał na henia.
Awatar użytkownika

Krzysiek
Zapaleniec
Posty: 206
Rejestracja: śr sie 25, 2010 12:38 pm
Lokalizacja:
Płeć:

Re: Glossostigma

#37

Post autor: Krzysiek »

Ja od siebie dodam, że przy 2x30W+2x5W na 160l cała glosia mi padła w niecałe 2 tygodnie od posadzenia, ale posadziłem ją w najlepiej oświetlonym miejscu, ze 25 sadzoneczek, na bazalcie z podłożem dla roślin pod. Pewnie jednak była z uprawy emersyjnej i jakiś kosmicznych ilości światła :roll:
100l morskie
Awatar użytkownika

mat25
Maniak
Posty: 842
Rejestracja: wt maja 18, 2010 10:08 pm
Lokalizacja:
Płeć:

Re: Glossostigma

#38

Post autor: mat25 »

Krzysiek, no to jakiejs duzej ilości światła to jej nie dałeś też ;)
Mateusz
ODPOWIEDZ