Glony help plz :(

Identyfikacja. Profilaktyka. Zwalczanie. Porady.
ODPOWIEDZ

Autor
Kijan
Uczestnik
Posty: 26
Rejestracja: śr paź 19, 2011 8:33 pm
Lokalizacja:
Płeć:

Glony help plz :(

#1

Post autor: Kijan »

Witam! Miesiąc temu odpaliłem nowy zbiornik 450 litrów. Mam straszny wysyp glonów i nie wiem gdzie popełniłem błąd. Akwarium zalane ponad 100l ze starego akwarium + filtr z dobrze rozwiniętą biologią chodził ponad 6 miesięcy w starym akwarium reszta wody to w większości RO + mała dolewka kranówki. Glony na szybach to raczej zielenice kolonijne ,ale bardziej martwią mnie drugie prawdopodobnie to sinice ,ale proszę o potwierdzenie.
Obsada:
Gupiki x15
Bocja wspaniała x2
Bocja kubotai x2
Bocja strita x2
Kirysek albinos x1
Kirysek sterboi x2

Obsada roślinna:
Rogatek
Pistia
WYWŁÓCZNIK ZIELONY
DIDIPLIS DIANDRA
ROTALA GREEN
ROTALA MACRANDA
Glosia
Anubiasy
Mchy jawajski i flamemoss
Kryptokoryna
limnophila
limnophila aromatica
limnophila aquatica

Oświetlenie świece 7h (0,7 W/1l)
CO2 dawałem tak jak światło 7h dosyć mocno ,ale PH zjechało do 6 i póki co przystopowałem.
Podłoże Pro-Soil od 8-12cm.
Filtr Unimax 700 ( nie mam lampy UV w jej miejsce dałem dodatkową ceramikę)

Co do testów robiłem:
Gh 8
KH 0 ( nie wiem czemu wyszło zero ale pewnie dlatego ,ze ph w czasie testu mialem 5,5-6...
więcej testów niestety nie mam , a te co mam nie są najlepszej jakości i tutaj chciałem się poradzić jakie testy powinienem zakupić i ewentualnie jakiej firmy polecacie? Wodę wymieniałem około 5% tygodniowo, i ponoć tyle wystarczy przy mojej znikomej obsadzie rybek ale, może źle mi doradzono?

http://imageshack.us/photo/my-images/442/dsc06873k.jpg/
http://imageshack.us/photo/my-images/254/dsc06867g.jpg/
http://imageshack.us/photo/my-images/267/dsc06870x.jpg/
http://imageshack.us/photo/my-images/525/dsc06872q.jpg/
http://imageshack.us/photo/my-images/233/dsc06869j.jpg/
Ostatnio zmieniony czw lis 24, 2011 10:16 pm przez Kijan, łącznie zmieniany 3 razy.
Awatar użytkownika

Krzysiek
Zapaleniec
Posty: 206
Rejestracja: śr sie 25, 2010 12:38 pm
Lokalizacja:
Płeć:

Re: Glony help plz :(

#2

Post autor: Krzysiek »

Ja podejdę trochę inaczej do tematu - gdzie stoi akwarium ?

Jak przestawiłem swoje do jasnego pokoju, gdzie są 2 okna ~ 2x2 m, to nawet stojąc w kącie połowa szyb była zagloniona nonstop :P
100l morskie
Awatar użytkownika

grazdar1
Uzależniony
Posty: 693
Rejestracja: wt wrz 08, 2009 11:04 am
Lokalizacja:
Płeć:

Re: Glony help plz :(

#3

Post autor: grazdar1 »

no własnie -w większości lejesz RO .... lepiej 50/50 - bo skąd minerały...chyba że mineralizujesz czymś
a i przy kh 0 niestabilność ph
nawozisz ?-światełka masz sporo -i małą obsadę ze sporą filtracją ....
ustabilizuj kh na poziomie 4-5 ,co2 na maxa ,
dorzuć z 5-6 kosiarek ,może ammano - tylko nie wiem jak bocje na to -może ktoś przerabiał takie połączenie -ja nie
sinic na fotkach nie zauważyłem
Ostatnio zmieniony pt lis 25, 2011 9:43 am przez grazdar1, łącznie zmieniany 1 raz.
grazdar1
Awatar użytkownika

sum
Arcymistrz
Posty: 4995
Rejestracja: ndz sty 11, 2009 12:31 am
Telefon: 510847789
Lokalizacja: Warszawa[gocław]
Na imię mam: Krzysztof
Płeć:

Re: Glony help plz :(

#4

Post autor: sum »

W zasadzie kolega grazdar napisał wszystko.Takie KH może powodować podłoże.Ja mam Amazonię i na początku też KH było prawie zero.
Kijan pisze:CO2 dawałem tak jak światło 7h dosyć mocno ,ale PH zjechało do 6 i póki co przystopowałem.
Przystopowałeś to znaczy,że wyłączyłeś,jak tak to wielki błąd.
Powinieneś zaopatrzyć się w testy i rozpocząć delikatne nawożenia zbiornika.
Testy proponuję JBL-NO3/PO4.
Podmiany wody rzędu 5% są za małe.Wiem,że przy tak dużym baniaku podmiany to spory problem ale moim zdaniem 15-20% to minimum.
Glony usuwaj ręcznie ile się da,gaz do dechy,delikatne nawożenie w odpowiednim stosunku to powinno pomóc.Możesz jeszcze spróbować dwu,trzykrotnego przedawkowania EC przez dwa tygodnie.
Nie jestem na garnuszku żadnego sklepu akwarystycznego itp.
Nie należę do żadnej loży,towarzystwa wzajemnej adoracji,sekty,kasty itp.
Jestem prostym miłośnikiem naszego hobby.
Awatar użytkownika

Hornet
Fanatyk
Posty: 1108
Rejestracja: wt lip 07, 2009 3:17 pm
Lokalizacja: Warszawa Ursus
Płeć:

Re: Glony help plz :(

#5

Post autor: Hornet »

sum, Przepraszam ale z tym CO2 się nie zgodzę miałam podobny problem (o którym wspominałam jak brałam od Ciebie sole do mineralizacji wody) i póki nie ustabilizuje się KH na poziomie przynajmniej 3 to można puszczając CO2 zrobić sobie krzywdę a właściwie nie tyle sobie co zwierzynie i rośliszczom bo pH potrafi zjachać nawet poniżej 5 a takie warunki nie wszystko co żyje w akwarium jest w stanie wytrzymać...
Co do przyczyn tak niskiego KH to może być to tak jak napisałeś podłoże ale może być i woda z kranu... Ja ostatnio też szukałam czemu się tak u mnie zrobiło i okazało się że z niewiadomych przyczyn woda w moim kranie ma GH 12 ale KH w przedziale 1-2... Tam gdzie daje RO z mineralizatorem mam pH stabilne i GH na poziomie 4 ale tam gdzie lałam do tej pory większość odstanej kranowity masakra!!!
Warchoł! - krzyczą. Nie zaprzeczam tylko własnym prawom ufam...

Wola moja jest jak szabla nagniesz ją za mocno - pęknie.
A niewprawną puścisz dłonią w pysk odbije stali siła
Tak się naucz robić bronią by naturą swą służyła.
Awatar użytkownika

sum
Arcymistrz
Posty: 4995
Rejestracja: ndz sty 11, 2009 12:31 am
Telefon: 510847789
Lokalizacja: Warszawa[gocław]
Na imię mam: Krzysztof
Płeć:

Re: Glony help plz :(

#6

Post autor: sum »

Hornet, sprowokowałaś mnie do zajrzenia do Galerii gdzie w swoim temacie :arrow: http://www.fawa.pl/topics15/11349.htm notowałem wyniki testów jakie wykonałem od startu baniaka.Wynika z nich,że praktycznie od startu mam KH w granicach 0-2.Jakoś do tej pory nie mam większych problemów z baniakiem a gaziku leci sobie dosyć,dosyć :mrgreen: Rzecz jasna,że najlepiej by było gdyby KH było na poziomie 3-5 o czym już pisał Darek.Jednak pomimo tego,że podłoże tak zbija twardość to ryby żyją i zielsko dosyć dobrze rośnie.Podmiany robię 50/50 także wcześniej czy później podłoże przestanie działać i KH ustabilizuje się na ~połowicznym wyniku kranówki.Tak miałem jak akwarium było na żwirze.Ja ze swoją kranówką chyba nie miewam takich niespodzianek.Co prawda rzadko sprawdzam parametry kranówki ale zawsze te pomiary pokrywały się z tym co pokazują na stronie Wodociągów.Ostatni pomiar robiłem 17.09.11 :arrow: http://www.fawa.pl/topics2/5377,60.htm (przy okazji sprawdzania filtra RO)i w zasadzie to samo jest na stronie dostawcy :arrow: http://www.mpwik.com.pl/dla-klienta/woda/twardosc-wody .Patrząc na stronę wodociągów to największe rozbieżności między średnią a maksymalną twardością ogólną są w Wodociągu Centralnym.Nie mam pojęcia czy to jest spowodowane.
Nie jestem na garnuszku żadnego sklepu akwarystycznego itp.
Nie należę do żadnej loży,towarzystwa wzajemnej adoracji,sekty,kasty itp.
Jestem prostym miłośnikiem naszego hobby.
Awatar użytkownika

Hornet
Fanatyk
Posty: 1108
Rejestracja: wt lip 07, 2009 3:17 pm
Lokalizacja: Warszawa Ursus
Płeć:

Re: Glony help plz :(

#7

Post autor: Hornet »

sum, Ja sobie a właściwie swoim rybkom w jednym z baniaków takie kuku zrobiłam i dlatego ostrzegam że coś takiego może się zdarzyć (chociaż oczywiście na szczęście nie musi)... A co do wodociągówki to wczoraj robiłam testy i KH było praktyczni niemierzalne...

Ale wracając do tematu glonów to przyznam się że o ile rozmaite glony udało mi się zlikwidować w ten lub w inny sposób to tych glonów (ciemnozielone sztywne nitki) które pokazuje kolega nie udało mi się w żaden sposób zwalczyć prócz mechaniczneego zdejmowania... Może macie na to świństwo jakiś sposób???
Warchoł! - krzyczą. Nie zaprzeczam tylko własnym prawom ufam...

Wola moja jest jak szabla nagniesz ją za mocno - pęknie.
A niewprawną puścisz dłonią w pysk odbije stali siła
Tak się naucz robić bronią by naturą swą służyła.
Awatar użytkownika

Władek Pompka
Fanatyk
Posty: 1449
Rejestracja: sob gru 06, 2008 11:14 pm
Lokalizacja: Warszawa, Białołęka
Płeć:

Re: Glony help plz :(

#8

Post autor: Władek Pompka »

Hornet pisze:Może macie na to świństwo jakiś sposób???
Wyciągałem rośliny i kąpałem w r-rze z cytryny. :cool:
Ostatnio zmieniony pt lis 25, 2011 2:19 pm przez Władek Pompka, łącznie zmieniany 1 raz.
Moim jedynym, a zarazem najlepszym przyjacielem jest współżyjący ze mną tasiemiec, którego regularnie dokarmiam.
Awatar użytkownika

Hornet
Fanatyk
Posty: 1108
Rejestracja: wt lip 07, 2009 3:17 pm
Lokalizacja: Warszawa Ursus
Płeć:

Re: Glony help plz :(

#9

Post autor: Hornet »

Na te sztywne nitki (a właściwie gałęzie) cytryna nie działa... Utrupiłam już kilka roślin a to paskudztwo nic z tego sobie nie robi... Krewety też tego nie chcą żreć nawet moje glonki w ilości sporej odmówiły w tej kwestii współpracy chociaż inne glony znikają w mgnieniu oka... :razz:
Warchoł! - krzyczą. Nie zaprzeczam tylko własnym prawom ufam...

Wola moja jest jak szabla nagniesz ją za mocno - pęknie.
A niewprawną puścisz dłonią w pysk odbije stali siła
Tak się naucz robić bronią by naturą swą służyła.
Awatar użytkownika

Władek Pompka
Fanatyk
Posty: 1449
Rejestracja: sob gru 06, 2008 11:14 pm
Lokalizacja: Warszawa, Białołęka
Płeć:

Re: Glony help plz :(

#10

Post autor: Władek Pompka »

Hornet pisze:Na te sztywne nitki (a właściwie gałęzie) cytryna nie działa... :razz:
Płukałem kilka razy, raz dziennie ale krótko. Wykruszyły się z mikrosorium, na roślinie zostały jednak widoczne po nich miejsca. Z czasem ...to już nie pamiętam.
Wg mnie kwasek jednak podziałał.. ;)
Moim jedynym, a zarazem najlepszym przyjacielem jest współżyjący ze mną tasiemiec, którego regularnie dokarmiam.

Autor
Kijan
Uczestnik
Posty: 26
Rejestracja: śr paź 19, 2011 8:33 pm
Lokalizacja:
Płeć:

Glony help plz :(

#11

Post autor: Kijan »

Prócz zielenic te drugie to chyba krasnorosty :/, czyszczę ile mogę ,ale dość szybko ich liczba rośnie :/ nie wiem co robić podmieniać wodę częściej ? zmniejszyć ilość światła ? porobić jakieś konkretne testy?

PS. Akwarium niczym nie nawoze
Ostatnio zmieniony pt lis 25, 2011 10:26 pm przez Kijan, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika

grazdar1
Uzależniony
Posty: 693
Rejestracja: wt wrz 08, 2009 11:04 am
Lokalizacja:
Płeć:

Re: Glony help plz :(

#12

Post autor: grazdar1 »

no właśnie
glony występują w dwuch przypadkach
nadmiar subst. pokarmowych lub w ich braku
sam sobie odpowiedziałeś
do chwili wprowadzenia nawozów ogranicz światło o połowe tzn 8-10h lecz na połowie świetłówek
w tej chwili robisz tak , jakbyś kazał komuś cały czas biegać - lecz bez dostarczania mu energii
grazdar1

Autor
Kijan
Uczestnik
Posty: 26
Rejestracja: śr paź 19, 2011 8:33 pm
Lokalizacja:
Płeć:

Glony help plz :(

#13

Post autor: Kijan »

Hmm... to już sam nie wiem , bo rośliny rosną jak szalone i są bardzo ładne, zresztą praktycznie każdy doradzał mi żebym przez 1szy miesiąc po starcie niczym nie nawoził... Zresztą jakby czegoś brakowało to rośliny by chyba tak nie rosły dobrze i zarazem dobrze wyglądały, bardziej pasuje mi opcja ,ze z podłoża za dużo się minerałów wypłukało i właśnie jest czegoś za dużo :/
Ostatnio zmieniony sob lis 26, 2011 10:50 am przez Kijan, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika

sum
Arcymistrz
Posty: 4995
Rejestracja: ndz sty 11, 2009 12:31 am
Telefon: 510847789
Lokalizacja: Warszawa[gocław]
Na imię mam: Krzysztof
Płeć:

Re: Glony help plz :(

#14

Post autor: sum »

Hornet pisze:Ja sobie a właściwie swoim rybkom w jednym z baniaków takie kuku zrobiłam i dlatego ostrzegam że coś takiego może się zdarzyć
Nie mamy tu żadnego sporu,też uważam,że KH powinno być na poziomie 3-5.Trudniej wtedy o duże skoki PH i co za tym idzie bezpieczniej dla ryb.
Hornet pisze:A co do wodociągówki to wczoraj robiłam testy i KH było praktyczni niemierzalne...
Jutro sprawdzę u siebie i przedstawię wynik.Teraz w ciemno obstawiam,że jest~8 :mrgreen:
Czy ten glon o którym piszecie to są te krótkie nitki na obrzeżach liści,takie? :arrow: http://imageshack.us/photo/my-images/233/dsc06869j.jpg/
Coś takiego mam jak rozchwieje mi się N do P.
Ja teraz mam trochę długich nitek ale nie robię z tego powodu rwetesu.Usuwam ręcznie,kombinuję z nawozami i kiedyś ustąpią.Nauczyłem się już,że glony to tylko szybko przychodzą,eksmisja ich może trochę potrwać :wink:

Edit
Pomiar kranówki-9KH(nie dużo się pomyliłem :mrgreen: )
Pomiar wody z akwarium-1,5KH
Ostatnio zmieniony pn lis 28, 2011 5:35 pm przez sum, łącznie zmieniany 1 raz.
Nie jestem na garnuszku żadnego sklepu akwarystycznego itp.
Nie należę do żadnej loży,towarzystwa wzajemnej adoracji,sekty,kasty itp.
Jestem prostym miłośnikiem naszego hobby.
ODPOWIEDZ