Okrzemki lub brunatnice

Identyfikacja. Profilaktyka. Zwalczanie. Porady.
ODPOWIEDZ

Autor
rafal194
Uczestnik
Posty: 31
Rejestracja: ndz lut 17, 2013 9:04 am
Lokalizacja:

Okrzemki lub brunatnice

#1

Post autor: rafal194 »

1.Kiedy akwarium zostało zalane ---2lata temu
2.Litraż i wymiary akwarium---375brutto netto 300 wym.150x50x50
3.Jakie jest oświetlenie(rodzaj,oznaczenie,moc-W/L)--- 2x80w philips 865 0,53w/l oświetlenie wyłożone folią aluminiową.
4.Jak długo świecisz(ile godzin)---13-24=11h
5.Podłoże---żwir kwarcowy 3-5mm
6.Filtracja---filtr z rury pvc objętość wkładów ok4,5l keramzyt gąbki,2miesiące zeolit
7.Typ zbiornika(Twoje założenie lub cel do jakiego dążysz,np.ogólny,roślinny itd.)---roślinny
8.Ozdoby(jakie)---2xkorzenie
9.Rośliny(ile,jakie)---nurzaniec średnia ilość.Nowe zakupione małe odnóżki(HYGROPHILA CORYMBOSA STRICTA;LIMNOPHILA SESSILIFLORA;HYGROPHILA POLYSPERMA;ROTALA ROTUNDIFOLIA RED; ELEOCHARIS PARVULA(prawie już niema ,chyba za grube podłoże); HEMIANTHUS CALLITRICHOIDES CUBA(jak wczesniej);BACOPA CAROLINIANA ;HEDYOTIS SALZMANII(miniaturka ale jest)
10.Ryby(jw.)---3kosiarki;3mieczyki;3gupiki;2 gurami
11.Podmianki(jak duże,jak często,jaka woda)---50%tygodniowo niestety nieodstana
12.Nawozy(czy podajesz,jakie,ile)---50%dawek według metody EI
13.CO2(czy jest,jak dystrybuowane)---Butla wysokociśnieniowa,podłączona pod wylot filtra.2-3bąbelki na sekundę,gdy więcej podam ryby pływają pod powierzchnią
14.Parametry wody(aktualne wyniki testów jakie posiadasz)---brak
15.Czy ostatnio robiłeś coś co mogłoby zdestabilizować zbiornik---

Więc tak akwarium stoi już dwa lata,przez ten czas była tylko jedna świetlówka 40w powerglo.A w tym roku chciałem się przerzucić na metodę EI.
Więc tak przez 4tygodnie nawoziłem metodą EI połowa zalecanych dawek bez micro:
Azotany (NO3) 10ppm na tydzień
Fosforany (PO4) 1,5 na tydzień
Magnez (Mg) 5ppm na tydzień

Po 4 tygodniach nie widząc efektów zacząłem dodawać micro tez połowę dawki według producenta,rośliny od razu na drugi dzień ruszyły.Razem przez te 5 tygodni miałem punktowe zielenice na szybach które stały w miejscu.Nie zwiększała się ilość i nie zmieszała.

Po tygodniu lania micro połowę dawki zwiększyłem ją do pełnej dawki wraz z pełną dawką macro.Od tego momentu zauważyłem szybszy wzrost zielenic na szybach i kamieniach.Oraz przyspieszony wzrost chyba okrzemków brązowy nalot.(Wcześniej miałem okrzemki pojawiały się i znikały w małych ilościach.)jest to nalot który z jednej rzeczy schodzi łatwo a z innej trudno.

A tu w skrócie:
Pierwsze 4-tygodnie macro(rośliny nie reagują ,zielenice punktowe na szybach tez nie rosną)

5- tydzień dodałem połowę dawki micro (rośliny ruszyły się)

6-tydzień zwiększyłem dawki micro i macro do 100% (zaczęła się lawina zielenic i okrzemków na maxa.)

Chyba 7-tydzień zakupienie roślin (niby szybko rosnących) i kapsułek FERKA STEMMA.10kapsułek w dno.

Rośliny przystopowały i powoli okrzemek je opanowuje.

2 tydzień po zasadzeniu roślin i podaniu kapsułek do podłoża ,prawie całe dno mam ciemnobrązowo z odcieniem zielonego.

Może kapsułki puściły przez dno do słupa wody.



Z okrzemkami to mam ze wracały i ginęły ale były to sporadyczne przypadki.Nie mam na filtr RO.
Nie wiem czy warto inwestować w te testy.Czy uda się uratować tak.


http://img5.imageshack.us/img5/2299/15436194.jpg" onclick="window.open(this.href);return false;
http://img21.imageshack.us/img21/5240/26109779.jpg" onclick="window.open(this.href);return false;
http://img838.imageshack.us/img838/8750/63454998.jpg" onclick="window.open(this.href);return false;

Jak to wszystko teraz ratować.Rośliny niby rosną ale jak na te gatunki to myślałem że szybciej urosną.Nalot brązowy powoli je pokrywa.
Awatar użytkownika

ewelcia
Zapaleniec
Posty: 234
Rejestracja: śr kwie 25, 2012 10:14 pm
Lokalizacja:
Płeć:

Re: Okrzemki lub brunatnice

#2

Post autor: ewelcia »

Po pierwsze ciężko mi stwierdzić, czy to są okrzemki. Daj zdjęcia roślin, całego zbiornika. Nie robisz testów - więc musimy improwizować.
Ja ci napiszę przewrotnie -nie będę się siliła odnośnie nawożenia (*jak użyłeś kapsuł Ferka?).

Kup sobie kilka otosków - już nigdy nie zobaczysz okrzemków. I tak - nie ważne jakie błędy w nawożeniu popełnisz - wszystko będzie pod kontrolą :twisted:
Obrazek

Autor
rafal194
Uczestnik
Posty: 31
Rejestracja: ndz lut 17, 2013 9:04 am
Lokalizacja:

Re: Okrzemki lub brunatnice

#3

Post autor: rafal194 »

Kapsułki FERKA STEMMA dla roślin łodygowych powtykałem po prostu w dno pod nowe rośliny.
Kilka zdjęć słabej jakość ale mój sony HD mizernie robi zdjęcia.
ogólne:
http://img402.imageshack.us/img402/473/76015363.jpg" onclick="window.open(this.href);return false;

Limnophila aquatica:
http://img259.imageshack.us/img259/6286/31202106.jpg" onclick="window.open(this.href);return false;

BACOPA CAROLINIANA:
http://img547.imageshack.us/img547/5076 ... arolin.jpg" onclick="window.open(this.href);return false;

HEDYOTIS SALZMANII
http://img713.imageshack.us/img713/5690/97137954.jpg" onclick="window.open(this.href);return false;

LIMNOPHILA SESSILIFLORA:
http://img199.imageshack.us/img199/5599 ... iflora.JPG" onclick="window.open(this.href);return false;

Niestety testów chwilowo nie posiadam.
Awatar użytkownika

ewelcia
Zapaleniec
Posty: 234
Rejestracja: śr kwie 25, 2012 10:14 pm
Lokalizacja:
Płeć:

Re: Okrzemki lub brunatnice

#4

Post autor: ewelcia »

Ok. Ze zdjęć widzę, że tylko dolne liście są pokryte tym osadem. To już jakaś wskazówka. Szyby trochę za czyste na okrzemki. Zresztą, to by było proste i łatwe do zwalczenia :D Kup profilaktycznie te otoski.

A wracając do moich przypuszczeń. Czy podajesz potas? Jeśli tak to w jakiej formie.
Czy jak zetrzesz osad to widzisz zielony liść?
Obrazek

Autor
rafal194
Uczestnik
Posty: 31
Rejestracja: ndz lut 17, 2013 9:04 am
Lokalizacja:

Okrzemki lub brunatnice

#5

Post autor: rafal194 »

Szyby akurat były przecierane w sobotę.Gdzieś tak do połowy były pokryte brunatno-zielonym nalotem.
Potas podaje w formie KNO3 5mg/l tygodniowo(połowa docelowej dawki). Czyli 5PPM.
Tak zielony liść jest o ile go nie urwę przy czyszczeniu.Ogólnie to wysyp nastąpił po zwiększeniu dawek na 100%,a po dodaniu kapsułek do podłoża,ruszył na maksa cały wysyp.I ogólnie rośliny przystopowały.

Przeczytałem w necie że według tetry okrzemki spowodowane są również zbyt dużym stężeniem niektórych nawozów zwłaszcza azotanów.Zbyt silnym lub nie właściwym oświetleniem.

Zdjęcie z bocznej szyby przed czyszczeniem.Cały opadnięty osad zebrałem.
http://img32.imageshack.us/img32/1027/sobotaf.jpg" onclick="window.open(this.href);return false;
Awatar użytkownika

Hooltayos
Fanatyk
Posty: 1106
Rejestracja: śr sty 04, 2012 9:45 am
Lokalizacja: Ząbki
Płeć:

Okrzemki lub brunatnice

#6

Post autor: Hooltayos »

Glon w dotyku jest twardy czy miękki?
Awatar użytkownika

ewelcia
Zapaleniec
Posty: 234
Rejestracja: śr kwie 25, 2012 10:14 pm
Lokalizacja:
Płeć:

Re: Okrzemki lub brunatnice

#7

Post autor: ewelcia »

A więc.
Ja obstawiałam początkowo, że coś ci się wytrąciło z potasu, ale w takiej formie jaką podajesz, to raczej nie powinno.

Zbiornik wg mnie jest przenawożony. W twoim przypadku wystarczyło dodać same kapsuły. Prawie nie masz roślin (a jak masz, to mało wymagające) - ja nie wiem jak ci po 2 latach nic nie urosło.
Ja bym nie nawoziła przez najbliższe dwa tygodnie - kapsuły działają przez jakiś czas. Glon jest miękki wg mnie (patrząc na foto), więc wpuść ryby, które Ci wszystko wyliżą.

Już nie ważne czy jest to wytrącony z nawozu osad, czy okrzemki - damy radę :D

Wejdź na giełdę forumową i przyczaj się na rośliny, które ludzie oddają. Obsadź wreszcie ten zbiornik, zwłaszcza, że przymierzasz się do roślinnego.

Jak już nasadzisz zielska kup testy, albo weź wody w słoik i przyjedź do mnie to ci pomierzę :D
Obrazek
Awatar użytkownika

Przemo_K
Uzależniony
Posty: 500
Rejestracja: pn lut 11, 2013 1:22 pm
Lokalizacja:
Płeć:

Okrzemki lub brunatnice

#8

Post autor: Przemo_K »

To ja dodam przewrotnie, że za dużo mikro :cool:
ewelcia pisze:Prawie nie masz roślin (a jak masz, to mało wymagające)
nie ma co wchłaniać nawozów i wszystko wyłazi.
182l, 27l
Awatar użytkownika

ewelcia
Zapaleniec
Posty: 234
Rejestracja: śr kwie 25, 2012 10:14 pm
Lokalizacja:
Płeć:

Re: Okrzemki lub brunatnice

#9

Post autor: ewelcia »

Przemo_K pisze: nie ma co wchłaniać nawozów i wszystko wyłazi.
Mówisz jak Czesio :D
Obrazek
Awatar użytkownika

Przemo_K
Uzależniony
Posty: 500
Rejestracja: pn lut 11, 2013 1:22 pm
Lokalizacja:
Płeć:

Okrzemki lub brunatnice

#10

Post autor: Przemo_K »

Ale, ale....dlaczemu :-D
182l, 27l
Awatar użytkownika

Hooltayos
Fanatyk
Posty: 1106
Rejestracja: śr sty 04, 2012 9:45 am
Lokalizacja: Ząbki
Płeć:

Re: Okrzemki lub brunatnice

#11

Post autor: Hooltayos »

ewelcia pisze:ciach...
Wejdź na giełdę forumową i przyczaj się na rośliny, które ludzie oddają. Obsadź wreszcie ten zbiornik, zwłaszcza, że przymierzasz się do roślinnego.
To prawda.
Dodaj cyrkulator - niech ci rozgoni glona do filtra (jeśli to brunatnice)
ewelcia pisze: Jak już nasadzisz zielska kup testy, albo weź wody w słoik i przyjedź do mnie to ci pomierzę :D
Ewelcia jak zawsze superaśna! :D

Teraz moje uwagi
Podejrzewam brunatnice.
1. Za duże nawożenie jak na taką ilość roślin.
2. Za słaba filtracja mech/bio jeśli już nawozisz.
3. Cyrkulacji brak ponieważ j.w.

Działania:
1. Jeśli nie chcesz mieć kilku filtrów - musisz mieć cyrkulację
2. Więcej roślin na boga :D
3. Nawożenie zmniejsz do 25%, mikro raz na tydzień w podobnej dawce.
4. Podmiany 30% raz na tydzień przy tym nawożeniu wystarczy.
5. Wsysaj glona co dzień ile możesz
6. Gaz 24h
7. Światło 11-12h (brunatnice nie lubią światła)
8. Nie zarybiaj więcej.
9. Nie przekarmiaj + jeden dzień głodówki

To tak na szybko. aby opanować gada bez chemii i restartu.

Autor
rafal194
Uczestnik
Posty: 31
Rejestracja: ndz lut 17, 2013 9:04 am
Lokalizacja:

Okrzemki lub brunatnice

#12

Post autor: rafal194 »

Nic nie urosło bo od początku miałem ciągłe problemy z akwa a potem nie miałem czasu na akwarium.
Glon jest miękki ślizgi ale cięzko schodzi.Kapsułki działają ok 4tygodnie jeszcze zostało 3 tygodnie.
Micro na początku tez tak obstawiałem gdyż jak dawałem połowę dawki było ok ale jak zwiększyłem do pełnej do sypnęło się i zacząłem podawać 1/4 dawki 2razy w tygodniu.

Cyrkulacja filtr jest na pompie od Centralnego ogrzewania.Na drugim biegu ok 1400obr/min ,rośliny wszędzie nawet nisko się chwieja.Chyba że jeszcze zwiększyć.?

Co do roślin są małe liczyłem że urosną szybko :-? . W takim razie zamówię coś.Może rogatka.Jestem z poza wa-wy wiec z giełdy nici.Ani z zaproszenia na pomiary wody :D ,ale dzięki.

Rybki Otoski mogę zapomnieć u mnie w płońsku.A wa-wie nie wiem kiedy znów będę,nie mam po co.Coś pewnie za 3tygodnie.A jakoś nie mam przekonania do paczek z rybami.


Przenawoziłem.W końcu duże dawki do słupa wody i spore w kapsułkach w dno.A podłoże jest grube .

-Czyli reasumując ograniczyć nawożenie do 25% dawki a najlepiej przestać dopóki kapsułki działają.
-Zwiększyć masę roślin.
-Podmiana 30% na tydzień.
-Z wysysaniem glona,miałem jutro zebrać w miarę większe kamyczki ile dam rade.
-co2 24h
Wieże że damy radę. :-D
Awatar użytkownika

Hooltayos
Fanatyk
Posty: 1106
Rejestracja: śr sty 04, 2012 9:45 am
Lokalizacja: Ząbki
Płeć:

Re: Okrzemki lub brunatnice

#13

Post autor: Hooltayos »

rafal194 pisze:Nic nie urosło bo od początku miałem ciągłe problemy z akwa a potem nie miałem czasu na akwarium.
Glon jest miękki ślizgi ale cięzko schodzi.Kapsułki działają ok 4tygodnie jeszcze zostało 3 tygodnie.
Micro na początku tez tak obstawiałem gdyż jak dawałem połowę dawki było ok ale jak zwiększyłem do pełnej do sypnęło się i zacząłem podawać 1/4 dawki 2razy w tygodniu.
Brunatnica jak nic.
rafal194 pisze: Cyrkulacja filtr jest na pompie od Centralnego ogrzewania.Na drugim biegu ok 1400obr/min ,rośliny wszędzie nawet nisko się chwieja.Chyba że jeszcze zwiększyć.?
Już nie.
rafal194 pisze: Co do roślin są małe liczyłem że urosną szybko :-? . W takim razie zamówię coś.Może rogatka.Jestem z poza wa-wy wiec z giełdy nici.Ani z zaproszenia na pomiary wody :D ,ale dzięki.
Koniecznie
rafal194 pisze: Rybki Otoski mogę zapomnieć u mnie w płońsku.A wa-wie nie wiem kiedy znów będę,nie mam po co.Coś pewnie za 3tygodnie.A jakoś nie mam przekonania do paczek z rybami.
Otoski tu nic nie pomogą.
rafal194 pisze: Przenawoziłem.W końcu duże dawki do słupa wody i spore w kapsułkach w dno.A podłoże jest grube .
Spokojnie, walka jeszcze jest do wygrania :D
rafal194 pisze: -Czyli reasumując ograniczyć nawożenie do 25% dawki a najlepiej przestać dopóki kapsułki działają.
-Zwiększyć masę roślin.
-Podmiana 30% na tydzień.
-Z wysysaniem glona,miałem jutro zebrać w miarę większe kamyczki ile dam rade.
-co2 24h
Wieże że damy radę. :-D
Napewno!

-- 1 mar 2013, o 16:02 --

No i jak sobie radzisz?

Autor
rafal194
Uczestnik
Posty: 31
Rejestracja: ndz lut 17, 2013 9:04 am
Lokalizacja:

Okrzemki lub brunatnice

#14

Post autor: rafal194 »

Witam.Dzięki za pamięć i zainteresowanie.Miałem właśnie pisać.Na razie zastosowałem wasze rady w poniedziałek dojdą nowe rośliny i czekam.Trochę późno je sprzedawca wyśle.Glon na podłożu na razie bez zmian.
Doszedł tylko dodatkowy na szybach zielony pył +krótkie nitki tak z 4mm długości.
Dziwne pyt.w jakim okresie można się spodziewać poprawy,a przynajmniej zastopowania glonów.
Awatar użytkownika

Hooltayos
Fanatyk
Posty: 1106
Rejestracja: śr sty 04, 2012 9:45 am
Lokalizacja: Ząbki
Płeć:

Okrzemki lub brunatnice

#15

Post autor: Hooltayos »

Zauważysz po tygodniu/dwóch,
definitywna wygrana po ponad miesiącu

Jeśli nic nie będziesz robił co mogło by przerwać bitwę :D

Zbieraj glona, czyść szyby - to nie przerwanie.
I obecnie słońce coraz wyżej - uważaj na promienie słoneczne.

Autor
rafal194
Uczestnik
Posty: 31
Rejestracja: ndz lut 17, 2013 9:04 am
Lokalizacja:

Okrzemki lub brunatnice

#16

Post autor: rafal194 »

Z tym słońcem jest ciekawie,muszę w tym roku żaluzje sprawić okno mam od zachodu,i tak od godziny 16 zaczyna mi świecić słonce :
http://img823.imageshack.us/img823/4251/90516361.jpg" onclick="window.open(this.href);return false;

O ile z czyszczeniem szyb niema problemu gdyż większa ilość nalotu i nitek jest w czwartek /piątek.To z podłożem niema co zbierać ,gdyż kamienie są mocno oblepione i jedynie co, to wymienić jak największą cześć podłoża z wierzchu.Wciągnąć wężykiem kamyki.Ale czy taka operacja nie naruszy zbytnio dna i czy ją wykonać.

W sobotę podam może chociaż te 25%dawki nawozów.Obliczone według EI,dla podmiany 30%.

W tygodniu powinienem być w wa-wie to pomyśle nad otoskami.
Awatar użytkownika

Hooltayos
Fanatyk
Posty: 1106
Rejestracja: śr sty 04, 2012 9:45 am
Lokalizacja: Ząbki
Płeć:

Okrzemki lub brunatnice

#17

Post autor: Hooltayos »

Jeśli masz podłoże żwirkowe - to nie ma problemu.
Zbierz wierzchnią część, i uzupełnij czystą porcją.
Jeśli coś jest oblepione - wyciągnij - wyczyść, włóż z powrotem.

Autor
rafal194
Uczestnik
Posty: 31
Rejestracja: ndz lut 17, 2013 9:04 am
Lokalizacja:

Okrzemki lub brunatnice

#18

Post autor: rafal194 »

Podłoże jak na zdjęciu żwir kwarcowy od 3-5mm.Mam 10litrów w zapasie.Zakupie gruby wąż i zbiorę ile się da.Zastąpię go nowym.

Edit.
Doszedł nowy problem.Rano patrze a na nurzańcu pełno malutkich ślimaków :shock: .Wytępiłem kilkanaście parę dni temu myślałem że więcej niema.Za słabo przygotowałem pewnie rośliny.
Awatar użytkownika

Hooltayos
Fanatyk
Posty: 1106
Rejestracja: śr sty 04, 2012 9:45 am
Lokalizacja: Ząbki
Płeć:

Okrzemki lub brunatnice

#19

Post autor: Hooltayos »

Ślimaki to nie problem, nikomu nie zagrażają. Jedyna ich wada to estetyka a raczej jej brak :D

Autor
rafal194
Uczestnik
Posty: 31
Rejestracja: ndz lut 17, 2013 9:04 am
Lokalizacja:

Okrzemki lub brunatnice

#20

Post autor: rafal194 »

Wieści z placu wojny.Chwilowo wszystko stoi w martwym punkcje ani nie ustępuje ani się nie powiększą trochę na rośliny wchodzi taki brud jak na zdjęciach tylko teraz również na młode.No i cała przednia szyba po 3dniach była zielona nie było widać rybek,ale to pewnie efekt naruszenia podłoża.
Lecz widać braki w nawożeniu.Żeby znów nie lać nawozów,dodałem pod korzenie Limnophila sessiflora jedną ferkę po kilku dniach odbiła.Powód dodania nowe liście zaczęły gnić jak i również zatrzymanie wzrostu.Również HYGROPHILA POLYSPERMA płożę się i liście które są najwyżej zwijają się.Czyli to chyba objawy niedoboru.

Ale jedna rzecz mnie dziwi i nie mogę wyjść z zachwytu od kilku dni,mam krystaliczna wodę.Zawsze miała jakiś kolor a to zółta a to troszkę mętnawa.Miałem kupić filtr wewnętrzny a tu taka niespodzianka.A najciekawsze jest że nic nie robiłem.Dziś podmianka wody w sobotę nie mogłem,zobaczę jaka jutro będzie woda.

Jeszcze coś ze ślimakami muszę zrobić,tak to ich nie widać ale po nocy jak zapale to cała szyba jest w nich.Troch ich tępię ,ale na marchewkę i sałatę są jeszcze za małe.


-- Pn kwi 22, 2013 9:04 pm --



Witam zakupiłem testy bo mam już dosyć.Mimo iż ograniczyłem nawożenie.Zaciemniłem akwarium na 3 dni po tym zabiegu było idealne jak nowo założone akwarium.Ale nie na długo po tygodniu zaczęło powracać na nowo.Więc chcąc czy nie chcąc zakupiłem testy oto wyniki.Rośliny puszczają też dużo korzeni z łodyg.

Mam testy i chyba niewypadły wyśmienicie.

NO3 2,5 odcień między 1-5
Po4 ok 1,5 odcień miedzy 1,2-1,8

Ph wyszło 7,5 ale i coś podobnego wyszło na destylowanej test zooleka
Gh 12-13 stopni niemieckich
Kg 7-8 stopni niemieckich.
Gh,Kh wyniki kranu jak i wody w akwarium.

Niby NO3 kalibrowałem o pokazuje 10 jak i 20 ppm prawidłowo.
Awatar użytkownika

Hooltayos
Fanatyk
Posty: 1106
Rejestracja: śr sty 04, 2012 9:45 am
Lokalizacja: Ząbki
Płeć:

Okrzemki lub brunatnice

#21

Post autor: Hooltayos »

Masz za dużo fosforu - nie podawaj go, zmniejsz go poprzez podmianę wody.
Stosunek NO3/PO4 powinien być jak 10/1

Te same parametry wody w kranie i w akwarium są dziwne, tak jakbyś ciągle robił podmiany, lub za duże podmiany.
Zielona szyba to efekt przenawożenia micro/fe.

Autor
rafal194
Uczestnik
Posty: 31
Rejestracja: ndz lut 17, 2013 9:04 am
Lokalizacja:

Okrzemki lub brunatnice

#22

Post autor: rafal194 »

W sobotę zrobiłem podmianę 30%. Skalibrowałem testy o ile No3 przy 10,20ppm pokazuje prawie idealnie tak Po4 zawyża o 100%. Roztwór kontrolny miał 0,4ppm test pokazał 0,8,roztwór 0,8 test pokazał 1,6.
Tak więc fosforu mam nie 1,5 lecz 0,75/0,8ppm.
W takim razie azot podniosę do 8.
Do jakich minimalnych stężeń powinienem dążyć przy świetle 0,42w/l.
Awatar użytkownika

Hooltayos
Fanatyk
Posty: 1106
Rejestracja: śr sty 04, 2012 9:45 am
Lokalizacja: Ząbki
Płeć:

Okrzemki lub brunatnice

#23

Post autor: Hooltayos »

10 NO3, 1PO4 to trochę za dużo na mało światła - ale wszyscy uznają ją jako najbezpieczniejszą wartość.
Przy większym oświetleniu trzeba pilnować aby za szybko nie została skonsumowana.
Awatar użytkownika

Jurgen
Zapaleniec
Posty: 221
Rejestracja: sob gru 01, 2012 7:35 pm
Telefon: 501083126
Lokalizacja:
Płeć:

Okrzemki lub brunatnice

#24

Post autor: Jurgen »

rafal194 pisze:Jeszcze coś ze ślimakami muszę zrobić,tak to ich nie widać ale po nocy jak zapale to cała szyba jest w nich.Troch ich tępię ,ale na marchewkę i sałatę są jeszcze za małe.
to w/g mnie nie problem, kilka helenek i posprzątane, troche daleko bo z chęcią bym zabrał od Ciebie trochę "mięsa"... :cool:
Pijąc wódkę jedząc śledzie, będziemy silni jak niedźwiedzie.
Prawo Precyzji: Mierz mikrometrem, zaznaczaj kredą, tnij siekierą.
ODPOWIEDZ