Jak pozbyć się krasnorostów?

Identyfikacja. Profilaktyka. Zwalczanie. Porady.
ODPOWIEDZ

Autor
megi
Początkujący
Posty: 10
Rejestracja: wt mar 05, 2013 3:43 pm
Lokalizacja:
Płeć:

Jak pozbyć się krasnorostów?

#1

Post autor: megi »

Witam. Mam problem z krasnorostami. Jakiś czas temu na roślinach i ścianach akwarium pojawiły się włoski, które z czasem przemieniły się w ciemne naloty. Po większej podmiance wody i ogólnym wyczyszczeniu zbiornika problem znikł ale nie na długo. Dziadostwo powróciło i to ze zdwojoną siłą. Ostatnio wyjeżdżałam na 3 dni, w tym czasie światło było non stop włączone. Od tego czasu jest tego coraz więcej. Nie robiłam żadnych testów. Niewielka podmiana wody co tydzień, dodatkowo czasem stosuje Co2 w płynnie. Czy da się to jakoś obejść nie robiąc restartu?
Akwa Shrimp set 20l, mech jawajski, Eleocharis acicularis, neony simulans, krewetki red cherry i rainbow
Awatar użytkownika

mazior
Zapaleniec
Posty: 224
Rejestracja: wt maja 29, 2012 8:58 pm
Telefon: 511367988
Lokalizacja: Wa-wa. Mokotów
Płeć:

Jak pozbyć się krasnorostów?

#2

Post autor: mazior »

Ja kolego mam to samo i niestety w weekend będzie raczej restart...

zygi
Bywalec
Posty: 65
Rejestracja: śr maja 04, 2011 10:00 am
Lokalizacja: Marynin
Płeć:

Jak pozbyć się krasnorostów?

#3

Post autor: zygi »

U mnie pomogła 2-3 krotna dawka co2 w płynie, po tygodniu nie było śladu, teraz podaję normalną dawkę i nie wracają, ale tym leczeniem wykończyłem pelie
Awatar użytkownika

mazior
Zapaleniec
Posty: 224
Rejestracja: wt maja 29, 2012 8:58 pm
Telefon: 511367988
Lokalizacja: Wa-wa. Mokotów
Płeć:

Re: Jak pozbyć się krasnorostów?

#4

Post autor: mazior »

No u mnie kolego śmiga bimbrownia cały czas ale faktycznie nie próbowałem ze zwiekszeniem dawki CO2 mowisz ze u ciebie zdało to egzamin? to może i ja zrobie jeszcze jedną próbe i zaopatrze się w EC.

zygi
Bywalec
Posty: 65
Rejestracja: śr maja 04, 2011 10:00 am
Lokalizacja: Marynin
Płeć:

Jak pozbyć się krasnorostów?

#5

Post autor: zygi »

Pierwszego dnia dałem dawkę około 5 krotną (zablokował się dozownik i tak wyszło), potem 2-3 krotna przez tydzień, krasnorosty obumarły, resztki sprzątnęły krewetki
Awatar użytkownika

mazior
Zapaleniec
Posty: 224
Rejestracja: wt maja 29, 2012 8:58 pm
Telefon: 511367988
Lokalizacja: Wa-wa. Mokotów
Płeć:

Re: Jak pozbyć się krasnorostów?

#6

Post autor: mazior »

No to sprobuje powalczyc jeszcze z nimi ;)
Awatar użytkownika

ewelcia
Zapaleniec
Posty: 234
Rejestracja: śr kwie 25, 2012 10:14 pm
Lokalizacja:
Płeć:

Re: Jak pozbyć się krasnorostów?

#7

Post autor: ewelcia »

Co do glonów i restartów. Nie ma co restartować, tylko zastanowić się nad przyczynami. Może za dużo DOC? Kiepska moc filtracyjna?
Nic nie piszesz, więc średnio będzie z pomocą.
Ja uwielbiam krewetki amano. Ostatnio pojawił się compsopogon na mojej 3-letniej, ukochanej kryptokorynie. Krewety jeść nie dostały (tak wiem, jestem potworem) i po 3 dniach nieśmiało zabrały się do dzieła. Wyskubały każdy najmniejszy włosek. I po kłopocie :)
Obrazek

Autor
megi
Początkujący
Posty: 10
Rejestracja: wt mar 05, 2013 3:43 pm
Lokalizacja:
Płeć:

Jak pozbyć się krasnorostów?

#8

Post autor: megi »

Nawet nie wiem jakie mogą być tego przyczyny. Żadnych testów nie robiłam. Filtracja taka sobie bo wiadomo co jest w zestawie aquael shrimp set... Jakie testy należałoby zrobić? Na pewno zacznę od zwiększenia dawki Co2. Czy to, że akwarium caly czas ma dużo światła dziennego może być przyczyną powstawania krasnorostów?
Awatar użytkownika

meping
Bywalec
Posty: 60
Rejestracja: wt lis 30, 2010 9:41 pm
Lokalizacja:
Płeć:

Jak pozbyć się krasnorostów?

#9

Post autor: meping »

Należałoby zrobić testy na początek.... Potem można pogadać... :/
Pozdrawiam
meping
Awatar użytkownika

ewelcia
Zapaleniec
Posty: 234
Rejestracja: śr kwie 25, 2012 10:14 pm
Lokalizacja:
Płeć:

Re: Jak pozbyć się krasnorostów?

#10

Post autor: ewelcia »

Megi napiszę ci w bardzo dużym skrócie.
Przy krasnorostach należy postępować tak:

- często podmieniać wodę, nawet dwa razy w tygodniu
- wyrzucić wszystkie zarażone rośliny, powycinać zaatakowane liście - na ich miejsce wsadzić nowe najlepiej szybkorosnące typu rogatek
- zminimalizować ruch wody
- wyczyścić dobrze filtr


Przyczyną powstawania tego potwora jest najczęściej DOC, a więc trzeba się zabrać za gruntowne sprzątanie. Żadnych walających się liści, brudu. Odmulić dokładnie dno.
Co do testów, nie wiem czy ci są potrzebne. Ja mam i nie używam. Jeśli masz kasę, to oczywiście możesz sobie zafundować kropelkowe - innych nie ma sensu kupować. Wszystko widać po roślinach i glonach :) Podajesz jakieś nawozy? Możesz przestawić akwarium? Zafunduj sobie dwie krewety amano.
Obrazek
Awatar użytkownika

meping
Bywalec
Posty: 60
Rejestracja: wt lis 30, 2010 9:41 pm
Lokalizacja:
Płeć:

Jak pozbyć się krasnorostów?

#11

Post autor: meping »

ewelcia pisze:- wyrzucić wszystkie zarażone rośliny, powycinać zaatakowane liście - na ich miejsce wsadzić nowe najlepiej szybkorosnące typu rogatek
Nie zgadzam się z wyrzucaniem roślin. Akurat krasnorosty bardzo ładnie się cofają, obumierają i odpadają od roślin, ewentualnie obumarłe dają się ładnie, delikatnie zdjąć. Poza tym u mnie pomaga na nie podmiana wody połączona z jej zakwaszaniem do poziomu mniej więcej 6,8. Ale do tego potrzebne są testy.
ewelcia pisze:Co do testów, nie wiem czy ci są potrzebne. Ja mam i nie używam. Jeśli masz kasę, to oczywiście możesz sobie zafundować kropelkowe - innych nie ma sensu kupować.
Też się nie zgadzam. Zestaw kropelkowych to majątek. Ja używam częściowo paskowych, częściowo kropelkowych. Na początek uważam, że można zacząć od przyzwoitych paskowych (ja obecnie mam po raz kolejny JBL-a i jestem zadowolony), a potem stopniowo dokupować kropelkowe, zaczynając od tych, których nie ma na paskach a są potrzebne (np. fosfor).
Pozdrawiam
meping
Awatar użytkownika

ewelcia
Zapaleniec
Posty: 234
Rejestracja: śr kwie 25, 2012 10:14 pm
Lokalizacja:
Płeć:

Re: Jak pozbyć się krasnorostów?

#12

Post autor: ewelcia »

A ja się nie zgadzam z tym, że ty się nie zgadzasz. Sprawdź sobie kiedyś wodę paskowymi i jednocześnie kropelkowymi. Spore rozbieżności.
Czasami nawet testy kropelkowe do niczego się nie nadają. A już na żelazo, to sobie można wsadzić w nos.
I co poradzisz koleżance jak już zbada azot, fosfor itd?
Ja kupiłam całą walizę i nie mierzę, bo mi się zwyczajnie nie chce - widać wszystko jak na dłoni co się dzieje w akwa i bez testów. Po prostu uważam, że szkoda pieniędzy. Kiedyś testów nie było i ludzie sobie radzili.

Co do wycinania zarażonych liści - nie namawiam, proponuję. Wszystko zależy od stopnia rozwoju glonów.

Dla mnie od pomiarów ważniejsze jest, czy koleżanka nawozi i czym, jak dużo ma zwierząt w tym zestawie, jak długo działa akwarium.

Co do kwaśnej wody i krasnorostów. I w takiej już widywałam tego łotra. Tak więc można polemizować.
Obrazek
Awatar użytkownika

Akwamaniak.pl
Uzależniony
Posty: 649
Rejestracja: śr mar 13, 2013 12:37 pm
Telefon: Tel 34 389-29-99
Lokalizacja:

Jak pozbyć się krasnorostów?

#13

Post autor: Akwamaniak.pl »

- wyczyścić dobrze filtr
byłbym ostrożny z takimi radami :)
Wyczyścić dobrze w wodzie z akwarium wkłady w filtrze odpowiadające za filtrację mechaniczną. Jak ktoś ma wkłady biologiczne w workach to można do wiadra ze spuszczoną wodą z akwa energicznie włożyć i wyjąć kilka razy aby pozbyć się tylko rozkładanej materii organicznej.
Obrazek
Obrazek
Awatar użytkownika

ewelcia
Zapaleniec
Posty: 234
Rejestracja: śr kwie 25, 2012 10:14 pm
Lokalizacja:
Płeć:

Re: Jak pozbyć się krasnorostów?

#14

Post autor: ewelcia »

No chyba logiczne, że w wodzie z akwarium. Jeeju :D
Ale masz rację - wyraziłam się nieprecyzyjnie :twisted:
Obrazek
Awatar użytkownika

meping
Bywalec
Posty: 60
Rejestracja: wt lis 30, 2010 9:41 pm
Lokalizacja:
Płeć:

Jak pozbyć się krasnorostów?

#15

Post autor: meping »

ewelcia pisze:A ja się nie zgadzam z tym, że ty się nie zgadzasz. Sprawdź sobie kiedyś wodę paskowymi i jednocześnie kropelkowymi. Spore rozbieżności.
Jak testy są o.k. to nie ma wielkich rozbieżności. Jest dokładniejszy odczyt.
ewelcia pisze:Czasami nawet testy kropelkowe do niczego się nie nadają.
A to to ja wiem... Dzięki testowi kropelkowemu zooleka prawie przerobiłem baniak na coca-colę... ;/ Uratował mnie właśnie test paskowy (miałem zbyt dużą rozbieżność pomiędzy paskowym a kropelkowym) i świadomość, że trochę za dużo już kwasu do baniaka poszło... :) Zawiozłem wodę do badania w sklepie (Atol na Gocławiu) i tam jak dostałem w miarę poprawny pomiar, zanabyłem za radą sprzedawcy JBL-a i teraz jestem w miarę zadowolony.
ewelcia pisze:Po prostu uważam, że szkoda pieniędzy. Kiedyś testów nie było i ludzie sobie radzili
Wiesz, kiedyś ludzie radzili sobie bez wielu rzeczy, np. pisania na forach, internetu, komórek, telefonu w każdym mieszkaniu czy domu.... I wiesz, ja potrafiłem w tamtym świecie funkcjonować, znaleźć potrzebny mi tytuł książki w Bibliotece Narodowej w indeksie tematycznym wielkości kortu tenisowego, zamiast w komputerowej bazie danych, ale jakoś do tego nie tęsknię... ;)

A tak w temacie kiedyś i akwarystyki, aby nie było zbyt offtopicznie, to wpadła mi jakiś czas temu w ręce książka Mirosława Huszcza "Akwarium i jego mieszkańcy", rok wydania 1985, oddana do składu w marcu 1984, czyli napisana w 1983, równo 30 lat temu. Czasem przeglądam ją, aby poprawić sobie humor, bo niektóre jej fragmenty tak się mają do obecnej wiedzy jak średniowieczna wiedza o wszechświecie do teorii Kopernika. :)

I na koniec apropos zbędności testów... Posiadam dość rzadkie i drogie pielęgnice Elotti (dziś parę sztuk trafi do działu sprzedam). W zeszłym roku udało mi się je rozmnożyć. Radość była wielka, oddzielny zbiornik itd. Zaczął mi padać narybek (nie taki już mały, 1-1,5 cm). Wywalając martwe sztuki do kibla czułem się, jakbym wywalał co najmniej 10-cio złotówki. Oczywiście od razu podmiana wody, dodatkowe napowietrzanie. Następnego dnia kilka razy więcej trupów. Ki diabeł? Zmierzyłem wodę, którą wlałem (wodociąg Wawerski, ujęcie Zbójna Góra).... Skala testu Ph skończyła się na 9..... Następnego dnia doniosłem o tym fakcie do Sanepidu, co życia rybciom nie zwróciło, ale może poprawiło wielu ludziom zdrowie.... I weź nie rób testów....
Pozdrawiam
meping
Awatar użytkownika

ewelcia
Zapaleniec
Posty: 234
Rejestracja: śr kwie 25, 2012 10:14 pm
Lokalizacja:
Płeć:

Re: Jak pozbyć się krasnorostów?

#16

Post autor: ewelcia »

Ok. Pasuję.
Jeśli potrzebujesz dokładnych pomiarów, aby zwalczyć krasnorosty u megi - niech tak będzie :)
Ze mnie bardzo ugodowy jest człowiek.
Obrazek
Awatar użytkownika

meping
Bywalec
Posty: 60
Rejestracja: wt lis 30, 2010 9:41 pm
Lokalizacja:
Płeć:

Jak pozbyć się krasnorostów?

#17

Post autor: meping »

Uważam, że bez pomiarów to działanie trochę na czuja. Bez pomiarów na cyjanobakterie zalecano mi antybiotyk, sugerując, że nic innego nie działa. Z pomiarami działając planowo pozbyłem się ich w ciągu kilku dni. Ot co!
Pozdrawiam
meping
Awatar użytkownika

ewelcia
Zapaleniec
Posty: 234
Rejestracja: śr kwie 25, 2012 10:14 pm
Lokalizacja:
Płeć:

Re: Jak pozbyć się krasnorostów?

#18

Post autor: ewelcia »

Cyjano to zupełnie inna bajka. Tutaj wartości azotu i fosforu są kluczowe.
Przy krasnych nie będzie na czuja, jeśli będzie wiadomo ile stworzeń, czy kranówa, jakie i ile nawozów. Naprawdę wtedy nie trzeba być jasnowidzem :D Ale już tak jak wspomniałam - każdy ma własną ścieżkę. Ja się tam do aptekarzy nie wtrącam :D

A teraz zabawię się w jasnowidza: W akwarium tym zapewne sporo stworzeń, niedostateczna filtracja. Nie obstawiam przenawożenia żelazem przy braku makro, bo pewnie nie jest nic dozowane.
DOC i jeszcze raz DOC.
Obrazek

Autor
megi
Początkujący
Posty: 10
Rejestracja: wt mar 05, 2013 3:43 pm
Lokalizacja:
Płeć:

Jak pozbyć się krasnorostów?

#19

Post autor: megi »

Jeżeli chodzi o porządki ostatnio wszystko gruntownie czyściłam. Filtr, odmulanie itd. Wodę zazwyczaj podmieniam na destylowaną, czasami zwykła kranówka po odstaniu. Nie sądzę żeby był to problem z wodą. Mam sporo krewetek i kilka neonów simulans. Jako nawóz stosuję Planta Gainer Classic w dodatku bardzo rzadko bo jakoś za wiele tej roślinności nie mam. To tylko 20l. Dzisiaj kupie testy.
Awatar użytkownika

meping
Bywalec
Posty: 60
Rejestracja: wt lis 30, 2010 9:41 pm
Lokalizacja:
Płeć:

Jak pozbyć się krasnorostów?

#20

Post autor: meping »

megi pisze:Wodę zazwyczaj podmieniam na destylowaną
Aua.... to w imieniu krewetek, które lubią twardą wodę i potrzebują jej do życia (prawidłowego przebiegu wylinki). Do tego skąd bierzesz tą wodę? Czy to RO z akwarystycznego, czy destylowana ze sklepu? Ta druga potrafi zawierać pierwiastki metali które dla zwierząt są bardzo szkodliwe... :(
Pozdrawiam
meping
Awatar użytkownika

Jurgen
Zapaleniec
Posty: 221
Rejestracja: sob gru 01, 2012 7:35 pm
Telefon: 501083126
Lokalizacja:
Płeć:

Jak pozbyć się krasnorostów?

#21

Post autor: Jurgen »

ewelcia pisze:- zminimalizować ruch wody
Ewelcia po części ma rację... (chyba ;) )
ja u siebie zauważyłem znaczny przyrost w górnych partiach roślin :( (tam gdzie wypływa woda z filtra)
Pijąc wódkę jedząc śledzie, będziemy silni jak niedźwiedzie.
Prawo Precyzji: Mierz mikrometrem, zaznaczaj kredą, tnij siekierą.

Autor
megi
Początkujący
Posty: 10
Rejestracja: wt mar 05, 2013 3:43 pm
Lokalizacja:
Płeć:

Jak pozbyć się krasnorostów?

#22

Post autor: megi »

Woda destylowana ze sklepu. Kiedyś nawet robiłam testy tej wody wszystko było w granicach normy. Ruch wody jest niewielki.

-- Pt kwi 05, 2013 4:11 pm --

Jeszcze jedno pytanie. W większym akwa mam bimbrownie. Nie poduszę tym ryb z 20l Shrimp seta ??
Awatar użytkownika

meping
Bywalec
Posty: 60
Rejestracja: wt lis 30, 2010 9:41 pm
Lokalizacja:
Płeć:

Jak pozbyć się krasnorostów?

#23

Post autor: meping »

Destylowana ze sklepu to kiepski pomysł dla akwarium... Poszukaj w okolicznych akwarystycznych wody z RO... Przy okazji chyba taniej wyjdzie ;)
Pozdrawiam
meping

Autor
megi
Początkujący
Posty: 10
Rejestracja: wt mar 05, 2013 3:43 pm
Lokalizacja:
Płeć:

Jak pozbyć się krasnorostów?

#24

Post autor: megi »

A jak z tą bimbrownią nie poduszą mi się ryby?? Od wczoraj nie dałam krewetkom jeść i widzę, że się biorą za krasnorost :D
Awatar użytkownika

Akwamaniak.pl
Uzależniony
Posty: 649
Rejestracja: śr mar 13, 2013 12:37 pm
Telefon: Tel 34 389-29-99
Lokalizacja:

Re: Jak pozbyć się krasnorostów?

#25

Post autor: Akwamaniak.pl »

ewelcia pisze:No chyba logiczne, że w wodzie z akwarium. Jeeju :D
Ale masz rację - wyraziłam się nieprecyzyjnie :twisted:
ewelciu ależ oczywiście, że bardzo logiczne aczkolwiek moje doświadczenie zawodowe pokazuje, że ludzie nie są tacy logiczni i lepiej tłumaczyć bardzo dokładnie ;) i wbrew pozorom łatwiej tłumaczyć komuś kto nic nie wie niż komuś co myśli, że już coś wie :)

Pozdrawiam Cię serdecznie :)


A co by nie było, że moderator robi OT to ...
W większym akwa mam bimbrownie. Nie poduszę tym ryb z 20l Shrimp seta
pozostaje metoda prób i błędów niestety. Bimbrownia jest nieprzywidywalna.
Obrazek
Obrazek
Awatar użytkownika

saintpaulia
Arcymistrz
Posty: 4346
Rejestracja: ndz cze 07, 2009 6:12 pm
Lokalizacja: Warszawa -Bielany
Na imię mam: Ilona
Płeć:

Jak pozbyć się krasnorostów?

#26

Post autor: saintpaulia »

Przy mniejszym litrażu trzeba uważać na pH, mi zbioła do 5,5 w shrimp secie.
Awatar użytkownika

jgoluch
Guru
Posty: 2161
Rejestracja: pn lip 23, 2012 12:50 pm
Lokalizacja: Tarchomin
Płeć:

Re: Odp: Jak pozbyć się krasnorostów?

#27

Post autor: jgoluch »

To ja sie wtrace na temat testow.
Porownanie paskow JBL i kropelek:
Akwa 1, NO3:
Paski: >25
Kropelki: 5
Akwa 2, NO3:
Paski: 15
Kropelki: 0

Zaluje tylko tych 35 zeta na paski JBL...

_______
via TT

krasnal
Guru
Posty: 2602
Rejestracja: czw sty 08, 2009 4:30 pm
Telefon: 537543206
Lokalizacja: Urlychów
Płeć:

Jak pozbyć się krasnorostów?

#28

Post autor: krasnal »

jgoluch pisze:Zaluje tylko tych 35 zeta na paski JBL
Za kilka dni zrób drugie porównanie
Jeżeli różnice bedą takie same
wynik na paskach pomniejszaj -- nie zmarnujesz 35 zł :P
ODPOWIEDZ