Glony na roślinach i korzeniach

Identyfikacja. Profilaktyka. Zwalczanie. Porady.
ODPOWIEDZ

Autor
BMWPatrykBMW
Początkujący
Posty: 11
Rejestracja: śr sty 26, 2011 12:40 pm
Lokalizacja:
Płeć:

Glony na roślinach i korzeniach

#1

Post autor: BMWPatrykBMW »

Witam, mam problem z glonami, opanowały mi wszystkie rośliny, korzenie i ozdoby ceramiczne, nie w jakimś wielkim stopniu, ale pojawiają sie wszędzie, wygladają jak takie malutkie kepki mchu jakby z pojedyńczej kropeczki wyrastały takie malutkie włoski w kształcie litery V ciemno zielone aż prawie czarne, a jak się przyświeci jakimś mocnym światłem maja kolor fioletowy. próbowałem sie ich pozbyć wycinając znaczną ilośc chorych roślin, świecić jak najmniej światła. Ale cały czas sie odnawiają, lekarstw nie stosowałem bo po ostatnim zastosowaniu preparatu na glony padły mi prawie wszystkie zbrojniki :(
Co polecacie?
126l ogolne
45l przedszkole
30l zlobek
20 l kotnik
15 l kwarantanna
4 l kotnik

Dein

Glony na roślinach i korzeniach

#2

Post autor: Dein »

Za mało podałeś informacji na temat samego zbiornika, żeby ktokolwiek mógł sensownie podpowiedzieć. Zresztą nikomu nie będzie się chciało prowadzić przesłuchania.
Jeśli problem nawraca nie ma sensu lać chemii, tylko trzeba pogłówkować, skąd się wzięły i zadziałać u podstaw.
Opisz sprzęt (co to za akwarium, jaki masz do niego filtr), obsadę (jakie ryby, ile), światło (jakie, jak długo świecisz), obsadę roślinną (oraz czy zasilasz zieleń nawozami i CO2), opisz jak dbasz o higienę w zbiorniku (dbasz, prawda?), napisz jak stary jest ten baniak i czy mierzysz czasami poziom związków azotu i fosforu.
Może wystarczy okroić obsadę zwierzęcą, dołożyć roślin, zmienić filtrację, zwiększyć częstotliwość podmian.
Awatar użytkownika

sum
Arcymistrz
Posty: 4995
Rejestracja: ndz sty 11, 2009 12:31 am
Telefon: 510847789
Lokalizacja: Warszawa[gocław]
Na imię mam: Krzysztof
Płeć:

Glony na roślinach i korzeniach

#3

Post autor: sum »

Krasnorosty
Nie jestem na garnuszku żadnego sklepu akwarystycznego itp.
Nie należę do żadnej loży,towarzystwa wzajemnej adoracji,sekty,kasty itp.
Jestem prostym miłośnikiem naszego hobby.

Autor
BMWPatrykBMW
Początkujący
Posty: 11
Rejestracja: śr sty 26, 2011 12:40 pm
Lokalizacja:
Płeć:

Glony na roślinach i korzeniach

#4

Post autor: BMWPatrykBMW »

Co do informacji to zacznijmy od początku baniak 126L w środku aktualnie pływają mieczyki ok 7 szt. gupiki ok 5. molinezje ok 4. 2 neonki 2 zbrojniki. i ok 7 kirysków. ostatnio zrobiłem że tak powiem generalny remont w połowie września ponieważ troszkę było zaniedbane przez wakację czyli wyparzyłem piach poprzycinałem roślinki i na nowo wszystko ułożyłem, Filtr głowica aquaclear z dość sporą gąbką. światło 2x 18w nie więcej niż godzinę dziennie ostatnim czasem. nie stosuje praktycznie żadnej chemii jeśli nie ma potrzeb czy też choroby. Wodę razem z myciem filtra tak mniej więcej co tydzień dwa, razem z podmianą ok 20l wody. żadnych nawozów, ma ok 4 lat. roślin jest dośc sporo.
Tak właśnie wyczytałem że moga to byc krasnorosty, a jak ich się najlepiej pozbyć? :)
126l ogolne
45l przedszkole
30l zlobek
20 l kotnik
15 l kwarantanna
4 l kotnik
Awatar użytkownika

sum
Arcymistrz
Posty: 4995
Rejestracja: ndz sty 11, 2009 12:31 am
Telefon: 510847789
Lokalizacja: Warszawa[gocław]
Na imię mam: Krzysztof
Płeć:

Glony na roślinach i korzeniach

#5

Post autor: sum »

Dbałość o czystość w akwa,nie przekarmianie ryb,zmiękczenie i zakwaszenie wody,podobno przedawkowanie EC też pomaga.
Nie jestem na garnuszku żadnego sklepu akwarystycznego itp.
Nie należę do żadnej loży,towarzystwa wzajemnej adoracji,sekty,kasty itp.
Jestem prostym miłośnikiem naszego hobby.

Dein

Glony na roślinach i korzeniach

#6

Post autor: Dein »

A jak myjesz ten filtr co tydzień dwa, to co mu konkretnie robisz?
Dla mnie to jest rozregulowane biologicznie akwa, w zasadzie świeże, nie czteroletnie, skoro było parzenie podłoża niedawno i jest gmerane przy filtrze co tydzień. Rośliny też nie mają szans rosnąć, zakładając że mają godzinę słabiutkiego światła dziennie. A to rośliny powinno się zdopingować teraz.

Dobrze byłoby, gdybyś pokazał zdjęcie. Więcej jest wspomnianej ceramiki czy roślin?

Autor
BMWPatrykBMW
Początkujący
Posty: 11
Rejestracja: śr sty 26, 2011 12:40 pm
Lokalizacja:
Płeć:

Glony na roślinach i korzeniach

#7

Post autor: BMWPatrykBMW »

Rozbieram głowice, czyszcze zazwyczaj pędzelkiem z syfu, a gąbke płuczę pod bierzącą wodą.
Wprowadziłem w mały błąd bo podłoże było tylko wypłukane tym razem.
Ale z tego co mi się wydaje to więcej światła to również więcej glonów?
wsumie tylko 2 gliniane groty są i jedna biała widoczne na zdjęciach

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
126l ogolne
45l przedszkole
30l zlobek
20 l kotnik
15 l kwarantanna
4 l kotnik

Dein

Glony na roślinach i korzeniach

#8

Post autor: Dein »

BMWPatrykBMW pisze:Ale z tego co mi się wydaje to więcej światła to również więcej glonów?
A źle dobrane światło to słabe rośliny, czyli więcej glonów, które piknikują na nadmiarach związków azotu czy fosforu, w normalnych warunkach pożytkowanych przez rośliny. Sztuka polega na tym, żeby zrównoważyć warunki tak, by dobrze rozwijały się rośliny, nie zostawiając nadwyżek dla glonów.
Świeć normalnie. Zaciemniać można na krótki czas, na parę dni i działa ten trick głównie na zielenice, nie na krasne.

No tak ze zdjęć wygląda na to, że nie idziesz w kierunku akwarium roślinnego, nie interesują Cię rośliny o dużych wymaganiach świetlnych. Zwartki i anubiasy są w stanie zaadaptować się do takiego natężenia światła, jakie oferujesz. Dla anubiasów to dobre warunki (ale raczej nie sadzi się ich do piachu, tylko przywiązuje do elementów dekoracji, by korzenie i kłącze było na wierzchu), dla zwartek - pi razy dźwi dolna granica wymagań. Jednak zwartki jeszcze się dobrze nie przyjęły i to widać. Nie pracują pełną parą, nie mają wielkiego przerobu. Anubiasy jak wszystkie rośliny, które mają powolny przyrost, też zbyt wiele związków azotu i fosforu nie zużywają. Za to obrastają w pierwszej kolejności glonem. Na Twoim miejscu sprawiłbym sobie trochę roślin, które charakteryzują się dużym przyrostem, a nie mają dużych wymagań świetlnych. Mało oryginalny, ale zajebiście żarłoczny jest rogatek np.

Krasnorosty masz bardzo malownicze i bujne. Będzie Ci ciężko pozbyć się tych, które już są. Ze zwartek trzeba je wyciąć razem z liścmi, z anubiasów możesz je próbować pościągać, uprzednio mocząc chwilę w wodzie z sokiem z cytryny. Krasny rozmięka pod wpływem kwasu. Na dłuższą metę i także profilaktycznie pomaga węgiel w płynie, czyli to co napisał Lew - EC - preparat Easy Carbo (lub zamiennik innej firmy). Pomaga roślinom, przeszkadza krasnym, powoduje lekką zmianę parametrów wody.

Filtra nie płucz pod bieżącą wodą. Jeśli się przytyka i znacznie zmniejsza się przepływ, płucz gąbkę w wodzie odlanej z akwa. Nie pierz do czystości, tylko delikatnie przepłucz. Na gąbce rozwijają się dobre i mądre bakterie, zajmujące się przetwarzaniem bardziej szkodliwych związków azotów na mniej szkodliwe, a więc pomocne w utrzymaniu stabilnych warunków w akwarium. Kiedy je unicestwiasz, cofasz proces dojrzewania tzw. filtra biologicznego.

No i obsada - niby niewielka, ale specyficzna. Molinezje, gupiki - lubią se zjeść dobrze, srają na potęgę. Tym bardziej musisz zadbać o rośliny i wydolny biologicznie filtr, który będzie w stanie przerobić tyle syfu, który produkują rybeńki.

Autor
BMWPatrykBMW
Początkujący
Posty: 11
Rejestracja: śr sty 26, 2011 12:40 pm
Lokalizacja:
Płeć:

Glony na roślinach i korzeniach

#9

Post autor: BMWPatrykBMW »

No to zastosuje się do owych instrukcji i zobacze jakie będą efekty :) a anubiasą nic się nie stanie jak się je namoczy w tym soku z cytryny? rogatka mam trochę w innym akwa więc przerzucę do tego no i może uda mi się uporać z tym badziewiem, a jak najlepiej pozbyć sie ich z korzenia?
126l ogolne
45l przedszkole
30l zlobek
20 l kotnik
15 l kwarantanna
4 l kotnik

Dein

Glony na roślinach i korzeniach

#10

Post autor: Dein »

Na pewno nie nastawiaj się na natychmiastowe efekty, no ale bez tych mało efektownych zmian będzie ciężko utrzymać jakikolwiek pozytywny skutek. Sukcesem będzie, kiedy przestaną pojawiać się nowe glony

Anubiasa pomocz parę minut, sprawdź czy syf odchodzi i ewentualnie znów na parę minut. Nie zostawiaj rośliny w kwaśnej wodzie na długo, bo rozpuści się razem z krasnym, co sam przerobiłem kiedyś. Niektórzy też eksperymentują w ten sposób, że podają preparat Easy Carbo bezpośrednio w okolice największych skupisk krasnego, co przyśpiesza rozpuszczanie, ale zawsze trzeba się liczyć z tym, że przy braku wyczucia popalisz sobie także roślinki.

Z korzeniem analogicznie jak z anubiasem. Nawet jeśli podawanie Easy Carbo czy kwasnych roztworów rozpuści krasnorosta, pozostaje on na miejscu, tyle że słaby, zbielały, martwy. Niestety trzeba korzeń oczyścić mechanicznie z tych resztek, co jest upierdliwe niesamowicie.

Autor
BMWPatrykBMW
Początkujący
Posty: 11
Rejestracja: śr sty 26, 2011 12:40 pm
Lokalizacja:
Płeć:

Glony na roślinach i korzeniach

#11

Post autor: BMWPatrykBMW »

Już się wmęcze z tymi glonami długi czas, orzez pewien okres prawie udało mi się wytępić ale znowu się pojawiły i to ze zdwojoną mocą.
popróbuje owych taktyk i zobaczymy co z tego wyjdzie, z korzeniem właśnie najgorsza robota ostatnio się tez namęczyłem ale za wiele to nie dało.
Dzięki za pomoc, zabieram się za robotę i będę informował o efektach :)
126l ogolne
45l przedszkole
30l zlobek
20 l kotnik
15 l kwarantanna
4 l kotnik

korzenioland
Bywalec
Posty: 55
Rejestracja: pt lip 01, 2011 9:55 pm
Lokalizacja:
Płeć:

Glony na roślinach i korzeniach

#12

Post autor: korzenioland »

Miałem kiedyś krasnorosty. Węgiel w płynie i strzykawka załatwiły wszystko w ciągu tygodnia. Wystarczy punktowe polanie węglem. Oczywiście nie trzeba wyjmować z akwarium, ale można także powyjmować i popryskać sprajem. Aby się więcej nie pojawiało trzeba pomyśleć o zewnętrznym filtrze z ceramiką. Wszystko przetrenowałem na swoich akwariach.
Awatar użytkownika

Hooltayos
Fanatyk
Posty: 1106
Rejestracja: śr sty 04, 2012 9:45 am
Lokalizacja: Ząbki
Płeć:

Glony na roślinach i korzeniach

#13

Post autor: Hooltayos »

Korzeniland: A bez likwidacji przyczyny, za 2 tygodnie krasnorosty wrócą :D

korzenioland
Bywalec
Posty: 55
Rejestracja: pt lip 01, 2011 9:55 pm
Lokalizacja:
Płeć:

Glony na roślinach i korzeniach

#14

Post autor: korzenioland »

Właśnie po to solidny zewnętrzny filtr. Krasnorostów nie mam od kiedy działa filtr z 10 litrami ceramiki.
Awatar użytkownika

rhino
Arcymistrz
Posty: 4316
Rejestracja: wt sie 24, 2010 1:57 pm
Lokalizacja: Kraków,Warszawa-Wawer
Płeć:

Glony na roślinach i korzeniach

#15

Post autor: rhino »

Jaką ceramikę dajesz że ma tak cudowne właściwości ?!
Ratel

korzenioland
Bywalec
Posty: 55
Rejestracja: pt lip 01, 2011 9:55 pm
Lokalizacja:
Płeć:

Glony na roślinach i korzeniach

#16

Post autor: korzenioland »

Normalne ceramiczne tulejki i trochę lawy wulkanicznej. Żadne cuda. Bakterie i nic więcej.
Awatar użytkownika

rhino
Arcymistrz
Posty: 4316
Rejestracja: wt sie 24, 2010 1:57 pm
Lokalizacja: Kraków,Warszawa-Wawer
Płeć:

Glony na roślinach i korzeniach

#17

Post autor: rhino »

Niesamowite !
chyba jesteś pierwszą osobą , która jak słyszę ma filtr kubełkowy z wkładami ceramicznymi !
Opiszesz dokładniej swoje wrażenia ? ;)

żartuję oczywiście ale NIE ZAWĘŻAJ tematu do filtra ! Dasz wiarę że widziałem wiele akwariów , również LT z filtrami typowo biologicznymi albo wewnętrznymi i tam krasnego ani innych zielonych nie było widać ?! Wiem że ciężko w to uwierzyć ale powaga ! Widziałem też akwaria w których high-endowe kubły stanowiły 1/4 pojemności zbiornika i przepuszczały całą wodę 5 razy w ciągu godziny a jednak glony były ...
Ratel

korzenioland
Bywalec
Posty: 55
Rejestracja: pt lip 01, 2011 9:55 pm
Lokalizacja:
Płeć:

Glony na roślinach i korzeniach

#18

Post autor: korzenioland »

Nie pisałem, że filtr załatwi wszystko, lecz bez tego nie ma co szukać chemii. Jeśli będziesz jadł samą pizzę i popijał colą, to żadne suplementy nie pomogą.

Dein

Glony na roślinach i korzeniach

#19

Post autor: Dein »

Tylko proszę nie robić bałaganu i zbyt wielkiej dyskusji o wkładach w temacie mojego klienta.
Awatar użytkownika

rhino
Arcymistrz
Posty: 4316
Rejestracja: wt sie 24, 2010 1:57 pm
Lokalizacja: Kraków,Warszawa-Wawer
Płeć:

Glony na roślinach i korzeniach

#20

Post autor: rhino »

Znikam , przepraszam za OT
Ratel
ODPOWIEDZ