Krasnorosty - skuteczne sposoby walki

Identyfikacja. Profilaktyka. Zwalczanie. Porady.
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika

Autor
silver007
Zapaleniec
Posty: 491
Rejestracja: czw wrz 05, 2013 9:52 pm
Lokalizacja: Michałów - Reginów

Krasnorosty - skuteczne sposoby walki

#1

Post autor: silver007 »

O krasnorostach słyszał chyba każdy z akwarystów, a wielu z nas miało większą lub mniejszą przyjemność ich doświadczyć. Ja należę do osób, które za glonami nie przepadają i wszelkie argumenty, że akwarium z nimi wygląda naturalnie jakoś do mnie nie trafiają. W każdym razie z "krasnymi" wiele nie miałem do czynienia w poprzednich zbiornikach toteż ich atak w dosyć świeżej (nieco ponad pół roku) 240-tce był dosyć zaskakujący.
Pierwsze oznaki brunatnego glona zacząłem zauważać na krawędziach liści większych roślin. Z dnia na dzień intruz rósł w siłę i z kilku ognisk glona w szczytowym momencie niestety doszło do tego, że znaczny procent tła strukturalnego pokryty był brunatnymi krzewami.

Tutaj fotka z początku ekspansji. Niestety więcej nie posiadam, ale można inne łatwo znaleźć w internecie.

Obrazek

I krótkie info o moim baniaku:

- 120x40x50 cm
- 2x54W świecone 8h dziennie + 2x30W
- filtracja: kubełek IKOLA 350 jako biolog + Aquaszut 750 jako mechanik.
- podłoże: piasek + Aquasubstrate II
- CO2 z elektrozaworem
- nawożenie solami
- KH- 3, GH- 6, pH - ok. 7.

To co mnie zastanowiło to moment pojawienia się glonu. Nie mogę go umiejscowić obok żadnego punktu zmieniającego jakkolwiek parametry akwarium. Nie był to czas zmian nawożenia, dokładania CO2 itd. itp. Po prostu krasnorost pewnego dnia się pojawił. Gdzieniegdzie napotykałem opinie, że jego istnienie zawdzięczamy importom "akwariowej zieleniny" z Azji i ogólnie coraz gorszym jakościowo roślinom, które trafiają do zbiorników (modyfikacje, hodowle itp.) i o ile to do mnie nie trafiło, bo wszak krasnorosty spotyka się i w naturze, to jednak fakt, że kilka/kilkanaście lat temu krasnorostów nie miał nikt ze znajomych akwarystów nieco daje do myślenia. A może ma to po prostu związek z dużo mniejszym przepływem informacji kiedyś niż dziś. To już jednak kwestia poboczna.

Wracając do głównego wątku... Pierwsze co zrobiłem po pojawieniu się glonu to kontrola nawożenia. Testy podstawowych makro pierwiastków nie wykazały jakichś znaczących odchyleń od mojego zwyczajowego stanu. Podobnie sprawa miała się z mikro.
Zacząłem więc zgłębiać wiedzę internetową. I tutaj chciałbym wymienić najpopularniejsze "internetowe" przyczyny i sposoby walki z "krasnalami" wraz z moim komentarzem bazującym na zdobytym doswiadczeniu.

- Krasnorosty lubią starą wodę. Powinny pomóc duże podmiany.
Prawda. Zdecydowanie. I nie chodzi tutaj o nagromadzenie azotu, ale także wszystkie pozostałe produkty przemiany materii, których rośliny nie są w stanie pochłonąć.
- Twarda woda. Krasnorosty rozwijają się w twardej wodzie, więc pomocna jest woda z filtra RO.
Czy to prawda? Może, ale niekoniecznie. W moim zbiorniku stosuję wodę w proporcji RO/kran: 3/1. Twardości bardziej obniżyć już nie mogę bo pojawi się problem z CO2. Tak więc w moim przypadku ten argument odpada, bo krasne rosły w najlepsze w wodzie bardzo miękkiej. Co więcej, radzenie by obniżać drastycznie twardość wody celem walki z glonem to trochę zamiana siekierki na kijek, bo nawet akwaria typowo roślinne mają zazwyczaj mieszkańców na których taka zmiana nie wpłynie korzystnie i o tym warto pamiętać.
- Przedawkowanie Carbo zapobiega/zwalcza krasnorosty, przy czym skuteczniejsze jest podawanie carbo strzykawką bezpośrednio na glon.
Nic innego jak leczenie efektów, a nie przyczyn. Już samo "przedawkowanie" nie brzmi dobrze, bo carbo czyli aldehyd potrafi w zbyt dużej dawce doprowadzić do wybicia flory bakteryjnej. Co więcej, aldehyd jest szkodliwy dla błon śluzowych (kto sobie kiedyś sparzył ręce ten wie co robi nierozcieńczony), więc lanie go na potęgę może nie przejść obojętnie wobec obsady. Dlatego odradzam tę metodę do stosowania w sposób "zapaleńczy", czyli im więcej wleję tym lepiej... Natomiast co do podawania carbo bezpośrednio na glon... Robota to mozolna, ale pomaga. U mnie faktycznie wytępiła glona na mchu. Przy okazji wytępiła też delikatny mech... Na żabienicę jednak nie zaszkodzi. Ale to ciągle leczenie skutków. Można lać i cały rok...
- Krasnorosty lubią ruch wody w akwarium. Wymagane jest zmniejszenie przepływu.
Najbardziej mylące i krzywdzące stwierdzenie jakie można wyczytać. Owszem - krasnorosty lubią ostry nurt. Mój filtr mechaniczny nie miał deszczowni, więc tam gdzie skierowany był strumień wody, krasne rosły największe. Co więcej, kiedy podkręciłem jego moc i skierowałem strumień na tło strukturalne, na odcinku pół metra dokładnie w linii nurtu urosły całe kolonie długiego na kilka centymetrów glona. Jak więc powinno brzmieć powyższe hasło? Wymagane jest UREGULOWANIE przepływu wody w akwarium. Warto zwrócić uwagę gdzie pojawiają się glony. Będą to zapewne rejony gdzie woda jest słabiej filtrowana. Przepływ wody przez akwarium nie jest nigdy równomierny. Jeśli umieścimy wlot kubełka z lewej strony, a deszczownię na lewej ścianie to prawą część (w dużym akwarium) zostawiamy praktycznie bez filtracji. Wymarzone środowisko do rozwoju krasnorostów. Jeśli w dodatku dodamy z prawej strony filtr mechaniczny generujący nurt i zapewniający słabą filtrację biologiczną to juz proszenie sie o problemy.

Podsumowując mogę stwierdzić bazując na mojej około dwumiesięcznej walce z krasnorostami, że najprostsze metody bywają najskuteczniejsze i pierwszą rzeczą jaką powinniśmy zrobić to poprawienie cyrkulacji wody w akwarium i sprawdzenie skuteczności filtracji biologicznej. Ja jako lekarstwo zakupiłem drugi filtr kubełkowy. Po podłączeniu go, gdzie mogłem tam krasne usunąłem mechanicznie, a potem czekałem. Nie było to wielkie przedsięwzięcie a efekt był widoczny w ciągu pierwszych dni. Po około miesiącu po krasnych jest tylko wspomnienie.

Obrazek

To by było na tyle z moich doświadczeń z tym glonem i obym więcej ich zdobywać nie musiał. Jeśli natomiast ktoś chciałby dodać coś do powyższych, będzie to niewątpliwie mile widziane.
Awatar użytkownika

tzw79
Zapaleniec
Posty: 339
Rejestracja: wt maja 21, 2013 8:26 pm
Lokalizacja: Warszawa, Tarchomin
Na imię mam: Maciek
Płeć:

Krasnorosty - skuteczne sposoby walki

#2

Post autor: tzw79 »

W zupełności podzielam opinię dotyczącą konieczności równomiernej cyrkulacji wody. W swoim zbiorniku stwierdziłem kiedyś dobry ruch przy tafli wody, na którym to mi zależy ze względu na zbiornik odkryty i walkę z filtrem białkowym. Jednak w dolnych partiach cyrkulacja był znikoma. Sprawę załatwił mały cyrkulator Hydor Pico, który pozwolił dostarczyć wodę z zawartością CO2 do każdego zakątka.

frst
Gość
Posty: 8
Rejestracja: pn kwie 28, 2014 12:39 pm
Lokalizacja: Warszawa
Na imię mam: Kamil
Płeć:

Krasnorosty - skuteczne sposoby walki

#3

Post autor: frst »

Witajcie,
W moim przypadku krasnorosty pojawiły się około miesiąca temu, porastały tylko niektóre końcówki liści i nie przejmowałem się nimi zbytnio. Niestety w ostatnim czasie pojawiła się prawdziwa plaga, głównie na roślinach trawnikowych i łodygowcach przy wylocie filtra oraz w mniejszych ilościach na pozostałych. Rośliny rosną jak szalone, pięknie bąblują, wybarwiają się, więc wykluczam problemy z nawożeniem. Przez jakiś czas podejrzewałem nadmiar DOC, więc w obu filtrach (kubełek, komin Juwela) zainstalowałem wkłady z węglem aktywnym - niestety nie pomogło. Jeśli chodzi o cyrkulację wody, to oba wyloty filtrów znajdują się pod powierzchnią wody, jeden po prawej, drugi po lewej stronie. Tak więc woda najbardziej porusza się w górnych partiach zbiornika, a dosyć słabo w dolnych. Doradźcie proszę, czy wyrównanie cyrkulacji wody + częste podmiany wody załatwią sprawę? Przyznam, że w ostatnim miesiącu ze względu na pracę przestałem robić regularne podmianki co tydzień i raczej wychodziły one raz na 2 tyg.

obrazek
Kliknij obrazek, aby powiększyć
obrazek
Kliknij obrazek, aby powiększyć
obrazek
Kliknij obrazek, aby powiększyć
obrazek
Kliknij obrazek, aby powiększyć
Awatar użytkownika

aquilamp
Zapaleniec
Posty: 443
Rejestracja: czw mar 21, 2013 11:26 am
Lokalizacja: Warszawa
Płeć:

Krasnorosty - skuteczne sposoby walki

#4

Post autor: aquilamp »

I u mnie tego glonu pokazało się sporo. Szczególnie bolbitis dosyć mocno tym zarósł.
Jakiś czas temu wpuściłem kilka amek wspaniałych. Ta rybka bardzo dobrze sobie z glonem poradziła.
Chyba jej posmakował. Nie jest w stanie go zjeść w 100 %, ale to co mogła szczęką chwycić to zjadła.

frst
Gość
Posty: 8
Rejestracja: pn kwie 28, 2014 12:39 pm
Lokalizacja: Warszawa
Na imię mam: Kamil
Płeć:

Re: Krasnorosty - skuteczne sposoby walki

#5

Post autor: frst »

aquilamp pisze: Jakiś czas temu wpuściłem kilka amek wspaniałych.
Dokładanie obsady w moim przypadku odpada.
Awatar użytkownika

tzw79
Zapaleniec
Posty: 339
Rejestracja: wt maja 21, 2013 8:26 pm
Lokalizacja: Warszawa, Tarchomin
Na imię mam: Maciek
Płeć:

Krasnorosty - skuteczne sposoby walki

#6

Post autor: tzw79 »

Znalazłem tutaj: http://www.domowe-akwarium.pl/glony.php" onclick="window.open(this.href);return false;
ciekawy tekst nt. glonów, a również o krasnorostach:
"4.3. Krasnorosty

Ich kolor jest kombinacją niebieskiej fikocyjaniny, czerwonej fikoerytryny oraz zielonego chlorofilu. Mogą być czerwonawe, niebieskawe itp. Istnieją zielenice, które podobnie wyglądają do innych glonów, jednak mają kolor zielony co np. odróżnia je od krasnorostów. Do akwarium dostają się z wodą lub z chorymi roślinami. Formy pędzelkowate lubią ruch wody i często zaczynają atak na akwarium od osiedlania się przy wylocie z filtra. Bardzo trudno się ich pozbyć. Atakują liście i zbyt duża ich koncentracja może spowodować obumieranie liści. Należy mocno zaatakowane liście usunąć. Do walki z krasnorostami dobrze jest wysłać kosiarki i molinezje, których grupa powinna skutecznie zmniejszyć ilość tych glonów (a przy okazji zjedzą mech jeśli mamy w akwarium, więc uwaga). Jeśli mamy zbiornik z nawożeniem CO2 to częste podmiany wody połączone z odmulaniem (co powinno zmniejszyć ilość fosforanów) i dbanie o parametry wody oraz lekkie podniesienie poziomu CO2 do ok 30mg/litr (obniży to lekko pH) powinno zahamować ich rozwój lub nawet zaczną zanikać. Należy również sprawdzić czy nie mamy za mało azotanów. Ich brak spowoduje, ze rośliny nie będą zużywały fosforu przez co stanie się on dostępny dla glonów.

Jeśli mamy zbiornik nienawożony dwutlenkiem węgla to dobrym sposobem jest zaprzestanie podmian wody na czas kuracji oraz przedawkowanie węgla w płynie w postaci preparatów: Flourish Excel lub EasyCarbon. Ryby należy karmić mniejszymi porcjami aby cała porcja była zjadana natychmiast i nie opadała na dno. Zbiornik nie może być przerybiony gdyż będzie stale dostarczał nadmiaru substancji wspomagających rozwój glonów (odchody ryb=fosfor). Jeśli krasnorosty zaatakowały nam żwirek to można wyciągnąć jego część, wygotować i wsypać z powrotem do akwarium. Krasnorosty nie lubią kwaśnej wody (pH poniżej 6,9).

Aby zwyciężyć z tym glonem należy stosować wszystkie wymienione metody naraz. Zaniedbanie czegokolwiek pozwoli krasnorostom przejąć inicjatywę. Poniżej zdjęcia nadesłane przez naszego czytelnika Patryka. Mam nadzieję, że wygra walkę z tymi nieproszonymi gośćmi. Warto przeczytać jeszcze rozdział 5. Profilaktyka i usuwanie glonów, aby poznać dodatkowe metody i techniki w walce z glonami. Jest tam opisany sposób z herbatą bardzo skuteczny w walce z glonami."

frst
Gość
Posty: 8
Rejestracja: pn kwie 28, 2014 12:39 pm
Lokalizacja: Warszawa
Na imię mam: Kamil
Płeć:

Krasnorosty - skuteczne sposoby walki

#7

Post autor: frst »

Wobec tego dzisiaj pokombinuję z ustawieniem wylotów filtrów, usunę najbardziej porośnięte liście i zwiększę poziom CO2. Dodatkowo podmiana 20% wody 2 razy w tygodniu.
Awatar użytkownika

adams750
Gaduła
Posty: 101
Rejestracja: czw wrz 25, 2014 5:51 pm
Lokalizacja: Białystok
Na imię mam: Tomasz
Płeć:

Re: Krasnorosty - skuteczne sposoby walki

#8

Post autor: adams750 »

Krasnorosty nie lubią kwaśnej wody (pH poniżej 6,9)
Nie jest tak do końca prawdą mam w szkle pH na poziomie 6,2-6,0 i krasne sobie rosną bez problemu. Faktem jest że odmulanie mogło by coś pomuc ale nie w moim przypadku. Szkło ma w 100% zarosniete dno i nie mam możliwości odmulania. Nie dawno wyczytalem na zagranicznych forach że dobrym sposobem przy walce z krasnymi jest woda utleniona podawana w ilosci 1,3 ml na każde 100l wody. Jest to kuracja gdzie podaje się codziennie wodę utlenioną, którą obecnie testuję. Drugą opcja jest zaaplikowanie do filtra słomę jęczmienną. Słoma przy rozkładzie wydziea garbniki których krasne nie znoszą więc to będzie druga opcja do testu na moim szkle.
Awatar użytkownika

jgoluch
Guru
Posty: 2161
Rejestracja: pn lip 23, 2012 12:50 pm
Lokalizacja: Tarchomin
Płeć:

Re: Krasnorosty - skuteczne sposoby walki

#9

Post autor: jgoluch »

Adams, poinformuj nas o Twoich wynikach gdy będziesz po testach. Ciekawy w szczególności jestem tej wody utlenionej.
________________
Patapatalknięte
Awatar użytkownika

fivb77
Maniak
Posty: 746
Rejestracja: pt gru 13, 2013 2:47 pm
Lokalizacja: Warszawa, Praga Płn
Płeć:

Re: Krasnorosty - skuteczne sposoby walki

#10

Post autor: fivb77 »

Woda utleniona pomaga. Sam zacząłem kurację połączoną z podmianą wody 2 razy w tygodniu po 30%. Po 3 tygodniach już prawie nic nie zostało. Tylko ja używałem co 2 dzień 10 ml na 100l wody. Podawałem punktowo na ogniska glona za pomocą igły i strzykawki. Wyłączałem filtr na 20 minut żeby utleniona mogła działać tam gdzie sobie tego życzę. Na pewno glony pojawiły się przez trudność utrzymania czystości w akwarium. Cala tylna szyba była ścianą mchu ktory zbierał syf. Tej ściany też się pozbyłem, bo krasne uwielbiają brudną wodę.

frst
Gość
Posty: 8
Rejestracja: pn kwie 28, 2014 12:39 pm
Lokalizacja: Warszawa
Na imię mam: Kamil
Płeć:

Re: Krasnorosty - skuteczne sposoby walki

#11

Post autor: frst »

fivb77 pisze:Woda utleniona pomaga.
Opisane przez Ciebie proporcje mogą mieć negatywny wpływ na krewetki? Czy lepiej wcale nie stosować wody utlenionej?
Aktualnie posiadam dorosłe RC i Amano, są także dzieciaki.
Awatar użytkownika

fivb77
Maniak
Posty: 746
Rejestracja: pt gru 13, 2013 2:47 pm
Lokalizacja: Warszawa, Praga Płn
Płeć:

Re: Krasnorosty - skuteczne sposoby walki

#12

Post autor: fivb77 »

Trudno powiedzieć. Ja mam red cherry, i im nic nie bylo, trupkow nie widzialem, ale przeganialem je gdy byly w zasiegu strumienia strzykawki. Akwa zarosniete mam bardzo wiec trudno powiedziec. Zmniejsz proporcje dla pewnosci.
Awatar użytkownika

Romgiel
Gaduła
Posty: 196
Rejestracja: czw sty 26, 2017 4:11 pm
Lokalizacja: Warszawa, Ochota
Na imię mam: Roman
Płeć:

Krasnorosty - skuteczne sposoby walki

#13

Post autor: Romgiel »

Proporcja No3 i PO4 to jest podstawa.
Awatar użytkownika

Tygrys
Guru
Posty: 2422
Rejestracja: pn kwie 06, 2015 3:12 pm
Lokalizacja: malopolska
Płeć:

Krasnorosty - skuteczne sposoby walki

#14

Post autor: Tygrys »

Proporcja No3 i PO4 wie jak to proporcja?
I jakiej firmy carbo i jakie dawki podawać ?
zawieszony profil

Psyho

Krasnorosty - skuteczne sposoby walki

#15

Post autor: Psyho »

Najpopularniejsze jest proporcja 10 do 1 ale słyszałem też o innych.

Wysłane z mojego HTC Desire 610 przy użyciu Tapatalka

inerkoma
Uzależniony
Posty: 646
Rejestracja: śr cze 18, 2014 11:45 am
Lokalizacja: Warszawa
Płeć:

Krasnorosty - skuteczne sposoby walki

#16

Post autor: inerkoma »

Tak BTW nie wydaję mi się aby niewłaściwe proporcje NO3:PO4 były głównym powodem powstawania "krasnych". Bardziej bym obstawiał możliwość powstawania "zielenicy" z tegoż powodu. Co do samych proporcji również czytałem i sam stosuje u siebie takie jakie wskazał psycho39
Awatar użytkownika

joanna50
Uzależniony
Posty: 691
Rejestracja: śr sty 21, 2015 8:35 pm
Lokalizacja: Warszawa -Grochów
Na imię mam: Joanna
Płeć:

Krasnorosty - skuteczne sposoby walki

#17

Post autor: joanna50 »

Dla mnie proporcje NO3 - PO4 to mit.
W moim akwarium NO3 i PO4 jest 0 (potas 8). Czy moje rośliny głodują? Obserwując ich wzrost mogę stwierdzić, że dostarczam im takie ilości pierwiastków, które pokrywają ich dzienne zapotrzebowanie. Nie kumuluję ich w wodzie. Glony nie mają co "jeść".
Stosunki nie są aż tak istotne, ważne jest zapewnienie roślinie wszystkich potrzebnych pierwiastków.
Każde akwarium jest inne. Od momentu powstania Współczynnika Redfielda (1934r) minęło 83 lata. W akwariach pojawia się dziesiątki nowych roślin pochodzących z najróżniejszych kontynentów, wymagających różnych warunków.
Moim zdaniem trzeba próbować z różnymi stężeniami i dobrać optymalne dla naszego szkła.
To tylko moje wnioski, które "powstały" na bazie moich obserwacji :)
Wiedźma Joanna :)

vader2
Gaduła
Posty: 128
Rejestracja: pn gru 05, 2011 8:21 pm
Lokalizacja:
Płeć:

Krasnorosty - skuteczne sposoby walki

#18

Post autor: vader2 »

ile wody utlenionej na 200l? Mam parę roślin które właśnie kwitną więc nie mogę ich wykąpać na zewnątrz A krasnorościk się rozrasta! Aha i jeszcze jeden. Co zrobić z tym wacikowatym łobuzem bo już nie mam opcji!! :twisted:
Dodano po przerwie do tego postu:
Włazi wszędzie łobuz. Korzenie, mchy, i cała reszta towarzystwa. Próbowałem nawet mechanicznie ale za każdym razem dzień, dwa i powraca na włości!!! Czy na niego jest coś? Bo mam tam moje crystalki i utleniona to chyba będzie błąd.
vaderjedi
Awatar użytkownika

Miro
Arcymistrz
Posty: 4938
Rejestracja: ndz sty 13, 2013 8:29 pm
Lokalizacja: Centrum
Płeć:

Krasnorosty - skuteczne sposoby walki

#19

Post autor: Miro »

vader2 pisze: Czy na niego jest coś
Ja bym najpierw poszukał przyczyny powstawania

vader2
Gaduła
Posty: 128
Rejestracja: pn gru 05, 2011 8:21 pm
Lokalizacja:
Płeć:

Krasnorosty - skuteczne sposoby walki

#20

Post autor: vader2 »

Po prostu przenosi się z prądem wody. Dlatego muszę zrobić jakieś leczenie.
vaderjedi
ODPOWIEDZ