Brązowe plamki na anubiasie

Identyfikacja. Profilaktyka. Zwalczanie. Porady.
ODPOWIEDZ

Autor
rudykot
Maniak
Posty: 703
Rejestracja: sob gru 27, 2014 11:00 pm
Lokalizacja: Piaseczno
Na imię mam: Klaudia
Płeć:

Brązowe plamki na anubiasie

#1

Post autor: rudykot »

Hejka,
zbiornik 160l mam 3 lata, z roślinami jakieś 3 tygodnie. świecę 12 h plus 1 h rano i wieczorem mniejszą świetlówką imitującą poranek i zmrok (co by ryby nie dostawały szoku). Jedyny nawóz to ten pod korzeniami (kulki gliniano-torfowe). Wszystkie rośliny wyglądają zdrowo i kolorowo, rosną jak na drożdżach. Jest tylko jeden problem... mianowicie brązowe plamki na anubiasie. Żadna inna roślina nie ma takich objawów tylko 2 anubiasy... jak to zwalczyć bo przyznam, że nie wygląda to zbyt ładnie :/

TeeS
Gaduła
Posty: 102
Rejestracja: wt sty 06, 2015 2:04 pm
Lokalizacja: Warszawa
Na imię mam: Tomasz

Brązowe plamki na anubiasie

#2

Post autor: TeeS »

Ile Watt przez 12h świeci? Wydaje mi się że to typowy problem z glonem na anubiasach, niestety rośliny ładne ale cieniolubne i w zbiornikach typowo roślinnych słabo się sprawdzają właśnie z racji światła.
Awatar użytkownika

sylwekw
Maniak
Posty: 926
Rejestracja: śr mar 27, 2013 1:52 pm
Lokalizacja: Okolice Nieporętu
Płeć:

Brązowe plamki na anubiasie

#3

Post autor: sylwekw »

Chyba mogę tylko potwierdzić słowa TeeS. Mam to samo (w ciemnym krewetkarium ten sam anubias "nagle ozdrowiał").
Niebawem spróbuję podpowiedzianej w innym wątku metody przemycia jego liści roztworem kwasku cytrynowego.

Autor
rudykot
Maniak
Posty: 703
Rejestracja: sob gru 27, 2014 11:00 pm
Lokalizacja: Piaseczno
Na imię mam: Klaudia
Płeć:

Brązowe plamki na anubiasie

#4

Post autor: rudykot »

TeeS, w sumie będzie z 60 prawie... (chociaż z tą informacją wolałabym się wstrzymać do wieczora- wróci znawca oświetlenia)

sylwekw, możesz dać linka do tego wątku ?

TeeS
Gaduła
Posty: 102
Rejestracja: wt sty 06, 2015 2:04 pm
Lokalizacja: Warszawa
Na imię mam: Tomasz

Brązowe plamki na anubiasie

#5

Post autor: TeeS »

Hmm jeśli tyle to trochę mało w ogóle ja na rośliny bo wychodzi 0,375 W/l. 10-12h świecenia "zarezerwowane" było zawsze dla akwariów typowo holenderskich. Inne rośliny rosną, a jak z glonami?

Autor
rudykot
Maniak
Posty: 703
Rejestracja: sob gru 27, 2014 11:00 pm
Lokalizacja: Piaseczno
Na imię mam: Klaudia
Płeć:

Brązowe plamki na anubiasie

#6

Post autor: rudykot »

Rogatek, sessilka, nadwódka, kryptokoryna, ludwigia i jeszcze jedna roślinka (nazwy nie pamiętam) rosną jak na drożdżach.

Glony pojawiły się na 2 anubiasach... no i przy podmianie wody w niedzielę przejechałam gąbką szybę bo coś tam zaczęło się pojawiać. Poza tym nic.

-- Wt sty 20, 2015 3:32 pm --

Roślinka, której nazwy zapomniałam to Bacopa

TeeS
Gaduła
Posty: 102
Rejestracja: wt sty 06, 2015 2:04 pm
Lokalizacja: Warszawa
Na imię mam: Tomasz

Brązowe plamki na anubiasie

#7

Post autor: TeeS »

Ok czekamy na pewne info odnośnie Watt bo to wszystko wyjaśni, ale wygląda na to że dla anubiasa albo za długo, albo za długo i zbyt mocno świecisz, i wtedy masz dwa wyjścia z sytuacji, albo go przesadzisz w jakiś cień gdzie najmniej światła pada (pod jakąś wiekszą roślinę) i MOŻE to pomoże, albo przy podmiance mechanicznie będziesz go czyścić (gąbką bądź palcem).

Autor
rudykot
Maniak
Posty: 703
Rejestracja: sob gru 27, 2014 11:00 pm
Lokalizacja: Piaseczno
Na imię mam: Klaudia
Płeć:

Brązowe plamki na anubiasie

#8

Post autor: rudykot »

Albo znajdę mu lepsze akwiarium :]
Awatar użytkownika

sylwekw
Maniak
Posty: 926
Rejestracja: śr mar 27, 2013 1:52 pm
Lokalizacja: Okolice Nieporętu
Płeć:

Re: Brązowe plamki na anubiasie

#9

Post autor: sylwekw »

rudykot pisze:....

sylwekw, możesz dać linka do tego wątku ?
No właśnie sam nie mogę go znaleźć, bo nie był wątek konkretnie o czyszczeniu anubiasów tylko przy okazji jakiejś dyskusji ktoś o tym wspominał. Ala szukam bo chciałem sprawdzić jakie stężenie sugerował.

A co znajdowania lepszego akwarium .... też czasami tak myślałem, bo z takim nalotem to raczej szpecą niż zdobią ale jakoś mi szkoda ich oddać - akurat anubiasów mi szkoda np bo są już długo u mnie, bo kwitną, bo mam cel - walczyć aby były ładne :-)

U mnie to tak wygląda (i to jest już lekko poprawiony stan - było gorzej):

obrazek
Kliknij obrazek, aby powiększyć

Edit:

Znalazłem. Tu zaczyna się motyw kwasku: Patenciki ... i już wiem miało być 1/3 kwasek do wody :-)

Autor
rudykot
Maniak
Posty: 703
Rejestracja: sob gru 27, 2014 11:00 pm
Lokalizacja: Piaseczno
Na imię mam: Klaudia
Płeć:

Brązowe plamki na anubiasie

#10

Post autor: rudykot »

O kurcze... kiepsko to wygląda powiem Ci. U mnie jeszcze nie jest tak źle, niestety sytuacja zmienia się z dnia na dzień i coś czuję, że i u mnie za kilka chwil będzie to tak wyglądać.

Jak wygląda reszta Twoich rośliń ?

Co to za fajna, długa roślinka po prawej stronie na zdjęciu ?

-- Wt sty 20, 2015 5:48 pm --

A ślimole by mi nie pomogły w walce z tym dziadostwem ?
Awatar użytkownika

sylwekw
Maniak
Posty: 926
Rejestracja: śr mar 27, 2013 1:52 pm
Lokalizacja: Okolice Nieporętu
Płeć:

Brązowe plamki na anubiasie

#11

Post autor: sylwekw »

Ślimaki nie dają rady - mam ampularie i zebry, kursują po liściach (co widać na fotce) anubiasa ale bez efektów.
Roślinka o którą (chyba) pytasz to Krynia Rzemieniolistna.
Ostatnio zmieniony śr sty 28, 2015 10:20 pm przez sylwekw, łącznie zmieniany 1 raz.

Autor
rudykot
Maniak
Posty: 703
Rejestracja: sob gru 27, 2014 11:00 pm
Lokalizacja: Piaseczno
Na imię mam: Klaudia
Płeć:

Brązowe plamki na anubiasie

#12

Post autor: rudykot »

Taaaaak... o tą roślinkę mi chodzi...

Jak u Ciebie z glonami na niej ? Podobno też je nieźle przyciąga do siebie...

Dostałam ostatnio od Ilony trawkę i baaardzo mi się podoba to jak ona się zachowuje w wodzie (roślinka)... marzy mi się jednak coś bardziej ozdobnego i to wpisuje się w mój gust doskonale.

Nie oddzieliła się u Ciebie może jakaś cebulka i akurat nie masz na nią chętnego a Tobie bardzo przeszkadza w akwarium ?? :mrgreen: <- patrz jak się uśmiecham
Awatar użytkownika

sylwekw
Maniak
Posty: 926
Rejestracja: śr mar 27, 2013 1:52 pm
Lokalizacja: Okolice Nieporętu
Płeć:

Brązowe plamki na anubiasie

#13

Post autor: sylwekw »

:-) Niestety faktycznie glony ja lubią. Nie ma tragedii ale trochę to psuje jej urok.
Nie oddzieliła mi się jeszcze żadna cebulka ale jestem zadowolony bo wielu pisze, że ona ciężko znosi przesadzanie, tymczasem ja ją kupiłem już sporą (razem z całym zbiornikiem) wtedy była przesadzona i u mnie chyba już 2 albo 3 razy zmieniała miejsce i jakoś to jej nie zaszkodziło a co więcej sporo nowych liści u mnie wypuściła.

Trochę masz pecha bo jakiś czas za namową żony chciałem się jej pozbyć, ogłosiłem tu na Forum że ją zamienię na "Coś" ale jakoś nie było za bardzo odzewu (tylko chyba rafalwienio się zgłosił ale ostatecznie się nie dogadaliśmy).
Ja ją od nowa polubiłem :-) nawet z niektórych liści ładnie glon zszedł ... a teraz ty się nią interesujesz :-(
Jeśli kiedyś mi jakaś cebulka odrośnie to będę pamiętał :-)

A wracając do plam na anubiasach - dzisiaj spróbował ponownie carbo - ze strzykawki na liście. Zobaczymy jakie będą efekty.

Autor
rudykot
Maniak
Posty: 703
Rejestracja: sob gru 27, 2014 11:00 pm
Lokalizacja: Piaseczno
Na imię mam: Klaudia
Płeć:

Brązowe plamki na anubiasie

#14

Post autor: rudykot »

Ok.... czekam na odzew.
Awatar użytkownika

sylwekw
Maniak
Posty: 926
Rejestracja: śr mar 27, 2013 1:52 pm
Lokalizacja: Okolice Nieporętu
Płeć:

Brązowe plamki na anubiasie

#15

Post autor: sylwekw »

Niestety jeszcze nie spróbowałem moczenia w roztworze kwasku cytrynowego ale przypomniała mi się jeszcze jedna rada znajomego (tu z forum) dotycząca tych plam (zielenic) na liściach anubiasa i nie tylko. To jest podwyższenie poziomu NO3 - ja miałem w akwarium 2-10 mg/l. Według jego sugestii okresowe podniesienie do poziomu znacznie wyższego pomaga.
Chwilowo podniosłem do prawie 40ppm ale nie było widać efektów więc zrezygnowałem, bo takie stężenie NO3 chyba nie jest korzystne dla ryb. Obecnie od dłuższego czasu trzymam 25+ mg/l - co jest chyba jeszcze dla ryb zupełnie bezpieczne a efekty widać. Choć zmiany następują powoli to jednak liście anubiasów powoli "zdążają" w kierunku naturalnej zieleni :-)

Autor
rudykot
Maniak
Posty: 703
Rejestracja: sob gru 27, 2014 11:00 pm
Lokalizacja: Piaseczno
Na imię mam: Klaudia
Płeć:

Brązowe plamki na anubiasie

#16

Post autor: rudykot »

Hmmm... ja się zdenerwowałam, wzięłam gąbkę i zmyłam z niego wszystko, wcisnęłam w najciemniejszy kąt w akwarium i wiesz co? Nie pojawiła się na nim ani jedna kropka - nic.


Teraz mam problem z nadwódką. Takie same kropki jakie były na anubiasie pojawiły się na jej liściach... poczekam aż rogatek urośnie i nie będę go przycinać mocno, niech sobie pływa po powierzchni i rzuca cień na dno. Zobaczę czy to pomaga.
ODPOWIEDZ