Moje akwarium - miało być pięknie, a jest księga glonów i niedoborów

Identyfikacja. Profilaktyka. Zwalczanie. Porady.
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika

Autor
silver007
Zapaleniec
Posty: 491
Rejestracja: czw wrz 05, 2013 9:52 pm
Lokalizacja: Michałów - Reginów

Moje akwarium - miało być pięknie, a jest księga glonów i niedoborów

#1

Post autor: silver007 »

Akwarium założyłem początkiem grudnia. Miało być piękne. Full wypas z katalogu. A wygląda jak nieszczęście...

Po kolei... Szkło 60x35x45cm (94,5l). Światło 3x24W T5 z odbłyśnikami (2x6500K, 1x8500k) świecone 9h dziennie.
Podłoże jałowe z dodatkiem mixu substratów na spodzie.
Podmianki na kranowit - 30-40% tygodniowo (w RO zwątpiłem bo mój filtr działa średnio z racji niskiego ciśnienia na wejściu).
CO2 podawane z butli.
KH 8.
PH około 7. (CO2 podawane na czas świecenia, tak żeby PH zagrało, czyli przy mojej twardości dosyć intensywnie).
Sole podaję samodzielnie rozrobione. Staram się utrzymać:
N - 10-15 ppm
P - 1 ppm
K - 20 ppm (tutaj podawane na oko, bo nie mam testów potasu)
Mg - nie podaję z racji twardej wody

Mikro robiłem na bazie intermagu i chelatu Fe z przepisu kolegi Łorena, tak żeby wyszło żelazo na poziomie 0.6 ppm. Podaję połowę dawki, bo przy całej bardzo atakowały nitki.

No i leję to co wspomniałem i co? I lipa. Mija 2 miesiące, rośliny się ukorzeniły, ale wyglądają niestety jak nieszczęście.

Na microsoriach i anubiasie większość liści porośnięta jest czymś w rodzaju brunatnic/zielenic.

Obrazek
Obrazek

Hetherantera która zazwyczaj rosła mi jak chwast, wygląda jak nieszczęście.

Obrazek

Eleocharis parvula jak widać na załączonym obrazku - rośnie że hoho... Ile wsadziłem, tyle jest... Coś tam niby bokiem puszcza, ale trawnik to się z tego nie robi...

Obrazek

I na koniec - coś w rodzaju cyjanobakterii. Masa tego pojawia się przy szybie i na piasku. Myślę, że nieco osłabło po podniesieniu PO4 do obecnego poziomu.

Obrazek

Jak by nie było akwarium z odległości 2 metrów wygląda ładnie, głównie za sprawą czerwonych roślin które wybarwiają się dobrze (ale niestety też czymś porastają). W każdym razie z bliska rozpacz. Trochę mnie to zaczyna podłamywać, bo muszę niemal codziennie coś czyścić. W niedzielę wyjąłem koszeń, wyszorowałem go z nitek, to samo z anubiasami i mikrosorium. W poniedziałek wszystko pojawiło się z powrotem... Zaczyna mnie to naprawdę irytować i powoli się zastanawiam, czy nie zaorać tego w diabły i nie postawić black water.
Awatar użytkownika

fivb77
Maniak
Posty: 746
Rejestracja: pt gru 13, 2013 2:47 pm
Lokalizacja: Warszawa, Praga Płn
Płeć:

Re: Moje akwarium - miało być pięknie, a jest księga glonów i niedoborów

#2

Post autor: fivb77 »

Czym i w jakich ilościach jest miks substratów?
Jak wyglądał start baniaka? Czyli od kiedy nawoziłeś, w jakich ilościach, jak świeciłeś itd.
Filtracja?
Czy sole w Twoich proporcjach są podawane na zbiornik czy na podmianę?
Awatar użytkownika

Autor
silver007
Zapaleniec
Posty: 491
Rejestracja: czw wrz 05, 2013 9:52 pm
Lokalizacja: Michałów - Reginów

Moje akwarium - miało być pięknie, a jest księga glonów i niedoborów

#3

Post autor: silver007 »

No to po kolei...

Miks substratów to co nieco tego, co miałem z poprzednich akwariów. Trochę Aquabasis, trochę Aquasubstrate... Ilości były naprawdę niewielkie, więc myślę, że można uznać, że podłoże jest praktycznie jałowe. Jedynie poupychałem kulki gliniano-torfowe w miejscach sadzenia roślin.

Start baniaka? Filtr był dojrzały z poprzedniego akwarium (kubeł Eheim 2235 - dosyć wydajny sprzęt z ceramiką i gąbkami w środku). Świeciłem od początku na 72W, zaczynałem od 4h i co tydzień zwiększałem o godzinę. Przez pierwsze 2,5-3 tygodnie podawałem tylko potas. Potem zaczynałem z solami. Na początku bardzo delikatnie, około 1/4 dawki makro i mikro. Potem zdarzyła się mała "awaria" pod moją kilkudniową nieobecność i akwa dostało za dużą dawkę mikro (w sumie około 0.85 ppm żelaza). Pojawiły się kłęby nitek, ale usunąłem mechnicznie i zrobiłem dużą podmianę. Sprawa się jakby wyprostowała.
Ogólnie przez pierwszy miesiąc problemów wielkich nie było. Dopiero potem zaczął pojawiać się różnoraki syf na liściach wszystkich roślin.

Sole które wymieniłem podaję na zbiornik.

Zastanawiam się, czy nie spróbować "wyzerować akwarium". Tzn. nie zrobić porządnego czyszczenia dna, roślin, korzeni i skał, potem dwóch konkretnych podmian wody i nie zacząć wtedy nawozić jakby od nowa startując od niewielkich dawek makro i mikro.

PS. Jeszcze jedna kwestia o której nie wspomniałem. Film białkowy. Początkowo zbierałem raz na tydzień. Teraz muszę praktycznie codziennie, bo robi się korzuch. Planuję zrobić jakiś skimer, bo szklany wylot pod powierzchnią sobie z nim nie radzi, ale nie w tym rzecz. Po prostu zastanawiam się czy jego występowanie nie jest powiązanie z kumulacją jakichś niepowołanych pierwiastków.
Awatar użytkownika

fivb77
Maniak
Posty: 746
Rejestracja: pt gru 13, 2013 2:47 pm
Lokalizacja: Warszawa, Praga Płn
Płeć:

Re: Moje akwarium - miało być pięknie, a jest księga glonów i niedoborów

#4

Post autor: fivb77 »

To wyzerowanie mogłoby Ci pomóc. Natomiast ja się zastanawiam nad jedną rzeczą. Kranówką. Akwaria prowadzę na mineralizowanym RO z niewielką ilością nawozów. Mniejszą niż u Ciebie, ale za to w podłoże daję różne wynalazki. Zawsze było fajnie. Za jakis czas nie bede mogl korzystac z RO dlatego przestawilem zbiornik na kranex (Praga Płn) zeby zobaczyc jak to bedzie, przygotowac sie. No i miałem to co Ty. Sporo syfu, glonu. No to zabawa z badaniem wody, parametrow itd. Kranowka u mnie ma okolo 20 - 25mg/l NO3. Jesli jestes w Wawie to na pewno masz zblizony wynik. Zaprzestalem podawac KNO3 zupelnie, tym bardziej ze wczesniej do zbiornika podawalem maks 10 mg/l.
Nie mam testu na PO4, ale AquaDreams pisal ze teraz w kranie leci go duzo i wraca na RO bo mu pyli. Wiec chyba tez nie bede podawal.
Zmniejszylem oswietlenie do okolo 0,5 W/L swietlowkami t5, podkrecilem CO2, zwiekszylem natlenienie ustawiajac deszczownice bardziej pod gore (o wytracaniu CO2 mozna podyskutowac, ale moje doswiadczenia pokazuja ze warto, tylko to na inna dyskusje) no i podmiany 20% co 2-3 dni. Jest coraz lepiej, ale nie wiem czy osiagne stan pierwotny.
O filmie bialkowym niestety wiem za malo.
Awatar użytkownika

Autor
silver007
Zapaleniec
Posty: 491
Rejestracja: czw wrz 05, 2013 9:52 pm
Lokalizacja: Michałów - Reginów

Moje akwarium - miało być pięknie, a jest księga glonów i niedoborów

#5

Post autor: silver007 »

Ja mieszkam w Michałowie-Reginowie i ujęcie wody mam własne. Badałem kran na zawartość NO3 i test nie wykazuje obecności. PO4 też nie ma albo w ogóle, albo jakieś minimalne ilości (nawet wczoraj sprawdzałem). Za to nie wiadomo jak pozostałe pierwiastki...
Na RO się niestety nie przestawię, bo już próbowałem i to nie zda egzaminu, bo musiałbym interweniować w hydraulikę domu (ciśnienie zimnej wody dosyć szybko słabnie, przez co wydajność filtra spada i masa wody leci do ścieku).
Chyba zrobię tak jak pisałem, czyli szorowanie i duża podmiana. I postaram się zwiększyć częstotliwość wymiany wody. Może zrobię docelowo coś w rodzaju EI, czyli postaram się lać w miarę sensownie nawozów, ale też robić częste i duże podmianki. Za wiele nie mam do stracenia. Ostatecznie, jak to nie pomoże, mogę zrobić restart i dać jakieś porządne podłoże na dno.

pkucaba
Miszcz
Posty: 3741
Rejestracja: śr gru 01, 2010 9:58 pm
Lokalizacja: Witolin
Na imię mam: Piotr
Płeć:

Moje akwarium - miało być pięknie, a jest księga glonów i niedoborów

#6

Post autor: pkucaba »

Jeśli Cię to pocieszy też mam kłopoty z glonami zieloną wodą i filmem w jednym akwarium.
Przeszedłem całkiem na ro. Było trochę lepiej to wczoraj coś się stało z dozownikiem. Przez pompę poszło mi pół butelki fosforu. Dobrze, że akurat byłem w domu.
Kiedy spytają cię, jak się masz, odpowiedz po prostu, że wcale.
Z pszczołami nigdy nic nie wiadomo. Ani z misiami, prosiaczkami, królikami, sowami, kucykami…
Awatar użytkownika

fivb77
Maniak
Posty: 746
Rejestracja: pt gru 13, 2013 2:47 pm
Lokalizacja: Warszawa, Praga Płn
Płeć:

Re: Moje akwarium - miało być pięknie, a jest księga glonów i niedoborów

#7

Post autor: fivb77 »

Co do RO sa pompy za jakies 200zl ktore podnosza cisnienie i nie trzeba w hydraulike sie bawic. Z tym ze ja nie uzywalem tego nigdy.
Co do wody to mozesz tam miec faktycznie inne sprawy niz NO3 i PO4, np DOC. Ale to szkoda kasy na takie testy. Rekawy podwinac, wyczyscic co sie da i przypilnowac podmian - podstawowe zasady powrotu zbiornika do efektu wow ;)
Awatar użytkownika

Autor
silver007
Zapaleniec
Posty: 491
Rejestracja: czw wrz 05, 2013 9:52 pm
Lokalizacja: Michałów - Reginów

Moje akwarium - miało być pięknie, a jest księga glonów i niedoborów

#8

Post autor: silver007 »

Patrzyłem już kiedyś na te pompy, ale szczerze mówiąc trochę mnie teraz RO ogólnie nie urządza, bo za bardzo nie mam kiedy/jak przypilnować tej wody, magazynować itd. A ładować jeszcze pompę do starego chińskiego filtra to już wydaje mi się lekką przesadą. Chciałbym przejść na kranex żeby trochę uprościć całą obsługę akwa. Ale wiadomo, jeśli się nie uda to będę jakoś kombinował z RO.

To niesamowite jak woda potrafi się od siebie różnić. Jakiś czas temu na warszawskich włochach miałem zbiornik a la LT na kranówce. 128l, oświetlenie 36W, zero nawożenia (tylko substrat pod żwirem). Tak pięknych, wybarwionych i gęstych alternater nie udało mi się wyhodować na żadnym RO z nawozami. No ale cóż... Człowiek uczy się całe życie i głupi umiera...
Awatar użytkownika

fivb77
Maniak
Posty: 746
Rejestracja: pt gru 13, 2013 2:47 pm
Lokalizacja: Warszawa, Praga Płn
Płeć:

Re: Moje akwarium - miało być pięknie, a jest księga glonów i niedoborów

#9

Post autor: fivb77 »

Nom, ale moim zdaniem te wszystkie sytuacje i doswiadczenia czynią nas akwarystami ;)
To dzialaj teraz, a na efekty cierpliwosci jedynie.
Awatar użytkownika

Winter
Noble
Posty: 1459
Rejestracja: pt lut 27, 2009 11:38 am
Lokalizacja: Sadyba
Na imię mam: Magda
Płeć:

Moje akwarium - miało być pięknie, a jest księga glonów i niedoborów

#10

Post autor: Winter »

Nie chcę cię dobijać, ale mam te same problemy, ich rozwiązania szukam od miesięcy i nic. Też jadę na kranovicie, mam bardzo podobne parametry i cały katalog glonów. A jak się pozbędę jednego typu, to pojawia się inny.
Muszę zobaczyć, jakie, wg testów JBL, są parametry kranovitu. Bo tej zimy zdecydowanie się pogorszyły. Jeszcze w lecie kH w kranie miało 5 a teraz ma 8. Ph też wzrosło.
Magda
----------------------------------
200L - roślinne, neony czerwone, bystrzyki, błyszczyki brylantowe, kiryski i glonojad
topics15/6898.htm
Awatar użytkownika

Autor
silver007
Zapaleniec
Posty: 491
Rejestracja: czw wrz 05, 2013 9:52 pm
Lokalizacja: Michałów - Reginów

Moje akwarium - miało być pięknie, a jest księga glonów i niedoborów

#11

Post autor: silver007 »

No cóż, wiadomo jak jest :) Ja po chwili słabości zyskuję nowe siły :) Wystarczy w sumie chociażby popatrzeć na posty 2pac'a i innych zasłużonych dla roślinności, żeby zobaczyć ile czasu może trwać walka z glonem i roślinami.

Jedyne w sumie czego żałuję, to że ułożyłem aranżację z korzeni, która strasznie utrudnia mi mycie szyb. Jeśli moje planowane zabiegi nie przyniosą dobrych efektów to prawdopodobnie zrobię restart i nieco inaczej wszystko rozplanuję.

Najważniejsze to nie dać się zwariować. Chyba nadchodzi czas żeby rzucić chmarę testów w kąt i bardziej obserwować zachowanie roślin niż kolorki na skali.
Awatar użytkownika

Winter
Noble
Posty: 1459
Rejestracja: pt lut 27, 2009 11:38 am
Lokalizacja: Sadyba
Na imię mam: Magda
Płeć:

Moje akwarium - miało być pięknie, a jest księga glonów i niedoborów

#12

Post autor: Winter »

silver007 pisze:Chyba nadchodzi czas żeby rzucić chmarę testów w kąt i bardziej obserwować zachowanie roślin niż kolorki na skali.
Powoli dochodzę do tego samego wniosku. Problem w tym, że sygnały roślin tez bywają zupełnie niejednoznaczne. Np. moje hygrophilie wykazują oznaki niedoboru potasu (test JBL twierdzi, że jest ok. 20 mg/l), ale tylko one. Nic innego nie.
Magda
----------------------------------
200L - roślinne, neony czerwone, bystrzyki, błyszczyki brylantowe, kiryski i glonojad
topics15/6898.htm

tunele
Zapaleniec
Posty: 207
Rejestracja: ndz lip 27, 2014 4:15 pm
Lokalizacja: praga płd
Na imię mam: placek
Płeć:

Moje akwarium - miało być pięknie, a jest księga glonów i niedoborów

#13

Post autor: tunele »

Ja to widziałbym tam stadko ślimaków albo krewetek wcinajacych smakołyki :D

yokashin
Bywalec
Posty: 64
Rejestracja: śr paź 08, 2014 1:11 pm
Lokalizacja: Warszawa

Moje akwarium - miało być pięknie, a jest księga glonów i niedoborów

#14

Post autor: yokashin »

A kamien chyba z ostatniego zdjecia jest ok?
http://fawa.pl/viewtopic.php?f=17&t=25639" onclick="window.open(this.href);return false;

I coraz czesciej czytam o podawaniu mikro na noc.
Awatar użytkownika

Autor
silver007
Zapaleniec
Posty: 491
Rejestracja: czw wrz 05, 2013 9:52 pm
Lokalizacja: Michałów - Reginów

Re: Moje akwarium - miało być pięknie, a jest księga glonów i niedoborów

#15

Post autor: silver007 »

yokashin pisze:A kamien chyba z ostatniego zdjecia jest ok?
http://fawa.pl/viewtopic.php?f=17&t=25639" onclick="window.open(this.href);return false;
Owszem, to ten kamień. Tzw. gnejs. Moczy się już w trzecim akwarium i jest go tylko kilka płaskich kawałków żeby oddzielić piasek od żwiru.
A w teście Rogatka niby wszystko spoko, tylko że trzeba wziąć poprawkę, że nikt nikt nie moczy w akwarium kamieni o objętości 80% zbiornika :) No i podmienia wodę średnio 30% w każdym tygodniu. Nie ma co demonizować, że kilka kamyków miesza w akwarium.

-- Pn lut 09, 2015 8:41 pm --

W sobotę poszła pierwsza porządna podmiana - około 50%. Podałem też makro - dawkę na podmienianą wodę i od tamtej pory nic więcej. Odstawiłem też całkowicie mikro. Póki co brak pyłu na szybach. Jedynie cyjanobakterie powróciły na piasek, ale to wydaje mi się powiązane z problematyczną cyrkulacją wody w zbiorniku.

Kusi mnie, żeby zrobić restart dając jakieś aktywne podłoże, albo porządny substrat pod żwir... Ale zobaczymy jak się sprawa będzie rozwijać...
ODPOWIEDZ